276

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

si ?....n-au nici un gand?...la pui ma refer  big_smile

http://oviliv79.sunphoto.ro   -----Ovidiu----

277

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Inca nu le-am pus cuib pentru ca abia in martie au implinit un an ...... si nu am vrut sa risc ... in toamna le voi da ocazia sa devina parinti ...  :hihi:

Adaugat: 23-05-2010 15:29

Sa va spun ca Kiki a mea a iesit din colivie sambata si geamul de la bucatarie era larg deschis si scumpa de ea nu a iesit  pe geam .... o minunatie .... a inceput sa umble prin toata casa si chiar sa vina singura la colivie .... cand a incercat ultima data sa lovit foarte tare de oglinda .... insa acum a zburat perfect ... :sanatate:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

278

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

vai ce papagal exemplar ai bv ei succes  :heart:

Prietena animalelor   ~Madalina~ :heart: :perus: :perus: :perus: :perus:

279

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Anca ce iti fac mogaldetele? au scos puiuti?

Astepta vesti....   :pup: 

Ai mei sunt din ce in ce mai obraznici.... au invatat cum sa deschida usita de la colivie si acum trebuie sa o prind cu elastic numai ca il rod si pe ala... in final cred ca o sa recurg la lacat ...   :rusine:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

280

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ella, pune un carlig!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

281

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Am incercat Raluca sa strang inchizatoarea dar se duc pe partea cealalta a coliviei si se arunca pe usita si atunci se deschide ... eu una am ramas masca cand am vazut .... ca sa nu mai spun ca m-am trezit cu ei in dormitor si geamul de la bucatarie era larg deschis ... ei au iesit pe locul unde nu era o hranitoare, sau obisnuit sa o deschida ... azi am vazut ca trag de incizatoarea unde se pune cuibul... am niste papagali foarte destepti...  big_smile

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

282

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

chiar ca sunt foarte destepti! nu stiu...incearca sa lebi toate posibilele iesiri cu sarma, dar in asa fel incat sa nu se intepe in ea.pune si tu o poza cu colivia si incercuieste locurile pe unde vor sa iasa. asa gasim mai usor solutii!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

283

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Nu vreau sa pun sarma ca sa nu se raneasca .... o sa incerc sa fac poze numai ca nu stiu cum sa le incercuies ... sper sa gasesc o solutie

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

284

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ella_constan , bravo  wink  ai niste kakariki minunati! big_smile

Perusica mea:Dasca :perus:

285

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Multumesc de aprecieri Sandra    :rusine:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

286

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Ella sti ca ti-am spus de un kakariki pe care l-am vazut in pet-sop si care nu avea codita. Cred ca in curand il voi cumpara eu ca de cateva luni este in pet-shop si nu l-a mai luat nimeni si imi e asa de mila de el sad Nu stiu ce sa fac ca vad ca inca nu i-a mai crescut codita de atata timp si nu stiu daca va trai asa singur sad Tu ce ma sfatuiesti sa fac ? Si as vrea mai multe sfaturi despre ingrijirea lor ca nu am mai avut niciodata kakariki si nu stiu mai nimik despre ei.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

287

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Si ai mei erau urati si fara pene in codita cand iam primit ... si si-au revenit dupa cateva luni cu mancare buna si multivitaminco, vitamine pentru pene ..

Eu una nu as putea sa tin doar unul ... pentru ca ei nu socializeaza decat dupa foarte mult timp ....

Sfatul meu ar fi sa iei 2, si sa fii atenta sa nu fie bolnav ....

M-as bucura enorm sa am cu cine povesti ....

Nu sunt foarte pretentiosi ca si celelalte pasari, fac in schimb foarte multa mizerie .. dar daca te obisnuiesti nu va fi o problema...

La capitolul mancare nu ma mai pot plange acum ca mananca cam orice le dau ... de la fructe, legume, la ou.. salata, fructe .

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

288

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

As lua o pereche dar din pacate de cateva luni de cand il au la pet-shop nu au mai adus alti kakariki pentru ca nici pe asta nu il cumpara nimeni deci nu am cum sa iau doi sad
De mizerie nu imi fac probleme pentru ca si perusii imi fac la mizerie de nu iti vine sa crezi dar oricum nu ma deranjeaza pentru ca ii iubesc smile
Multumesc foarte mult pentru raspuns oricum ma mai gandesc si o sa mai vorbesc si cu parintii dar eu mi-l doresc foarte mult de cand lam vazut prima data mam indragostit de el  :rusine:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

289

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Intradevar se dau mai greu si se gasesc mai greu , dar sunt incantatori si foarte destepti ... nu o sa iti para rau de achizitie ...  big_smile

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

290

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

ella_costan:pune o carabina,si o sa vezi ca nu o sa mai ai probleme.Se gaseste la pet shop ,pret intre 2 si 4 lei.Eu am la marele alex si la jako si niciunul nu mai iese afara.O seara placuta! :nani:

Toffy-marele alex Whitey-bichon frisee Kecko-jako Candy si Baby One http://anszi.sunphoto.ro/

291

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Uite la asta chiar nu m-am gandit ca se gaseste in magazin asa ceva ... multumesc de idee :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

292

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Astazi am fost sa il iau pe kakariki de la magazin si l-am adus acasa big_smile Vad ca se simte foarte bine in noua lui casuta avand in vedere ca sta in jumatate din voliera perusilor  smile  Nici nu l-am adus bine acasa si a inceput sa manance smile asta zic eu ca ii semn bun ca se simte in siguranta mai ales ca a mancat cu mine de fata big_smile La amiaza eu in fiecare zi le pun micutilor mei apa sa faca baita ca pe caldurile astea au mare nevoie si i-am pus si lui intr-o farfurioara ca deocamdata nu am cadita asa mare si spre surprinderea mea nu a trecut 10 minute si deja s-a si dus sa faca baita si arunca apa in toate partile big_smile se pare ca avem un nou iubitor de apa in casa tongue Saracutul are penajul cam ciufulit si codita ii lipseste dar se vede ca naparleste acum ca deja a umplut pe jos de penute dar nu e bai ca deabia ne facem frumosi cat de curand smile Sunt atat de incantata de el de cred ca nici nu va vine sa credeti. App am uitat sa va spun ca i-am taiat si unghiutele ca erau super mari aproape ca se uneau erau ca niste carligute se agata saracutul de toate din jur abea umbla.  Vad ca se simte mult mai bine cu ele taiate si umbla mult mai usor. Ma scuzati ca am scris atat de mult dar am vrut sa va spun tot ce a facut micutul meu in prima zi la noi acasa  :rusine:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

293

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

felicitari estera...asteptam poze cu micutul.iti dai seama ca se simte si el bine ca doar are si el acum o casa  :heart:

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

294

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Bravo Estera! Asteptam poze cu micutz! Ce nume i-ai dat? Ce culoare e? E baiat?E bland?
Scuze ca am pus atatea intrebari. :rusine:
Apropo, pune niste poze! :heart:

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

295 (edited by Estera 22-07-2010 22:05)

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Va multumesc . Este baiat si se numeste Alex smile Este bland si foarte cuminte si s-a acomodat foarte repede . Acum nu arata prea bine din cauza ca si-a smuls penele in pet shop din cauza plictiselii dar in curand va fi mult mai bine ca deja naparleste si a inceput sa ii creasca noua codita big_smile Va pun si 3 poze cu el smile
1.Cand l-am adus acasa si l-am bagat in voliera
2.Dupa prima lui baita si dupa ce i-am taiat unghiutele
3.Tot dupa prima lui baita si dupa ce i-am taiat unghiutele
PS: Am uitat sa spun ca daca puteti sa ma ajutati la varsta ca nu stiu cat timp are .  hmm

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

296

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Ce frumos e Alex, Estera! :pup:
In prima poza are ghearele asa mari,sau nu vad eu bine?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

297

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Ce frumos e Estera.... asa aratau si ai mei acum ceva vreme... dar o sa isi refaca penajul stai fara grija mai ales ca o sa simta ca e iubit si ingrijit ....  :sanatate:    :pup:

Adaugat: 23-07-2010 12:17

Daca imi fac ai mei puiuti in toamna o sa iti dau o fetita ... ca sa nu mai fie singur ...  wink

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

298

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Estera,sa-ti traiasca Alex.Se va face un frumos.......    :heart:  :pup:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

299

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

Va multumesc pentru aprecieri . Ma indragostesc tot mai mult de el de cate ori il privesc este un adorabil si jumatate. E asa de bland si nu este sperios deloc chiar daca ii pun mancare apa ii fac curat sau umblu pe langa voliera se uita doar curios la mine dar nu se fereste sau sa sara ca ii e frica . Sunt foarte multumita de el ca sa acomodat asa de repede. smile
Raluca intradevar avea uriase unghiutele cand lam adus dar i le-am taiat ca se agata saracutul de toate din jur si ii era super greu sa mearga ca erau ca niste carligute si se agatau peste tot.
Ella nu imi fac griji in privinta penajului pentru ca deja naparlete si in curand o sa arate si el mai frumusel big_smile Oricum eu il iubesc asa cum e chiar daca nu arata splendid pentru mine e cel mai frumos din lume  :angel:  Astept atunci sa iti faca puiuti ca sigur voi lua pentru el o fetita ca la noi in oras nu mai aduc pentru ca nu se vand ca e mic orasul si oricum ai tai sunt sigura ca vor fi ingrijiti asa ca la carte smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

300

Re: Despre kakariki - Cyanoramphus

este fff adorabil Alexutul tau Estera!sa-ti traiasca si sa te bucuri mult de el!  :bravo:  :heart:
(Vanesa)