201

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

demonkid,asa face si liza intr-adevar cand vrea sa iasa...se zbate...eu o las din primele zile de cand o am toata ziua sa faca ce vrea prin camera mea,e o rasfatata big_smile....in ceea ce priveste baia adora sa faca baitza,am incercat cu pulverizator,insa nu ii place,i-am pus intr-o zi de curiozitate un bol cu apa si cum a dat de el s-a balacit intr-o veselie...a fost foarte haioasa,de atunci face baie aproape in fiecare zi wink...succes!!!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

202

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Thx all smile

Adaugat: 30-03-2008 08:44

k

Adaugat: 30-03-2008 08:47

Ar trebui sa il duc la veterinar?

Don't worry, it's no sugar!

203

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

da de ce?ce are?dc sa-l duci la veterinar?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

204

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

la control te referi?eu nu am mers ca sunt sigura ca nici nu are rost...la cum sunt medicii veterinari.apoi la mine in oras...cred ca de abia se pricep la caini si pisici tongue...din pacfate...cel putin nu va dsemne de boala,la cat de sprintena e.... wink

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

205

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Bianca wrote:

normal ca vrea sa iasa tongue .pt baie e prea devreme.dupa ce se obisnuieste cu tine si sunteti cei mai buni prieteni ii poti face si baie smile

In primele zile cand am primit-o pe Coco, nici nu voia sa iasa afara.Daca ii deschideam usita se retragea in cel mai indepartat ungher al custii.Abia acum o luna jumatate a inceput sa se zbata sa iasa afara.Colivia pe care o am acuma se poate dezmembra in doua parti: partea de jos si restul-si ii scoteam partea de jos si partea cealalta o lasam pe pat-si dupa lupte seculare iesea.Dar dupa ce a vazut ca e mai bine afara decat in cusca a inceput sa iasa singura.

Don't worry, be happy!:)

206

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ma gandeam k poate ar trebui dus la veterinar,la un control, dar nu arata semne ca are ceva. Am auzit ca ii trebuie taiate unghiile, ce recomandati?

Don't worry, it's no sugar!

207

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

si eu ma gandeam intr-o vreme...dar nu vreau sa o chinui tongue...in salbaticie nu le taie nimeni unghiile...deci...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

208

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

eu nu ii tai gherutele.are osul de sepie si el se urca pe el deci isi toceste ghearele si nu mai trebuie sa i le tai eu

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

209

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Hmmm..am inteles ca il incomodeaza daca sunt prea lungi..

Don't worry, it's no sugar!

210

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Eu lui Coco i-am luat un bat abraziv si isi toceste gherutele pe el.Dar daca tii neaparat sa ii tai gherutele, am vazut ca exista in petshopuri forfecute speciale ca sa i le tai.:D

Don't worry, be happy!:)

211

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Este normal sa fie putin chel pe sub creasta?

Adaugat: 01-04-2008 04:29

De unde sa stiu daca a naparlit vreodata smiley? big_smile

Don't worry, it's no sugar!

212

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

demonkid wrote:

Este normal sa fie putin chel pe sub creasta?

Pey asa e si al meu-cred ca e normal.Probabil creasta e cea care acopera goliciunea.Cand isi ridica creasta, lui Coco ii ramane niste puf sub ea-nu e chiar chel dar i se vede putin pielea capului.

Adaugat: 01-04-2008 07:01

demonkid wrote:

De unde sa stiu daca a naparlit vreodata smiley? big_smile

Dupa varsta.Al tau are intre 7 si 12 luni, deci cel mai probabil e sa fi avut loc prima naparlire.

Don't worry, be happy!:)

213

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Aha... k thx wink

Don't worry, it's no sugar!

214

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

demonkid wrote:

De unde sa stiu daca a naparlit vreodata smiley? big_smile

Sa inteleg ca pe nimfa o cheama Smiley?Dragut!

Don't worry, be happy!:)

215

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

e normal sa fie chelios sub creasta.ariadna eu am zis doar ca banuiesc.pana smiley nu il musca nu ii pot zice exact.si da,probabil are loc prima naparlire

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

216

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Cred ca mai putin de 7 luni nu are cum sa aiba(dupa poza asa se vede).

Don't worry, be happy!:)

217

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu are mai putin de 7 luni categoric dar putem reduce aproximarea dupa ce il musca

Adaugat: 02-04-2008 05:54

big_smile :ironic:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

218

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ink nu vreau sa il stresez sa ma muste, il iau in fiecare zi in camera mea, k sa se obisnuiasca cu mine, si face progrese. A inceput sa scoata un fel de sunete, ca si cum ar tusi repetat, asta ar trebui sa fie un cantec, suna ca un cantec, doar ca notele sunt la acelasi nivel.Aaa...si mananca f des si f mult, e normal? big_smile

Adaugat: 02-04-2008 06:59

ariadna wrote:
demonkid wrote:

De unde sa stiu daca a naparlit vreodata smiley? big_smile

Sa inteleg ca pe nimfa o cheama Smiley?Dragut!

Ms big_smile

Don't worry, it's no sugar!

219

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

demonkid wrote:
ariadna wrote:
demonkid wrote:

De unde sa stiu daca a naparlit vreodata smiley? big_smile

Sa inteleg ca pe nimfa o cheama Smiley?Dragut!

Ms big_smile

da, chiar ca e dragutz numele, sa-ti traiasca! smile

220 (edited by demonkid 03-04-2008 20:06)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Printzesa wrote:
demonkid wrote:
ariadna wrote:

Sa inteleg ca pe nimfa o cheama Smiley?Dragut!

Ms big_smile

da, chiar ca e dragutz numele, sa-ti traiasca! smile

Ms, si voua wink

Don't worry, it's no sugar!

221

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

demonkid wrote:

ink nu vreau sa il stresez sa ma muste, il iau in fiecare zi in camera mea, k sa se obisnuiasca cu mine, si face progrese. A inceput sa scoata un fel de sunete, ca si cum ar tusi repetat, asta ar trebui sa fie un cantec, suna ca un cantec, doar ca notele sunt la acelasi nivel.Aaa...si mananca f des si f mult, e normal? big_smile

Cred ca e normal.Si Coco face la fel.:D

Don't worry, be happy!:)

222

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

paco mananca foarte mult rar :wis:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

223

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Totusi... nu cred k e normal, nu suna ca un cantec, suna ca si cum ar stranuta. Cand incepe face chestia asta de vreo 7 ori, stranutul asta.

Don't worry, it's no sugar!

224

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

poate stranuta de la puful care-i cade(daca-i cade)

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

225

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Buna!!! Sunt mai noua pe aici....am cam de un an de zile o nimfa......:X...O chama Fify....shi o iubesc big_smile ..... de Pasti o sa plec cateva zile.....nu am unde sa o las.....pot sa  o iau cu mine?....pe masina..i-as face rau?....ajutatzi-ma va rog.:D

Adaugat: 08-04-2008 08:19

:ok: .... ubita mea nimfa .....este grasutza...dar veterinarul a spus k e normal sa fie aja........vreau sa ii cumpar batz pe care sa stea k sa nu ii mai tai ghearele.......cum se numeste....tipa de la petshop a zis k nu exista aja ceva....cum sa cer..X( ?