26

Re: Papagali in libertate

deyseby wrote:

te felicit ca incerci sa faci lucrul asta.sper sa nu fie persoane doritoare de "braconaj" romanul tot roman este.

De ce? Eu daca as vedea intr-un pom o nimfa (sau alt papagal) m-as gandi ca a pierdut-o cineva.. si decat sa o manance pisicile sau sa moara de frig/ foame sau sa se imbolnaveasca etc... As incerca s-o prind si sa am eu grija de ea..

27

Re: Papagali in libertate

birdslover wrote:
deyseby wrote:

te felicit ca incerci sa faci lucrul asta.sper sa nu fie persoane doritoare de "braconaj" romanul tot roman este.

De ce? Eu daca as vedea intr-un pom o nimfa (sau alt papagal) m-as gandi ca a pierdut-o cineva.. si decat sa o manance pisicile sau sa moara de frig/ foame sau sa se imbolnaveasca etc... As incerca s-o prind si sa am eu grija de ea..

da bine, cand este una singura si amarata, poate te gandesti si la asta. dar cand vezi o colonie este altceva. uite ca alinanemes avea un papagal liber care se intorcea acasa. acum sufera dupa el.  :sol:

Adaugat: 27-01-2010 15:40

Latifa nu am avut aceasta intentie. i-mi doaream sa vad pasarile libere si nu sa distrugem natura. atata tot. sincer cine o sa-si lase papagalii liberi dupa atatia ani de munca?  :wow:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

28

Re: Papagali in libertate

ramona12 wrote:

Da latifa, Ai dreptate, am inteles la ce te referi si stiu ce sa intamplat si in australia din cauza ca sau eliberat pisici, iepuri si sau importat volpi si multe altele.
Nu vreau sa incurajez pe nimeni sa faca acest lucru pentru ca foarte multe specii nu supravietuiesc la noi in libertate ( nu se pot aclimatiza si nu gasesc mancare ), si riscul de a nu se mai intoarce si de a muri este enorm.
Eu pot sa spun ca nu eliberez pasarile, ci sunt specii care se pot tine aproape ca porumbei, sunt foarte fidele cuibului si locului ( deci le dau drumul si se intorc in voliera ), nu am doar doua pasari si nu am studiat despre ele din auzite sau ziar.
Cum am spus am vazut diferite specii care se elibereaza, asi fac turele si dupa 2-3 ore se intorc singuri in voliera.
Salutari.

Eu am inteles ce ai vrut tu sa spui, insa trebuie sa ne gandim toti ca forumul este public si pe aici mereu citeste foarte multa lume ceea ce se scrie. Din pacate multi pot intelege gresit si se pot gandi sa-si elibereze in natura diverse animale si nu e vorba numai la pasari. La asta m-am referit cand am spus ca nu trebuie sa incurajam astfel de lucruri. Trebuie sa fim responsabili si sa ne dam seama ca lucrurile pe care le spunem aici pot influenta multa lume, chiar daca nu aflam acest lucru vreodata. Sunt foarte multi oameni care doar citesc forumul si care n-au scris niciuodata niciun mesaj, dar asta nu inseamna ca discutiile noastre nu ajung si la ei. In plus, ceea ce se scrie ramane aici si poate fi citit ani de zile de acum inainte. smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

29

Re: Papagali in libertate

Da, ai perfecta dreptate, nu ar fi primadata cand spun un lucru si nu toata lumea il intelege asa cum lam gandit eu.
Pe deo parte poate era mai bine sa nu fi deschis acest subiect pe alta parte poate ajuta pe uni sa inteleaga ce pericole pot aparea prin eliberarea unor animalute in locuri unde nu apartin.
In australia au disparut sute de specii de pasari si alte animale, prin eliberarea pisicilor de casa, vulpi, iepuri si ceva specie de broasca.
Pe unele insule sau distrus o gramada de mamifere prin eliberarea unor capre de casa.
Foarte multe specii de papagali au disparut de tot si multe sunt pe cale de dispariti din cauza sobolanilor si alte animale rapitoare care au fost aduse tot de om.
Multe specii de pesti au disparut si multe sunt in pericol in europa, tot pentru ca omul a eliberat pesti de acvariu sau alte experimente ( si reginuta a fost candva un peste de acvariu iar astazi sunt toate beltile pline cu ele si multi cred ca acest peste a trait intotdeauna in apele noastre ).
Albina ucigasa (corcitura cu albina africana ), daca stiu bine acus 20 de ani au scapat 12 exemplare si in ziua de azi au preluat tota populatia de albine din america si mor anual mii de oameni si animale din cauaz lor      ( noastra ).
Furnica de foc care provine din paduri tropicale din brazilia si acolo are un singur dusman care ii tine populatia sub control, eliberata acum pe alte continente se inmulteste f repede nu are nici un dusman si face pagube enorme in natura.
Astea sunt doar cateva exemple.
Asa ca mai bine www.pasari-exotice.com/pageID_8599907.html
Sper ca va place.
Salutari.

Crescatorie papagali. Oti

30

Re: Papagali in libertate

CE SA FAC????????????
eu ma chinui cu orele sa i-mi conving perusul sa intre inapoi in colivi(nu am reusit sa il fc sa ste pe deget si alte alea)dapai sa il strig eu de pe balcon sa vina de afara in casa

Adaugat: 27-01-2010 23:33

scuzama silviu dar u spui sa ne abtinem de la tv si pc si pe urma ne spui sa ne uitam la documentare si pe youtube??

Mi-as Dori O Pereche De Ara  smile smile smile

31

Re: Papagali in libertate

nu cred ca rezista papagali in libertate la noi in tara

32

Re: Papagali in libertate

Cred ca silviu vrea sa spuna sa nu stam cu orele INUTIL la calculator sau TV!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

33

Re: Papagali in libertate

jorj lasal afara peste noapte ai mei dorm afara noaptea ca nu le place numai in colivie,si intra singuri cand le e foame si sete :k:,nimfa depinde de rezistenta papagalului :ill: ,raluky si eu cred ca tot asta a vrut sa spuna silviu :bang:

34

Re: Papagali in libertate

Nu depinde de rezistenta papagalului, aici e vorbea de oamenii care incearca sa-i captureze pentru a face bani...

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

35

Re: Papagali in libertate

Nu cred ca ar rezista nici datorita frigului ... si vremii care e la noi ... foarte multi dintre ei nu rezista la temperaturi scazute

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

36 (edited by AlinaVanesa 13-05-2010 16:07)

Re: Papagali in libertate

am gasit un filmuletz care cu siguranta o sa va placa . eu am ramas profund impresionata primul gand care mi-a venit in minte a fost """ cat de Maret e Dumnezeu si intreaga creatia Lui"""   :heart:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JWZpXuJ4-Ys[/youtube]

37

Re: Papagali in libertate

wow!!! foarte frumosi

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

38

Re: Papagali in libertate

foatte frumos video felicitari vanesa

skypy

39

Re: Papagali in libertate

Foarte frumosi

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

40

Re: Papagali in libertate

cat de frumos! Wow! Chiar ca sunt impresionata!  :wow:

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

41

Re: Papagali in libertate

buna,am si eu o pereche d perusi,mi s-au imperecheat iar acum o saptam fata mi-a fac un ou...d atunci nu mi-a mai fac si la si spart p acela,d c a facut decat unul?c s intamplat?o s mai imi faca?va rog s ma ajutati

42

Re: Papagali in libertate

cred ca o sa mai faca, este  o cauza ca a facut numai unul sad

Perusica mea:Dasca :perus:

43

Re: Papagali in libertate

ella_costan wrote:

Nu cred ca ar rezista nici datorita frigului ... si vremii care e la noi ... foarte multi dintre ei nu rezista la temperaturi scazute

ai dreptate si in plus nu prea cred ca s-ar adapta vreau sa spun ca se pot bate cu alte pasari de la noi ca sa nu mai spun de mancare ca ar gasi foarte greu o frimitura de paine tocmai ei care sunt invatati sa le dam noi totul

Doi pitici!Cipi peruselul meu :perus: care are 1 an si 10 luni si Kyky nimfuta mea :nimfa: care are 10 luni smile smile smile

44

Re: Papagali in libertate

ajutor! verisoara mea si-a scapat perusul yikes cesa faca????????????? :perusi:  sad

picii mei, va iubesc!!!!!!!!!!!!!!!!! ingerul meu pazitor este dasa

45

Re: Papagali in libertate

cum adica isi ia scapat?  smile daca o scapa din mana ei zboara nu ca catelul

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

46

Re: Papagali in libertate

si-a scapat papagalul afara yikes

picii mei, va iubesc!!!!!!!!!!!!!!!!! ingerul meu pazitor este dasa

47

Re: Papagali in libertate

sincer.nu prea ai ce sa faci decat daca nu cumva este prin zona.lasa colivia deschisa pe balcon sau pe geam si spera ca o sa se intoarca de foame :perus:

animalute: Cocolino :nimfa: Scayle :caine: Sara si Mark 2  :tzest: ingerasii: cocuta :grey: , chichi si whatup :soarece: , mark 1 :tzest: ,un pui(nu stiu ce pui era)de o zi :ou: , un pui de cateva zile de porumbel :ou: , 2 iepurasi :iepure: puf alb si puf negru :iepure:va rog dati clik http://www.gbx.ro/member_page.php?id=3216

48

Re: Papagali in libertate

este deschisa,l-am vazut intr-un copac si nu l-am putut prinde. nu vine la mincare sad

picii mei, va iubesc!!!!!!!!!!!!!!!!! ingerul meu pazitor este dasa

49

Re: Papagali in libertate

Nu prea ai ce sa le faci ... ei probabil daca au plecat departe .. si nu stiu zona .. Ei ar uita de casa , de colivie si chiar de stapan! .... Soarta trista , incearca sati linistesti verisoara  :pup:

Ma gandeam un papagal ara , marele alexander sau unul destept ... ar putea fii tinuti intr-o "lesa" ??
sau ceva sa stea 1 An pe afara in preajma stapanului ... Sau trebuie neaparat sa ii taiem penele ?

Ma gandeam ca poate pot fi taiate penele 1 an de zile iar dupaia obisnuit cu stapanul sa nu li se mai taie si sa nu fuga si sa fie invatat ar merge?

Gestul Conteaza !

50

Re: Papagali in libertate

Cum frate sa ti un papagal in lesa? Nici nu stii ce vorbesti.
Ia un papagal de pui,ocupa-te de el si cu timpul vei vedea progrese chiar mari,sau foarte mari (in functie de cata atentie ii dai)
Tu esti genul de om care vrei sa realizezi un lucru direct,fara rabdare,nu iti recomand sa iti cumperi o pasare.
Apropo,cati ani ai ?

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)