76

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Procedura se aplica in special la pasarile mari,ma rog,nu e neaparat,si nu trebuie aplicata ! Nu aplici procedura numai sa te aflii in treaba.Trebuie sa ai motive bine intemeiate.

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

77

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Probabil ultimul mesaj pe care il voi posta aici: perusilor le-au crescut aripile, pot zbura la fel ca inainte. Sunt mai mult decat ok, sunt mult mai cuminti si pupaciosi.
Deocamdata, nu am un aparat cu care sa fac poze, dar voi posta imediat ce le voi avea. smile
Sanatate pasarilor voastre. smile

Gabriela

78

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Eu ieri le-am taiat aripile perusilor pt ca trebuie sa ii tratez si imi e greu daca nu le tai aripile.Deocamdata il tratez si pe baietel pt ca si el are ceva alb pe cioc dar nu mult

79

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Voi ,cei care taiati aripile pasarilor,le considerati niste jucarii?
Daca ele nu vor de buna voie sa se joace cu voi,sa va pupe,sa va aseze parul din ca, de ce le fortati?
Pe voi cand parintii va trimit intr-un loc si nu prea aveti chef,dar pana la urma mergeti,va simtiti bine?
Voi vreti ca peste noapte pasarea sa fie cel mai bun prieten,sa stea pe deget etc. nu aveti rabdare sa o imblanziti treptat.
Sa presupunem ca degetele cresc la loc,daca cineva va taie aratatorul si degetul mare mai puteti sa scrieti?

80

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Fiecare cu mentalitatea sa, nu poti schimba nimic din lucrul asta. Daca unei persoane i se pune pata pe ceca, fii sigur ca nu o sa-si schimbe prea curand parerea, in cazul asta mai ramane doar sa il sustii doar pt binele pasarii.  wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

81 (edited by vladcrisan 22-02-2011 16:20)

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Te  voi vedea pe tine cat de bine te vei descurca daca un perus va avea raie si va trebui sa il prinzi in fiecare zi si sa il tratezi.La asta nu te gandesti nu??Ti ti-e usor sa vorbesti :furios:
Edit:crezi ca de nebun si din lipsa de activitate le tai penele???Eu le vreau doar binele

82

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Hei, Vlad, mai usor! Fiecare cu ingrijirea perusilor sai, u ai vrut sa le tai iar el nu e de acord cu asta. Ce iti pasa tie ce cred alti? Daca tu ai considerat ca e ok asa, atunci stai linistit.  wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

83

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

mai degraga v-ar taia YOYO-SURICATA cate o feliuta de tort poate se mai calmeaza spiritele!!!Ea a deschis topicul..si e in aceeasi zi cu mama mea..22-02-anul.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

84 (edited by biancadumi 22-02-2011 18:46)

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Yoyo suricata nu a mai intrat de foarte foarte mult timp pe forum.La multi ani mamei dvs smile  :lma:

Plus de asta nu ea a deschis topicul ci Monyxme smile

- Bianca

85

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Nu m-am referit la acesta ci la cel cu LA MULTI ANI!..MULTUMESC  pentru urare.. eu deja am ;papat;tortul cu copiii mei.. :bravo:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

86

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Dragilor, fiecare face cum crede. Avem mentalitati diferite, vedem altfel lucrurile. Nu putem sa acceptam asta si atat?  big_smile S-au dezbatut deja subiectele. Fiecare poate lua o decizie.  tongue Suntem liberi sa facem asta. Nu ca e simplu?  :hihi:

Gabriela

87

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

gabriela094 wrote:

Dragilor, fiecare face cum crede. Avem mentalitati diferite, vedem altfel lucrurile. Nu putem sa acceptam asta si atat?  big_smile S-au dezbatut deja subiectele. Fiecare poate lua o decizie.  tongue Suntem liberi sa facem asta. Nu ca e simplu?  :hihi:

Latifa wrote:

[...] gabriela094 [...] cand revine intotdeauna aduce dupa ea probleme, pe care daca nu le creeaza ea, atunci le intretine.

...

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

88

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

grafadesign wrote:

Voi ,cei care taiati aripile pasarilor,le considerati niste jucarii?
Daca ele nu vor de buna voie sa se joace cu voi,sa va pupe,sa va aseze parul din ca, de ce le fortati?
Pe voi cand parintii va trimit intr-un loc si nu prea aveti chef,dar pana la urma mergeti,va simtiti bine?
Voi vreti ca peste noapte pasarea sa fie cel mai bun prieten,sa stea pe deget etc. nu aveti rabdare sa o imblanziti treptat.
Sa presupunem ca degetele cresc la loc,daca cineva va taie aratatorul si degetul mare mai puteti sa scrieti?

De ce sa presupun ca degetele cresc cand toata lumea stie ca acest lucru nu se intampla? In schimb aripile cresc si asta e un lucru dovedit.

89 (edited by suana 01-03-2011 14:14)

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Nu e cea mai potrivita comparatie.....cea cu degetele.Penele  la pasari cresc inapoi da....Insa problema e cu totul alta.De ce sa fie nevoite pasarile sa suporte acest lucru de la noi?Daca toata lumea ar fi responsabila,s-ar documenta inainte de a-si lua orice fel de animal.Si astfel ar sti sa ia un pui de la crescator sau de la cei care nu mai pot tine animalele respective si care sunt obisnuite cu oamenii.E valabil in special pentru pasarile mari.In momentul in care vreau sa-mi iau o pasare ma uit la ea,vad de la cine iau sau caut pe cineva care se ocupa de pasari.Riscul de a lua de la piata sau pet-shop este sa te trezesti ca pasarea nu e blanda si e ceva normal,ea traind la comun si neocupandu-se nimeni de ea.Si atunci,credem ca avem dreptul de a le lua lor dreptul de a zbura.Eu una nu sunt de acord  cu asa ceva,doar in caz de urgentza ,de neaparata nevoie.N-as fi luat un mare alex daca nu era bland.Sa o aduc acasa,sa-i tai aripile doar sa faca ce vreau eu.Animalele sunt tovarasii nostri  si impartim viata cu ele de aceea cred ca trebuie sa le respectam si sa le acceptam asa cum sunt.Nici in gasca mea mare nu vin toti la mine dar sunt destul de blanzi sa manance din mana sau sa apropie de mine.Perusii sunt cei mai independenti,in afara de Bubu care e foarte prietenos.Dar nu le-am taiat aripile pentru a-i forta sa fie cum vreau eu.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

90

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

slick atentie la limbaj! Ti-am editat eu mesajul. Iti poti exprima opinia si fara sa-i jignesti pe ceilalti. Trebuie sa respectam si parerile altora.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

91

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Am ajuns si cu poza, putin mai tarziu, ce-i drept (imi cer scuze pentru calitate, dar nu am folosit blitz-ul).
Asa arata aripioara baietelului. smile
Despre comportamentul acestuia, v-am mai spus. Imi pare rau ca nu am facut (pentru ca nu am avut cu ce) videoclipuri... si nici nu voi mai avea ocazia sa mai fac, pentru ca astazi vor pleca la noii lor stapani.

Gabriela

92

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Adica donezi perusii si nu vei mai avea niciunul?? sad

93

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Exact. sad

Gabriela

94

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Aripile se Taie cu un scop . Daca intentionezi sa folosesti pasarea intrun fel de ex . Tigancile de pe strada au niste perusi care extrag biletele . Toti ne intrebam : Cum de sta papagalul aleia acolo si nu zboara ?
Primim usor raspunsul . Ea i lea taiat dar cu un scop
Daca doriti sa va bucurati de papagali asa cum sunt , Protejatii !!

  :perus: Iubesc Papagalii Perus

O pereche : Niki  :heart:  Riki  :perus:

95

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Monyxme wrote:

dar pasarea nu sufera pt ca este doar un animal nu are sentimente.

Doamne... Crezi ca daca ii sucesti capul la un animal el nu simte? Cum sa nu aiba sentimente? Cainele de ce da din coada cand isi vede stapanul? :caine:  De ce invata papagalul sa stea pe umar sau sa vorbeasca? :perus:  De ce te ciugule? Cand te ciugule, nu incat sa te doara, inseamna ca simte afectiune pentru tine. :iubareti:  Durerea, dragostea, fericirea, toate sunt sentimente.
Si mai zici ca esti iubitoare de animale.

:perus: - Kiro
Scumpicul!  Perusi :heart:

96

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

e o prostie taierea aripilor! oare noi cum ne-am simti fara maini sau picioare???? brrrrrrrrrrr ........

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

97

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Buna!Ma numesc Mihaela...Si am avut 2 perusi.Unul a zburat(fetita).....Dupa  sapt iam taiat aripile la peruul meu si sa apropiat foarte tare de mine...Eu nu cred ca taierea aripilor la perusi este o  cruzime smile  :perus: ptc ei se apropie mai mult de tine ...si cand aripile  vor creste vor ramana tot asa de atasati//:P

Adaugat: 21-12-2011 08:30

el este coco(iau crescut putin aripile)

Animalele sunt lumea mea! :heart:

98

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

COCO e un scump..in timp ce va putea iar sa zboare..va fi iarasi independent...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

99

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

:perus: El are aripi sa zboare...dar nhu prea vrea:D

Animalele sunt lumea mea! :heart:

100

Re: Taiem sau nu aripile pasarilor?

Eu am ambii papagali (si marele alex si nimfa) cu o aripa tunsa si asa am reusit sa-i apropii de mine. Cand aveau aripile intregi trebuia sa stea aproape mereu incuiati in colivie ca sa nu se raneasca singuri. Ei zburau ca tacanitii si se loveau de pereti/geamuri alte obiecte, se speriau/loveau cand incercam sa-i prind etc. In primavara le vor creste dupa ce naparlesc si probabil vor ramane cu ele intregi pt ca acum sunt blanzi si obisnuiti cu mine.

P.S. incercati sa nu mai fiti exagerati, o pasare nu moare de frica daca ii tunzi o aripa, o pasare si-a pierdut sau nu a avut libertata niciodata, pentru ca e la noi in casa si nu in mediul natural, si cei care tin pasarile INCUIATE IN COLIVIE le chinuie mult mai mult ca cei care le tund o aripioara dar le tin LIBERE!