101 (edited by iloveanimals 11-07-2009 20:39)

Re: hamsteri pitici

hamsterul din prima imagine, este unul din piticii din imaginile 2 si 3 :angel:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

102

Re: hamsteri pitici

am uitat sa te intreb ala fara piciorus il ai sau a murit?

I love animals :heart:

103

Re: hamsteri pitici

A murit atunci cu Vivi :cry: :cry: :cry:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

104

Re: hamsteri pitici

sad am crezut ca unul din acestia doi e acela fara piciorus

Adaugat: 11-07-2009 21:43

iloveanimals wrote:

da, rusesti winter white :heart: ca piticii mei :heart:

uite :bravo:

foarte frumosi prichindeii sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei :heart: :pup:

I love animals :heart:

105

Re: hamsteri pitici

doar de cei doi sad

multumesc :merci: :pup:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

106

Re: hamsteri pitici

Iusty wrote:

Ce fel de hamsteri pitici sunt astia micii :heart: :heart: ...rusesti?

Si ai tai Iusty su superbi......sa-ti traisca :pup:

I love animals :heart:

107 (edited by Iusty 12-07-2009 20:30)

Re: hamsteri pitici

Sunt 2...dar sunt sufletzeii tai :heart: ...sa-ti traiasca!

Adaugat: 11-07-2009 22:29

luky-muky wrote:
Iusty wrote:

Ce fel de hamsteri pitici sunt astia micii :heart: :heart: ...rusesti?

Si ai tai Iusty su superbi......sa-ti traisca :pup:

Nu sunt ai mei...imaginea e de pe google...dar in curand o sa am unul... :heart: :bravo: ... sau 2 ... si poate o sa am si puisori big_smile

Adaugat: 12-07-2009 21:05

Este adevarat ca hamsterul baiat miroase (pute)? hmm

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

108

Re: hamsteri pitici

daca vrei a`ti iei doi, ia`ti pt orice eventualitate 2 custi wink sunt foarte certareti, daca sunt pereche trebuie sa ii tii separat dupa ce fata, asa ca nu ai rezolvat nimic big_smile au acum am 2 baietei care stau separat :bang:

Adaugat: 12-07-2009 22:38

DA, DA, DA, DA baietii puuuut, ai mei nu miros chiar asa rau, dar eu deshid geamurile in fiecare dimineata hmm dar intradevar, baietii au glanda aceia pe burtica care elimina un miros neplacut :bleah:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

109

Re: hamsteri pitici

Aha...deci va trebui sa aerisesc mai des cand o sa mi-l iau...sau poate imi iau o fetita... :heart: :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

110

Re: hamsteri pitici

Eu nu aerisesc deloc la al meu si nu pute absolut DELOC.Poate miros asa in perioada imperecherii,nu stiu neutral neutral
Dar al meu este tot baietel si nu miroase deloc. big_smile big_smile

111

Re: hamsteri pitici

LovePets uita`te mai bine pe burtica lui si vezi daca mai sus de organele genitate are pun punctulet. Daca nu are inseamna ca din cauza asta nu miroase, si este cel mai probabil sa fie fata big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

112

Re: hamsteri pitici

si la mine mai mult miroase Poc decat Pic big_smile:sol:

113

Re: hamsteri pitici

Baietii normal au o glanda la mijlocul burtii, care secreta un lichid si un miros specific masculilor, cu el isi marcheaza teritoriul, in ultimul timp nici baietii mei nu au mai mirosit asa rau. :wow:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

114

Re: hamsteri pitici

Si al meu are acea glanda(logic smile ).Este 100% mascul :k: insa chiar nu miroase deloc big_smile

115

Re: hamsteri pitici

Ce bine de tine. :bravo:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

116 (edited by irinuca 02-08-2009 14:10)

Re: hamsteri pitici

azi am observat ca ii sangereaza o ureche.s.a scarpinat excesiv insa nu stiu motivul.l.am uns cu tetraciclina dar a avut grija sa se stearga imediat. :cry:
am atasat cateva poze :
http://i705.photobucket.com/albums/ww53/edithh55/DSCF4089.jpg
http://i705.photobucket.com/albums/ww53/edithh55/DSCF4094.jpg

117

Re: hamsteri pitici

Sangerarea nu este normala, iar sacrpinatul excesiv este semn ca are paraziti.
Tetraciclina este antibiotic. NICIODATA sa nu iti tratezi animalul fara un consult veterinar. Tetraciclina fiind atibiotic da peste cap organismul hamsterului. Nu sunt bune pt sanatatea lui.
Conculta un medic veterinar URGENT .

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

118

Re: hamsteri pitici

yikes vai de mine. chiar un crescator de hamsteri mi.a spus sa il dau cu tetraciclina :cry: of
maine mergem la doctor
e posibil ca parazitii sa se transmita la  om? pentru ca toata ziua il dragalesc

119

Re: hamsteri pitici

Nu se tranzmit omului, doar semenilor sai. Spalate bine pe maini inainte si dupa ce te joci cu el. Astfel vei prevenii eventualele "deszastre".

Daca un "crescator" iti zice ca antibioticul este bun pt hamster, atunci ala este un nimeni.
orice om care iubeste hamsteri si le vrea binele, in speciali crescatorii, ar trebuii sa stie foarte clar lucrul asta. neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

120 (edited by irinuca 02-08-2009 14:40)

Re: hamsteri pitici

se scarpina incontinuu...tremura casuta cand face asta
cred ca il mamanca rau de tot :cry:
ce sa.i fac pana maine? sa curat putin locul cu un betisor steril inmuiat in apa?

121

Re: hamsteri pitici

Hamsterul tau ar putea fi infestat cu acarieni( sunt niste paraziti mici, uneori microscopici care traiesc pe plante, sol, animale moarte sau vii). Un numar mare de specii ale acarineilor sunt daunatoare acriculturii, altele omului(cum ar fi scabia). Numerosi acarieni sunt transmitatori ai unei  maladii grave, cum ar fi febra recurent?, encefalita la om, piroplasmozele la animale .

Eu nu pot sa te asigur daca din cauza lor se scarpina hamsterul. Cel mai bine ar fi sa ii ia medicul veterinar o proba de piele sa vada despre ce parazit este vorba. :sol:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

122 (edited by irinuca 02-08-2009 14:58)

Re: hamsteri pitici

plus ca : Acarienii se hr?nesc cu particule de piele descuamat? ?i se înmul?esc în perne, a?ternuturi, saltele, covoare, mobil? tapi?at?, haine
se explica.sigur sunt paraziti.trebuie sa scap de patul meu cat mai repede.ma afecteaza atat pe mine cat si pe Caisa.:( e material dinacela tip catifea,e vechi si e imbacsit de praf.il mai trag cu aspiratorul insa nu e suficient.trebuie sa.l arunc.acolo se plimba si Caisa.of sad

se scarpina incontinuu...tremura casuta cand face asta
cred ca il mamanca rau de tot
ce sa.i fac pana maine? sa curat putin locul cu un betisor steril inmuiat in apa?

123

Re: hamsteri pitici

Da. Incearca sa ii cureti acel loc cu un betisor igienic. Nu stiu daca functioneaza si la ahmsteri dar poti incerca sa ii dau cu ulei alimentar pe a omora acei paraziti.

Ti-am spus. Nu stiu despre ce paraziti este vorba. Sunt o multime de specii ale acarienilor, si mai sunt si alte specii pe langa ei. Cel mai bine este sa ii iei o proba de piele. Uita`te atent in zona afectata sa vezi daca se observa vreo urma de paraziti.

Asa  arata un acariani. Ce specie nu stiu. Este observat la microscop. http://2.bp.blogspot.com/_cbqm1p3Iac0/SNzY3a3qGqI/AAAAAAAACWA/ceg_ywLUwBk/s400/acarieni4.jpg

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

124 (edited by irinuca 02-08-2009 15:00)

Re: hamsteri pitici

nu ma pot uita.
1.nu il pot scoate din casuta.s.a baricadat bine de tot.
2.daca reusesc sa.l scot nu sta locului.ma musca....se agita
maine il duc la vet.sa vedem care e problema

125 (edited by iloveanimals 02-08-2009 15:05)

Re: hamsteri pitici

Aaa...am uitat sa iti zic, ca tratament se poate folosii ivermectin(farmacia umana) poate fi administrat injectabil de catre medicul veterinar(dar nu recomand) sau pe cale orala.

Ce iti spun eu aici sunt doar banuieli. Nu am examinat hamsterul sa spun cu exacitate care este problema. :wow:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki