1

Topic: Shar-pei

Ce ziceti?Preferatii mei....

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

2

Re: Shar-pei

Adaugat: 19-02-2008 23:23

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

3

Re: Shar-pei

preferatii tai sau cainii tai?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Shar-pei

As vrea sa fie ai mei...dar deocamdata sunt doar preferatii mei...oricum sper ca pe viitor sa imi achizitionez unu sau chiar mai multi ca sunt topita dupa ei:D.

Adaugat: 20-02-2008 10:53

Descriere: Cainii Shar-Pei se disting prin blana care le confera aspectul unor caini ‘ridati’. Aceasta poate avea pana la 2,5 centimetri grosime.

Urehile sunt mici, indreptate spre inainte. Coada este rasucita, formand un rotocol. Ca si cainii din rasa Chow-Chow, cainii Shar-Pei au limba de culoare inchisa(albastra-neagra).

Puii de Sharpei au si mai multe cute(riduri) decat adultii, unele dintre ele disparand o data cu inaintarea in varsta.

Temperament:
Este un caine extrem de loial fata de stapan.

Este un caine inteligent, care nu urmeaza intotdeauna ordinele ca un sclav. Se integreaza bine in familie dar sunt prietenosi si cu strainii. Daca e crescut de mic in compania altor animale de casa(pisici) sau a copiilor, nu va avea probleme cu ei.

Cainele Shar-Pei are o expresie incruntata si morocanoasa, insa in realitate sunt caini linistiti, independenti si devotati. Pot fi excelenti caini de companie dar si de paza.

Cainele Shar-Pei are nevoie de o persoana ferma, hotarata, de care sa asculte. Daca va simte nehotarat, inconstant sau moale, va prelua el rolul de sef. Sunt incapatanati si neinfricati si de aceea au nevoie de un dresaj facut cu fermitate (si blandete) prin care sa invete postura de sef a stapanului. Este foarte posibil sa asculte comenzile date de alti membri ai familiei, pe care nu ii va recunoaste drept sefi.

Acesti caini sunt foarte curati si nu le place murdaria. In acelasi timp, urasc apa si vor incerca orice mijloc pentru a evita o baie.

Puii cresc foarte repede si trebuie hraniti corespunzator.

Avand in vedere caracterul lor dominant, alaturarea cainilor Shar-Pei de alti caini poate crea probleme, de aceea socializarea este foarte importanta.

Majoritatea cainilor din aceasta rasa saliveaza abundent, acest lucru amplificandu-se cand ii doare ceva.

Probleme de sanatate: stari febrile din cauze necunoscute pot fi un prim semn al unei boli mai grave la rinichi. O preconceptie legata de cainii Shar-Pei este aceea ca ar avea boli de piele datorate ‘ridurilor’. Intr-adevar, unii au probleme cu pielea, insa nu cutele sunt motivul ci aceste boli sunt in marea majoritate ereditare.

Conditii de viata:
Pot fi crescuti in apartament daca ii asigurati necesarul de exercitii zilnice. Atat timp cat e scos la plimbare zilnic va fi foarte linistit in apartament.

Nu suporta bine caldura, fiind sensibili la temperaturile mari, in special in zona capului. De aceea in zilele calduroase e bine sa-I plimbati in zone mai umbrite si sa aveti mereu putina apa la indemana pentru a-i racori daca este cazul.

Adaugat: 20-02-2008 10:55

Talie:     medie     Shar-Pei
Tara de origine:     China
Culori:     
Inaltime:     46-51 cm
Greutate:     18-25 kg
Durata vietii:     10 ani
Boli frecvente:     uneori probleme de piele
Temperament:     linistit, independent, devotat

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

5

Re: Shar-pei

aha...mie imi plac cockerii

Adaugat: 20-02-2008 11:03

buna liza!!!ce mai zici?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Shar-pei

imi pare rau ca nu am mai zis nimic dimineata mi s-a luat curentu si nu am mai putut intra  iar apoi am fost plecata...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

7

Re: Shar-pei

aha da mie imi apareai tot aici...

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Shar-pei

tongue poate cum s-a inchis calc cand a picat curentu si eu nu i-am dat logout

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

9

Re: Shar-pei

probabil

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10

Re: Shar-pei

Shar-Pei e un caine trist; nu are pielea pe numarul lui, este mai mare, si-i da iritatii, mancarimi, sarmanul...

Adaugat: 21-05-2008 22:23

fratilor, ati plecat cu totii la Agigea, la bai? Ce-i cu linistea asta?

11

Re: Shar-pei

trist?poate asa da impresia...e lenes,asa stiam eu ...cat despre piele...am citit f mult despre ei si nu au neaparat probleme...daca ii ingrijesti...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

12

Re: Shar-pei

nu e trist e frumusel!thorngravdsen la agigea nu a plecat nimeni inca :ironic:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

13

Re: Shar-pei

in curand o sa fiu cea mai fericita posesoare a unui shar-pei :heart:...astept momentu de cativa ani...in sfarsit va veni :bravo::D big_smile big_smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

14

Re: Shar-pei

sa ne anunti si pe noi!!!felicitari :bravo: .cum il/o va chema?? :k:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

15 (edited by Yoana 03-07-2008 22:34)

Re: Shar-pei

la chestia asta ma gandesc de ceva vreme si inca habar nu am tongue...tre sa imi vina ceva idee geniala smile... cam in vreo 2 saptamani  mi-l voi lua big_smile....astept momentu de vreo cativa ani si ma tot documentez wink

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

16

Re: Shar-pei

felicitari!sa se mai mareasca cu unu wink !

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

17

Re: Shar-pei

Ciao,
Numele meu este Ana si am si eu un shar-pei cu varsta de 1 an si 10 luni. Sper sa purtam discutii interesante legate de aceasta rasa minunata.

Adaugat: 22-07-2008 18:56

Va trimit o poza cu frumosul meu

18

Re: Shar-pei

ce scumpetel e :bravo:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

19

Re: Shar-pei

http://i39.photobucket.com/albums/e190/Plutoioana/HPIM5001.jpg

Adaugat: 23-07-2008 17:42

sorry daca e prea mare...e prima dta cand pun  :rusine:

Adaugat: 23-07-2008 17:43

el e Pluto sufletelul meu somnoros...are aproape 6 luni si e jucaus si foarte sociabil,surprinzator de sociabil pentru un shar pei.
E la mine doar de o saptamana si azi am descoperit ca trebuie operat la un ochisor sad.TAre multe probleme avem,asa deodata.Parintii mei nu prea il accepta...suntem tare suparati      sad sad sad

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

20

Re: Shar-pei

oooo .saracu de el.oricum sa-ti traiasca si sa se faca bine :bravo:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

21

Re: Shar-pei

Foarte dragut shar-pei-ul. si al meu (oscar il cheama) ar trebui operat la ochi

Adaugat: 24-07-2008 11:43

Am vrut sa va intreb ceva; masculii vostri sunt agresivi? Al meu de la sase luni maraie la orice mascul, mai nou nici nu mai tine cont daca e pui sau adult.

22

Re: Shar-pei

am auzit ca sunt agresivi masculii...si chiar imi zicea si medicu ca mi-am luat o rasa cu probleme,si ca sunt cam agresivi si  necesita dresaj ca alfel nu voi putea cu el....dar pluto e  un cumintel sincer,chiar deloc nu e agresiv,cel putin cu cainii,sau cu oamenii...intr-adevar ca a vrut sa se dea dupa papagali in prima seara cand l-am adus,dar probabil pentru ca nu era obisnuit...trage foarte tare cand vede caini si pisici,dar la contactul cu cainii de ex chiar  deloc nu e agresiv,miroase  si cam atat...
Asta deocamdata,pentru ca e pui probabil,dar eu sper sa ramana asa,are un temperament minunat!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

23

Re: Shar-pei

si daca il dai sad va fi si mai usor de gasit stapan daca e asa,nu? neutral

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

24

Re: Shar-pei

anam27 si yoana sunt foarte dragutzi catzelushii vostri! :bravo:

25

Re: Shar-pei

intradevar :bravo:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you