1,201

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

ok multumesc mult

1,202

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Ce as putea sa-i dau perusului pentru imunitate,ceva vitamine..Ceva care sa contina toate vitaminele dar sa nu fie pretul prea mare...Am vazut aici pe forum de Vitaminol?Se gaseste la farmacii veterinare?Cat este pretul?merci

1,203

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

multivitaminico de la padovan eu le dau si sunt foarte multumit. vitaminolul e pt penaj.

1,204

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

dai si praf de ou uscat

1,205

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Am o fetita, perus, si a inceput de 2 zile sa scoata niste sunete ciudate si sa se chinuie sa regurgiteze... Cel putin asa pare... Am filmat-o sa va intreb daca e normal sau daca ii bolnavioara... Face asa cam 2-3 minute, apoi cateva ore nu mai face. E vioaie, mananca, se joaca si nu e nimic altceva schimbat in comportamentul ei...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cOHiU3PuM3g[/youtube]

1,206 (edited by gaby.florin33 16-04-2013 09:57)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

maria&ovidiu
este un fel de tuse am si eu un perus care facea cam la fel din cand in cand dar se pare ca i-a mai trecut ,il ti la caldura?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 16-04-2013 09:57[/merge_posts_bbcode]

zlauraz
vesti bune, unu dintre puiuti mei cu probleme a inceput sa iasa din cuib sa zboare cate putin

1,207

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

bv bv chiar ma bucur va pop cioculetele

http://laura24.sunphoto.ro

1,208

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Bravo,vesti foarte bune! :malex:

I'm never going back
The past is in the past!

1,209

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

gaby.florin33 wrote:

maria&ovidiu
este un fel de tuse am si eu un perus care facea cam la fel din cand in cand dar se pare ca i-a mai trecut ,il ti la caldura?

Ii tin in sufragerie, dar este cald, fiindca inca merge centrala. In curent nu i-am tinut, asa ca nu imi explic... Baietelul este bine, doar fetita are probleme. Astazi nu a mai avut decat o "criza" cateva secunde. Sper sa ii treaca, ca m-a cam speriat...

1,210

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

maria&ovidiu wrote:
gaby.florin33 wrote:

maria&ovidiu
este un fel de tuse am si eu un perus care facea cam la fel din cand in cand dar se pare ca i-a mai trecut ,il ti la caldura?

Ii tin in sufragerie, dar este cald, fiindca inca merge centrala. In curent nu i-am tinut, asa ca nu imi explic... Baietelul este bine, doar fetita are probleme. Astazi nu a mai avut decat o "criza" cateva secunde. Sper sa ii treaca, ca m-a cam speriat...

Perusul meu de 3 sapatamani stranuta mereu dupa ce mananca:|

1,211

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

de la praful din mancare  hmm

http://ricas.sunphoto.ro/

1,212

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

valibv wrote:

Perusul meu de 3 sapatamani stranuta mereu dupa ce mananca:|

Asa cred ca e destul de normal sa stranute, de la praful din mei, insa a mea tuseste din senin, fara sa se fi atins de mancare. In plus, regurgiteaza semintele cand tuseste si le arunca pe jos. Pare sa fie mai bine acum, ca nu mai face decat rar si doar cateva secunde, dar o tin sub observatie. Nici nu am veterinar prea bun prin preajma, ca toti se pricep la caini si pisici, mai putin pasari...

1,213

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

e posibil sa fie in calduri si de asta sa faca asa

1,214 (edited by gaby.florin33 16-04-2013 20:08)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

la mine facea unu dintre baieti si tot la fel din senin in timp ce statea in pom
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 16-04-2013 20:04[/merge_posts_bbcode]

la mine era unu dintre baieti si il apuca din senin cand era in pom

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 16-04-2013 20:08[/merge_posts_bbcode]

multumesc zlauraz .in curand o sa ii despart pe cei mici de parinti pana mai cresc un pic .eu as vrea sa fac crescatorie dar nu prea am loc  sad  sad

1,215

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Buna seara!Sper din tot sufletul sa primesc niste sfaturi de la cei ce au avut probleme similare cu a perusei mele.Ieri m.am indragostit pe loc de o perusa,pe care am vazuto in piata din apropierea casei mele.Care este de fapt problema..avea cioculetul rupt,si de aceia m.am gandit sa o cumpar.Am gandit că,perusul meu o va ajuta cumva,dar..este nou venita,si nu am pus la socoteala perioada de acomodare.Va rog sa ma ajutati!Cum pot, si cum,sa o ajut?Orice raspuns imi este binevenit!

1,216

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Hei!Paulie are probleme cam de doua zile nu e vesel,nu mai canta si el dimineta fluiera,tipa,spunea "gata" acum nu mai zice nimic decat cand merg la el si incep sa vorbesc cu el langa colivie,sta zburlit si parca prea linistit cand nu e nimeni in camera si e foarte agitat cand intram si normal il scoteam afara eu cu mana vedea pe mana si daca nu dorea pe mana venea pe bat si tot iesea acum nu mai accepta nimic,iasa singura si sta in varful coliviei.De mancat mananca,e ciudat pentru el.Help!Cu el chiar nu am ajut probleme mari si nu am fost cu el la veterinar niciodata.Peste putin timp vom merge la tara si vom sta mai mult si ii luam si pe ei(pe Jerry si pe Paulie) cu colivia cea mica si nu vreau sa pateasca ceva.Ar trebui sa il pregatesc cumva?Eu l-am mai dus afara a stat la garaj,a stat si in colivie si deasemenea si liber.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

1,217 (edited by setris 27-06-2013 20:15)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

misu wrote:

Buna seara!Sper din tot sufletul sa primesc niste sfaturi de la cei ce au avut probleme similare cu a perusei mele.Ieri m.am indragostit pe loc de o perusa,pe care am vazuto in piata din apropierea casei mele.Care este de fapt problema..avea cioculetul rupt,si de aceia m.am gandit sa o cumpar.Am gandit că,perusul meu o va ajuta cumva,dar..este nou venita,si nu am pus la socoteala perioada de acomodare.Va rog sa ma ajutati!Cum pot, si cum,sa o ajut?Orice raspuns imi este binevenit!

O poti ajuta cu ceva hrana moale, vitamine si calciu ( exista glucuonolactat de calciu fiole, la farmacia umana ) si mei decorticate ( gasesti la magazinul de produse naturiste )
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 27-06-2013 20:15[/merge_posts_bbcode]

patriciuca wrote:

Hei!Paulie are probleme cam de doua zile nu e vesel,nu mai canta si el dimineta fluiera,tipa,spunea "gata" acum nu mai zice nimic decat cand merg la el si incep sa vorbesc cu el langa colivie,sta zburlit si parca prea linistit cand nu e nimeni in camera si e foarte agitat cand intram si normal il scoteam afara eu cu mana vedea pe mana si daca nu dorea pe mana venea pe bat si tot iesea acum nu mai accepta nimic,iasa singura si sta in varful coliviei.De mancat mananca,e ciudat pentru el.Help!Cu el chiar nu am ajut probleme mari si nu am fost cu el la veterinar niciodata.Peste putin timp vom merge la tara si vom sta mai mult si ii luam si pe ei(pe Jerry si pe Paulie) cu colivia cea mica si nu vreau sa pateasca ceva.Ar trebui sa il pregatesc cumva?Eu l-am mai dus afara a stat la garaj,a stat si in colivie si deasemenea si liber.

Daca sta zburlit e categoric semn de boala, studiaza-l bine si vezi ce simtome mai are, stranuta? vomita? are mucozitati? respira greu?, are diaree?mananca normal?

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

1,218

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Mananca normal nu stranuta,nu vomite nu are nimic de felul acesta dar e foarte distant...Nu ii sta in fire,sa fie stresat?Nu isi smulge penele...

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

1,219

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

patriciuca wrote:

Mananca normal nu stranuta,nu vomite nu are nimic de felul acesta dar e foarte distant...Nu ii sta in fire,sa fie stresat?Nu isi smulge penele...


probabil ca ai observat ca este in perioada de naparlire, lucrul asta il face sa devina stresat, sa devina mai distant, sa nu mai stea sa-l mangai.. schimbarea penelor este un proces destul de dureros pt ei , au pielea iritata tocamai de aceea se fereste de atingeri.. gandeste-te cat de dureroasa e fiecare pana care-i strapunge pielea.. eu cred ca asta e singurul motiv..

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

1,220

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Le-am dat ceai de musetel si incepe sa i se mai diminuieze crustele big_smile vedem ce facem in continuare.
Masculul este batut de perusica ,la ceva timp are sange pe cioc (desigur,il iau si il curat) dar imi este frica,si un strop de sange pentru ei inseamna foarte mult.
Nu are ciocul turtit.

1,221

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Mai bine ai tine cont de sfaturile pe care ti le-am dat la sectiunea perusi... Ceea ce faci tu nu e tocmai bine.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

1,222 (edited by bubu_ruza 26-08-2013 11:56)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Buna, prieteni ai papagalutilor!
Am si eu trei problema cu trei perusi-baieti.
1-Tatal, Cipi (cel din poza), are probleme cu piciorul drept, il tine dupa cum se vede. Rareori reuseste sa-l puna corect pe bara. Veterinarul mi-a zis ceva de vitamine si ca o sa-si revina. e asa de 1 an, nu si-a revenit. Acum are 8,5 ani.
2-Al doilea (Dot-5 ani), are probleme cu greutatea, e obez. Ceilalti 6 sunt normali. Nu pot sa-l izolez, ca plange. Am observat ca, pe langa ce papa singur, este hranit si de ceilalti 3 baieti... In poza din 2011 e un pic mai grasut dar acum e dublu.
3-Ei, al treilea (Placintzel) are luxatie de sold la ambele piciorute de cand a iesit din ou. Veterinarul mi-a zis ca nu o sa traiasca, nu o sa se poata hrani si ca asta-i selectia  naturala. Cu sau fara selectie naturala are acum 5,5 ani ...

Cu Placintzel nu cred ca am ce face, ca asa s-a obisnuit, se descurca excelent. E haios cand face baie...

Astept sfaturi de la voi in privinta celorlalti.
Multumesc anticipat!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 26-08-2013 11:56[/merge_posts_bbcode]

bubu_ruza wrote:

Buna, prieteni ai papagalutilor!
Am si eu trei problema cu trei perusi-baieti.
1-Tatal, Cipi (cel din poza), are probleme cu piciorul drept, il tine dupa cum se vede. Rareori reuseste sa-l puna corect pe bara. Veterinarul mi-a zis ceva de vitamine si ca o sa-si revina. e asa de 1 an, nu si-a revenit. Acum are 8,5 ani.
2-Al doilea (Dot-5 ani), are probleme cu greutatea, e obez. Ceilalti 6 sunt normali. Nu pot sa-l izolez, ca plange. Am observat ca, pe langa ce papa singur, este hranit si de ceilalti 3 baieti... In poza din 2011 e un pic mai grasut dar acum e dublu.
3-Ei, al treilea (Placintzel) are luxatie de sold la ambele piciorute de cand a iesit din ou. Veterinarul mi-a zis ca nu o sa traiasca, nu o sa se poata hrani si ca asta-i selectia  naturala. Cu sau fara selectie naturala are acum 5,5 ani ...

Cu Placintzel nu cred ca am ce face, ca asa s-a obisnuit, se descurca excelent. E haios cand face baie...

Astept sfaturi de la voi in privinta celorlalti.
Multumesc anticipat!

Am uitat de poze....

1,223

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Luxatia de sold trebuia corectata din cuib ( se pun picioarele in pozitie corecta si se fixeaza cu buretei )

Cel cu piciorul trebuie verificat daca are rani sau bataturi in talpa, deobicei apar de la barele de plastic... ce fel de bare ai ?...

Cel ce spui ca este obez, are aripile taiate, perusii au nevoie de miscare, daca ii tai aripile si il ti pe post de bibelou in colivie e normal sa-si faca de treaba cu mancarea...
Recomandarea mea este sa le schimbi regimul alimentar la toti, mai multe legume, verdeturi si amestec de seminte fainoase ( mei, ovaz,phalaris ) cu portia ( adica pui echivalentul unei lingurite de caciula dimineata, o portie la pranz, si una seara ), nu mai lasa hranitorile pline nonstop.Evita semintele oleaginoase ( floarea soarelui, rapita,canepa ,nigerul ), painea, oul...
Da-le de lucru, pune-le jucarii, crengute de salcie, orice ce I-ar putea distrage de la mancare !

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

1,224

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Multumesc de sfaturi, Setris!
1-Da, au incercat sa corecteze luxatia cu buretei dar nu a mers. Sau nu au stiut. Bine ca e sanatos si vioi. Si lui i-am taiat penele de curand ca n-are directie, se loveste cand aterizeaza pe burta.
2-Cel cu piciorul nu are rani/bataturi; in colivie am o bara de plastic si 3 de lemn. Plus crengutele de salcie (mai subtiri, mai groase, dupa ce le rontaie le schimb)
3-Grasunului i-am taiat penele ca se lovea rau de mobile...de trei zile fii-mea il pune pe jos si il face sa mearga pe hol pana la colivie, apoi il tine pe deget si il obliga sa dea din aripi (pe loc)..sa zic ca e ca un fel de gimnastica medicala?!

O sa fac asa cum mi-ai spus: le schimb regimul alimentar si ii pun la mai multa miscare, cu toate  ca am trei slabanogi (de astia zic eu ca au ADHD, nu stau o clipa, pana si in somn piuie si se cearta).

1,225

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Incearca sa-i masezi sau macar sa-i ungi cu alifie de galbenele gheruta,cat despre cel obez regim(fructe,legume, verdeata cat mai multe si seminte mai putine) si miscare cat mai multa.Sanatate