26

Re: Shar-pei

Nu mai zice nimeni nimic? Ce va mai fac catelusii? Apropo, stie cineve ceva pensiuni care accepta si animale?

27

Re: Shar-pei

poi al meu s-0a facut bucurestean...e foarte fericit si rasfatat si eu ma bucur pentru el...desi asa mult imi lipseste,e atat de goala casa fara el...e groaznic,ca prima ema iubire (de catel smile )...al tau ce mai face cu ochisorii l-ai dus la operatie?

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

28

Re: Shar-pei

Acum am vorbit cu un veterinar si mi-a zis ca dupa data de 20 facem operatia pentru ca trebuie sa comande un anestezic mai puternic. Asta pentru ca sub efectul anestezicului obisnuit catelul mai face miscari si fiind vorba despre o operatie la ochi nu prea e voie sa faca miscari.

29

Re: Shar-pei

buna... sunt noua pe aici... am si eu un shar pei, femela, 5 ani, o cheama Grasulla... si e o scumpa :angel:

Adaugat: 17-11-2008 13:36

Grasulla mea

Adaugat: 17-11-2008 13:43

Iarasi grasulla

30

Re: Shar-pei

shuzi wrote:

buna... sunt noua pe aici... am si eu un shar pei, femela, 5 ani, o cheama Grasulla... si e o scumpa :angel:

ha ha ce nume dragut!!E scumpica grasulla!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

31

Re: Shar-pei

Salutare la toata lumea de pe acest forum .
Am si eu o fetita shar pei de 2 ani pe nume Aria.

http://comunitari.myfreeforum.ro/

32

Re: Shar-pei

Am si eu niste foto dragutze cu shar-pei pun si eu....e foarte simpatica grasulla

Adaugat: 28-02-2009 20:16

Inca cateva....

I love animals :heart:

33

Re: Shar-pei

c draguti sunt :bravo: :pup:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

34

Re: Shar-pei

Pun si eu niste poze!

Adaugat: 01-03-2009 22:50

Ce draguti sunt! Ca niste ingerasi! :angel:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

35

Re: Shar-pei

Intr-o zi prin 2007-2008 nu mai stiu am pus si eu mana pe un shar-pei era atat de dragut il chema gioco=joaca dar nu stiu cum se scrie,e pe limba italiana,era o dulceata de catel dar napralea groaznic de mult

I love animals :heart:

36

Re: Shar-pei

este foarte frumoasa rasa astaaa,,,,dar este cam nashpa ,,,aiurea ca daca creste se intinde pielea pe ei si nu ramana la fel cum este cand sunt mici.....
oricum sunt adorabili....

37

Re: Shar-pei

are un vecin de-al meu shar-pei...zici ca e nebun smile cand iese din casa latra, maraie la orice ii iese in cale smile

38

Re: Shar-pei

Sunt medic veterinar si de 8 ani am caini din rasa shar-pei. Multe din informatiile citite aici sunt eronate. Cainii din aceasta rasa sunt rar agresivi si numai ca raspuns la o agresiune din exterior.
Principalele probleme ale rasei sunt bolile genetice numite amiloidoza si FSF (familial shar-pei fever). Sunt caini cu necesar mic (nu au nevoie de multa mancare si aceasta trebuie sa contina o cantitate mica de carne). In privinta pielii nu sunt mai afectati decat alte rase. Nu necesita o ingrijire speciala a cutelor. Sunt caini cu un temperament foarte bun, sunt cuminti, timizi si suspiciosi. Sunt foarte atasati de stapani si foarte loiali. Intr-adevar ca adult unii nu sunt la fel de cutati ca atunci cand sunt mici., dar nu iubim un caine doar pt felul in care arata. Orice caine batran din orice rasa nu arata ca atunci cand era pui, inseamna ca ii scoatem in strada? Shar-pei-ul este un caine ideal pt o familie, chiar daca are copii mici.

Adaugat: 08-06-2010 17:14

Cand ai un shar-pei e bine sa eviti anestezia cat de mult se poate. Daca totusi nu ai incotro , se fac analize pentru rinichi si ficat inainte de operatie si la 2 zile dupa . Datorita bagajului lor genetic  o anestezie poate duce la blocarea rinichilor sau la o boala de ficat.  Si la o luna se repeta parametrii.  Orice stapan isi doreste ca viata cainelui lui sa fie lunga si frumoasa . Shar-pei-ul are toate sansele sa moara tanar. Bolile genetice despre care v-am vorbit  se pot declansa intre 2si 5 ani .  Este bine sa va informati  cat mai exact cand cumparati acest tip de caine si nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar daca  veterinarul nu cunoaste rasa   o da in bara rau de tot.  Febra shar-pei-ului  se manifesta cu temperatura intre 39,5 si 41,5 C , umflarea jaretilor , cifozare. Daca se intervine cu antibiotic este gresit si poate duce catre un final tragic . Criza se declanseaza in urma unui stres si cainele are dureri cumplite in abdomen. Nu vreau sa va stric buna dispozitie dar daca cineva din forum este interesat sa afle mai multe da-ti-mi un semn .

39

Re: Shar-pei

nanami, eu as avea nevoie de sfaturile unui profesionist. citind pe internet despre rasa ezit sa mai cred ca chiar vreau sa imi cumpar un exemplar.
chiar este greu de dresat? si.. este adevarat ca posibilitatea mortii este mai ridicata decat la alte rase? eu in octombrie, sfarsit de octombrie vreau sa i l cumpar. sunt din constanta si nu cunosc nici un medic veterinar specializat in rasa shar pei. am sa i l cumpar pui, nou nascut. va rog ajutati ma, cum imi dau seama cand i l cumpar ca este cat de cat sanatos? sau este o prostie sa cred ca imi pot da seama, pana ce nu consult un cabinet veterinar. mentionez ca nu am sa i l cumpar din magazine precum carrefoure ori mall, ci un comerciant anonim. am gasit anuntul pe internet si cand am sunat mi a spus ca o sa mai nasca si in octombrie, alti pui... off

40

Re: Shar-pei

Bună,sunt un stăpan de shar-pei..si dacă vrea cineva să mă ajute cu niste sfaturi le astept cu mare la id-ul meu badea_11 .Mersi.

41

Re: Shar-pei

poti sa ramai si pe site ca te ajutam cu totii cu mare placere...foarte scump cutu tau sa-ti traiasca :heart:

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster: