51

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

vai,deci sunteti amandoua superbe  :heart:

- Bianca

52

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

tania wrote:

Latifaaaaa, doar acum am vazut ca ai postat un articol despre Aratinga auricapilla!  smile

Ma bucur ca ti-a placut si ca iti este de folos articolul! smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

53 (edited by suana 03-06-2011 16:44)

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Tania,te rog frumos,acuma afli ca exista stilisti personali????  smile  smile  Eu am doi,pe Hanny si Motzatul care imi aranjeaza freza.
Bella,e o frumusetze.In poze amandoua sunteti frumoase foc.Va pup....  :pup:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

54

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc, bianca! ma faci sa rosesc! smile
suana, chiar nu am stiut ca exista stilisti atat de buni!!!  smile oare de ce fac asa? se joaca ca parul nostru crezand ca sunt pene???  big_smile multumim si tie de complimente si va pupam si noi dulce!  :pup:  :pup:  :pup:  :heart:

Adaugat: 03-06-2011 17:56

am cumparat niste arahide in coaja, dar nu m-am uitat atent pe ambalaj si acum am vazut ca sunt prajite. oare pot sa-i dau la BELLA, sau ii fac rau??? astept un raspuns  ... pls!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

55

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Nu-i da nimic prajit sau sarat.Cele crude sunt bune,cel putin eu numai asa i-am dat Alexei.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

56

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc, ramona! asa ma gandeam si eu, insa am zis ca e mai bine sa am si o confirmare!  :pup:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

57

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Vai Tania ce frumoase sunteti,ce penaj minunat are Bella Wowww! La fel face si Paco cu parul meu ,eu cred ca isi arata dragostea prin faptul ca ne "curata" parul cum fac si ei cu penele!  :heart:  :heart:

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

58

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumim iunia! smile intr-adevar BELLA este superba si are un penaj superb, cred ca i se potriveste de minune numele pe care i l-am pus  wink . cred ca ai dreptate cu faptul ca asa isi arata ei dragostea fata de noi, simt ca BELLA ma iubeste foarte mult, si eu la fel pe ea!  :heart:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

59

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

E foarte frumoasa BELLA!!! :heart: Eu m-am indragostit din prima de ea :hug:  :heart:  :hihi: ,si se vede ca te iubeste mult,si invers! :bravo:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

60

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumim mult Octy! intr-adevar BELLA este grozava!   wink aseara am lasat usa la colivie deschisa, si pe la ora 23 mi-a iesit afara si s-a pus pe mine in pat. a inceput iar sa ma coafeze, sa ma pupe pe urechi, si la un moment dat, s-a dat jos de pe mine si s-a ascuns in patura!  smile doamneeeeeeeeee! a fost atat de dulce!  :heart: efectiv statea acolo pitita si se pare ca ii placea atat de mult ca nu a vrut sa mai iasa afara!  :heart: pana la urma nu am avut ce face, trebuia si eu sa dorm  :rusine: , am luat-o frumos in mana si am pus-o la culcare! acum intrebare: voia sa doarma cu mine in pat????? as fi lasat-o acolo dar mi-e frica sa nu o strivesc!!!!  :rusine:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

61

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Tania si eu am observat acest comportament la Alexi.Ii place sa mearga in dulapuri,sa se furiseze,sa se ascunda sub ceva.Nu stiu care e exact explicatia,dar cert e ce nu putem dormi cu ei,sa nu-i strivim sau sa se intample ceva.Alexi s-a bagat si pe maneca sotului meu sau daca am pus ceva in cale repede s-a ascuns sub sau dupa. :hihi:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

62

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

"Conurelor le place joaca, distractia. Ele se bucura sa se ascunda, sa se piteasca dupa tot felul de obiecte si adora sa se bage sub paturi, perne sau alte bucati de material textil. Trebuie sa ai in vedere ca daca ii lasi liberi prin casa papagalii se pot ascunde sub patura si accidental te poti aseza pe ei."

uite ca am gasit pe un site si explicatia!  smile

Adaugat: 05-06-2011 12:42

sa va spun ce am facut ieri. am vazut la un moment dat ca BELLA doreste sa faca baie si se chinuia sa se scalde in castronelul cu apa. am pus apa intr-o farfurioara si am tot incercat sa o fac sa intre sa se scalde. ii era frica. m-am gandit sa fac altceva. am luat-o cu tot cu colivie si am pus-o in cada de la baie. am potrivit apa, am dat drumul la dus, si am lasat putin sa cada apa langa colivie, sa auda sunetul ca si cum ar ploua. sa o vedeti pe a mea cum a deschis aripile si astepta sa cada apa pe ea. am pus dusul si "i-am facut" baie. smile a fost o dulce! i-a placut la nebuniiiiiiie! apoi am scos-o afara si am pus-o la soare sa se usuce! se vedea pe ea ca era atat de multumita! smile e o scumpete! o iubesc la nebunie!  :heart: asa ca ieri a facut prima ei baita! :dans:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

63

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Ce idee buna,Tania. :bravo: Cred si eu ca a fost in culmea fericirii,la asa o scaldare in toata regula....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

64

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc pentru aprecieri suana. :k:   :pup:  pana se invata sa faca baie in cadita ei, ca si de aceea are, cand vad ca mai doreste scaldat, jup cu ea in cada! smile data viitoare promit sa o filmez. acum nici nu stiam cu reactioneaza, intr-o mana aveam dusul cu cealalta mana eram pe faza sa nu se intample ceva... insa i-a placut foarte mult, apa a fost putin calduta, iar presiunea la dus am potrivit-o mai mica, cam ca o ploaie "mocaneasca" de vara!  wink

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

65

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

tania ai o minunatie de aratinga mult succes cu ea in continuare , mai asteptam detalii despre frumusetea ta...  :pup:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

66

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

cred ca va era dor de noi!  smile uite ca am revenit cu niste poze foarte haioase cu BELLA dupa baita, si cu vesti despre ea. pe zi ce trece se face tot mai frumoasa, mai inteligenta, mai iubitoare si a inceput sa-si pronunte numele! il spune cam stalcit, insa dupa cateva repetari, ii iese foarte bine! sunt foarte fericita, si o iubesc pe zi ce trece tot mai mult!  :heart: a facut progrese foarte mari Tony, accepta din nou sa doarma la mine in camera, sa manance la mine, nu mai este deranjat de BELLA. s-a obisnuit cu ea, a vazut si el ca nu tipa, si nu are de ce sa-i fie teama! va pupam si speram sa va placa pozele! smile  :dans:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

67

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

este superba,nu cred ca-i place vremea baitei dar pana la urma nu tot a este rasfatata? smile

-Ioana-

68

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc ioana! este foarte rasfatata de toata lumea, cum intra cineva la mine in camera, indiferent daca il cunoaste sau nu, ii zboara direct pe cap si incepe sa se joace cu parul!  smile este foarte sociabila cu toata lumea, nu ii este frica de nimic, nici macar de pisicile mele! cat despre baita, ii place la nebunie! cel putin asa cred eu, pentru ca sta cu aripile deschise sa pun dusul pe ea! :hihi: ma gandesc ca ar trebui sa se agite prin colivie daca nu i-ar placea! daca ar fi asa, eu nu as imbaia-o, pentru ca nu vreau sa o stresez, si as lasa-o sa se invete sa faca baie intr-o cadita. insa asa mi s-a parut ca este cel mai bine pentru ea, sa fie multumita! smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

69

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

O scuuuumpa  :heart:

- Bianca

70

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

da tania crede-ma ca ne era tare dor de bella si de tine bine ca ai revenit cu dulceata ta este asa de frumoasa si cu siguranta inteligenta , transmite-i un pupic dulce ... :pup:  :pup:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

71

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumim maya!  :hug: am avut o perioada cam incarcata, si nu am mai intrat de multicel pe forum. BELLA si-a primit pupicul,  iti trimite si ea unul tie si tuturor sufletelelor tale! :pup: o sa intru cat pot de des si o sa va povestesc tot ce e nou in relatia mea cu BELLA!  :dans:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

72

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumim tania ... mai da-ne detalii despre dulceata ta , te mai coafeaza ??? :hihi:  o pupam iar pe dulceata ta.... :pup:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

73

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

pffffffff!  :hihi: pai acesta e primul lucru pe care il face cand ma vede si iese din colivie. smile imi pare rau ca ii e frica de tot ce tine de aparatura foto, camera video, telefon... sad mi-as dori atat de mult sa o filmez sa puteti vedea ce dulce e cand isi spune numele!  :heart: cand incerc sa ii fac poze, se sperie, nu suporta sa ma apropii de ea cu un astfel de aparat in mana, in schimb, daca doresc sa o scarpin dupa gat, accepta si sta cu cea mai mare placere! este o hoata!  smile va pupacim si noi dulce dulce!  :pup:  :pup:

Adaugat: 26-06-2011 13:12

BELLA incepe sa-si schimbe penele. am in casa covor de pene. astept sugestii, oare ce sa fac, cum sa fac, ca zboara penele prin toata casa!degeaba le tot aspir! voi cum procedati?

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

74

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

Chiar e haioasa. Sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

75

Re: Golden capped Conure - Aratinga auricapilla

multumesc. smile ma bucur de ea in fiecare zi, suntem prietene, ne jucam, facem lectii de vorbire, ne pupam, papam impreuna, facem o gramada de chestii! este o dulce si o inteligenta. ma uimeste pe zi ce trece. incepe sa inteleaga tot mai multe lucruri pe care i le spun. este ca un catel!  :hihi:

Adaugat: 29-06-2011 14:12

buna tuturor! va era dor de noi? smile BELLA  este bine, din ce in ce mai incapatanata, face numai ce doreste ea, este stapana peste absolut orice, face o gramada de nebunii, una dintre ele este ca a inceput sa-mi roada mobila din camera, si sunt cam suparata! sad va rog daca puteti sa ma sfatuiti ce sa fac, cum sa o dezvat de acest nou obicei! voi ati patit asa cu pasarile voastre? roade orice lemn, la fel ca un soarece!  :hihi: astept ideile si raspunsurile voastre! multumesc!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(