151

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

poi din cate stiu eu cam toate pasarile naparlesc...este un articol pe site cu aceasta tema...sa il citesti wink...si poate te ajuta cineva cu mai multe sfaturi,cine se pricepe mai bine...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

152

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

foarte misto poza.in legatura cu naparlitul si paco al meu are mai putin de un an si ii cad pene si puf ca la balamuc smile .nu-ti face griji nu e nimic grav.simplu:naparleste. :k:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

153 (edited by ariadna 17-03-2008 20:20)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si Coco are anumita perioade in care ii cad foarte multe pene-cred ca 1 saptamana pe luna-cand ii cad pene incontinuu.Si in perioada asta penele arata mai jigarite.Eu ii dau vitamine pentru pene in perioada asta si penajul isi recapata stralucirea.Vitaminele se gasesc la pliculete-de fapt sunt seminte vitaminizate-in petshopuri.Si chiar mi se pare ca au efect asupra aspectului, dar  asta nu ii opreste naparlirea.

Don't worry, be happy!:)

154

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

si eu ii dau pt pene da tot ii cad.poate cresc mai repede celalalte tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

155 (edited by ariadna 17-03-2008 20:28)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si Paco face multa mizerie cand mananca?Coco enorm de multa.Cum are la hranitoarele speciale ale coliviei un fel de "acoperis", pune acolo semintele si le impinge pana se rostogolesc, apoi se uita mai ciudat dupa ele.Asa ma amuza fazele astea!

Don't worry, be happy!:)

156

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

exact asa face si Paco numai ca dupa ce le impige sa cada smecherul incepe sa tipa sa i-o dau inapoi smile

Adaugat: 17-03-2008 08:30

mai are cineva mascul nimfa caruia i-au crescut pene roz pal pe gat,pe burta si un pic pe aripi?ca Paco are si nu stiu daca e bolnav sau e nornal.

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

157

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Nu stiu sigur daca are ceva, dar am intrebat si mi s-a spus ca depinde si de alimentatie, de cum metabolizeaza (cum transforma substantele pe care le primeste in elemente specifice organismului) si daca exista carente (lipsuri) apar lucruri de genul asta.Daca e grav nu stiu.Asta e tot ce stiu.Sper sa-ti fie de folos.

Don't worry, be happy!:)

158

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

multumesc ariadna!probabil pentru ca nu mananca fructe si legume.

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

159

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nici liza nu vrea sa manance fructe si legume...ii plac cerealele si oul f mult in schimb smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

160

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Paco nu mananca decat seminte de la magazin!!! :cry: :cry: :cry: :cry:
si nu e bine.mancarea de la magazin nu-i da destule vitamine+ca lui ii trebuie fructe nu imitatii care sa le inlocuiasca sad .cum sa-l conving sa manance altceva?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

161

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

poi ai incercat sa ii pui in loc de mancare...razuit foarte mic...si poate cand i se face foame daca vede ca nu are seminte incearca...il fentezi macar sa guste,ca poate isi da seama ca e bun totusi...numai sa nu il infometezi tare ca nu e voie...daca vezi ca nu vrea nicicum at ii dai semintele lui...incearca de mai multe ori ca poate iti iese big_smile...asa i-am dat si eu lizei prima data ou...acuma vad ca mai incearca si altele...mai ales cand ma vede pe mine ca pap...daca merg de langa farfurie repede se urca in ea tongue... succes :pup:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

162

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

o sa incerc.multumesc!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

163

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

O alta varianta ar fi sa amesteci mar sau morcov ras cu semintele.Cred ca s-ar putea sa mearga.Bafta!

Don't worry, be happy!:)

164

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

multumesc de ajutor! smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

165

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ai incercat?A mers?Macar una din cele doua variante sa fi mers.

Don't worry, be happy!:)

166

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pai i-am dat varza da vreau sa stiu daca e buna pentru el si daca e buna....ii mai dau.

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

167 (edited by ariadna 21-03-2008 17:26)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Varza stiu ca nu se da..Doar salata.Nu le-am dat niciodata la ai mei, dar poate e buna.Desi nu prea am auzit sa se dea.

Adaugat: 21-03-2008 04:52

I-ai dat varza romaneasca sau din aia de Bruxelles?Ca am citit in articolul cu hranirea nimfelor ca se da si varza de Bruxelles, dar varza romaneasca nu.Sau poate nu am dreptate....

Don't worry, be happy!:)

168

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu stiu ce varza.i-am dar varza atat stiu big_smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

169

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Dar, revenind la subiect, macar a fost interesat de ea, a gustat?

Don't worry, be happy!:)

170

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

da!!!!a gustat si chiar i-a placut numai ca nu i-am dat prea multa ca nu stiam daca e buna...

Adaugat: 22-03-2008 10:55

ariadna wrote:

Dar, revenind la subiect...................

nu e chiar un subiect...este la nimfe si orice legat de ele intra aici... :wis:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

171

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Bianca, ai avut dreptate!Pakita e de fapt un Pakito!Si ca sa nu il strig Pakito, am sa-i spun Coco.

Don't worry, be happy!:)

172

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

big_smile ma bucur ca ti-am fost de ajutor!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

173

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

salut ...am o pereche de nimfe si vreau sa aflu si eu mai multe...ce dimensiuni trebuie sa aiba un cuib ma gandesc la lucrul acesta pt ca vad ca Pufy Si Kuky incep sa fie indragostiti si  na trebuie sa le creez conditii.. daca ma poate ajuta cineva
:wis:

Adaugat: 23-03-2008 10:26

rbk

174

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Uite aici cateva informatii:
Cuibul
Cuibul (o cutie in forma de cub cu o gaura de 6-7cm pe o latura pentru a permite pasarii sa intre) poate fi cumparat din magazinele de specialitate sau poate fi confectionat chiar de dumneavoastra, din placaj de lemn (nici prea subtire, nici prea gros) sau din carton (pus in mai multe straturi pentru a nu fi distrus de nimfe).
Cuibul va trebui sa fie suficient de mare (ideal 30X30X30cm) pentru a putea gazdui 3-6 puisori si sa fie prevazut cu o usita pe care sa o folositi pentru inspectie si curatenie. Evitati cuiburile confectionate din sarma. Acoperiti podeaua cuibului cu cateva straturi de servetele rupte sau iarba uscata, evitati talasul pentru ca poate fi ingerat de pui si cauza astfel probleme de sanatate. In cazul in care folositi totusi talas, alegeti unul netratat si taiat cat mai mare. Ideal este sa gasiti o solutie sa asezati cuibul in exteriorul coliviei, permitand accesul pasarilor din interior. Cuibul va fi inspectat atat de mascul cat si de femela si imbunatatit de acestia conform propriilor dorinte. Cuibul trebuie introdus in colivie, dar nu trebuie deschis inainte ca pasarile sa se fi imperecheat deja de cateva ori, pentru ca femelele depun uneori oua chiar daca nu au fost fecundate de mascul.
Mai multe informatii gasesti la articolul de pe site.
Sper ca o sa-ti fie de folos.:)

Don't worry, be happy!:)

175

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ariadna te-a ajutat cu cuibul iar eu in continuare:
                            Imperecherea nimfelor – dezvoltarea puilor
Puii abia eclozati sunt foarte fragili, au ochii inchisi, gaturi lungi si nu-si pot sustine singuri capetele. Ei nu vor fi hraniti de parinti decat dupa trecerea a 8-12 ore si dupa ce vor fi complet uscati. Nu va faceti griji, ei au rezerve nutritionale provenind din sacul galbenusului pe care l-au absorbit inainte de eclozare. Nu incercati sa hraniti puii in acest interval. In conditii normale, daca nu este hranit, un pui va supravietui circa 24 de ore dupa eclozare. Daca dupa trecerea a 20 de ore observati ca puii nu au fost hraniti, va trebui sa ii incredintati unei alte familii de nimfe cu pui sau sa ii hraniti dumneavoastra cu mana pana cand parintii isi vor prelua corespunzator indatoririle. Pentru a determina daca puii sunt hraniti examinati gusa acestora (situata imediat inaintea osului pieptului). Daca aceasta este umflata inseamna ca puiul a fost hranit.
Amandoi parintii se vor ocupa de hranirea puilor si pentru aceasta au nevoie de hrana de calitate si din belsug, precum si de apa proaspata. Oferiti-le hrana moale, legume si fructe proaspete (morcov, cartof fiert, broccoli, spanac, mazare, porumb, mar etc.), galbenus de ou fiert tare, un mix de seminte de calitate, blocuri de calciu si minerale. Ideal este sa nu interveniti prea mult in cresterea puilor, e foarte posibil sa nici nu fie nevoie, nimfele sunt de regula parinti excelenti.
De obicei exista cate un pui mai mare, care va capata cea mai parte parte din atentie si cea mai mare cantitate de mancare si cate un pui mai firav. Verificati din cand in cand starea puilor (de preferinta zilnic), daca observati ca vreunul arata slab si/sau neingrijit, scoateti-l din cuib si hraniti-l din mana. Un pui sanatos trebuie sa aiba pielea de culoare roz, gusa plina de mancare, sa fie vioi si capabil sa-ti tina capul sus pentru a fi hranit. Manipulati cu foarte mare atentie puii! Igiena este extrem de importanta! Spalati-va pe maini inainte de a atinge puii si manipulati-i cu grija, sunt foarte fragili! Retineti faptul ca puii nu-si pot regla singuri temperatura corpului si trebuie tinuti la caldura! In jurul varstei de 10 zile, daca doriti, puteti inela pasarile.
Igiena cuibului este extrem de importanta. Astfel, zilnic sau o data la doua zile, va trebui sa curatati cuibul. Cel mai potrivit moment pentru aceasta este dimineata, cand parintii ies din cuib pentru a manca. Acoperiti gura cuibului cu o bucata de carton pentru a impiedica parintii sa intre. Scoateti puii afara, asezati-i intr-un bol (suficient de mare pentru ca puii sa nu poata evada din el) captusit cu servetele moi, undeva unde este cald, inlocuiti asternutul din cuib si curatati peretii daca este cazul.
Va trebui sa efectuati toate aceste activitati cat mai repede, pentru ca puii sa nu aiba de suferit. Faceti totul calm si fara a speria parintii sau puii. Daca speriati parintii acestia s-ar putea sa calce din greseala pe pui si sa-i striveasca.
Daca vreunul dintre pui este dat la o parte de catre parinti acest lucru inseamna ca are probleme de sanatate si nu este un pui viabil. Totusi, chiar si acest pui poate fi salvat daca este hranit din mana.
Incepand cu varsta de 2-3 saptamani puii pot fi hraniti si exclusiv din mana insa acest lucru nu este recomandabil decat daca aveti foarte multa experienta si stiti exact ceea ce trebuie sa faceti. Aceasta perioada din viata pasarilor este extrem de importanta si orice greseala poate avea urmari foarte grave, iar hrana oferita de parinti, care ajuta puii sa-si formeze sistemul imunitar, nu poate fi inlocuita perfect cu nimic altceva. Hranirea din mana nu este singura posibilitate de imblanzire, va puteti apropia de puisori si prin alte metode.
In jurul varstei de 4-5 saptamani puii sunt gata sa iasa din cuib si sa-si incerce timid aripile pentru prima oara. Ei sunt inca dependenti de hrana oferita de parinti, dar vor iesi afara din cuib si vor explora colivia. In vederea acestei etape de dezvoltare, va trebui sa faceti cateva pregatiri: plasati cateva stinghii la inaltime joasa, aproape de fundul coliviei, indepartati gratarul de pe fundul coliviei (daca exista) pentru a preveni ranirea puilor, plasati un bol de apa si unul de mancare la inaltime joasa, aproape de fundul coliviei, captusiti fundul coliviei cu servetele albe. Aveti grija si la spatiul dintre barele coliviei pentru a preveni orice fel de accidentare (capete sau picioruse prinse intre bare). La circa 5 saptamani puii vor avea penajul complet format (cu penele din coada scurte) si pot fi “intarcati”. Parintii ii vor invata sa manance mancare solida si vor renunta treptat sa-i hraneasca. Oferiti-le hrana pe care o oferiti si adultilor. Taiati hrana in bucatele mici si cojiti toate legumele si fructele. Daca puii refuza sa manance legumele proaspete incercati sa le fierbeti usor pentru a fi mai moi. Nu incercati sa grabiti in nici un fel procesul de trecere la mancarea solida. Daca un pui nu mananca si plange inseamna ca ii este foame. Hraniti-l dumneavoastra si lasati-l sa decida singur cand este pregatit sa treaca la mancarea specifica adultilor.
In general, puii de nimfa sunt complet “intarcati” la varsta de 8-10 saptamani. Un pui este considerat complet “intarcat” daca mananca singur vreme de 2 saptamani. Nu grabiti procesul!
noroc :sanatate:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you