1

Topic: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Aici putem pune retete de batoane, salate, biscuiti, toate facute in casa tongue ! Sper sa fie bun topicul :rusine: ...am vazut ca toata lumea vrea reteta aceea fabuloasa de batoane si nu se mai stie pe unde s-a scris tongue ...

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

2

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

O salatica gustoasa pentru alexei:- un ou fiert maruntit+morcov ras+pesmet.
                                                      - un ou fiert maruntit+ patrunjel+pesmet.
                                                       -portocala+mar+morcov+pesmet.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

3 (edited by annymary40 20-01-2010 10:47)

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Uite Iusty reteta pentru batoane :pls: am incercat-o si eu e de la Dany (iloveanimals)
Ingrediente:

1 ou
50 g faina
1 lingurita de miere (sau poate fi inlocuita cu zahar din fructe)
250 g seminte (cele din meniul obisnuit sunt ok,eventual scoateti floarea soarelui)

Se pot adauga si verdeata/legume/fructe taiate marunt.

Toate aceste ingrediente se amesteca,apoi se da forma (de covrig,sau de baton sau cum vreti voi) si se baga la cuptor la 130 de grade pentru 15-20 de minute.Mare atentie sa nu se arda!Timpul il puteti modifica in functie de cat de bine si uniform incalzeste cuptorul,cum ziceam important este sa nu se arda"

P.S este foarte util acest topic :pup:

:heart: ¤ Anyta ¤  :heart:

4

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Anyta corecteaza tongue reteta este a lui Dany (iloveanimals) :heart:

5

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

off imi cer miliarde de scz sad fratimiu si-a facut cont (cezardumy) si eu nestiind ca sunt pe contul lui am postat yikes off latifa daca tu crezi caci contul lui e cont clona il poti sterge :merci: :pls: si nica o data imi cer miliarde de scz :pls: chiar nu stiam ...serios :sanatate:

- Bianca

6

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Bianca si eu ma miram de unde stie Cezar a cui este reteta daca are doar 2 mesaje , sa revenim on-topic smile tongue

:heart: ¤ Anyta ¤  :heart:

7

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

biancadumi wrote:

off imi cer miliarde de scz sad fratimiu si-a facut cont (cezardumy) si eu nestiind ca sunt pe contul lui am postat yikes off latifa daca tu crezi caci contul lui e cont clona il poti sterge :merci: :pls: si nica o data imi cer miliarde de scz :pls: chiar nu stiam ...serios :sanatate:

Ok, nu-i problema, bine ca ai lamurit misterul. smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

8

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

hey,dar nu este si topicul "manacrea pasarilor noastre"? hmm

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

9 (edited by capshunik 20-01-2010 17:19)

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

o sa incerc si eu :x..

si suana..reteta aia din fructe..

imi vine s'o mananc si eu :heart: smile

Ana :heart:

10

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

este un topic super sper sa mai postati si alte retete big_smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

11

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Bi3, acolo discutam despre legumele si fructele pe care avem voie sa le dam pasaroilor, ce tipuri de mancare etc. ! Aici punem retete, o sa fie un topic f. practic, mai ales pt. cei care sunt in pana de idei!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

12

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

aha,ok big_smile :
am si eu o reteta luata de pe un site ceva,seamana putin cu a lui sauna,dar mere si asta :rusine: :mar ras,morcov ras,2-3 lingurite pesmet,ou fiert si coji de ou pisate.
Acest amestec nu este recomandat spre a fi dat dupa 2 zile de la preparare wink

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

13

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

annymary40 wrote:

Uite Iusty reteta pentru batoane :pls: am incercat-o si eu e de la Dany (iloveanimals)
Ingrediente:

1 ou
50 g faina
1 lingurita de miere (sau poate fi inlocuita cu zahar din fructe)
250 g seminte (cele din meniul obisnuit sunt ok,eventual scoateti floarea soarelui)

Se pot adauga si verdeata/legume/fructe taiate marunt.

Toate aceste ingrediente se amesteca,apoi se da forma (de covrig,sau de baton sau cum vreti voi) si se baga la cuptor la 130 de grade pentru 15-20 de minute.Mare atentie sa nu se arda!Timpul il puteti modifica in functie de cat de bine si uniform incalzeste cuptorul,cum ziceam important este sa nu se arda"

P.S este foarte util acest topic :pup:

am facut si eu reteta asta ...si mi-a iesit smile ...e un pic rumena pe fund(nu arsa)...are ceva daca le dau asa ?...tava am uns-o cu unt apoi am pus foaie pentru copt

14

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

bi3 wrote:

aha,ok big_smile :
am si eu o reteta luata de pe un site ceva,seamana putin cu a lui sauna,dar mere si asta :rusine: :mar ras,morcov ras,2-3 lingurite pesmet,ou fiert si coji de ou pisate.
Acest amestec nu este recomandat spre a fi dat dupa 2 zile de la preparare wink

coji de ou?  yikes ..au voie?..nu stiam hmm

si frantz...eu nu stiu ce sa spun..

dar cine stie sa'i raspunda smile ..ca vreau si eu sa stiu big_smile

si..e bine daca ungem tava cu untulet? smile

Ana :heart:

15

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

pai oricum a venit hartie din aia de popt deasupra si nu a trecut prin ea...untul l-am pus sa nu se arda hartia smile

16

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

pentru capsunik-da,au voie coaja de ou pisata bine(asa isi fac aportul de calciu necesar)-de preferat oul sa fie fiert.
pentru franz-Nu trebuie sa mai ungi cu unt,hartia aia e speciala,nu se arde(asta e rolul ei,sa nu se lipeasca si sa nu mai pui ulei,untura sau unt) wink

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

17

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Inca ceva, tava se poate unge doar cu ulei natural. wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

18

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

aha :bravo: ..

am inteles..

deci pisata ff bne coaja :pup:

Ana :heart:

19

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

De o luna si ceva eu le dau batoane facute dupa reteta lui Dany zi de zi si mananca ca nemancatii !!! smile smile Nu se mai satura ! Este bine ca este o reteta din produse naturale 100% , nu ca cele din magazine , cu chimicale ... Sunt nemaipomenite !!! :merci: pentru reteta ! :pup: :heart:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

20

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Apropo de copt... ori pui foaie de copt, ori ungi tava cu ulei dupa care presari faina si lovesti tava usor pe spate tinand.o inclinata, ca sa pui ce ai de copt practic peste faina. Amandoua au acelasi scop sa nu se lipeasca. Eu folosesc varinta cu tava unsa pentru ca numai am hartie de copt si nu sunt intr.o perioada in care sa am timp de umblat...si asa ma simt vinovata ca te cateva zile nu prea mai am timp de cioculetul meu si cand ajung acasa ma bufneste plansul smile

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

21

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Eu nu am pus nimik in tava ! Numai batoanele si la 10 min le-am desprins de tava sa nu se lipeasca de tot ... le-am mai lasat un pic si am stins focul ... Atat !!!

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

22

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

M.am gandit sa nu se lipeasca...

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

23

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Am gasit o reteta pe un site, nu stiu  cat este de buna dar am s-o incerc. :heart:
O reteta : Ingrediente :
-2 nuci curatate si maruntite
-1 ou fiert razalit(fara coaja)
-un pumn de cerelae naturale! fara cacao, ciocolata, zahar sau mai stiu eu ce..
-putin pesmet
Le amestecati intre ele apoi le serviti intr-un bol

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

24

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Eu as simplifica putin reteta aceea pt batoane si as face asa: as pune miere pe un bat (eventual dinala din magazine, dar fara mancare pe el), l-as tavali prin mei si l-as baga putin la cuptor sa se usuce mierea. De ce sa ne complicam? big_smile

25

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

birdslover wrote:

Eu as simplifica putin reteta aceea pt batoane si as face asa: as pune miere pe un bat (eventual dinala din magazine, dar fara mancare pe el), l-as tavali prin mei si l-as baga putin la cuptor sa se usuce mierea. De ce sa ne complicam? big_smile

Stii ca esti desteapta? smile Buna idee, la chestia asta nu m-am gandit. hmm :k:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki