76

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Ai mei nu mananca ou, prefera painea, salata, morcovul in amestec cu castravetele si semintele.....de branza nu am stiu o sa incerc si cu asta sa vad ce zic....

Adaugat: 02-08-2009 22:41

Am descoperit ca le place foarte mult branzica....

Adaugat: 19-08-2009 17:57

Am incercat si eu cu vita de vie si intradevar le place chiar foarte mult, am descoperit ca mananca si morcov dar nu pe razatoare ci felii ca sa poate sa isi ia ei cat vor......  smile

Adaugat: 29-08-2009 13:16

De ieri au cam inceput sa le cada penele la papagalici mei, oare sa fie bolnavi sau e perioada de schibare a penajului?

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

77

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ella_costan wrote:

De ieri au cam inceput sa le cada penele la papagalici mei, oare sa fie bolnavi sau e perioada de schibare a penajului?

au intrat in perioada de naparlire. toamna naparlesc. mai ales ca mananca de toate acum, sa vezi ce penaj frumos o sa aiba.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

78 (edited by ella_costan 01-11-2009 12:01)

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Sper ca au umplut colivia si toata casa de pene...

Adaugat: 30-08-2009 15:51

A trecut perioada de naparlire si ajutorul vitaminelor de la Padovan acum avem un penaj si o codita foarte frumoasa.....  :angel:

Adaugat: 01-11-2009 11:25

:heart: Noi poze cu rasfatatii mei ..... :heart:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

79

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Wow. Cel galben e superb :heart:
Care e fata si care e baiatul ? big_smile
Si inca o intrebare... ei canta?

80

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Cel galben e baiat iar cea verde e fata.

Da, canta foarte frumos insa nu vorbesc decat in legea lor.

Dar cand intru in camera imi dau seama ca vorbesc cu mine, sunt niste dulci, chiar daca nu von sa ma joc cu ei si sa le dau mancare din mana.

Adaugat: 01-11-2009 13:24

Au ghiarele cam mari ca nu gasec bete abrazive de ceva vreme si de osul de sepie nu se prea ajuta foarte mult .... sad

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

81

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ella_costan wrote:

Au ghiarele cam mari ca nu gasec bete abrazive de ceva vreme si de osul de sepie nu se prea ajuta foarte mult .... sad

Ghearele niciodata nu se tocesc suficient, trebuiesc taiate, eu in fiecare luna le tai gherutele putin din varf. wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

82

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Mie mila de ei si mie frica sa nu le tai pre mult... prefer betele abrazive

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

83

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

NU are de ce sa iti fie mila sau frica , nu le faci niciun rau, ba din contra, le usurezi viata, nu se vor mai agata in tot ce apuca. :k: Este foarte simplu, si mie mi-a fost teama la inceput dar cu o unghiera buna am reusit, trebuie doar sa ai rabdare cu ei. :pls:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

84

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Ideea e ca ai mei nu vin la mine si ar trebui sa ii prind ceea ce ii va speria foarte tare.

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

85

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Ii [prinzi cand este intuneric in camera, stingi becul, dupa ce ii prinzi ii pui intr-un prosop sa nu se sperie si le scoti cate un piciorus afara, nu-i vei speria ff tare. wink O alta metoda mai buna pt a le taia unghiile nu stiu, betele abrazive nu tocec ghearele suficient, am si eu dar degeaba. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

86

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Eu am vazut bat abraziv si a fost foarte bun, il lasam 2-3 zile si unghiutele lor ajungeau la marimea normala numai ca cel care l-am avut sa tocit si nu mai e bun si inca nu am gasit altul nou. E bat abraziv nu din alea care se aplica peste bat...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

87

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Bat  abraziv, am si eu si nu vad mare diferenta, defapt nu vad deloc. big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

88

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Probabil depinde de cat de abraziv e batul...nu stiu ce sa zic ..

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

89

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Eu am avut dinala care se aplica peste bat si nici macar nu ii ajungeau ghearele la el... are picioarele mai mari decat batul ala smile Cred ca singura solutie ar fi sa le tai... Nu stiu.. v-am zis, intr-un timp al meu avea o gheara incredibil de lunga si ma uit intr-o zi si n-o mai avea neutral Probabil si-a ros-o. neutral Fa asa cum zice dydy, dar taie-le doar putin. Daca sangereaza, pune faina sau pudra cicatrizanta :pup:

90

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Imi e frica, inca mai sper sa gasesc bat care si-a facut efectul. Ai mei nu au degetele foarte groase si batul ala era perfect numai ca sa tocit.

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

91

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

"Daca sangereaza, pune faina sau pudra cicatrizanta " .... sau betadina solutie. tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

92

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Sunt superbi kakariki tai :heart: :heart: :heart: !!!!!!!!
Cum ii cheama?
SI cu taiatul ghearelor....ai mei niciodata nu au avut gheare prea mari :blb: eu le pun bete de salcie si vad ca au ghearele mai mici decand stau pe ea :wow:

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

93

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

nu are nicio legatura crengile se salcie cu tocirea ghiarelor, nu au cum sa-si le toceasca. Salcia are crengile netede nici decum aspre sau mai stiu eu cum pt ca perusii sa iti poata tocii gherutele. wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

94

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Paco si Kiki , o rezolv cu betele abrazive, ca mi-e frica sa le tai gherutele. In schimb azi Paco a venit si a mancat din mana mea si sunt foartye mandra de reusita mea.   big_smile

Adaugat: 02-11-2009 13:19

Le-am pus triluri de pasari de pe net si nu mai scot o vorba sunt foarte atenti si nu inteleg de unde se aude si de ce nu vad pe nimeni in camera......

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

95

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Cred ca e o limba straina.....dar vor raspunde si ei pana la urma.Ce,numai unii sa palavrageasca????  smile

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

96

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Paco incearca si el sa imite dar numai dupa ce se termina si se face liniste....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

97

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ella_costan wrote:

Paco incearca si el sa imite dar numai dupa ce se termina si se face liniste....

mai pune poze cu ei . cat mai multe. sunt superbi. ai cu ce te lauda. si filmulete. :sanatate:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

98

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Nu am cont pe youtobe, mi-am facut dar nu stiu cum sa adaug filmuletele, ma poate ajuta cineva? sad

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

99

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

dai la upload

Gabriela

100

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Mersi....

Adaugat: 16-11-2009 20:58

Dimineata cand asteptam sa ni se puna mancarea....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rs4Lr7esIEs[/youtube]

Adaugat: 16-11-2009 21:16

Si acum sa va aratam cum cantam ....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VOB1v9oMc0w[/youtube]

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture: