1

Topic: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Buna! De ieri, sunt posesoarea unui pui minunat de Aratinga Auricapilla. Am dorit sa deschid acest subiect pentru ca sunt foarte putine informatii pe internet despre aceasta specie splendida. Vreau sa va spun ca este absolut minunat sa ai in casa o asemenea comoara plina de viata, jucausa, curioasa si iubitoare. "Tana" mea, ca asa i-am pus nume, mananca din mana, adica numai din mana vrea sa manance, vine si da pusi, stie sa se impuna si sa se exprime cand ceva nu ii convine sau cand doreste ceva. Singurul lucru de care se teme este aparatul foto, insa am reusit si i-am facut cateva poze pentru a va putea minuna de ea si pentru a-mi impartasi bucuria de a o avea cu voi.

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

2 (edited by dana1 10-05-2011 10:15)

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

ma bucur pentru tine desi imi pare rau ca l-ai vandut pe ROCCO ..sper ca TANA sa se inteleaga cu catelul... :floare:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

3

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

si mie imi pare foarte rau. dar l-am vandut unei prietene foarte bune si pot sa-l vizitez cand doresc eu. acum e ca si cum as avea 2 papagali. smile deocamdata, cand am adus-o ieri acasa, catelul a venit si a mirosit-o. nu parea asa speriat ca de Rocco. si Tana nu face galagie mai deloc. doar cand ii e foame incepe sa caraie putin... cam ca o cioara smile) . e o scumpa. o iubesc mult.  tot vorbesc la feminin despre ea, insa nu stiu ce sex are. trebuie sa ii fac test ADN. simt eu ca e fetita. smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

4

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

tania de unde l-ai cumparat??
si eu caut un pui de aratinga.

Max-aratinga nanday

5

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

l-am cumparat de la un crescator de langa turda. de fapt, el mi l-a adus din ungaria de la un alt crescator prieten cu el. initial, am tot citit pe internet si m-am documentat in legatura cu toate speciile de papagali, pentru ca micul meu alexander era foarte galagios si nu se impaca deloc catelul meu de 13 ani cu el. saracutul era de-a dreptul stresat, nu mai manca, se ascundea tot timpul. si atunci am decis sa-l dau pe Rocco si sa-mi iau un aratinga, deoarece este o specie foarte inteligenta, foarte iubitoare si nu este galagioasa deloc, ceea ce ma interesa mai mult pe mine. am dorit un blue crowned conure, sau un aratinga soarelui. insa nu mi-a gasit decat aratinga cu capul galben, insa nu regret nimic si deloc pentru ca este absolut minunat sa ai in casa o asa splendoare !!!!

din cate am inteles erau 2 frati, ambii crescuti cu mana. si crede-ma ca se vede o diferenta imensa intre un pui crescut de parinti si unul crescut cu mana. Tana mai mult mananca numai din mana, orice ii dau. seminte, fructe, legume, nu prea mananca din castronasele ei. apoi ii spun sa o pupe pe mama si vine si imi da pupici pe gurita. smile e o dulce!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

6

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

pot sa te intreb si la ce pret?

Max-aratinga nanday

7

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

da. 250 euro.

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

8

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

De blue crowned conure sunt si eu interesata,dar ar fi culmea sa nu gasesc in Ungaria,sper totusi sa gasesc un puiut in Ungaria.

Foarte frumoasa Tana  :heart:

- Bianca

9

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc mult de tot! smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

10

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Tania,imi poti spune mai multe despre Tana? poate imi iau si eu unul ca ea smile sunt fooooarte frumosi  :heart:

- Bianca

11

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

cu mare placere. cu toate ca o am numai de ieri, incep sa o cunosc foarte bine. este o specie tacuta, nu tipa deloc, caraie putin cand ii e foame. mananca seminte, fructe, legume, ii plac foarte mult alunele si samburii de bostan. este o pasare extrem de inteligenta si foarte sociabila. cand ma apropii de colivie si incep sa vorbesc cu ea, deja vine la mine sa ma pupe printre gratii chiar daca ieri m-a vazut prima data in viata ei. crescatorul mi-a spus sa nu ii dau drumul 1 luna din colivie pana se ataseaza foarte tare de mine, insa eu nu cred ca rezist atat pentru ca vad cat este de sociabila si cum vine la mine. efectiv simte nevoia de afectiune si dragoste. pai vreau sa-ti spun ca azi mi-am luat liber si nu am mers la munca tocmai pentru a sta cu ea sa vad cu reactioneaza si cum se comporta. am cautat si eu pe net informatii despre acesta specie, insa nu am gasit mare lucru. stiu numai ca e o specie amenintata, pe cale de disparitie, si care necesita documentul CITIES pentru provenienta tocmai din aceasta cauza. daca doresti o astfel de specie, eu zic ca e cea mai buna alegere pe care o poti face. merita toti banii din lume. este adorabila, mananca de la oricine din mana, de la mama, de la bunica, de la prietenul meu. nu are nici o treaba. stiu ca traieste intre 25-30 de ani, dar in captivitate poate trai si mai mult de atat. incerc sa gasesc mai multe informatii despre aceasta specie pe net si o sa le postez aici. sau o sa va povestesc totul despre ea chiar din proprie experienta. smile daca mai e cineva care detine aceasta specie, rog sa posteze mai multe detalii despre ea.

bianca, daca doresti mai intreaba-ma una alta si eu o sa-ti raspund. adevarul e ca sunt foarte mult de spus despre ea si acum nu-mi vin in minte chiar toate. smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

12

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Super,mersi mult smile asta vreau si eu,ceva sa nu fie foarte galagios smile O pasare blanda  :heart: deocamdata doar ma interesez si documentez,cel mai probabil la anul imi voi lua unul ori blue crowned conure de care  sunt foarte indragostita,mai ales ca invata foarte usor sa vorbeasca ori aceasta aratinga.

Multumesc de raspunsuri,deocamdata numai am nicio intrebare smile aa ba da,ma am una,ei pot invata sa vorbeaca ? cate luni are Tana? ms  :heart:

- Bianca

13

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

pot invata sa vorbeasca insa vocabularul lor este mai redus decat la celelalte specii. asta am citit pe internet. Tana este din toamna 2010. sub aripi inca mai are puful acela gri de pui si are cotoare cum incep sa-i creasca penele. e atat de scumpa. cand ii dau sa manance si nu se satura, incepe sa dea din aripi ca si puii mici in semn ca mai doreste. smile e o figura! m-as bucura sa gasesti un blue crowned conure si sa-mi spui cum e. cine stie? poate luam si noi unul. smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

14

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Da,parca si eu as vrea tot unul blue crowned conure:) sper sa gasesc,daca nu atunci voi lua unul din specia Tanei smile

Normal,daca gasesc ceva sa imi iau va povestesc despre el smile

- Bianca

15

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc silviu. are inel. este din toamna 2010.

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

16

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Tania,e o splendoare.... :heart: Sa ai parte de ea si sa va bucurati una de alta.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

17

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc mult. va multumesc tuturor ca va bucurati alaturi de mine pentru ea! smile :heart:  :pup:

Adaugat: 10-05-2011 15:39

http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … riu-conure wink

Adaugat: 10-05-2011 15:54

multumesc foarte mult Latifa!  :heart: nu stiam cum sa solicit sa postezi informatii despre aceasta specie minunata. daca poti, te rog sa publici si alte articole despre ea, despre ingrijirea ei, imperechere, hrana, imblanzire ( unde e cazul ) la fel ca si la alte specii. daca se poate as dori sa se dedice mai mult spatiu si informatii despre ea. este pacat ca se stiu atat de putine lucruri despre ceva atat de incantator! inca o data multumesc!. smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

18

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

tania wrote:

multumesc foarte mult Latifa!  :heart: nu stiam cum sa solicit sa postezi informatii despre aceasta specie minunata. daca poti, te rog sa publici si alte articole despre ea, despre ingrijirea ei, imperechere, hrana, imblanzire ( unde e cazul ) la fel ca si la alte specii. daca se poate as dori sa se dedice mai mult spatiu si informatii despre ea. este pacat ca se stiu atat de putine lucruri despre ceva atat de incantator! inca o data multumesc!. smile

Descrierea speciei era oricum pe lista de "to do", eu doar am grabit putin lucrurile. In ceea ce priveste articolele, lucrurile sunt mai greu de realizat... sad

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

19

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Tania,ma bucur mult pentru tine!e o pasare superba,se potriveste ca o manusa cu "familia ta de animalute".Iti doresc sa ai numai bucurii si fericiri din partea acestei pasari,mult succes la cresterea ei in continuare!:)

-Ioana-

20

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

asa este Ioana! mersi mult!  :floare: in sfarsit ma simt implinita! am gasit ceea ce cautam, ceea ce imi doream si ceea ce imi lipsea! smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

21

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Wow,foarte frumoasa Tania! :heart:  :pup: .Sa iti traiasca si sa te bucuri mereu de ea! :heart:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

22

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumeeeeeeeeeeeeeeeeeesc!!!!!!! smile  :heart:

Adaugat: 11-05-2011 12:01

Azi i-am schimbat numele la "TANA". O cheama BELLA.  :heart: Cred ca i se potriveste de minune si raspunde foarte bine cand ii spun asa. Eram prea multe in casa cu numele acesta si ne confundam. smile Pe zi ce trece ma conving tot mai mult cat este de minunata si de inteligenta. Vine si ma pupa tot timpul, se rasfata pe langa mine, tot timpul doreste sa fie in apropierea mea.  :iubareti: Ma simt foarte norocoasa ca am o asemenea fiinta langa mine si ca o am pe ea. Recomand tuturor care isi doresc un papagal iubitor, inteligent, frumos si care nu tipa sa isi achizitioneze un ARATINGA AURICAPILLA, chiar daca aceasta specie este pe cale de disparitie! Merita toti banii din lume! La cate iti ofera si la personalitatea care o are, nu este scumpa deloc!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

23

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

ma bucur sa te vad implinita...cu atata dragoste scrii despre ea.. :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

24

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

asa ma si simt... implinita... smile face parte din sufletul meu si simt ca o cunosc din totdeauna!  :heart:  nu as putea sa o dau pentru nimic in lume! si pe Rocco l-am iubit, si inca il iubesc. merg si il vizitez in fiecare zi, insa intre mine si el era o bariera, era o raceala, tocmai pentru ca nu puteam sa comunic cu el, sa il simt aproape de sufletul meu! este o pasare salbatica, fara voia lui, a fost crescut in voliera cu alte pasari, si el nu cunoaste o alta viata alaturi de oameni. insa cu Bella, este altceva.... suntem ca niste suflete pereche! smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

25

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Tania,animalutzele astea dragi ne fac viata frumoasa.Si faptul ca poti relationa cu ele te fac sa simti atata dragoste care este reciproca.Eu te inteleg atat de bine si pentru mine sufletelele mele dragi fac parte integranta din viata mea,fara de care nici n-as putea trai.Ele sunt sufletul meu si ma simt atat de fericita langa ele,pentru ca iubesc neconditionat si oricat de suparat ai fi ,reusesc intotdeuana sa te binedispuna si iti ofera un motiv sa mergi mai departe.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus: