126

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

smile

Adaugat: 08-03-2008 04:04

adica inaripatii nostri sunt exact invers.are unu o cailtate p e care o vrea celalat si invers.la paco linistea la coco mananca altceva inafara de seminte

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

127

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Eu nu prea o las toata ziua libera ca distruge tot ce gaseste-si nu am toata ziua libera sa stau sa fiu atenta daca strica sau nu ceva.Ultima oara mi-a ros, de fapt a dat gauri in niste cabluri.Si mi-e ca ori se curenteaza ea daca sunt bagate in priza ori ma curentez eu cand le bag in priza.

Adaugat: 08-03-2008 04:06

Cam asa e; ai dreptate.Fiecare inaripat cu calitatile, defectele, caracterul lui.

Adaugat: 08-03-2008 04:07

A mea e cam geloasa si posesiva uneori cu mine.Dar ii suport toanele.Asta e.

Don't worry, be happy!:)

128 (edited by Bianca 08-03-2008 16:10)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

paco al meu roade cablul de la mouse da nu i-a facut niciodata nimic inafara sa lase bale pe el smile

Adaugat: 08-03-2008 04:09

paco nu e deloc gelos(nici nu are pe cine)si nici posesiv ca nu are de ce.e un papagal la locul lui smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

129 (edited by ariadna 08-03-2008 16:13)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si in legatura cu primul perus-ala pe care il respecta ea, singurul-am scris o poveste despre el.

Don't worry, be happy!:)

130

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ariadna chiar m-a ajutat discutia asta!pana acum credeam ca are mai multe defecte decat calitati big_smile

Adaugat: 08-03-2008 04:11

bine.ma duc un pic sa o citesc.sa scrii una si despre coco

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

131 (edited by ariadna 08-03-2008 16:14)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si al doilea perus, ala pe care e Coco gelos, are poza acolo la ultima poza pe site.Pe forum n-am mai pus poza ca as fi pus-o de 2 ori si nu avea sens.Ok.Mai vorbim poate maine.

Don't worry, be happy!:)

132

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am vazut povestea!foarte induioasatoare.saracul bobica :cry:

Adaugat: 08-03-2008 04:16

DA TOT NU MI-AI SPUS CATI ANI AI

Adaugat: 08-03-2008 04:17

ca vreau sa stiu si eu.dupa povestea lui bobica ai mai mult de opt smile .
scuze pentru curiozitatea care a ucis pisica smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

133

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Si eu care credeam ca sunt singura caruia ii plac atat de mult animalele.Mai bine ca nu sunt singura.Pe maine!

Adaugat: 08-03-2008 04:20

Mai mult de 8 sigur am-bobita.

Don't worry, be happy!:)

134

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

bine.pa.daca nu vrei sa-mi spui asta e.poate nu ai vazut inca,eu am 11,am implinit pe 19.11 si sunt din bucuresti.incantata de cunostinta! :merci:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

135

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Cre k sunt de-o varsta cu tine din ce am vazut si la celelalte subiecte.

Don't worry, be happy!:)

136

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

bobica,bobita nu prea mare diferenta :ironic:

Adaugat: 08-03-2008 04:23

eu am 11.si tu sau aparentele insala? smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

137 (edited by ariadna 09-03-2008 11:34)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Dar, bianca, tu cum ai reusit sa-l determini pe Paco sa se urce la tine pe deget?Cand ai bagat mana in colivie nu s-a temut de mana ta?Ca eu bag mana in colivie, Coco se agita, o las sa se linisteasca, apropii mana de ea si fuge.

Adaugat: 08-03-2008 07:52

Cum am spus si mai sus, datorita comportamentului si faptului ca s-a salbaticit din ce in ce mai mult in primul an de viata(cand eu nu o aveam), nu cred ca o sa reusesc sa o mai imblanzesc.Dar nu ma mai dau batuta;m-am razgandit.

Adaugat: 08-03-2008 07:54

Am si eu o intrebare:Azi-dimineata i-am dat drumul lui Coco, dar langa colivia lui era un trandafir.A vrut sa-l roada dar nu a reusit.Credeti ca e toxic trandafirul pentru nimfe?

Adaugat: 09-03-2008 11:32

Bianca, spuneai sa scriu si o poveste despre Coco.E gata povestea.

Don't worry, be happy!:)

138

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am vazut.felicitari.in legatura cu daca e toxic uitate la articolul de pe site.si am pus degetul sub burta lui vreo saptamana si in cele din urma a venit.

Adaugat: 09-03-2008 04:20

despre cum mi-am dat seama ca e baiat nu ma intrebi?si eu am avut o multime de nelamuriri(daca i-ai citit povestea nu mai trebuie sa-ti spun :ironic: )

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

139 (edited by ariadna 09-03-2008 18:59)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Da, am citit povestea.Da si Coco tipa si canta toata dimineata.E baiat?Eu stiam ca si fetele canta doar ca ele au vocea mai subtire decat baietii si ca baietii vb mai usor.Am uitat sa zic ca a mea nu prea e imblanzita dar vb;zice: ce pacat.Cine stie de unde o fi invatat pana a ajuns la mine.

Don't worry, be happy!:)

140

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

vorbeste???super!!!!!facem schimb? smile

Adaugat: 09-03-2008 07:08

cine vrea ca nimfa lui sa faca asa:
a.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zSZX6J7gohw[/youtube]
b.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9czixa-_z40[/youtube]
c.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=l2auz-cv6no[/youtube]
d.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=leubad7qfAQ[/youtube]

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

141

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ce dragute sunt ..imi plac bujorii smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

142

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

asa sunt nimfele liza

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

143

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

da stiu ..sunt super wink

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

144

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

da din punctul tau de vedere nu mai super decat kakari,nu? tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

145

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu as putea sa iti dau un raspuns la intrebarea aceasta ...dar daca eu am kakariki nu inseamna ca sunt cele mai super pasari...mie mi-ar place sa am mai multe specii de exemplu...fiecare e frumoasa si deosebita in felul ei wink... asta e parerea mea smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

146

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

asta asa e :ironic:

Adaugat: 13-03-2008 10:21

jako e cel mai destept chiar daca ne plce sau nu.e mai evoluat.invata mai repede

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

147

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

da...desi exista posibilitatea ca nici jako sa nu vb de ex...ca multa lume cred eu ca ia jako din cauza asta ca vb...si se poate ca unii sa ramana dezamagiti :furios:

Adaugat: 13-03-2008 10:31

e o chestie si de noroc...ca nu ii faci test de inteligenta unei pasari inainte sa o cumperi smile...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

148

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Cateodata nici nu ai sansa sa o alegi si sa o cumperi tu ca o primesti.Si atunci...Eu oricum cred ca fiecare are ceva special, asa, in felul ei.Eu, cand am primit-o pe Coco, nu credeam ca o sa ma lase vreodata sa ma apropii de ea fara sa tremure si sa suiere.Era asa salbaticuta cand am primit-o, si fiindca ea mai toata ziua statea singura acasa (nu la mine, la cel care o avea inainte), tipa de disperare.Dar m-am purtat cu rabdare cu ea, si i-am aratat ca o iubesc, si cel mai important lucru:nu a mai fost singura, si acum ma lasa sa o mangai.Dar imi sustin ferm ideea: fiecare pasare are ceva special in comportamentul ei, si cred ca orice inaripata are iubire de daruit celui care o ingrijeste.

Don't worry, be happy!:)

149

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

normal...frumoasa afirmatie :bravo:...sunt total de acord cu tine big_smile...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

150

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus


buna,scriu si eu pentru prima data si va rog daca ma puteti ajuta si pe mine.Am o nimfa cred ca este mascul,il am de aproape un an, de la niste nepotele iar la ele a stat tot un an.Nu stiu ce varsta are de aceea sunt ingrijorata ca naparleste foarte tare,toate casa este plina de pene,este bine sau rau????!!!!!! a foste bolnavior la un ochi (nu stiu ce a avut pt ca la mine in oras doctorii vet. nu se pricep la papagali)i-a curs sange din ochisor vreo 3 zile l-am dat cu antibiotic preparat de soacra mea care este asistenta,si i-a trecut,stiti cumva ce poate fi????
astept si eu niste spaturi,multumesc