76

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

sa-i oferi altceva de ros pe care sa-si concentreze atentia..? poate vrea sa se faca tamplar si sa dea modele noi in camera.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

77 (edited by suana 20-07-2011 13:54)

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

tania wrote:

buna tuturor! va era dor de noi? smile BELLA  este bine, din ce in ce mai incapatanata, face numai ce doreste ea, este stapana peste absolut orice, face o gramada de nebunii, una dintre ele este ca a inceput sa-mi roada mobila din camera, si sunt cam suparata! sad va rog daca puteti sa ma sfatuiti ce sa fac, cum sa o dezvat de acest nou obicei! voi ati patit asa cu pasarile voastre? roade orice lemn, la fel ca un soarece!  :hihi: astept ideile si raspunsurile voastre! multumesc!

Daca a prins gustul mobilei,nu va renuntza....Alexi a facut acelasi lucru,drept pentru care am luat coltare de aluminiu si ne-am blindat mobila.Insa,desteapta de ea a cautat partile unde n-am ajuns sa punem.A fost nervoasa foc cand si-a dat seama ca nu mai are atat lemn la dispozitie si incerca sa smulga aluminiu.Incapatanarea e punctul lor forte asa ca .....nu esti singura care are ,,soricel''.  :hihi: Acuma are in camera cealalta batul mare pe care l-am pus deasupra.E gros si dreptungiular dar munceste de zor sa-l faca rotund,doar asa e mai bine de stat,nu?  hmm

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

78

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

tania , mie maia mi-a spart un abajur de la lustra ... sta cu capul in jos ca un liliac si roade abajurul ...  hmm  a incetat la acest obicei insa cand a distrus abajurul ...

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

79

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

pfffff!!!! vorba lui suana! orice i-am dat sa roada, degeaba! mai buna e mobila! nu se lasa, este foarte incapatanata! i-a prins gustul! nu stiu cum sa procedez! of of! sad problema e ca se enerveaza ai mei pe mine ca este o mobila foarte scumpa si cica o distruge! si cam asa si este! sad

Adaugat: 20-07-2011 17:43

s-a mai calmat BELLA putin...cu rosul... oare au perioade cand rod si cand nu??? cine imi poate raspunde? si daca au perioade, carui fapt se datoreaza? oare e din cauza ciocului? am observat ca ciocul i se exfoliaza la fel ca o unghie si de cand roade, si l-a schimbat de tot!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

80

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

îmi poţi da şi mie datele de contact (un număr de telefon, o adresă de mail, site, orice) a crescătorului care ţi-a adus-o pe Bella? îmi doresc şi eu foarte mult un papagal Aratinga, indiferent de specie, şi nu ştiu de unde să-l culeg, în cine să am încredere... dacă tu ai avut noroc, poate voi avea şi eu big_smile...

81

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

blackrose, ai vorbit cu d-nul Petrache despre papagal? iti aduce aratinga ca si Bella mea??

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

82

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Ieri m-am întors de la domnul Petrache cu scumpul meu Max. Nu e Aratinga auricapilla, ci e Aratinga Jenday, asta gasise şi sunt cum nu se poate mai fericită. E un alintat, un dulce. Imediat ce îi voi face nişte poze cred că voi deschide un subiect separat pentru specia asta... Păţaniile mele cu Max sunt deja dintre cele care merită povestite... ori asta cred doar eu, îndrăgostită fiind de el... Oricum, domnul Petrache îmi explicase că tot ce diferă la subspeciile Aratinga este culoarea, deci putem schimba impresii şi aşa big_smile

83

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Ma bucur foarte tare pentru tine, am auzit ca e Aratinga Jendaya si ca e mult mai bland decat Bella mea! Iti doresc sa ai parte numai de clipe fericite si de bucurii langa noul partener si sa ma tii la curent cu tot ce se intampla si sa ne arati poze! multe pozeeeeeeee! :sanatate: Pe domnul Petrache il recomand tuturor celor ca isi doresc o pasare blanda, de orice specie! Este un domn de toata increderea!

Adaugat: 11-09-2011 13:24

Salutare tuturor! Revin dupa o pauza destul de lunga, in care am fost foarte ocupata cu munca dar si cu alte activitati. Daca va este dor de BELLA pun niste poze sa o vedeti, este tare neastamparata, imi roade toata mobila, mi-a distrus usa, dar nu conteaza eu o iubesc tot mai mult pe zi ce trece. este o scumpa, stie deja sa pronunte foarte clar cateva cuvinte de fapt spune chiar propozitii ca de ex: ”papa bella”,” pusi bella”, ”ce faci” (putin mai stalcit), ” mac mac”, miauna ca pisica, fluiera ca barbatii, si multe altele. acum ma chinui sa o invat sa spuna ”te iubi” . imi pare foarte rau ca nu o pot inregistra, ii este foarte frica cand vede aparatul foto, nici poze nu prea pot sa-i fac ca se ascunde in mobila, in fine, eu tot incerc si cand o sa prind un film bun, o sa-l postez sa vedeti cat este de grozava. nu stiu ce sa fac ca de la o vreme  nu prea vrea sa mai manance fructe si legume, adica nu mai mananca deloc, numai seminte si nu este bine. eu nu pot sa-i iau semintele si sa o las numai cu fructe si legume pana nu mai poate de foame si mananca cum mi-a recomandat crescatorul. daca aveti vreo idee si puteti sa ma ajutati, va rog sa o faceti!  smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

84

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Vaii ce scumpica e . Sa iti traiasca  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

85

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

foarte frumoasa bella  :pup:

86

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumim mult! este deosebita! smile

Adaugat: 07-11-2011 14:43

imi cer scuze tuturor pentru absenta mea. am suferit o pierdere imensa, de nedescris in cuvinte. fratiorul meu Tony nu mai este! cuvintele sunt de prisos... nu mai pot vorbi...  sad  R.I.P TONY! VEI RAMANE IN SUFLETUL SI IN AMINTIREA MEA PE VECI! TE IUBESC FOARTE MULT oriunde ai fi!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

87

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Se uita de foarte sus la tine,asa cum fac si celelalte animalutze pe care le-am pierdut si vrea sa fii tare.Stie ca l-ai iubit si a fost viata ta.Acum doarme linistit stiind ca ti-a infrumusetzat viata.
RIP micutz  ingeras.  sad

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

88

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

mi-e foarte dor de el... il caut peste tot... il aud cum latra, cum stranuta, ii simt inca mirosul... il iubesc! sti ce ma doare cel mai mult ? ca NU pot sa-l aduc inapoi .... sunt neputincioasa! este nedrept ca Dumnezeu le-a dat o viata atat de scurta celor necuvantatoare care ne fac atat de fericiti....cand era la veterinar, in ultimele clipe, l-am rugat pe Dumnezeu din tot sufletul meu sa-mi ia ani din viata mea si sa-i dea lui, sa mai traiasca, sa mai fie langa mine.... dar NU m-a ascultat! asta doare mult! oare cu ce am gresit de am primit aceasta pedeapsa??????

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

89 (edited by suana 12-12-2011 20:25)

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Nu e o pedeaspa.Pur si simplu asta e viata.Si eu m-am considerat vinovata,am crezut ca nu am facut ceva pentru Star.Nici in ziua de azi nu ma impac cu pierderea lui si nu o s-o fac niciodata.Este atat de nedrept,ai impresia ca nu mai traiesti si nimic nu mai are rost.Timpul se opreste in loc.Si vrei sa dai de la tine,pentru a salva cateva zile in plus pentru ei.Dar ,poate e timpul sa plece.De ce?Nimeni nu stie si nu poate face nimic.Asta e atat de tragic.
Stii,acum ma uit la Daissy la fiecare pas.La primul semn ca ar fi ceva in neregula,ma panichez.Sentimentul de pierdere reapare de multe ori,nu e ceva de care sa poti scapa.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

90 (edited by tania 12-12-2011 20:29)

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

asa este! ma bucur ca esti langa mine Ramona si ma incurajezi! esti printre singurele persoane care o fac. am prietene bune de-o viata care nu ma inteleg, si nu sunt langa mine, si ma intreb, oare imi sunt prietene cu adevarat????
daaa, te cred! de asta imi este si mie frica, daca o sa-mi iau un alt sufletel! sa nu ma panichez la cel mai mic semn ca nu s-ar simti bine. ramane in subconstient o mica obsesie si teama de a nu-l pierde si pe celalalt.

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

91

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Condoleantele mele,Tania...Era un scump :pup:9

Nu e grav cand vorbesti cu peretii,e mai grav cand peretii vorbesc cu tine=)

92

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

tania wrote:

mi-e foarte dor de el... il caut peste tot... il aud cum latra, cum stranuta, ii simt inca mirosul... il iubesc! sti ce ma doare cel mai mult ? ca NU pot sa-l aduc inapoi .... sunt neputincioasa! este nedrept ca Dumnezeu le-a dat o viata atat de scurta celor necuvantatoare care ne fac atat de fericiti....cand era la veterinar, in ultimele clipe, l-am rugat pe Dumnezeu din tot sufletul meu sa-mi ia ani din viata mea si sa-i dea lui, sa mai traiasca, sa mai fie langa mine.... dar NU m-a ascultat! asta doare mult! oare cu ce am gresit de am primit aceasta pedeapsa??????

ce rau imi pare..te inteleg si eu am pierdut un sufletel...sunt niste ingerasi si vorba lui suana se uita de sus la noi..nu stiu ce sa spun probabil nimic nu te va face sa te simti bine...fii tare.te pup

Max-aratinga nanday

93 (edited by tania 12-12-2011 20:39)

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc! sfatul meu pentru toti cei care au un mic suflet langa ei, indiferent ca sunt stapani de putin timp, sau de mai mult timp este sa va bucurati de fiecare clipa petrecuta langa animalut, sa profitati de tot timpul petrecut impreuna, sa-i iubiti, sa-i ingrijiti, pentru ca nu se stie cand vine clipa in care veti regreta si simplu fapt ca ati amanat o data iesirea lui afara la joaca cand ati stiut ca isi doreste atat de mult. daca acum va umplu viata de bucurie, fericire, iubire, va veni ziua cand vor lasa un gol imens in sufletele voastre, si credeti-ma este o durere cumplita! incomensurabila! eu nu am putut concepe ca voi ramane vreodata fara fratiorul meu, nu m-am gandit niciodata la asta, nu stiu ce a fost in capul meu, si de aceea pentru mine a fost un soc foarte puternic din care cu greu imi pot reveni!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

94

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Cine nu are animale nu va intelege niciodata.Si eu si prietenii de pe Latifa sunt alalturi de tine.Noi putem doar sa te sustinem ,insa stim prea bine prin ce treci.Alinarea durerii va veni cu timpul,nu de tot dar nu va fi senzatia asta de gol si de ravasire.La fiecare miscare te atepti sa fie acolo,stii in fiecare moment ce va face.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

95

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

va multumesc tuturor din suflet !

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

96 (edited by yo_dan 12-12-2011 20:42)

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Condoleantele mele,Tania sad :pup:

97

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Tania imi pare atat de rau de pierdere ! Stim cu totii cat de mult il iubeai si ce grija aveai de el ! Acum te vegheaza de sus ca un ingeras bland ce era el . Chiar daca el nu mai este fizic alaturi de tine este in sufletul tau si nu va pleca de acolo niciodata ! Stiu ca nu te pot consola cuvintele pentru ca pierderea este atat de mare ! Macar Toni a avut o viata lipsita de durere si griji dar mai ales a avut pe cineva care sa-l adore! :pup: Fii tare ! :hug: Cu totii suntem alaturi de tine! :heart:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

98

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc pentru ca sunteti langa mine.....

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

99

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Buna , La multi ani !:*
Imi pare rau de pierderea animalutului.

Am si eu un pui de Aratinga de 2 saptamani.. si voiam sa va intreb daca ati fost cu Bella la veterinar...nu le trebuiesc niste vaccinuri ? nimic?

100

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

La multi ani! Am fost cu Bella la crescatorul de la care am luat-o numai la deparazitare interna si externa. Este o specie foarte sanatoasa si puternica, nu prea se imbolnavesc si nu stiu sa aiba nevoie de vaccinuri, altfel crescatorul imi spunea! Astept sa vad niste poze cu minunea mica!  :pup:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(