1

Topic: Papagali in libertate

deyseby wrote:

daca ar face toti asa ...of. sincer daca as sti ca nimfele rezista la temperaturi scazute  ca si la noi in tara, i-as reproduce si le-as da si eu drumul. din toata inima.

Ma bucur ca ati sunt atat de dragi incat ai face asta pentru ele, dar la nimpfe nu tias recomanda sa faci treaba asta, nu am auzit de nci o populatie de nimpfe care a supravietuit in libertate in europa.
La mine sta ( deocamdata ) o specie pe pozitie de zbor liber, in cca 2 ani o sasi aiba cuibul in pomi nu in voliera.
Salutari.

Crescatorie papagali. Oti

2

Re: Papagali in libertate

te felicit ca incerci sa faci lucrul asta.sper sa nu fie persoane doritoare de "braconaj" romanul tot roman este.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

3

Re: Papagali in libertate

Mersi.
Nu ma risc, am studiat bine la care specii au sanse mari sa ramana si care sunt robuste.
Nam vazut inca branconieri inpaiati, dar se zice ca sa nu zici hop pana nai serit groapa :furios: .
Salutari

Crescatorie papagali. Oti

4

Re: Papagali in libertate

Sunt superbe speciile pe care le-ati postat voi... cel mai haios e cel cu ciocul portocaliu si mare  big_smile 

Eu una nu as risca pana nu as fi sigura Oti, e un gest frumos din partea ta

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

5

Re: Papagali in libertate

Va multumesc ca va faceti griji de animalute.
Nu incerc cu nimpfe si perusi ca stiu ca nu functioneaza, nu stau si nu supravietuiesc iarna in libertate.
Cu un pic de experienta si cu multa rabdare o sa functioneze.
Nu orice specie supravietuieste in libertate si nu oricare specie se intoarce acasa, eu o sa las doar specii, care se intorc nu specii care imi fac cu aripa si la reveder, le gasesc la urmatoru targ de animale.

Salutari

Crescatorie papagali. Oti

6

Re: Papagali in libertate

Da, uni se pot tine aproape la fel ca porumbei.
Trebuiesc indeplinite multe conditii si costa ceva timp, dar sunt convins ca reusesc.
In cca. 2 ani o sa urmeze si ceva poze.

Crescatorie papagali. Oti

7 (edited by iloveanimals 26-01-2010 16:18)

Re: Papagali in libertate

Oti eu iti urez succes. :bravo: Sper sa-ti reuseasca si sa nu fie oamani care sa-i captureze. mad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

8

Re: Papagali in libertate

Daca nu ar fi si oameni din aia atunci as tine si ara in libertate ( asa nu ma risc ), am vazut ara si amazoni   tinuti in libertate, cat ar fi voliera de mare tot nui pasarea atat de frumoasa ca si cand poate zbura libera.
Eu o sa las doar din astia mici sa nui observe oricare.

Crescatorie papagali. Oti

9

Re: Papagali in libertate

Daca toate astea se vor intampla la Arad,eu voi fi prima vizitatoare/admiratoare.  :bravo: :sanatate:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10

Re: Papagali in libertate

Daca tin bine minte a mai fost o stire asemanatoare.Un mare sau un mic alexandru,saracutzul scapat probabil din neglijentza,a ajuns intr-un copac .Vecinii copacului s-au sesizat de concerte,nefiind in jungla,n-au stiut de unde vin sunetele. smile Nu mai stiu ce s-a intamplat dar m-as bucura sa stiu ca a supravietuit.Cine stie?

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

11

Re: Papagali in libertate

eu am vazut o singura data un Ara intr-un pet-shop si costa 2500 euro. Sa vad o astfel de pasare zburand libera intr-un oras, imi e cam greu sa cred  smile

Keep your game tight.

12 (edited by suana 26-01-2010 18:56)

Re: Papagali in libertate

Nu cred ca s-ar risca la noi cineva sa dea drumul in colonie unor astfel de pasari.Vedeti ce se intampla si in alte parti unde traiesc ele libere.A fost un reportaj in care un cercetator care studiaza aceste pasari magnifice a mers in habitatul lor natural ,unde traiau alaturi de oameni si circulau pe jos ca si gainile la noi.Incerca sa invete populatia respectiva ca aceste pasari sunt in pericol si ca nu mai trebuie chinuite sau sacrificate pentru penajul lor
Am stat de vorba cu un cunoscut de-al meu care are un jako extraordinar de destept,de fapt nu e o noutate.Nu stiu cum a reusit sa scape dar cert este ca a zburat si a ales sa aterizeze la km mai incolo ,langa o padure.Cautarile au fost disperate si intense.Dar cand s-a dat vestea toata lumea a fost pusa pe jar,datorita faptului ca stateau intr-o comunitate relativ mica..Si datorita glasului si zgomotelor neobisnuite pe care nu le auzi de la pasarile  de la noi,s-a aflat unde este.Si din fericire Coco se afla acum inapoi la familia iubitoare.Oamenii au facut un gest frumos si nimeni n-a crezut necesar sa si-l insuseasca.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

13

Re: Papagali in libertate

si eu am avut un papagal (nendayus nenday) pe care il lasam liber si venea acasa singur , zbura prin copacii din apropierea blocului . ieseam pe balcon il fluieram si el incepea sa tipe atunci stateam linistita ca il stiam prin zona . era un dragutz si destept foc. zilnic facea ture pe afara pana cand intr-o zi :cry: nu a mai venit . eram in spania si de multe ori zburau alti papagali liberi pe acolo (nu stiu nici acum ce rasa erau), dar verdi a meu (nendayus) nu  ii baga in seama .4 luni a zburat liber si venea acasa singur dar cred ca cineva l-a prins pt. ca dupa cateva zile l-am auzit dar nu am stiut unde sa merg dupa el :cry:    si in ziua de azi imi pare rau dupa el sad

14

Re: Papagali in libertate

Deci sa inteleg ca sunt destule persoane care isi elibereaza pasarile cu riscul de a le pierde? Ma gandesc ca sunt destul de mici sansele sa se intoarca in casa singur. Si e un risc desul de mare, mai ales daca ti la papagal. Sincer, nu prea stiu ce sa mai zic... smile

Keep your game tight.

15

Re: Papagali in libertate

asa arata NANDAYUS NENDAY (printul cu capul negru).        poate o sa reusesc sa descarc pozele pe care le am in telefon cu cel care l-am avut eu .

Adaugat: 26-01-2010 19:27

depinde de pasare , uite a a mea s-a intors acasa mereu . pe balcon statea cu mine si era mereu libera , in colive intra cand manca si seara la somn, in casa stateam cu geamurile deschise si nu pleca...  eu doar asa imi explic , cineva a prins-o sad

16 (edited by suana 26-01-2010 19:40)

Re: Papagali in libertate

In zonele mai,,exotice'' au mai multe sanse de supravieturie daca hotarasc sa ramana in natura.Am vazut si pe youtube filme cu marele alexandru,si numai, care era liber in gradina.Depinde cum se obinuieste pasarea.Dar eu una n-as risca,pentru nimic in lume.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

17

Re: Papagali in libertate

ca tot vb despre pasarele lasate sa zboare liber
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PlT20HivVl0&NR=1[/youtube]

18

Re: Papagali in libertate

Eu poate as incerca sa il eliberez cand o sa i se apropie ceasul. big_smile Dupa 15-20 de ani de trait in casa la mine, probabil se va intoarce, cine stie.

Keep your game tight.

19

Re: Papagali in libertate

Trebuie sa ai o legatura foarte stransa cu pasarile,sa le ai de mici,sa fie obisnuite in ambientul repectiv.Hanny de exemplu(nimfa) am scapat-o odata pe casa scarii....A dat o tura pana la semi-etaj dar am strigat-o si aveam bratul intins si a venit fara probleme.Sunt atenta cand plec,daca sunt cumva liberi,ca vine si se aseaza pe mine,zboara inapoi dar e tot cu ochii la mine.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

20

Re: Papagali in libertate

WooW incredibil am ramas cu cura cascata :wow:

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

21

Re: Papagali in libertate

Este extraordinar,alina.Cine reuseste asa ceva,sa traiasca in asemenea armonie cu pasarile libere,este demn de lauda.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

22

Re: Papagali in libertate

Am revenit,
povestea acestui batran este deosebita. http://www.papageien-freiflug.de/2.Quartal2009.htm
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lSpC-wYEZ2c [/youtube]
aici papagali din orasul wiesbaden, am vazut personal.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tkqt8H4b_zs [/youtube]
distractie placuta.

Crescatorie papagali. Oti

23

Re: Papagali in libertate

Pentru ca suntem o comunitate care iubeste, dar si protejeaza tot ceea ce este viu, vreau sa fac o interventie pe acest topic. Desi, cu siguranta, oricarei specii de animale ii este mult mai bine in libertate decat in captivitate, trebuie sa fim foarte atenti atunci cand eliberam in natura specii care nu sunt indigene, adica specii care provin din alte regiuni ale globului. Si asta datorita faptului ca, daca acestea se vor inmulti in libertate si vor crea populatii intregi, flora si fauna indigene pot ajunge foarte usor in pericol sau chiar la un pas de disparitie. Uitati-va doar la ce s-a petrecut cu broscuta testoasa cu tample rosii: http://www.4animale.ro/txt/stopati-rasp … -in-natura, care, eliberata in natura (si in Romania!) reprezinta o reala amenintare la adresa florei si faunei locale.
De aceea, haideti va rog sa dam dovada de responsabilitate si sa nu incurajam pe nimeni sa elibereze in natura niciun fel de specie care nu este originara din Romania! Echilibrul ecologic al planetei noastre este destul de fragil si noi trebuie sa-l conservam, nu sa-l distrugem.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

24

Re: Papagali in libertate

:wow:  intradevar superbi.... cel alb ma fascinat si mai ales legatura dintre domn si agapici ...   si pisica cum a trecut pe langei fara sa ii bage in seama... asa ceva mai rar  :k:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

25

Re: Papagali in libertate

Da latifa, Ai dreptate, am inteles la ce te referi si stiu ce sa intamplat si in australia din cauza ca sau eliberat pisici, iepuri si sau importat volpi si multe altele.
Nu vreau sa incurajez pe nimeni sa faca acest lucru pentru ca foarte multe specii nu supravietuiesc la noi in libertate ( nu se pot aclimatiza si nu gasesc mancare ), si riscul de a nu se mai intoarce si de a muri este enorm.
Eu pot sa spun ca nu eliberez pasarile, ci sunt specii care se pot tine aproape ca porumbei, sunt foarte fidele cuibului si locului ( deci le dau drumul si se intorc in voliera ), nu am doar doua pasari si nu am studiat despre ele din auzite sau ziar.
Cum am spus am vazut diferite specii care se elibereaza, asi fac turele si dupa 2-3 ore se intorc singuri in voliera.
Salutari.

Crescatorie papagali. Oti