51

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

da...eu am vazut pui din aceste doua specii...de fapt cred ca si liza mea e ceva de genu...pt ca normal ar trebui sa fie in intregime verde si rosu pe cap...dar ea e cu coada galbena...deci...se poate...si daca o sa cauti pe net sigur gasesti...nu mai stiu pe ce adresa dar acum catva timp chiar am vazut un site unde scria despre asta si erau si poze cu "rezultatele"...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

52

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ar fi minunat daca mi-ai da si mie adresa
ms anticipat

53

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

poi asta e faza ca nu stiu adresa...am dat peste ea acum cateva zile cautand poze....nu stiu cauta kakariki mutation poate gasesti ceva

Adaugat: 09-05-2008 16:36







Adaugat: 09-05-2008 16:41

uite am gasit poze in calc meu...scuze ca am pus-o de 2 ori una...

Adaugat: 09-05-2008 16:42



Adaugat: 09-05-2008 16:42



Adaugat: 09-05-2008 16:43

am gasit si asta da nu cred sa fie reala....ar fi prea frumos sa existe albastru tongue

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

54

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ce tare e ala albastru! tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

55

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

mda e super da sigur e facut in photoshop...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

56

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

stiu.e aceeasi poza cu kakari verde dublata si colorata cu albastru.mi-am dat seama :ironic:

Adaugat: 09-05-2008 21:07

as vrea ca de 1 iunie sa iau o alta nimfa sau un/o kakariki.as vrea sa stiu in principal cum deosebesc fetele de baietii big_smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

57

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

sfatul meu ar fi sa iti iei un kakariki..dak nu vrei sa ai pui de nimfa! sunt dragutzei..!:)desigur, trebuie sa ai umpic noroc sa se inteleaga bine ..trebuie de asemenea sa fii constienta ca va trebui sa muncesti mult cu kakariki..fiindca sunt greu de dresat..si sa ai grija si cu paco..:)te descurci u:k:

58

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

mie de ex mi-ar place sa am mai multe specii diferite...pt ca fiecare are personalitatea ei...si  te vei distra de fiecare...cel putin kakariki sunt super jucausi...fac foarte multe chestii,emana f multa energie...singura chestie e ca vei avea de munca dupa cum zicea si alex_iasi  pt ca sunt mai reci decat nimfele de ex...

Adaugat: 20-05-2008 16:09

deosebirea dintre mascul si femela e avidenta datorita marimii,masivitatii si masculii au ciocul mai lat decat femelele...am citit undeva ca sunt compatibili cu alte specii,ca nu sunt sensibili la mancare,este specia care mananca cam tot ce mananca omul (asa citeam eu prin ceva articole,bine in afara de ciocolata,avocado si de astea ce le sunt interzise tuturor pasarilor)...

Adaugat: 20-05-2008 16:13

e alegerea ta bineinteles ...noi ne dam doar cu parerea...acuma depinde si daca tu vrei sa ii imperechezi...eu zic ca e interesant asa sa ai diferite specii...apropo...urmeaza si eu sa imi achizitionez un perus...si pe viitor probabil si o nimfa...vad eu...oricum nu ma opresc aici big_smile,am prins gustul smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

59

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

f tare yoana! perusii sunt adorabili, sunt sigur ca iti v-a place viitorul papagalutz!eo ii iubesc f tare pe ai mei! si pe alexa bineinteles, mai ales acum ca sta pe mana:heart:! luv parrots!
apropo..yoana..ce papagali ai?(park un kakariki...??:/)

60

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

da o femela  kakariki...f draguta,smechera mare...si dupa cum am zis vreau si perus...tot caut pe cineva de unde sa iau de cateva zile...am vazut la pet,eu fiind din baia mare,insa mi s-a parut f mare pretul...45 de lei...si stiu ca perusii sunt la cel mult 25...si mi se pare o prostie sa le dau lor atata pe unul,chiar daca am banii aia...
perusii tai sunt blanzi amandoi?eu am mai avut cand eram foarte mica si erau salbatici rau,i-am luat cand erau deja maturi si pe langa asta eu nu stiam sa cum sa ma  ocup de ei... mi-au murit pana la urma sad
acuma bineinteles ca va fi altfel :bravo:!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

61

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

da..stau amandoi pe deget ..simultan! sunt f tari!!!!sunt poze  la topicul perusi:heart:

62

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

vad ce sa iau da singurul lucru care ma face sa ma mai gandesc la kakariki este ca nu sunt asa blanzi ca nimfele si mi-e ca paco o sa il placa pe kakariki si poate se salbaticeste si el sad

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

63

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

bianca..scuze ca iti spun dar ai o conceptie f gresita! eo la perechea mea de perusi..prima data am luat masculul..era extrem de bland! am luat femela care era f salbatica! si ma asteptam sa nu ma mai inteleg cu nici unul! dar cu multa rabdare am reusit sa ii dresez pe amandoi! trebuie sa respectie niste pasi! perusul a ramas la fel de bland! sunt niste puiutzi tare dragutzi!:heart:ia-ti kakariki!:k:

64

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

o sa mai vad ce fac ca nu prea am vazut kakariki prin pet-shopurile din Bucuresti si daca am vazut pareau bolnavi si deprimati sad .daca nu o sa gasesc un kakariki sanatos si frumos o sa iau o nimfa.lui Paco cred ca ii e indiferent smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

65

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

mie de ex nu mi-ar place sa am aceasi specie de papagali...una singura,tot restul vietii...de ce sa nu "gustam" si din "savoarea" celorlalti?toti merita iubiti,fiecare cu personalitatea lui,sunt deosebiti in felul lor...daca kakariki nu sunt foarte blanzi din primele zile asta nu inseamna ca nu au farmecul lor...si nu numai kakariki wink,e valabil si la alte specii...niciodata nu prea ai cum sa stii ce nimeresti...ca poti sa \nimeresti si o nimfa "salbatica" (e doar un exemplu)
Acuma depinde de ce iti doresti tu!Oricum iti urez bafta la alegere!:pup:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

66

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

mersi smile .chiar ca grea alegere :ironic:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

67

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Bianca...te-ai uitat la amimalbume ce draguti sunt un kakariki si o nimfa?sunt niste poze super acolo wink

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

68

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

a vazut si deaia am pus si kakariki-ul la socoteala.as vrea ca si paco sa se inteleaga asa de bine cu un kakariki big_smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

69

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

salut! mai este cineva care doreste sa discute despre Kakariki? eu sunt noua pe-aici si am un kakariki de o luna. as dori tare mult sa pot vb cu cineva mai experimentat

70

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

buna! si eu sunt noua pe forum si as vrea sa mai am cu cine schimba pareri despre kakariki. Eu am doi, adica un cuplu, l-am primit intai pe el si apoi dupa cateva ore iam adus-o si pe ea, dar ea sa obisnuit destul de greu cu el, era foarte agresiva la inceput. Ii am de vreo 2 luni si nu am reusit sa ii fac sa se apropie de mine deloc, ea acum incateva zile sa apropiat la vreo jumatate de metru. Am tot citit parerile de pe forum si am vazut ca se gasesc niste vitamine de pus in apa, dar eu nu am gasit la nici un magazin, eu le dau acum un tratament pentru penaj mi-a recomandat tipa de unde iam luat

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

71

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Vitamine le poti lua Multivitaminco de la Padovan, este bun pt orice fel de pasare, chiar daca este mai scump merita. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

72

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ai mei sunt kakariki si adora apa, daca ar fi dupa ei ar face baita toata ziua. Singura lor neplacere e ca dupa ce se balacesc isi dau seama ca nu mai pot sa zboare si nu prea le place...sunt asa de draguti cand fac baita...:)

Adaugat: 25-07-2009 22:10

Ce feluri de mancare le da-ti voi? eu nu gasesc decat de la vitakraft.

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

73

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ella. ai niste papagai super draguti. mancare le dau si eu de la vitakraft. altceva nu mananca. la mine este vorba despre alta specie. dar tot papagali sunt nu? :k:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

74

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

da, intradevar sunt tot papagali....intrebam doar pentru ca eu nu gasesc altceva in magazine....si am citit ca e bine sa le schimbi mancarea sa nu le dai aceeasi mancare, e bine sa fie diversificata...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

75 (edited by deyseby 02-08-2009 21:38)

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ella_costan wrote:

da, intradevar sunt tot papagali....intrebam doar pentru ca eu nu gasesc altceva in magazine....si am citit ca e bine sa le schimbi mancarea sa nu le dai aceeasi mancare, e bine sa fie diversificata...

asta depinde de crescator. eu le-am dat mai multe feluri dar din asta mananca cel mai bine. diversificata , in sensul ca au nevoie si de alte alimente precum fructe , legume, paine, branza de vaca nesarata si proaspata, out fiert si multe altele. sunt multe nerecomandate dar la ai mei le merge super cu astea. de Branzica de vaca am auzit-o pe Suana, care are niste papagali superbi si le-am dat si eu. mananca de nu mai pot.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro