26

Re: Pechinez

merci :merci:

27

Re: Pechinez

Mic si mare....Bine ca se inteleg,asta e cel mai important.Pupam boticurile. :pup:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

28

Re: Pechinez

da se inteleg multumim si noi pupam boticurile :pup:

29

Re: Pechinez

Felicitari Dan pentru cainii pe care ii ai, tare mult as vrea si eu un caine...sunt tare invidioasa pe acele persoane care au caini si sper ca mama sa imi ia cainele pe care il vreau la sfarsitul primaverii...

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*

30

Re: Pechinez

sunt foarte draguti amandoi,Dan! :pup:

-Ioana-

31

Re: Pechinez

multumesc :merci: ce caine vrei sa iti iei?

32

Re: Pechinez

Ea este puiutul adoptat de o Doamna buna la suflet care a facut un mare bine,va rog din suflet daca puteti sa ii salvati si pe ceilalti fratiori ai ei,mai are 3 surioare si un fratior,care stau in strada acum va rog faceti ceva si pentru ei,sunt pekinezi si suntem din Galati ne puteti contacta la numarul:0746417551,va multumesc.
:cry:  :cry:  :cry:

Asi simti ca ma sufoc daca nu ar exista animalute pe pamant,Behlul,Kitty si Fulg :pisica::hamster:

33

Re: Pechinez

Nu sunt pechinezi...de ce lumea tot timpul vrea sa denumeasca un caine ca fiind de rasa? Cand va intelege oare poporul, ca un caine nu este de rasa, atata timp cat nu are act de origine? Macar de ar semana puiocul asta, sa spuneti ca este metis de rasa X. Dar nu mai induceti lumea in eroare, spunand ca saracul e pechinez.
Bafta la gasirea noilor stapani, care doresc un catel, nu un "pechinez de romania" care sa fie inmultit mai departe...

Adaugat: 27-12-2011 10:00

Rasa se numeste Pekingese, si arata asa:
http://www.showdogawards.com/upload/59/Group%20Winners/%5CToy_Pekingese72dpi.jpg
http://www.allpetsradio.com/images/Pekingese_280x210.jpg
Pechinezul de Romania, adica Pechiromul, este mai degraba o "rasa noua" omologata de poporul roman...care seamana defapt cu Spanielul Tibetan:
http://www.westminsterkennelclub.org/breedinformation/non-sporting/images/tibspan.jpg
http://www.dogtraining-sy.com/anoa3alkelab/images/TibetanSpaniel.jpg
http://magazine.dog-cat-horse.com/foto/050601-tibetan-spaniel-01.jpg

34

Re: Pechinez

@brigimerci , trist dar adevarat. Foarte rar vezi la noi pe cineva la plimbare cu un Pechinez autentic. De fapt, gandindu-ma mai bine, cred ca am vazut vreo 3 prin Bucuresti....

35

Re: Pechinez

mie chiar imi pare rau de rasa...s-a inmultit mult si prost.. neutral eu sincera sa fiu niciodata nu ma vazut un pekingese decat o multime de pekiromi deastia care au cam stricat rasa desii ei nu au nici o vina doar stapanii care continua sa faca aceasta prostie neutral si e pacat sad

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

36

Re: Pechinez

Sunt curioasa... are cineva Pechinez cu Pedigree?
Asta da poza de vazut  big_smile
Sa vedem daca ... S-a dat Pedigree pentru autenticitate celor care trebuie... sau nu? :angel:

37

Re: Pechinez

buna tuturor.. pot zice ca sunt noua pe forumul cateilor.. am si eu o catelusa de 5 ani.. care momentan este in calduri,deci nu mai am ce face acum o sa am puisori... insa as vrea sa o castrez dupa ce fata. Stie cineva cam in ce perioada sau la cat timp dupa ce fata poate fi castrata ? multumesc

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

38

Re: Pechinez

Bun venit ! si catelusa ta este de rasa ?  smile

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

39

Re: Pechinez

simonamona wrote:

Bun venit ! si catelusa ta este de rasa ?  smile


mai nu stiu daca este sau nu , insa toata lumea imi zice k e pechineza  ..si tocmai de acea am zis sa scriu pe locul dedikt pechinezilor hmm

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

40

Re: Pechinez

tomanicoleta wrote:

buna tuturor.. pot zice ca sunt noua pe forumul cateilor.. am si eu o catelusa de 5 ani.. care momentan este in calduri,deci nu mai am ce face acum o sa am puisori... insa as vrea sa o castrez dupa ce fata. Stie cineva cam in ce perioada sau la cat timp dupa ce fata poate fi castrata ? multumesc

De ce trebuie sa o dai la monta neaparat? Asteapta sa termine caldurile si du-o la sterilizat! Trebuia sa o sterilizezi demult, si trebuie sa stii ca o fatare la varsta de 5 ani, mai ales la rasele mici, e cu multe riscuri...Din cauza celor care imperecheaza cateii crezand ca sunt pechinezi, se ajunge la mutilarea rasei, asa cum e ea azi, in Romania..defapt ce rasa, ca nu mai e nicio rasa..

41

Re: Pechinez

tomanicoleta wrote:
simonamona wrote:

Bun venit ! si catelusa ta este de rasa ?  smile


mai nu stiu daca este sau nu , insa toata lumea imi zice k e pechineza  ..si tocmai de acea am zis sa scriu pe locul dedikt pechinezilor hmm

Poti sa pui poze cu ea ? ca sa o vedem si noi  smile

Adaugat: 11-01-2012 22:20

brigimerci wrote:
tomanicoleta wrote:

buna tuturor.. pot zice ca sunt noua pe forumul cateilor.. am si eu o catelusa de 5 ani.. care momentan este in calduri,deci nu mai am ce face acum o sa am puisori... insa as vrea sa o castrez dupa ce fata. Stie cineva cam in ce perioada sau la cat timp dupa ce fata poate fi castrata ? multumesc

De ce trebuie sa o dai la monta neaparat? Asteapta sa termine caldurile si du-o la sterilizat! Trebuia sa o sterilizezi demult, si trebuie sa stii ca o fatare la varsta de 5 ani, mai ales la rasele mici, e cu multe riscuri...Din cauza celor care imperecheaza cateii crezand ca sunt pechinezi, se ajunge la mutilarea rasei, asa cum e ea azi, in Romania..defapt ce rasa, ca nu mai e nicio rasa..

Ei brigi , nu fi rea cu fata . Poate isi doreste pui , hai sa vedem mai intai pozele cu catelusa si apoi sa zicem daca e Pekingese sau e pechi-rom  smile

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

42

Re: Pechinez

momentan nu am poze cu ea .. dar o sa caut ceva pe net sa va arat cam cum arata ... nu as vrea sa o dau dar am si 3 masculi si nici nu am unde sa o duc sa stea separt tinand cont ca ii tin pe toti 4 in casa:(

Adaugat: 11-01-2012 22:29

fetita arata cam asa

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

43

Re: Pechinez

Incerca cunva cu catelusa...pentru ca o sa fie metisi cateii si pacat de ei...sunt atatia si atatia catelusi pe strada si daca nimeni nu o sa vrea sa ia pui de la tine ce o sa faci neutral

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

44

Re: Pechinez

simonamona wrote:

Ei brigi , nu fi rea cu fata . Poate isi doreste pui , hai sa vedem mai intai pozele cu catelusa si apoi sa zicem daca e Pekingese sau e pechi-rom  smile

Nu sunt rea, sunt realista. Daca doreste pui, adaposturile sunt pline de pekiromi. Degeaba pune poza, un caine care nu are act de origine nu poate fi numit caine de rasa. Totusi, catelusa are deja 5 ani, asa cum a reusit pana acum sa o fereasca de monta, poate si de data aceasta, si dupa ce scapa, fuga la veterinar. Cat timp e plecata poate sa o lase intr-o camera, izolata de ceilalti masculi. Nu inteleg de ce oamenii nu isi dau seama ca prin acest gest "hai ca o dau sa faca pui...ca doar ce are.." sporesc numarul cainilor metisi care mai apoi cine stie din ce cauza ajung pe strazi si se inmultesc in continuare. Stirile sunt pline cu problema cainilor fara stapan. Din ce cauza sunt atatia caini fara stapan? Din cauza inmultirii necontrolate si din cauza abandonului, deci tot din cauza oamenilor care dau din gura. Dar cand e vorba de sterilizare, toata lumea sa umfla in pene. Ar trebui sa avem si noi niste legi stricte: cainii fara act de origine sa fie sterilizati obligatoriu dupa varsta de 6 luni.

45

Re: Pechinez

brigimerci wrote:
simonamona wrote:

Ei brigi , nu fi rea cu fata . Poate isi doreste pui , hai sa vedem mai intai pozele cu catelusa si apoi sa zicem daca e Pekingese sau e pechi-rom  smile

Nu sunt rea, sunt realista. Daca doreste pui, adaposturile sunt pline de pekiromi. Degeaba pune poza, un caine care nu are act de origine nu poate fi numit caine de rasa. Totusi, catelusa are deja 5 ani, asa cum a reusit pana acum sa o fereasca de monta, poate si de data aceasta, si dupa ce scapa, fuga la veterinar. Cat timp e plecata poate sa o lase intr-o camera, izolata de ceilalti masculi. Nu inteleg de ce oamenii nu isi dau seama ca prin acest gest "hai ca o dau sa faca pui...ca doar ce are.." sporesc numarul cainilor metisi care mai apoi cine stie din ce cauza ajung pe strazi si se inmultesc in continuare. Stirile sunt pline cu problema cainilor fara stapan. Din ce cauza sunt atatia caini fara stapan? Din cauza inmultirii necontrolate si din cauza abandonului, deci tot din cauza oamenilor care dau din gura. Dar cand e vorba de sterilizare, toata lumea sa umfla in pene. Ar trebui sa avem si noi niste legi stricte: cainii fara act de origine sa fie sterilizati obligatoriu dupa varsta de 6 luni.

Te sustin :ok: ...si eu sunt de acord cu sterilizarea big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

46

Re: Pechinez

Sa presupunem ca face 4 puiuti... Daca ai deja cui sa ii dai si sa aiba grija de ei si sa nu ii arunce in strada dupa 4-5 luni, si-ti doresti sa ai urmasi de la catelusa ta, ar fi ok. Dar daca nu, mai rau i-ai chinui si sunt de parere ca ar trebui sterilizata inainte sa aiba ocazia sa faca puiuti....
Ai 'in maini' soarta unor suflete, gandeste-te bine inainte, nu e ca si cum ai da cu banu` pentru inghetata cu vanilie sau cacao....

47

Re: Pechinez

pana acum de cate ori mi-a facut puiuti am avut cui sa-i dau si ii au si acum persoanele respective ... nu o pot tine separat deoarece asta ar insemna sa raman fara usi la casa din cauza masculilor chiar daca ea face pui decat cu unu(de cand face acela a fost singurul la care a stat,insa va dati seama ca si ceilalti 2 sufera) .. vreau sa o sterilizez pentru ca si eu m-am gandit cat o sa mai am cui da catei si de aruncat pe stada nu o sa fac asa ceva nicodata ,,iubesc enorm animalele..

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

48

Re: Pechinez

A mai facut pui pana acum? Si de ce nu ai steirlizat-o pana la varsta asta? Uneori am impresia ca dau degeaba din degete/gura...

49

Re: Pechinez

brigimerci wrote:

A mai facut pui pana acum? Si de ce nu ai steirlizat-o pana la varsta asta? Uneori am impresia ca dau degeaba din degete/gura...

Brigi , sunt de acord cu tine  smile  Eu am vazut pe tpu un om care pretinde ca are o catea ciobanesc german cu Beauceron . Cat m-am chinuit prin mesaje sa ii spun ca e METIS original si ca sa nu o lase sa faca pui , el tot pe a lui o tinea .
O poza cu catelusa

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

50

Re: Pechinez

Offf unii oameni nu inteleg ce-i bin pentru animal...iar altii incerca din rasputeri sa explice dar in zadar :wis: tomanicoleta eu mai am o solutie pentru tine daca nu e prea tarziu...lasa catelusa la cineva apropiat pana ii trec caldurle apoi duo la sterilizat big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster: