51

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Eu am pus si semintele dar nu le-am lasat prea mult sa se arda ! tongue Vad ca nu au treaba ... mananca de rup ! :hihi:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

52

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

si eu am lasat semintele de floarea soarelui si nu au nici o problema.
halesc tot :nimfa: :caine:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

53

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

eu le dau din cand zebrutelor australiene morcov si coaja de ou!   le face rau morcovul sau coaja de ou?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

54

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Mango  nu suporta morvcovul, cand ii dau parca se otraveste smile arunca ce are in gura si da din cap smile si culmeaaaa, ca eu gunt inainte morcovul sa nu aibe gust nasol.
Nu.l pot pacalii sa manance. Adora sa pape ou fiert, i.am amestecat cu morcov, nicio sansa big_smile

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

55

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

mofturosul de Mango!      ale mele zebrute papa tot!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

56

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Nici perusii mei nu mancau in nici-un fel morcov sau ou dar de cand au oute vad ca le place la nebunie. Le umplu o cuva si intr-o jumatate de ora nu mai este nimik smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

57

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

nici ai mei nu mananca morcov.am incercat in toate felurile.
ras,bucatele,intreg smile no chance.
in schimb papa tot ou fiert si reteta de la iloveanimals.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

58

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

la Verdi si la Sarah nu le prea place morcovul,am incercat sa le dau bucatele si ras dar nu le place gusta de 2 ori dar apoi nu il  mai mananca

59

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Din fericire ai mei mananca morcov doar bucata mare, out in diverse combinatii au incaput de cel mult o luna si ma bucur tare mult ... pana acum nici nu se atingeau de el dar acum vad ca mananca si chiar le place ... eu le mai combin cu cartofi, branzica, paine, orez, patrunjet depinde ce am la indemana si sa incercati sa le pune-ti mai putine seminte cand le da-ti si altceva pentr u ca vor fi interesati si de altceva cand nu vor mai avea mancare in hranitori ...dar nici sa exageram si sa ii lasam fara mancare

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

60

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

ai grija cu cantitatea de patrunjel,eu stiam ca dauneaza hmm

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

61 (edited by AlinaVanesa 25-04-2010 18:25)

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

da,si eu stiam ca nu e bine sa le dai mult patrunjel,eu la Verdi si Sarah le-am dat dar doar putin... :succes:

62

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Le dau cateva frunzulite pe saptamana mai mult le dau papadie si salata ..

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

63

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

frunze de papadie si eu le-am pus si le place asa si asa dar le mananca :k:

64

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

va rog frumos daca miati putea spune ce fructe,legume si mancarurile plac perusilor,si combinatii de fruce legume si mancaruri pentru ca eu nu le dau asa ceva,le dau doar mancarea lor,MENU cu vitacraft le-am dat odata putina salata ca am auzit ca varza nu au voie si au facut putina diaree,dar am sters-o bine dupa ce am spalat-o si trebuie sa sterg cu prosopul fiecare leguma sau fructa pe care le-o dau?multumesc anticipat :sanatate: :pup: :merci::heart: :pls: :hug: :succes: :k:

65 (edited by AlinaVanesa 26-04-2010 07:35)

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

eu stiu una...sper sa fie buna wink
o delicatesa pt ei reprezinta urmatoarea compozitie:2 oua fierte 10-15 minute si razuite,2-3 morcovi razuiti,20 g biscuiti pisati,10 g gris,o jumatate de lamaie(coaja rasa si miezul stors),aceatsa am gasit-o intr-o revista si mai stiu ca cel mai mult le place sa manance mei,mango si mere :perus:
(Vanesa)

66

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

pai eu perusilor mei le dadeam putina painica normala facuta frimituri,ou pisat bine bine[fiert] si morcov ras bine. :blb:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

67 (edited by AlinaVanesa 26-04-2010 09:05)

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

didika1 wrote:

pai eu perusilor mei le dadeam putina painica normala facuta frimituri,ou pisat bine bine[fiert] si morcov ras bine. :blb:

pai da si astea sunt bune ,eu chiar nu am incercat sa le dau paine(le voi da) dar am auzit ca nu e bine sa le dai multa big_smile

68

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

pai da,tocmai daia am precizat ca PUTINA paine smile
nu le face bine la digestie parca.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

69

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Mai are cineva ceva retete?

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

70

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

mie mi-a zis cineva ca amsteci fructe,legume,(mancare speciala pentru ei din pet-shopuri)cu putin nisip tot din pet-shopuri cu un ou fiert atare,apa(doar daca consideram ca este neaparata nevoie),apoi amesteci pana se face ceva ca un fel de salata si le dai,eu le dau salata de fructe la papagalul meu dar e un mofturos si nu vrea,as mai incerca sa pun legume si fructe si sa ii dau asa dar mie una mi se pare cam gretoasa salata aia cu detoate,voi ce parere aveti? smile

~Maria~iubeste~toate~animalele~!!!

71

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Am impresia ca dupa salata asta de fructe saracul papagal care mananca o sa aibe o indigestie pe cinste.  :hihi:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

72

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

de acord in totalitate cu tine Dany :wow:

~Maria~iubeste~toate~animalele~!!!

73

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

Salutari.Stie cineva cam cat e valabila mancarea de la PADOVAN OVOMIX GIALO dupa deschiderea pachetului si cam ce temperatura de pastrare.Ma interesa mai mult valabilitatea,dupa deschidere,ca cea a produsului nedesfacut e scrisa pe cutie.Multumesc

74

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

annymary40 wrote:

Uite Iusty reteta pentru batoane :pls: am incercat-o si eu e de la Dany (iloveanimals)
Ingrediente:

1 ou
50 g faina
1 lingurita de miere (sau poate fi inlocuita cu zahar din fructe)
250 g seminte (cele din meniul obisnuit sunt ok,eventual scoateti floarea soarelui)

Se pot adauga si verdeata/legume/fructe taiate marunt.

Toate aceste ingrediente se amesteca,apoi se da forma (de covrig,sau de baton sau cum vreti voi) si se baga la cuptor la 130 de grade pentru 15-20 de minute.Mare atentie sa nu se arda!Timpul il puteti modifica in functie de cat de bine si uniform incalzeste cuptorul,cum ziceam important este sa nu se arda"

P.S este foarte util acest topic :pup:

pot sa inlocuiesc 1 lingurita de miere cu zeama de la portocala?.......faina de care de porumb sau de grau?

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

75

Re: Retete si gustari pt. pasaroi :)

buna.. ce sa ii dau papagalului meu/nimfa ca sa se mai ingrase putin? mananca doar mei si seminte de floarea soarelui foarte rar.. va rog sa imi raspundeti.  :nimfa:

Adaugat: 18-01-2011 12:16

si ii pot da floricele de porumb cumparate de la magazin?