1

Topic: Shih Tzu

Shih Tzu este rasa originara din Tibet, China. O data exacta a aparitiei unui exemplar stramos al rasei Shih Tzu nu este cunoscuta. Totusi, cele mai vechi dovezi dateaza din 624 i.Hr si apar in documente, picturi si obiecte din acea perioada.

Analize ADN recente au aratat ca rasa Shih Tzu isi gaseste stramosii printre cele mai vechi rase de caini.

Preotii budisti din Tibet aratau acestui caine o consideratie religioasa deosebita, datorita asemanarii lui cu un leu, animal considerat sfant. Numele "Shih-Tzu", in limba chineza, inseamna "leu". In Anglia, rasa a fost crescuta si dezvoltata incepand cu anul 1930, iar de aici s-a raspandit apoi in toata Europa.

Au mai fost numiti si "the chrysanthemum-faced dog" (cainii cu fata ca o crizantema), datorita parului care creste in mai multe directii pe fata acestor caini de companie.

Aspectul general al unui caine de rasa Shih Tzu dezvalui o constitutie voinica, distinsa, o atitudine aroganta si un trup acoperit in abundenta cu blana in doua straturi.

Capul acestor caini este rotund, larg, vizibil lat intre cei doi ochi, care sunt bine incadrati de blana lunga. Barba si mustatile sunt dese, iar pe nas parul creste in sus dand acea impresie de "crizantema". Narile sunt deschise larg.

Cainele de rasa Shih Tzu are un nas scurt si turtit, de culoare neagra. La cainii cu roba rosu-vinetiu, nasul poate avea culoare maro. Stopul este bine definit. Ochii sunt mari, rotunzi, caprui sau negrii si nu este vizibila regiunea alba.

Gatul este bine proportionat, frumos arcuit si are lungimea necesara pentru ca exemplarul canin sa isi poata purta capul cu mandrie.

Corpul este mai degraba lung decat inalt cu spatele drept. Coada stufoasa este rasucita peste spate.

Blana lor lunga, densa si cu fire drepte poate avea onduleuri foarte usoare. De asemenea, blana dubla este formata din fire de par lungi si un puf profund. Recomandat este insa ca parul de pe fata sa fie intins, neondulat. Sunt permise toate culorile, de dorit insa sunt combinatiile de culori.

Blana si ochii au nevoie de o curatare zilnica si de spalare saptamanala. Este recomandata ingrijirea profesionala.

Inaltimea la greaban nu trebuie sa depaseasca 26.7 cm. Greutatea ideala se incadreaza intre 4.5 si 7.3 kg.

Speranta de viata la cainii de rasa Shih Tzu este de 10 - 14 ani. La o nastere, femela Shih Tzu va da nastere in medie la 5 pui.

In timp, cainele Shih tzu poate prezenta cateva afectiuni de ordin medical. Ulcerele corneene sunt frecvente la Shih tzu datorita protruziei globilor oculari (ochi iesiti din orbite), asa ca o atentie mare trebuie acordata ingrijirii ochilor. Cataracta, discopatia si urolitiaza pot aparea de asemenea la aceasta rasa de caini.

Inteligent, activ, prietenos si independent sunt cateva caracteristici standard, specifice rasei. Va fi tolerant fata de copii, cu atat mai mult cu cat este obisnuit cu acestia de la o varsta frageda. Poate fi incapatanat, dar se va adapta extrem de usor mediului interior, viata in apartament fiind ideala pentru acesti caini. Plimbarile zilnice sunt indicate si trebuie sa dureze in medie 20 minute.   :caine:

2 perusi-Lolita(Lola);Pakito(Paco) :perus: :perusi: ;1-bichon bolognese-Puppies(Puppy) :caine: ;am avut:5-caini :caine: ,4-perusi :perusi: :perus: ,1-iepure :iepure: ,1-hamster :hamster: ,pisici(bloc) :pisica:
;PROTECTIA ANIMALELOR!ANTI-POLUARE!IUBESC NATURA!AM MULTE ANIMALE LA TARA!MA IUB. ANIMALELE!

2

Re: Shih Tzu

imi place mult aceasta rasa si mi-as dori unul foarte mult  :heart:

3

Re: Shih Tzu

intradevar sunt foarte frumosi... si blanosi si mititei... iti vine sa ii mananci... :sanatate:

Metallica !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4

Re: Shih Tzu

Sunt adorabili catelusii big_smile si eu mi-as dori unul  :angel:

Adaugat: 03-08-2010 14:25

Am mai gasit si eu cateva poze dragute cu aceasta rasa de catelusi smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

5

Re: Shih Tzu

foarte fumoase pozele gasite de tine estera! :bravo:   :heart:  :caine: ,imi place mult de tot rasa asta seamana un pic cu bichonii dar shih-tzu are boticul mai turtit,e bine ca nu naparlesc mult(nu lasa par mult)si pot fi tinuti in casa,sunt afectosi,iubitori si jucausi o minunatie!!!!

2 perusi-Lolita(Lola);Pakito(Paco) :perus: :perusi: ;1-bichon bolognese-Puppies(Puppy) :caine: ;am avut:5-caini :caine: ,4-perusi :perusi: :perus: ,1-iepure :iepure: ,1-hamster :hamster: ,pisici(bloc) :pisica:
;PROTECTIA ANIMALELOR!ANTI-POLUARE!IUBESC NATURA!AM MULTE ANIMALE LA TARA!MA IUB. ANIMALELE!

6

Re: Shih Tzu

buna sunt noua pe forum,pe mine m-a impresionat rasa shih tzu si imi doresc si eu unul mult de tot :pls:

7

Re: Shih Tzu

acesta este Cody  :heart:  :caine:  tongue

Love Nature
1 :perus: Paco(perus)
1 :caine: Cody(shih-tzu)

8

Re: Shih Tzu

sa-ti traiasca, eu am un bichon frise

9

Re: Shih Tzu

multumesc,sa iti traiasca si tie bichon-ul puteti pune poze cu el? :heart:  :sanatate:  big_smile

Love Nature
1 :perus: Paco(perus)
1 :caine: Cody(shih-tzu)

10

Re: Shih Tzu

sapt. viitoare am sa pun la bichoni frise

11

Re: Shih Tzu

Hey...

am reusit sa ma decid asupra rasei de catel pe care o vreau si pe care o pot ingriji  smile . Vreau un pui de shih tzu.... Este cineva din bucuresti care sa aiba sau urmeaza sa aiba pui de shih tzu? EXCLUS canise smile.

PM daca e cineva.

Multumesc!

12

Re: Shih Tzu

printesa mea DAISY,o scumpete dar totodata o rautate,are doar 5 luni si musca tot ce prinde si hobby-ul ei e sa roada tot prin casa....ajutati-ma si spuneti-mi cum reusesc sa o dezvatz de ros si muscat...va multzu pt rasp...

13

Re: Shih Tzu

La 1 an de zile nu mai roade.Cauta sa cumperi jucarii de ros.Noi avem o fetita Kiki de 1an si 2 luni :k:

14

Re: Shih Tzu

Buna,am si eu un shih-tzu,mic si pufos :heart: ,nu stiam ce nume sa ii pun dar imi place numele Cody  :bravo: ,sper sa nu te superi Katy,dar asa ii v-a ramane numele,va place? :pup:

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

15

Re: Shih Tzu

Daaa,e o scumpete de catelus! :heart:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

16

Re: Shih Tzu

ce comic sta.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

17

Re: Shih Tzu

Am si eu un catelus shih tzu care de vreo luna calareste tot ce ii iese in cale.Sunt in cautare de catelusa din aceeasi rasa.

18

Re: Shih Tzu

Eh, ce pacat ca nu s-a mai postat nimic pe topic-ul asta, cand sunt atatea de spus smile
Cei care mai aveti shih-tzu, si ai vostri mananca legume ? ? Mama mea detine 4 exemplare superbe (ce modestie). Mananca ardei, morcov, CEAPA  :wow: , usturoi  :wow: , fructele sunt pt ei o placere de nedescris.
Eh? minunatiile voastre ce parere au ?  smile

19 (edited by carmeryne 04-05-2013 15:11)

Re: Shih Tzu

Ce mai pot manca cainii :wow:

20

Re: Shih Tzu

cceapa...usturoi...pe bune...si chiar ii da asa ceva  :wow: ?

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

21 (edited by maya-maytza 06-01-2012 16:56)

Re: Shih Tzu

Si eu stiu ca ceapa si usturoiul sunt toxice pt. caini ... hmm

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

22

Re: Shih Tzu

mda..  neutral

23

Re: Shih Tzu

maya-maytza wrote:

Si e stiu ca ceapa si usturoiul sunt toxice pt. caini ... hmm

Exact , sunt toxice  smile

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

24

Re: Shih Tzu

Nu va imaginati acum ca le da 3 cepe si 2 capatani de usturoi.
Le da f putin, pentru ca ei cer. Le place. Si rosiile ii pot imbolnavi pe ai nostri patrupezi, dar sunt de parere ca o bucatica mica mica daca-i place, nu-l omoara smile

Mai sunt acele conserve mari de salata de fructe. Vai de mine, o nebunie... I-a obisnuit in asa fel incat duminica este zi de rasfat. Prajiturele pentru catelusi, salata de fructe, legume proaspete... Daca se face duminica si nu se intampla nimic, devin agitati, sar de colo-colo, o 'indruma' catre frigider smile)
Ciudat, cum de stiu ei ca e duminica... Pana si eu uit uneori in ce zi suntem smile

25

Re: Shih Tzu

Buna,
Avem si noi un shih tzu in varsta de 7 luni, o cheama Arris. E o "nebuna", foarte jucausa, roade dar nu exagerat, inca isi mai face nevoile prin casa, dar din ce in ce mai rar si e foarte inteligenta. De mancat mananca orice dar in special hrana uscata de catei. Trebuie s-o tundem pentru prima data. Aveti ceva recomandari?