51

Re: poze cu acvariile noastre

Sunt super fericit!De Craciun o sa primesc un acvariu de 100l.Am fost ieri la Hornbach si am vazut cu tata un acvariu super la 100l ferplast parca sau ma rog...la 650lei.Mie nu mi se pare deloc scump luand in vedere pet shopuri-le astea de prin centrele comerciale,acolo un acvaariu ca asta costa vreo 1500 lei sau chiar mai mult  big_smile  big_smile  big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

52

Re: poze cu acvariile noastre

:ok: felicitari... :bravo:   cred ca abia astepti sa-l aduci acasa..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

53

Re: poze cu acvariile noastre

Acvariul are si filtru si incalzitor? Daca nu, sa stii ca e scump. La mine in magazin este un acvariu de 60l, , cu 2 ani garantie, e chiar frumos, si are capac cu neon, filtru, incalzitor, solutie pentru apa si mancare pentru pesti si costa 300 ron.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

54

Re: poze cu acvariile noastre

Da este complet echipat are si cateva decoruri big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

55

Re: poze cu acvariile noastre

sunt frumosi toti pestii dar discusii sunt ce-i mai frumosi!am avut foarte multe specii de pesti in 16 ani de cand am pesti dar ma plictiseam de fiecare specie si vroiam tot altceva pana cand mi-am cumparat discusii si de ei nu ma pot plictisii!am si alte specii de ex doi koi de 18 cm doi carasi tot la 18 cm am vre-o 30 de nigrofasciatum 7 sanitari 12 scalari dar discusii sunt ce-i mai frumosi!acum doua luni aveam cam 300 de pesti vre-o 150 de africani malawi!100 nigro din care cativa pink o pereche polipterus(stiuca de nil) un bublebee catfish doi fatherfin catfish 6 koi din care 4 la 30-35 cm 3 pacu 1 35 cm si doi la 25 cm si vre-o 50 gupy!dar africanii au murit ca s-a stricat filtrul si eu eram plecat iar restul i-am dat!am avut credd peste 300 de pesti!dar discusii sunt ce-i mai frumosi si are fiecare discus caracterul lui de asta imi plac mai mult ca sunt diferiti de ceilalti pesti!ape limpezi!!!

56

Re: poze cu acvariile noastre

consider ca fiecare animalut are ceva aparte cu care sa ne atraga..si mie imi plac scalarii[pentru constitutia lor]..dar sa nu zambeasca nimeni daca mie imi plac ancistrusii[si chiar daca zambeste cineva nu ma supar]... :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

57

Re: poze cu acvariile noastre

las ca e mai bine sa va placa pestii astia care au preturi mai mici ca daca iti bagi in sage discusul ai multa cheltuiala cu el!

58

Re: poze cu acvariile noastre

Bine v-am gasit.
Aici sunt poze cu acvariul meu de anul trecut si amenajarile de anul acesta.

59

Re: poze cu acvariile noastre

Foarte frumos decorat acvariul smile

60

Re: poze cu acvariile noastre

ai facut  imbunatatiri frumoase..plantele din fata vor arata bine cand se vor inmulti.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

61

Re: poze cu acvariile noastre

Va multumesc frumos! :merci:

62 (edited by dana1 20-02-2012 16:33)

Re: poze cu acvariile noastre

ce ai ca fundal in spate???eu cred ca unul negru ti-ar scoate in evidenta neonii [care sunt superbi... :k: ]si te mai asteptam sa ne vizitezi [mai ales la neoni ..care imi sunt tare dragi dar nu am parte de ei.. :cry: ]. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

63

Re: poze cu acvariile noastre

Nu am fundal.Aceea e culoarea peretelui camerei :rusine:
De ce sa nu ai parte de neoni?
Sunt pesti destul de rezistenti!

64

Re: poze cu acvariile noastre

dupa cum se vede in poze..parca ar fi un fundal 3D..  cu neonii cred ca nu am duritatea apei asa cum o prefera ei... :wis:   am ramas din 15[cumparati in ture diferite] doar cu 1  :ironic:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

65

Re: poze cu acvariile noastre

neutral nici eu nu prea am bafta cu neonii...

66

Re: poze cu acvariile noastre

aseara m-a trimis mama in pod sa-i aduc o matura finda cealta i sa rupt si cautand-o am gais o cutie mare am dus repede matura si am revenit la cutie in cutie era un prajitor de paine vechi,un radiator  iar pe fund era intr-o plasa alba un acvariu de vreo 80l cu tot ce-i trebuie in el (pietris,plante,corabie,incalzitor,) si inca nu stiu daca sa ma apuc sa cresc pestisori
voi ce ziceti este usor?

67

Re: poze cu acvariile noastre

depinde..daca acumulezi multe informatii inainte de a te decide..nu e chiar asa de greu ca atunci cand nu stii nimic si nu-ntelegi de ce-ti mor pestii.. :cry: ..citesti mult inainte..ciclezi acvariul..alegi pestii pe care-i vrei..si te apuci de treaba..dar nu spun ca pe parcurs nu ai hopuri de trecut...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

68 (edited by carmeryne 11-03-2012 16:23)

Re: poze cu acvariile noastre

La inceput e mai greu...pana se acomodeaza pestii,pana se cicleaza acvariul..dar dupa aia nu-ti mai ramane decat sa ....te uiti la ei....si sa le dai mancare..sa le asiguri conditiile minime  din natura  :wis:

69

Re: poze cu acvariile noastre

cum adka se cicleaza?

70 (edited by dana1 11-03-2012 17:48)

Re: poze cu acvariile noastre

daca ai fi citit ce ti-am scris daunazi...e ciclul azotului pe intelesul tuturor..lasi filtrul sa mearga vreo 2 saptamani in acvariul plin cu apa si se formeaza microorganisme in buretele filtrului..ce transforma no3 in no2 [parca].. :wis:  apoi aduci pestii si-i pui in acvariu..sunt persoane care fac ciclarea cu pesti in acvariu dar acestia vor fi afectati de acest lucru..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

71

Re: poze cu acvariile noastre

aha akma am inteles :k:

72

Re: poze cu acvariile noastre

daca te hotarasti sa imbratisezi aceasta pasiune..te asteptam mai des pe aici.. :sanatate:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

73

Re: poze cu acvariile noastre

Daca vrei,treci si pe la al 7-lea topic(Amenajarea unui acvariu) tot la "Pesti",acolo a postat laur_criss98 ceva foarte interesant despre ciclarea acvariului(chiar si o imagine)

74

Re: poze cu acvariile noastre

pun si eu cateva poze cu acvariul meu
sper ca va place ca mie unu imi place doar autocolantul nu prea ma incanta

75 (edited by dana1 11-03-2012 18:41)

Re: poze cu acvariile noastre

dar si tu CARMERYNE ai scris lucruri utile ..VLAD autocolant poti pune negru..va scoate pestii in evidenta..daca pietrisul e negru e deasemenea foarte bine..plantele artificiale nu prea isi au locul [in timp le poti inlocui cu naturale]..pana atunci ..spor la citit..asta e cel mai important pas..[am testat pe pielea mea..sau mai bine spus..a pestilor mei. :ironic:   ].........e frumos si cel albastru.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: