1,176

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

buna dimineata!
am si eu o problema... perusul meu cred ca este racit... stranuta des si in jurul ochilor si deasupra narilor se vad seretii care se intaresc si care ii provoaca mancarimi pt ca se scarpina des...
cu ce pot trata afectiunea?

1,177

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Salut,
Avem o poveste lunga am sa incerc sa scriu cat mai scurt. Am doi perusi unul cu ceromul albastru si unul cu ceromul roz de pe internet reiese ca sunt baietei amandoi. Din dorinta de a avea si o fetita am mai cumparat o perusica de la pet shop dar a murit in 3 zile ...am avut impresia ca a avut deeare mi-a fost ff mila de ea si am zis ca nu mai iau alta ca este a doua care imi moare si aici nu este nici un veterinar chiar mai mult nici farmacie veterinara, in consecinta tot ce pot aplica la ei este natural...Acum am primit de 8 Martie o alta perusica este micuta are dungute         pana aproape de cerom...cu aceleasi simtome ca cealalta...a fost luata de la acelasi pet shop de unde ii am si pe cei 2 vioi si sanatosi. eu le dau doar mei, morcov si ou, ceai de menta sau musetel. Acum imi para ca "face" normal poate ceva mai multa apa decat ceilalti dar e format normal bicolor diferentiat. Speriata fiind sa nu o pierd va  rog sa imi dati un sfat...deci scaunul pare ok,in schimb am impresia ca are un fel de contractii la cloaca si sta inflata in pene, este apatica marea majoritate a timpului doarme, uneori cand o strig sroate un sunet parca dureros-incet. Bea ceai suficient de mancat mananca parca putin dar pui mei mananca in general putin si ea cred ca este si speriata de locuinta noua...si in plus baieteii astia doi o cam necajesc, dimineata am fost nevoita sa il scot pe unul din ei afara din colivie pentru ca o piscase cam tare de cap si nu vroia sa ii dea drumul, dar iese mare scandal se striga.

1,178

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

evitati pet shopurile,animale de acolo nu sunt crescute in cele mai bune conditi.in momentul cand vrei sa iei ceva stai si urmareste atent cea ce vrei sa cumperi

1,179

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

buna.. am observat la papagalul meu marele alex in seara asta ca se juca cu leaganul, isi dilata pupilele la el si ii venea mancarea inapoi in cioculet pe care apoi o puneea pe leagan.. eu zic ca vomita... va rog stie cineva din ce cauza ?

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

1,180

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

si al meu isi dilata pupilele mai ales cand vorbeste...e ceva normal ca si noi ne dilatam pupilele la distanta si apropiere si de vomitat nu stiu ce sa zic

http://laura24.sunphoto.ro

1,181

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Nicoleta, nu vomita papagalul tau ci regurcita mancare, asa hranesc baietii femelele si puiutii,iar pupilele asa si le dilateaza cand hraneste femela si o calca .Comportamentul lui este tipic baieteilor in calduri.Apropo, ai 2 papagali foarte frumosi , sa i-ti traiasca si sa te bucuri de ei, stiu ca-ti doreai de mult un marele alex, eu urmaresc forumurile cu papagali de mult timp dar nu prea am postat .Si eu vreau sa-mi iau un micul alex, acum am doar perusi. O zi buna si multa sanatate.

1,182

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

si al meu mai face asa .....chiar nu e o problema

http://laura24.sunphoto.ro

1,183

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

mirela72 wrote:

Nicoleta, nu vomita papagalul tau ci regurcita mancare, asa hranesc baietii femelele si puiutii,iar pupilele asa si le dilateaza cand hraneste femela si o calca .Comportamentul lui este tipic baieteilor in calduri.Apropo, ai 2 papagali foarte frumosi , sa i-ti traiasca si sa te bucuri de ei, stiu ca-ti doreai de mult un marele alex, eu urmaresc forumurile cu papagali de mult timp dar nu prea am postat .Si eu vreau sa-mi iau un micul alex, acum am doar perusi. O zi buna si multa sanatate.


am aflat si eu.. dar ma speriasem pe moment.. multumesc frumos. la fel si tie si tuturor ce au animalute..

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

1,184 (edited by dydav 02-04-2013 19:41)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Va rog din tot sufletul sa mă ajutati cu un sfat. Eram tare bucuroasa ca o pereche de Perusi miau făcut oute pentru prima oară si miau trăit toți 5puii insa azi femeia l-a bătut tare rău pe cel mai mare credetima rău tare ia rupt cioculetul de sus si la rănit tare la cap îmi este așa de mila de el. Săraci e vioi Ioan dat ou cu seringa si am separat toți pui ian pus cu alta pereche si ii supravegheze le da pui lor sa mănâncă vad. Exista șanse sa îmi trăiască puiutul??? Lam curatat cu iOd si lam dat cu asolicin. Va rog sa îmi răspunderii nu va pun poza pt ca e ceva de speriat

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

1,185

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

mai bine ai pune niste poze

http://laura24.sunphoto.ro

1,186 (edited by dydav 02-04-2013 20:12)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

E o imagine ingrozitoare eu nu am mai părut așa niciodată acum e puțin murdar ca lam hranit
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-04-2013 20:12[/merge_posts_bbcode]

sad

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

1,187

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

oh... asta e fata lui ? asa de tare l-a batut? pffff... saracutul sad sa speram ca-si va reveni.

1,188 (edited by dydav 03-04-2013 06:30)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Credetima ca in 10 min sa întâmplat totul nu mia venit sa cred când lam văzut acum vad ca se absorbi crema cu antibiotic si sper din suflet sa trăiască eu o sa fac ce îmi sta in putinta sal ajut. Inafara de crema cu antibiotic cu ce sa îl curat cu iod sau apa oxigenata??
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-04-2013 06:30[/merge_posts_bbcode]

Mam trezit aseară si lam mai hranit era ok iar acum lam găsit mort...

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

1,189

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Imi pare rau...intr-un fel poate a fost mai bine, desi nu se exprima, presupun ca avea dureri considerabile...

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

1,190

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

imi pare rau pentru el ....ar fi bine sa separi si puiutii ceilalti de femela si daca ai cum sa ii hranesti tu ........trebuia dus la doctor...... sad  imi pare tare rau

http://laura24.sunphoto.ro

1,191

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Cei 3 fratiori stau cu tatăl lor care ii hraneste si are mare grija de ei. Inițial ii mutarea cu alta pereche cu pui dar nu erau hraniti bine

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

1,192

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

buna seara! am si eu o problema sad  am si eu 2 puiuti de perusi de aproximativ o luna si au luxatie de sold. imi poate spune cineva daca le mai pot face ceva ca sa isi revina? pentru ca sunt din prima serie de pui pe care ii am si nu am experienta cu pui si nu as vrea sa ramana asa  sad  sad  sad  sad

1,193

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

eu am citit pe net ca se procedeaza astfel iei un burete ii faci 2 gauri care sa le sustina picioarele corect si ii bagi cu picioarele in gauri dar metoda asta trebuie aplicata sub varsta de o luna imi e teama sa nu fie prea tarziu dar totusi incearca sper ca m am facut inteleasa...

http://laura24.sunphoto.ro

1,194 (edited by gaby.florin33 07-04-2013 17:48)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

am vazut si eu solutia asta pe net dar se zice ca ar fi pentru cei cu varsta intre 8 si 14 zile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-04-2013 17:47[/merge_posts_bbcode]

am incercat sa ii leg cu fasa de pansament si unu vad ca a stat legat celealat sa desfacut deja. o sa incerc si cu buretele poate am noroc

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-04-2013 17:48[/merge_posts_bbcode]

cei bolnaviori nu au facut luna inca dar dn pacate nici nult nu mai au

1,195

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

pacat de ei ca sunt niste suflete

http://laura24.sunphoto.ro

1,196

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

gaby.florin33 wrote:

buna seara! am si eu o problema sad  am si eu 2 puiuti de perusi de aproximativ o luna si au luxatie de sold. imi poate spune cineva daca le mai pot face ceva ca sa isi revina? pentru ca sunt din prima serie de pui pe care ii am si nu am experienta cu pui si nu as vrea sa ramana asa  sad  sad  sad  sad

Du-i la vet,ce mai astepti?

1,197 (edited by gaby.florin33 09-04-2013 19:42)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

i-as duce dak s-ar mai putea face cea dar din pacate nu se poate.toti crecatori cu care am vb mi-au zis ca nu mai am ce sa le fac:(:(:(
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-04-2013 09:46[/merge_posts_bbcode]

scz crescatori

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-04-2013 19:42[/merge_posts_bbcode]

stie cineva perusi fac cumva paduchi sau de ce se scarpina mereu unu dintre pui si ce pot face ca sa nu se mai scarpine ?

1,198

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

da pot face raie sau paduchi trebuiesc deparazitati

http://laura24.sunphoto.ro

1,199

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

cu ce trebuie sa ii deparazitez ? de raie stiu  ca au avut si i-am tratat cu kanamicina si le-a trecut da de paduchi nu stiu ce sa le dau

1,200

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

chiar nu stiu cu ce sa te sfatuiesc mai bine intrebi la o farmacie veterinara

http://laura24.sunphoto.ro