26

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Da, dar si pedigree-ul este scump.  neutral

27

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

atunci iti iei un metis nu un caine de rasa ...fara pedigree poti fi sigur pacalit si cainele in loc sa aibe 5 kg sau cat ar trebui sa aibe o sa aibe 15-20 si cand va fi mare n-ai de unde sa stii ca macar va semana cu rasa wink

- Bianca

28 (edited by pixie.tru 22-02-2011 19:45)

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Cauta pe internet crescatorii aproape de tine, sunt sigura ca vei gasi ceva si mai sunt crescatorii care au animale cu pedigree dar te intreaba daca il vrei, deci nu trebuie neaparat sa ai unul  wink  Si chiar daca nu are pedigree si cunosti bine rasa.. ma refer la aspect, iti dau un exemplu: Mastino Napoletano cand sunt pui au ochii albastrii... poti sa deosebesti sau daca stii pe cineva care stie in totalitate cum arata un schnauzer roaga-l sa te ajute

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*

29

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Mersi, voi cauta deosebiri intre caini sanatosi si caini "cu probleme".

30

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

daca statei in bucuresti gaseai in baneasa

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

31

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

eu stau intr-un apartament cu 3 camere,e destul de mare,mai intai m-am gandit sa-mi un golden retriver dar e prea mare pentru un apartament,o sa se chinuiasca,(am mai avut unul acum catva ani) acum optez la un pomeranian sau un yorckshire terrier.Care ar fi alegerea cea mai buna?chiar mi-as dori un prieten mititel,demult nu am mai avut unul si simpt lipsa.As vrea un caine care sa se potriveasca cu temperamentul meu,vioi,activ si care se va atasa de mine.Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.Multumesc anticipat.

-Ioana-

32

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Yorkshire Terrier e un caine voios, dar cu mult caracter si incapatanat ba chiar si cu mofturi. In magazin zilnic intra clienti disperati ca nu mai stiu ce sa faca cu yorkie. Ba nu mananca, ba distruge tot... Bineinteles, totul depinde si de cum il educi. In legatura cu cainii de talie mica, cei care au Westie se plang cel mai putin

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

33

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

De ce nu alegi un bichon?
Este foarte dragut si in plus, nu prea lasa par prin casa.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

34

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

poate iti place un golden retriever cu pedigree .
www.setter.ro

35

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

va multumesc mult tuturor.Westie si bichonul nu prea mi se potrivesc,golden retriver este cam mare pentru un apartament cu 3 camere,a fost din todeauna rasa mea preferata...
cred ca norocosul va fi pomeranian! :hug:

-Ioana-

36

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

as vrea si eu sa stiu daca are sau a avut cineva caine la apartament , eu stau in apartament cu 4 camere si as vrea un catelus foarte mic , m-am hotarat la un yorkshire terrier toy , insa as mai avea o problema :  daca face in casa 
:pup:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

37

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Orice pui face la inceput dar daca esti in preajma lui si-l inveti ce e necesar va disparea foarte repede acest obicei.De regula dupa ce mananca sau se trezesc din somn primul lucru este sa-si faca nevoile.Pentru asta exista pampers-i speciali cu care umbli dupa el si o data ce face intr-un loc  se va orienta spre acelasi loc dupa miros pentru urmatoarele,,probleme''.Daca se poate iesi cat de repede cu el dupa trezirea din somn sau mancarica,va intelege foarte repede acest aspect.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

38

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

multumesc mult de raspuns  , chiar am pampersi ramasi destui de la felix , multumesc din nou  :hug:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

39

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Salutare,ma numesc Robert,sunt din Pitesti si as vrea sa-mi iau un puiut.Ideea este ca eu stau la apartament,am o casa in apropiere la tara cu mult spatiu pentru catelus,marea parte din timp va sta in apartament.Timp liber am destul,din septembrie cand incep orele..dimineata imi va fi ocupata ..si pret de 5,6 ore va sta singur catelusul.Mie ca rasa imi place foarte mult Boxer,acum astept pareri si de la voi!

Multumesc frumos !  :caine:

40

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Pai daca iti plac rasele gen boxer...poti sa-ti iei un bulldog francez.Nu ocupa mult spatiu si este usor de intretinut big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

41

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Doamne cat de haios poate sa fie acel Bulldog Francez.Voi lua in considerare ideea ta,mai astept sa vedem ce spun si ceilalti.Multumesc  :caine:

42

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

rase de apartament:bichon(sunt mai multe feluri de bichon iar cel mai mic este cel maltez), yorshkie terier toy, chiuaua, pechinez , spaniel tibetan, shih tzu, pomeranian. smile

43

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Nimeni nu mai spune nimic  big_smile  big_smile ?

44

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Nu cred ca pun aceasta intrebare la topicul potrivit,nu am vrut sa deschid unul nou..
Vreau sa imi achizitionez un nou prieten,baietel, ca sa se joace cu Mia cand nu suntem acasa(cam 5-6ore pe zi).Atat financiar,cat si intretinerea nu o sa fie o problema,o sa ii acordam toata atentia necesara,va fii un caine foarte fericit! smile
Chiar daca o sa ii scot zilnic de trei ori pe zi,cam o ora jumate o iesire,ma tem ca o urineze in casa,mai ales ca masculilor le place sa isi marcheze teritoriul...
As dori niste pareri de la posesorii masculilor,din apartament.Cainii vostri cum procedeaza? smile

-Ioana-

45

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Asta nu este o problema am avut si bichon si husky masculi la apartament ...si isi fac nevoile in casa cat timp sunt mici ,apoi, odata ce invata sa faca afara nu mai ai nici o problema

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

46

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

Mi-au oferit niste prieteni de familie un akita,mascul,cu pedigree,este si un anunt pe site,nu gratis dar cu o reducere substantivala.Urma sa il tin peste iarna si dupa sa il duc la curte,pana atunci ne este gata si gardul si toate cele.Am cumparat cusca,si accesorii.Era planuit sa il iau luni,dar dresorul pe care l-am sunat sa ne rezolve un curs de dresaj pentru Atemi m-a sfatuit sa nu il iau acum,pentru ca nu o sa se obisnuiasca cu curtea.Imi pare rau,dar trebuie sa ma gandesc la binele cainelui. smile
Ce s-a intamplat cu cainii pe care i-ai avut?

-Ioana-

47

Re: Nu pot sa-mi aleg un caine pentru apartament.

de ce nu adopti un catel daca nu vrei unul cu pedigree? sunt multi catelusi care seamana cu cei de rasa pura si care au ramas fara stapan. gasesti si catei tineri, trebuie doar sa cauti putin. au nevoie de o familie si ei  :hug: