1

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Cum se taie aripile perusilor?De unde?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

2

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

:wow: Ce?! Vrei sa le tai aripile?! De ce?

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

3

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

monyxme wrote:

Cum se taie aripile perusilor?De unde?

Auzi, cum sa`ti tai picioarele? De unde?

>>>>Alexandra<<<<

4

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

monyxme wrote:

Cum se taie aripile perusilor?De unde?

http://birdmart.com/images/wingtrim1.gif

5

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Monica...vrei sa le tai penele de la aripi perusilor neutral neutral ? S-au de curiozitate intrebi? Te rog, inainte de asta gandestete la sufletul lor...o sa stea de obligatie langa tine neutral ...sunt pasari...e ca si cum ti-ai taia picioarele ca om neutral

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

6

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Dar o data cu taierea penelor se duce si darul pasari, si anume darul de a zbura, cum noi avem dreptul la mers, asa au si ei dreptul la zbor.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

7 (edited by OBlonda 21-08-2009 22:36)

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Pene care cresc? Da tu stii ce greu cresc penele? Stii ca pe perioada cand au penele taiate, au probleme de echilibru??
Stii ca se forteaza sa zboare si se lovesc?
Am uitat sa zic, stresul la care este supusa pasarea cand este luata in mana si ea nu vrea, ii este frica de mana omului si totusi este tinuta cu forta!

>>>>Alexandra<<<<

8

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Exact! Saraci ar fi handicapati neutral ...si eu am suferit un an pt ca nu reuseam sa-i obisnuiesc cu mine...dar nu m-am gandit niciodata sa le tai penele...am avut rabdare si am primit si rasplata din partea lor neutral acum sunt f. sociabili si nu mai sunt deloc fricosi (mai putin Popinica-e un pic mai fricoasa)

Adaugat: 21-08-2009 23:38

iloveanimals wrote:

darul pasari, si anume darul de a zbura

Pt. asta e facuta pasarea...sa zboare...cand zboara si isi intinde aripile superbe...asta-i frumusetea lor...

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

9

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Exageram noi?
Sau daca tu le tai la perusii tai aripile ti se pare un lucru normal?Nu ti se pare ca`s stresate, si ca le lipseste ceva?Nu ti`e mila de ele cand se chinuie sa`si ia zborul si se dezechilibreaza si cad?
In fine...

>>>>Alexandra<<<<

10

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

nu am zis ca tai penele papagalilor mei. nu sunt impotriva taierii penelor.

11 (edited by iloveanimals 21-08-2009 23:11)

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Exageram? Cum asa?
Pune`te in locul pasari, hai sa zicem ca nu ti-am taia picioarele doar ti le-am rupe, pana se repara dureaza cateva luni nu? (eh, nu stiu sigur) in tot timpul asta ce ai face, mai ai doar mainile intregi, ai avea nevoie de un carucuior cu rotile, dar nu e nimeni langa tine, telefon nu ai la indemana, nu poti anunta pe nimeni sa te ajute. Asa si in cazul lor, sunt singuri, nu pot fce nimic impotriva taiatului penelor. Nu au puterea asta. Cum tu nu ai puterea sa te ridici in momentul ala si plangi pentru ca esti singura, asa sunt si ei, daca te uiti in ochi lor le vezi durerea. sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

12 (edited by bi3 22-08-2009 10:50)

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

eu nu inteleg :wow: De ce ar vrea cineva sa le taie aripile perusilor?mai ales cineva care le tine in casa?asta e chiar bataie de joc!!! :furios: Nu sunt de acord nici macar cu cei care le taie aripile pasarilor ca sa nu zboare atunci cand le pun pe taraba sa extraga biletele-e cea mai mare tampenie(sau cel putin asa credeam pana acum,ceea ce faci tu e si ma rau)
Decat sa-l chinui mai bine ofera-il cuva,vinde-l daca nu esti multumita,dar nu-i face rau. mad

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

13

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

parca pe acest forum trebuia sa afli mai multe despre pasari.Eu am pus o simpla intrebare ca sa stiu pt ca sunt si eu curioasa.Parca unii nau ce face,sincer.Vorba irinei EXAGERATI!!!!
Si inca prea mult de la o simpla intrebare sariti toti cu gura.Si in plus este treaba mea ce fac cu pasarile pt ca sunt ale mele. nu am spusca VREAU SA LE TAI ARIPILE PERUSILOR nu am spus asta si sincer nici eu nu sunt de acord in totalitate dar pasarea nu sufera pt ca este doar un animal nu are sentimente.

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

14 (edited by rares93 22-08-2009 12:19)

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Faza cu "este doar un animal" nu sunt de acord deloc! :furios: ce are daca este "doar un animal"?? vrei sa zici ca daca este doar un animal nu are nevoie de ingriire, confort si iubirea stapanului fata de ea? tipic! mi-am schimat parerea fata de tine complet! mad
Si are sentimente! crezi ca pasarea se simte bine cand vede ca are handicap si nu poate face acelas lucru ca si restu? crezi ca se bucura de numai poate??

:hamster: My name is COdY tongue

15

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

In alta ordine de idei:
-taiatul penelor de la ripi, nu afecetaza in niciun fel echilibrul perusului. Poate manca, poate sta pe colivie, birou, barele din colivie foarte bine fara sa-i fie afectat echilibrul.
-penele se pot taia in doua feluri: astfel incat acesta sa poata plana sau sa nu mai zboare deloc. In cazul in care penele au fost taiate foarte mult (pasarea nu mai poate zbura), perusul va incerca sa zboare de cateva ori, va intelege ca nu poate si va renunta- are un instinct de conservare foarte puternic (la fel ca orice alt animal). Cel care va taia penele perusului, nu o va face pentru a-l pune apoi pe cea mai inalta piesa de mobilier din casa, ci pentru a-l "tine" mai aproape de el, eventual pe deget.
*gaina este o pasare si nu poate zbura, dar se poate ajuta de aripi sa ajunga intr-un loc mai intalt- la fel cu perusul care poate zbura pe distante scurte.
Taiatul penelor de la aripi nu este un subiect tabu si nu este interzis in regulamentul niciunui forum. Daca sunteti cativa care nu sunteti de acord cu acest procedeu, bine, va respect parerea, respectati-o si voi pe a mea. Eu sunt de acord cu taiatul penelor, voi nu, mi-e totuna.   
Da, penele cresc, nu inteleg cum puteti compara taierea penelor cu ruperea picioarelor, dar va respect parerea.

Perusul (ca suntem la acest topic) nu a cerut sa fie luat din libertate, sa fie pus intr-o colivie plina cu tot felul de jucarii mai colorate, mai lucioase, sa -i fie puse tot felul de nume caraghioase coco, mimi, cipi, etc, sa fie pupat pe cioc, sa-i fie taiate penele de la aripi, dar hei.. realitatea e crunta, nu? (pentru pasari desigur). O sa ziceti ca ce avem noi in colivie sunt urmasii primilor perusi adusi din salbaticie, da stiu, dar stiti voi dupa ce tanjeste perusul vostru? credeti ca e destul ca pasarea sa aibe o colivie, plina cu jucarii si o parte din atentia proprietarului?Oare nu tanjeste perusul dupa libertatea de care se bucura vrabiile? Oare nu cumva suntem egoisti cand ne gandim ca ii e mai bine perusului in casa noastra? Daca intr-adevar n-am fi egoisti si ne-am gandi la binele pasarii, oare nu s-ar face un program de readucere a perusilor in libertate? (in australia desigur)

Trebuie sa realizati ca animalele din casele noastre sunt la cheremul nostru, ca va place sau nu, asta e realitatea. Au devenit niste jucarii vii numai si numai pentru amuzamentul nostru. smile

16

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

monyxme wrote:

Cum se taie aripile perusilor?De unde?

nu ti-e mila asa un pic de ei,eu m-am chinuit o saptamana sa-i invat sa zboare(sau chiar mai mult) nu le-as taia niciodata aripile,si cum adica animalele nu au suflet,au, chiar daca multi zic ca nu si se dau mari iubitori de animale yikes :furios:

Adaugat: 22-08-2009 13:56

i-a terminati. nu este nici primul si nici ultimul om care a taiat aripile la pasari.
si pana la urma sunt pasarile ei nu ale voastre si fiecare stie ce este mai bine atat pt el cat si pt pasarile lui.

Adaugat: 22-08-2009 13:57

in fine.....hai sa o lasam balta oricum nu rezolvam nimic daca ne certam

I love animals :heart:

17

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

sunt de acord si cu unii si cu altii..in primul rand..e f bn ca a intrebat cum se taie, fiindca daca le taia cum nu trebuie atunci era ff grav..eu sincer..nu as taia penele e unui papagal in viata mea..nu as putea..dar fiecare face cum crede de cuviinta..
pe de alta parte, fraza ,,e doar o pasare, nu are sentimente"..m a indignat ft tare..sa stii ca pasarile au sentimente, poate mai profunde decat oamenii....atunci cand se imperecheaza si se scarpina..nu sunt sentimente..sau cand isi pierde perechea si nu mai mananca..atunci nu e un sentiment?
incercati sa va calmati totusi, fiindca ati deviat ft mult de la subiect:)
irinuks, foarte draguti englezii tai! nu i ai reprodus inca?
numai bine tuturor;) mai astept vesti despre perusii vostri!

18

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

sa stii ca veterinari recomanda taierea penelor de la aripa pt binele pasari,dar asta pt multi nu conteaza.

19

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

pt binele lor yikes nu stiu ce e bun in asta  :wow:

I love animals :heart:

20

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

NU sunt de acord cu taierea aripilor, la fel cum nu sunt de acord si cu felul de gandire al monicai. Snow ai vazut ce am vorbit cu ea. neutral Gata nu mai zic nimic, sa faca ce vrea.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

21

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

luky-muky wrote:

pt binele lor yikes nu stiu ce e bun in asta  :wow:

pt ca nu mai da cu capul de pereti.

22

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

snow wrote:
luky-muky wrote:

pt binele lor yikes nu stiu ce e bun in asta  :wow:

pt ca nu mai da cu capul de pereti.

Mai rau se lovesc daca le au taiate, incearca sa zboare si nu reusesc, se lovesc de ce apuca. O pasare cu experienta in zbor nu se loveste de obiecte.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

23 (edited by luky-muky 22-08-2009 13:25)

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

iloveanimals wrote:
snow wrote:
luky-muky wrote:

pt binele lor yikes nu stiu ce e bun in asta  :wow:

pt ca nu mai da cu capul de pereti.

Mai rau se lovesc daca le au taiate, incearca sa zboare si nu reusesc, se lovesc de ce apuca. O pasare cu experienta in zbor nu se loveste de obiecte.

ai mei inainte cand nu stiau sazboare se loveau iar cipy cadea din aer asta numesti tu bine snow,acum ca stiu sa zboare nuse mai lovesc si zboara chiar excelent,oricum monica o sa faca ce-i place ei

I love animals :heart:

24

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

monyxme, aici scrie cum se taie aripile

http://www.4animale.ro/forum/topic18-de … lului.html

:blb:

Adaugat: 22-08-2009 15:11

Sa stiti ca unele animale/pasari au sufletul mai mare decat il poate avea un om.
De ce crezi ca se bucura un catel cand isi vede stapanul? Bucuria nu e un sentiment? Si n-ar fi bucuros daca nu si-ar iubi stapanul. Si iubirea e un sentiment.
Crezi ca un animal te pupa pentu ca te uraste? Nu, din iubire te pupa.
Crezi ca un perus ar invata sa vorbeasca daca nu ti-ar simti iubirea?
Crezi ca un animal ar putea sa planga daca n-ar avea sentimente?

Noi nu iti ordonam tie nimic, monyxme, ci te invatam ce e bine. Dar asta e... suntem niste fraieri.

25

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Latifa,eu nu mai continui prostia asta.Te rog sa-i linistesti tu pt ca de mine nu asculta si nu imi inteleg scopul.Eu nu vreau sa tai aripile vreau doar sa ma interesez pentru ca m-a intrebat o vecina.
Multumesc Latifa!

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)