10,151

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Face 2 luni..nu am cum sa vad la obraj ca e silver...

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,152

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aaaa pai e mic asa e si al meu. e gri si are coada exact ca al tau..e prea devreme sati dai seama . debia dupa ce naparleste prima oara.si eu zic k a meu e fetita ptr k nu canta ca zuzu  big_smile

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,153 (edited by suana 08-05-2011 12:55)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

S-ar putea sa ne ,,pasca'' nsite puiutzi.  :bravo: Hanny si Motzatul au mult de ,,lucru'',drept urmare vom atasa cuibul si sa speram ca va fi ceva de data asta.  :rusine:
Misu,eu cred ca frumoasa ta silverina e fetitza.Are dungile alea pe coditza......  :heart:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,154

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

:bravo:  In sfarsit  big_smile  Sa fie cu noroc, Ramona!

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

10,155

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

buna ziua, el este noul meu nimf Rico.as dori sa-mi spuneti si mie cam ce varsta are ca nu-s sigur ca e pui?

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,156 (edited by dana1 08-05-2011 16:46)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

bafta cu RICO.  bafta la puisori SUANA  :ou:   .cu ce pot sa-mi rasfat puiutul.??se urca pe deget si mananca ou dintre degete fara sa ma ciupeasca.. :k:   iese tot molcut..e bine asa??ce sa-i mai dau in afara de ou??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,157 (edited by alexnutzu 08-05-2011 15:18)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Am si eu o nelamurire...nimfa mea cea perlata canta ( incearca sa imite) iar cea lutino nu face la fel..doar un singur sunet scoate..dar acuma cea perlata se apleaca si scoate un suntet "cârâitor" ...scuzati expresia...
@Cea perlata e baiat? Si de ce face asa?
Am sa incerc sa o filmez. :sol:

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

10,158

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

buna ziua NIMFA185.
Cred ca esti singura care ma poate lamuri. Am doua nimfe un baietel si o fetita niste dulcici. De o sapt fetita e bolnava. A avut niste simptome ciudate. Imi dadea impresia ca vrea sa se oua si nu poate. Am mers la veterinar si a verificat-o. nici urma de ou. (Prima data s-a ouat acum o luna. de atunci nimic desi se imperecheaza des). Medicul a spus ca poate fi o indigestie sau ca s-ar fi putut zgiria prin inghitirea de coji. Mi-a dat un antibiotic pe care l-am pus in apa si vad ca bea fara probleme. Ieri a inceput sa se simta mai bine si papa normal. Azi m-am riscat si i-am facut baita. Ce ma nelinisteste e faptul ca la aprox. 3 ore face cite un kaki imens asa ca de gaina si bate din picioruse ca si cind ar deranja-o ceva s-au ar avea o mincarime. Te rog din suflet sa-mi spui ce parere ai. Multumesc!

10,159

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ramona la fel si la mine amorezi s-au repus pe treaba si de data asta se pare ca stiu ce sa faca!Cred ca vom avea puiuti tura asta dupa prima incercare cea trecuta care s-a sfarsit din pacate doar cu un ou:(Dupa cum spuneam femela parca stie si ea ce sa faca si de data asta sunt mai directi!:D Si ea sta mai mult in cuib decat data trecuta

10,160

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multa bafta Ramona ! Sper sa fie cu noroc !!! :succes: Cred ca au luat exemplul de la ai mei ! :hihi:
Nu am reusit sa mai intru cam demult aici ... Puiutii sunt maricei si in curand vor pleca la noii stapani !
In schimb am vazut ca din ouale pe care le aveam nu a iesit nici un pui ! sad Cuibul l-am scos de o saptamana . Dar astazi am facut curat si am gasit un ou in colivie , ascuns sub servetele ... Din pacate era ciocnit ! Am vazut si ca Ally se tot baga pe sub servanta de cateva zile si era umflata la cloaca ... Asa ca am pus iar cuibul ! Sper ca de data asta sa nu mai iasa din cuib cu o saptamana inainte de a iesi puiutii ... Asa a facut la ouale care nu au iesit ! La inceput iesea noaptea si nu mai intra deloc pana dimineata . Pe urma iesea si ziua si statea cam mult afara ! Nu stiu de ce facea asa  hmm
Sper sa fie bine ! :pup:  :hug:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

10,161

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Imi puteti spune si mie va rog ce varsta are nimfuloiul meu?

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,162 (edited by Misu85 08-05-2011 19:07)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Misu,eu cred ca frumoasa ta silverina e fetitza.Are dungile alea pe coditza......

Pff...nu prea stau bine,Bella,silverina sunt fete, si coco imi se pare ca tot fata e.. au 9 luni si nici unu din ei canta...eu nu as vrea sa dau pe whiteface...dar nu am ce face pe bella am crescut-o de mica si nu sta fara mine..chiar nu stiu ce sa fac tare nu as da pe silverina...Doamne daca as da sa fie baiat era altceva..

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,163

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Am si eu o intrebare: Am observat ca nimfa mea are prins de picior un inel care il cam strange dar nu scrie nimic pe el, e normal?

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,164

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

daca nu scrie nimic nu mi se pare normal ... si daca e inchis si vrei sa`l dai jos mergi la veterinar.

10,165

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

MS pt sfat  :pup:

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,166

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ieri seara femela a facut fecalele mari si azi dimineata cand am schimbat servetelel de pe tava am observat mai multe deci in curand vom avea un ousor :X Ramona la tine ce se mai aude?

10,167

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ma bucur pentru vesti.....Inseamna ca se pregateste o noua generatie de motzatzi....  :iubareti: Poate o sa avem si puisori.Nu stiu ce sa zic,deocamdata isi vad de ale lor,perechea intra in cuib dar nu stiu....semnele sunt bune ,sa vedem.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,168

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pentru cine are pui ..e normal sa aiba excremente mai moi ??..sa-i dau ceva sa se mai intareasca.??.ca in rest e vioi si mananca.. sad

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,169

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

golanul meu s-a obisnuit in noua lui garsoniera. Trebuie sa ii mai cumpar niste accesorii, in rest e super.
cam la ce inaltime trebuie sa fie colivia? La mine colivia este destul de inalta si acum sta undeva deasupra biroului. Cred ca nu e bine sa fie acolo si vreau sa ii schimb locul, undeva tot langa mine, langa birou, dar vreau sa fac un suport pe care sa pun colivia. Nu stiu cat de inalt sa fac suportul. Voi ce spuneti? Merci.

10,170

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Am si eu o intrebare in perioada aceasta de imperechere cand ei se calca si aranjeaza cuibul pot sa le las usita deschisa sa iasa sau nu?Cum ar fi mai bine?

Adaugat: 09-05-2011 18:58

Scuzati off topicul dar e ceva nou pt mine am aflat in sf ce mutatie este masculul yikes Cica este Olive care e destul de rar cica nu se prea vad inafara crescatorilor sau a showurilor de aviatie yikes Cred ca sunt primul de pe forum care are o nimfa olive :X

10,171

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

de ieri familia mea s-a marit, avem un nou membru, parintii mei mi-au facut cadoul o nimfa gri (cum imi doream de f mult timp):) si am impresia ca acum am doi baieti smile si chiar nu stiu ce voi face pentru ca m-am atasat si de cel gri , off

10,172

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Eu cre da ca ai o perechie  hmm  dar mai astept si alte pareri  :k:

10,173

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Eu cred ca cel gri este fata! hmm

Adaugat: 09-05-2011 21:18

Azi se implinesc 2 zile de cand l-am adus pe RICO acasa, pot sa-i dau drumul prin camera sau mai trebuie sa-l las sa se acomodeze cu camera?

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,174

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

marty wrote:

Imi puteti spune si mie va rog ce varsta are nimfuloiul meu?


daca nu musca tare e pui, daca te musca de iti da si sangele si chemi salvarea smile) e adult, si am meu are un inel pe care nu scrie nimic si am vz ca il incomodeaza se tot chinuie sa-l roada big_smile

10,175

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pai nu-mia dat sangele cand m-a muscat doar mi-a lasat o urma adanca in deget   smile  , oricum am reusit sa-l fac sa-mi ia samanta dintre degete fara sa ma muste  big_smile   tongue  :bravo:   poate reusesc sa-l sui si pe deget (poate).

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola