1

Topic: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Salut! De curand m-am gandit sa-mi iau un caine. Eu stau la bloc (apartament cu 3 camere) doar ca doresc un caine de talie medie, adica nu unul mic (cu toate ca sunt foarte draguti, si cred ca voi lua un Miniature Schnauzer daca nu gasesc unul mediu) dar nici unul mare (chiar nu vreau unul inalt cu betisoare in loc de picioare). Am cautat si am gasiti caini dupa poftele mele, dar cam toti au nevoie de mult spatiu. De activ, nustiu... nu pot spune ca sunt foarte activ, dar de iesit afara mai ies. Cainele vreau sa il iau pui, deci il pot obisnui de la inceput cu o viata "mai lenesa", daca se poate.
Voi, cei care locuiti la bloc, ce caine aveti? Puteti sa descrieti cam si cat de activi sunteti?

2

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

eu cand am stat la bloc am avut un canis , care acum i l-am dat lui mamaie ptr ca era batran si acum are 14 ani .  poti sa iti iei un canis ,Yorkshire Terrier, westie

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

3

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Mersi, dar totusi as dori unul mai mare decat cei sugerati de tine, dar tot la fel de draguti adica cu par lung, de exemplu cum e un YorkShire Terrier.

4

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

poti sa-ti iei bichon daca vrei,e de talie medie si e si dragut...

-Ioana-

5

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Bichonul este un caine de talie mica. Poti sa iti alegi un cocker, si are si parul lung.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

6

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Daca te hotarasti sa iti iei un Coker,iti pot da eu in vara un puiutz pt ca eu am o femela si as vrea sa imi faca niste pui desigur daca iti iei un coker.De unde esti??

7

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

iti poti lua un  chuaua este un caine de talie f. mica si este si dragutz :caine:  big_smile  wink

8

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Multumesc pentru raspunsuri, si bichonul este foarte dragut, dar Miniature Schnauzer imi place mai mult la temperament, cum maraie si la dresaj am citit ca este usor. Cred ca voi lua Miniature Schnauzer pana la urma. Si un Cocker este frumusel, arata asa... elegant dar nu ma vad cu unul langa mine. Chihuahua nu este desul de blanos pentru mine. Am citit ca este si sensibil la frig, trebuie mers la shopping cu el  :ironic:. Sunt din Roman, judetul Neamt. Apropo stiti vreun crescator in Roman?  smile

9

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

imi place si Miniature Schnauzer,dar daca ar fi sa aleg o rasa as alege teckel cu par lung  :heart:  mor dupa aceasta rasa smile e superba smile

- Bianca

10

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Fiecare cu preferintele lui/ei smile

11

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

aaa da,normal asta smile fiecare cu gustul ei smile sa ne arati poze cu piticul/pitica dupa ce il/o iei smile

- Bianca

12

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Desigur, dar cred ca mai trebuie sa astept putin... oricum eu abia astept sa-l iau. Apropo de acest forum, chiar imi place. Am mai intrat aici cand voiam un papagal, o nimfa, dar unul singur. Am gasit multe informatii utile. Numai ca mi-am dat seama ca nu prea am timp si nu as proceda corect sa-l iau si sa nu am grija de el.

13

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

poti sa iti iei un beagle

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

14

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Beagleul e un caine energic, care are nevoie de spatiu si multa atentie... Tu ai beagle. am dreptate?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

15

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

da , eu am beagle si stau la curte ..... e foarte energic .....am multi prieteni care au beagle si stau la bloc ,au zis ca se descurca bine cu ei la bloc

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

16

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Stiu si eu pe cineva care are un Beagle (desi nu sunt sigur), tot la bloc. Dar am vazut pe un site ca nu sunt prea inteligenti, si aici ma refer doar la dresaj ca in rest fiecare caine este inteligent in felul lui. Eu vreau sa-l pot dresa usor, si sa fie si cu "blana", cret si pufooos  :pup:  :ironic:  big_smile

Adaugat: 20-02-2011 23:35

Vad ca nu este nici un buton edit...
Stie cineva vreo crescatorie cunoscuta in Roman, Bacau, Focsani, Piatra Neamt? Sau un crescator ce ofera transport in siguranta in tara? Dar sa nu fie prea scump. Pe internet am gasit un crescator din oradea, un Miniature Schnauzer cu pasaport, microcip iso, certificare, vaccin si toate cele facute - 358 de euro. Eu as da maxim 200. Si as dori sa stiu recomandari deoarece am citit un post sa am grija sa nu iau corcituri sau... caini cu probleme.  :angel:  smile

17 (edited by biancadumi 21-02-2011 00:27)

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

pai     Canisa de American Staffordshire Terrier & Miniature Schnauzer (Sf. Gheorghe) - Memphis Kennel site-ul aici big_smile http://memphiskennel.atspace.com am inteles ca e buna smile canisa Von Vaspa e si ea buna si ar mai fi si Terra Grifonis altele numai stiu,dar sa nu ieie dela canisa Kris wink

- Bianca

18

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

mai bn te duci la un magazin sa iti iei .... este o canisa (nu dau nume) care nu au grija de animale...am niste prieteni care a cumparat 3 pui de beagle frati si au murit ...... Succes sper sa iti gasesti un catelusi  :heart:

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

19

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

aia nu e canisa wink zi in privat numele wink adevarate canise sunt cele pe care ti le-am zis wink

si la pet shopt sincer nu cred sa gaseasca aceasta rasa wink putin probabil ...

- Bianca

20

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Ti-ar placea un Chow Chow sau un Samoyed?Sunt tare simpatici si blanosi in special Samodyed-ul caci iubeste taree mult copii si sunt foarte sociabili smile

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*

21

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

un labrador  :caine:  .....o fi mare dar e foarte frumos si este mai linistit

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

22

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Samoyed este foarte frumos de asemenea, dar cred ca m-am hotarat asupra Schnauzerului Pitic. Acum problema este de unde sa-l cumpar. Am gasit cateva crescatorii dar sunt scumpi - 350 de euro. ma poate ajuta cineva aici? Nu doresc pasaport, microcip sau pedigree, ci doar un prieten.  smile  :ironic:  :sanatate:

23

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Pai te-as sfatui sa iti iei un caine cu carnet de sanatate si cu vaccinurile la zi si cu pedigree pt  ca fara pedigree nu e de rasa wink

24 (edited by alex.coco 22-02-2011 15:29)

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

nu neaparat daca nu are pedrigree nu inseamna ca nu e din aceea rasa sunt si exceptii bine inteles pedigree-ul este dovada ca aceel caine este din rasa respectiva:k: Important e sa fie sanatos  wink

25

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Pai daca isi doreste un miniature snawter(imi pare rau daca nu am scris bine) ar trebui sa fie cu pedigree