51

Re: despre sanitari

Dana 1 ....cred ca as pune puiutii separati de ceilalti ....la cate ma pricep eu acum...
:pup:  pentru Mp si devoram pe acolo ce este
Identificarea celui roz al meu tie ti se datoreaza  :merci:
Guramii mi se par la fel
La scalari coditele difera, dar cei care difera la nuante
Oricum trebuie sa studeiz fizionomiile

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

52 (edited by dana1 13-06-2011 12:23)

Re: despre sanitari

la SUGESTII ai lista dorita..imi esti datoare cu poze  :pup:  puiutii stau separati de cand erau icre..5 am pus ieri cu ceilalti dar nu-i vad..ori i-au mancat ori stau ascunsi prin substrat.. :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

53

Re: despre sanitari

Dana, nu am uitat de poze asa ca sambata ce tocmai a trecut am inceput "picatura chinezeasca"  smile la sotul meu, ca vreau poze la pesti 
Ghinion ! si de aceea mi-am explicat intarzierea lui la facut pozele promise in special tie: aparatul este la o firma la reparat si aceasta a promis ca saptamana asta il da gata Deci sper sa iti arat cat se poate de repede cam ce vietuieste in acvariul meu  smile
Cu puiutii...sper sa patesti ca mine cu sanitarii: sa ii vezi ca sunt ok....chiar si dupa ceva timp  :sanatate:

Cu salata...imi poti da idei de preparare ?
Cum se impaca coditele cu vita de vie pusa de tine ?
Dar cu nuca de cocos ?
Ca pe mine iar ma mananca mainile si creierasul sa fac ceva frumos Trebuie sa ma reorientez putin in amenajarea acvariului ca la plante cam am ghinion ca sunt papate  :wow:
Coditele mele nici macar nu cred ca au preferinte Am avut 5 nuferi care au disparut, apoi 2 plante un soi de orhidei rosii - si alea papate Am ramas cu ceva ca asparagusul dar mereu imi este scos din substrat iar eu il pun la loc si niste ierburi cu frunzele verzi lanceolate, ca niste tufe mici dar care incet incet dispar si alea sad
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

54 (edited by dana1 13-06-2011 14:59)

Re: despre sanitari

eh..si ce a spus NOEMI ca locatarii tai carasi papa plantele??cu salata cred ca o oparesti si le-o dai[desi cineva a scris ca ei cand nu au salata.se apuca de plante..eu am scris HRANA PESTI SALATA..si am citit ce mi-a aparut]..ancistrusii mai stau lipiti de vitele de vie iar nucile nu au un locatar anume[vezi ca eu le-am fiet vreo 5-6 ore .apoi le-am pus in apa o noapte si apoi in acvariu]  vita am fiert-o cu sare si la urma am decojit-o de coaja :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

55

Re: despre sanitari

Poti sa le dai spirulina speciala. E ok varianta de tablete, care nu murdaresc apa. se lipeste de peretele acvariului si pestii ciugulesc din el.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

56

Re: despre sanitari

:merci: Shadowdinasty....mereu pe faza
Dana...tu esti companionul meu de baza pe forumul asta :pup:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

57

Re: despre sanitari

suntem amandoua in aceeasi barca si ne mai salveaza NOEMI cand ne ducem la fund.. :k:

Adaugat: 13-06-2011 16:57

scuzati calitatea  :bang:   invat..ca la sticla se face mai greu.. :cry:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

58

Re: despre sanitari

ce mari au crescut sa fie sanatosi

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

59 (edited by shadowdinasty 14-06-2011 00:12)

Re: despre sanitari

Nu mergeti la fund, fetelor! Mai vrem poze si cand mai cresc un pic sanitarii!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

60

Re: despre sanitari

daca vor mai trai..voi pune..3 crai de la rasarit[ancistrusi] nedespartitii corydoras

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

61

Re: despre sanitari

Si eu am scoici in acvariu-3 bucati dar melci de aia mari, nu cum este scoica aia mica alba....sunt sparte si puse in picioare, ca loc de trecere :wis:
Pestii trec prin scoici
Dar Zefirul are ceva treaba cu una in special - sta mai mult prin ea tongue
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

62

Re: despre sanitari

Cu cat e mai mare, cu atat mai rau. Scoica este calcaroasa si in timp se descompune, chiar daca nu e vizibil pentru ochiul nostru. Afara cu scoicile! In comert se gasesc enspemiliarde de decoruri prin care pot trece pestii, unele chiar de forma scoicilor! Acestea nu se vor descompune in veci.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

63

Re: despre sanitari

jurnalul puisorilor mei  LATIFA.. :k:   acum li se contureaza stralucirea parintilor..solzisorii..nu mai sunt bebelusi tongue ..papa pastilute pentru sanitari si vad ca le place.. :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

64

Re: despre sanitari

foarte frumosi sa va traiasca si felicitari!!!!

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

65

Re: despre sanitari

multumesc..am 7 si sper sa ma pricep sa-i duc pana la maturitate...

Adaugat: 18-06-2011 10:20

pui corydoras in crestere   :k:   au aproape 1 luna   :lma:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

66

Re: despre sanitari

:bravo:  Dana1 pentru puisori La mai mare si la mai multi  smile
La mine sanitarul mare, negru, pleco parca ii spunea, nu mai incape in epava  :hihi: asa ca l-am vazut si eu mai pe indelete E maaare si are doua mustacioare pe botic, ca doua cornite Dar si doua sub barba Sunt micute, cam 4 mm Si cel roz la fel Or fi ambii masculi ? Ca se bat doar pentru locuri cool
Ma gandesc ca am vazut la piata si mai mari :wis: bobocul meu deci va mai creste, ca deh ! are si de unde Adica faptul ca mi-a disparut un rasbora, si vazand un sanitar de asta ca manca dintr-un pestisor mort la un pet shop  :furios:
Deci maine am in plan iar o vizita la pet shop sa iau spirulina, desi sotul meu spunea ca daca au crescut asa m,ult pana acum, s-au hranit cu tetra si tubi tongue Apoi se mai adauga si faptul ca au spalat geamurile amandoi monstrii mei  smile
Oricum, in acest week am fost plecata si cand am venit, luni seara, am avut surpriza tare neplacuta ca o bettita sa fie moarta (nici nu avea codita  :wow: ) ca si un guppisor care mie imi placea tare mult Era de la jumatate in jos negru si sus alb, ca mica sirena, daca pot spune asa
Plus ca saptamana trecuta mi-a iesit lipsa la inventar un rasbora (din 2 cati aveam) si nu l-am gasit deloc  mad

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

67

Re: despre sanitari

poate n-au avut mancare suficienta cat ai fost plecata si au fost mai agitati??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

68

Re: despre sanitari

Au avut mancare ca a dat mama mea - era instruita si am mai procedat asa
Treaba e - betita fara codita, guppysorul mor si fara o bucata codita, iar dilema mea mare este un rasbora care pur si simplu cred ca l-a inghitit careva ca a disparut ca in twilight zone
Deci cred ca au fost ceva lupte sau nu imi trece prin cap :wow:
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

69

Re: despre sanitari

puisorii mei cresc si se impaca bine cu guppy :k:

Adaugat: 28-06-2011 18:32

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BQzs3ZkGt0E[/youtube]  puisorii mei ..sun6 ca nr. 7 era plecat la plimbare..au 1 luna si 1 saptamana..sa-i mut cu ceilalti?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

70

Re: despre sanitari

oau felicitari foarte frumosi

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

71

Re: despre sanitari

se ascundeau sub nuca de cocos de lumina becului..nr 7 vine mai pe la urma ca o umbra  smile

Adaugat: 29-06-2011 11:31

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FuBeJbtVW38[/youtube]  m-a papat ceva de coada???

Adaugat: 29-06-2011 13:24

un pui s-a dus la cer..3 stau bine mersi in acvariul mare..se mai infoaie domnul betta la ei dar nu-i prinde..iar 3 tin companie puilor de guppy

Adaugat: 10-07-2011 10:52

ASTAZI TINEREII MEI FAC 3 LUNI..PARINTII SI UNUL DINTRE EI au facut o plimbare cu autobuzul spre noua lor casa..2 au plecat la o vecina in cartier..iar eu am ramas cu 3 mititei... :ok:

Adaugat: 23-08-2011 11:21

unul dintre preferatii mei   :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

72

Re: despre sanitari

Eu am 10 cory, mi se par mai draguti! Si exista peste 150 de varietati si imi voi mai lua!
PS: si cory sunt sanitari.

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

73

Re: despre sanitari

ai mei ii vezi in filmuletul de mai sus[puiii]..dar am o preferinta aparte pentru ancistrus.. :heart:

Adaugat: 08-09-2011 14:42

si daca tot am scris ca-mi plac ancistrusii..natura mi-a dat puisori..sunt asa de mici si draguti... :ok:   sunt fericita ca au aparut.. :ok:   sunt in acvariul comunitar..i-am vazut intamplator cand tundeam niste plante..erau lipiti de geam feriti de ochii mei.. smile    smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

74

Re: despre sanitari

:bravo:  :bravo:  :bravo:

75

Re: despre sanitari

au inceput sa prinda curaj si sa cerceteze imprejurimile   smile   nu mai stau ascunsi dupa filtru..dar ii vad greu caci se camufleaza perfect cu pietrisul negru... :k:   sunt vreo 14 [cam atatia mi-au iesit la numaratoare]... :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: