10,176

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

al meu nu mai ciupeste dar se tine de sotii..se inhaiteaza cu zuzele mele[sunt de nedespartit.chiar daca mai primeste cate un cioc] smile   ca azi erau toti in bucatarie..el pe dulap .ele pe draperie..cred ca s-au dus sa -mi faca cafeaua si nu gaseau zaharul.. :wis:   acum fac amiaza..au obosit se pare.. tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,177

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Astazi femela a facut baita si astfel eu zic ca semnele de ou se apropie big_smile Si masculul si-a udat ciocul dar femela a stat vreo 15-30 de minute si a facut baita big_smile

10,178

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ramona, Tinem pumnii stransi A dat Domnul si se pregatesc si ai tai  :pls:   :merci:   :hihi: 
Misu, dupa dungile de pe codita pare sa fie baietel ca si Bombonel. Sper sa fie asa. Daca te uiti atent fata se albeste. Deci mari sanse sa ai un winterfage baiat si sa-i pui numele Silver. Dupa mostenire Silverina  smile  . Pastram ierarhia.
Dana, puiul face moale cand mananca mai mult ou. Depinde ce mananca. Face ca si omul. " Ce mananci , aia faci"  :bleah:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,179

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

deci nu trebuie sa ma ingrijorez prea tare ..?? :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,180 (edited by silviuof 10-05-2011 17:41)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Marty, nimfa ta trebuie sa fie pui. Daca ai zis ca te-a muscat, nu ti-a dat sangele, dar totusi ti-a ramas urma, inseamna ca are intr 6-10 luni, poate chiar mai putin. Asa e cu golanul meu, ma musca, ma doare, imi lasa urma, dar nu imi da sangele.
Succes cu nimfa! insista acum, ca sa o imblanzesti, ca pe urma creste si e mai greu.

Imi raspunde si mie cineva, cam la ce inaltime trebuie sa fie colivia?

10,181

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multumesc pentru ajutor  :pup:  astazi am trecut de la stadiul de hranire printre gratii, acuma accepta sa bag mana in colivie sa-l hranesc. cred ca in cateva zile o sa reusesc sa-l sui si pe deget  big_smile   :k:  si nu ma m-ai ciupit

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,182

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

va doresc mult succes la puiuti,d-na Ramona! :ou:
Marty,ii doresc multa sanatate nimfei tale in continuare!

-Ioana-

10,183

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multumesc mult Ioana , apreciez ca sunteti alaturi de mine  big_smile  :pup: . Acum papam seminte  din palma tongue

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,184

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Eu nu am prins ideea,cum sa dau ou la nimfa? :hihi: Cumva "coaja" zdrobita marunt ?Multumesc! :pup:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,185

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

silviu tu pisezi doar galbenusul sau si albusul ?  hmm  :sanatate:  :sol:

10,186

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ok

10,187

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Cojile de ou le fac foarte bine, contin calciu si ajuta la tocirea ciocului. Spala oul foarte bine inainte sa-l fierbi si piseaza-l cu totul.  wink

Adaugat: 11-05-2011 10:51

@marty: ai un PM

- - - -
Pasarile canta dupa fiecare furtuna; de ce nu ar avea si oamenii puterea eliberatoare sa se bucure de putinul soare care le ramane?
Poze aici: http://andrita.sunphoto.ro

10,188

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Salutare.Voi dati la nimfele voastre  ramuri de salcie?Si daca da,doar ramura sau si cu frunzele si muguriii pe ea.Multumesc

10,189

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

silviu wrote:

Oul se fierbe 10 minute, sa fie tare si se piseaza cu o furculita pana se marunteste bine. Eu curat oul de coaja, nu le dau cu coaja, iar daca vrei poti sa le razi si niste morcov si-l amesteci.

Multumesc mult! :pup:  :merci:
Astazi mai intentionez sa fac si acele "prajiturele" pt. nimfe  wink

Am uitat sa spun:ieri s-a terminat mancarica lui Paco si am mers sa mai iau,am avut noroc sa gasesc Vitakraft Premium-Menu,aceasta este mancarica pe care mi-ati recomandat-o?

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,190

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

padys78 wrote:

Salutare.Voi dati la nimfele voastre  ramuri de salcie?Si daca da,doar ramura sau si cu frunzele si muguriii pe ea.Multumesc

eu lui Tzuki ii dau crengutele cu tot cu frunzulite si mugurasi si roade la ele pana se plictiseste. frunzulitele le rupe (e placerea lui sa le vada cum cad jos) si apoi roade la crenguta. cam la 2-3 zile ii tot aduc cate o crenguta sa aiba ocupatie.
octy e buna mancarea care ai luat-o, tot de asta ii dau si eu la al meu. o sa incerc si cea de la Padovan sa vad daca mananca.
marty eu cred ca nimfa ta o sa se apropie mai tare de tine cand il lasi liber. la inceput asa am incercat si eu cu Tzuki sa-l invat cu mana mea in colivie, sa-i dau sa pape din palma dar cand bagam mana in colivie incepea sa tremure si am renuntat. cum i-am dat drumul pe afara a inceput sa vin el singur la mine.

:grey: Tzuki

10,191

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

silviuof wrote:

Imi raspunde si mie cineva, cam la ce inaltime trebuie sa fie colivia?

din cate stiu eu colivia trebuie sa se afle la nivelul pieptului tau.

10,192

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

monna3 wrote:
padys78 wrote:

Salutare.Voi dati la nimfele voastre  ramuri de salcie?Si daca da,doar ramura sau si cu frunzele si muguriii pe ea.Multumesc

eu lui Tzuki ii dau crengutele cu tot cu frunzulite si mugurasi si roade la ele pana se plictiseste. frunzulitele le rupe (e placerea lui sa le vada cum cad jos) si apoi roade la crenguta. cam la 2-3 zile ii tot aduc cate o crenguta sa aiba ocupatie.
octy e buna mancarea care ai luat-o, tot de asta ii dau si eu la al meu. o sa incerc si cea de la Padovan sa vad daca mananca.
marty eu cred ca nimfa ta o sa se apropie mai tare de tine cand il lasi liber. la inceput asa am incercat si eu cu Tzuki sa-l invat cu mana mea in colivie, sa-i dau sa pape din palma dar cand bagam mana in colivie incepea sa tremure si am renuntat. cum i-am dat drumul pe afara a inceput sa vin el singur la mine.

Aaaa,Padovan,da,da,pe ala mi l-ati recomandat,parca am si vazut pe acolo  smile ,eu l-am incurcat cu Vitakraft,nu stiu de ce  smile


Astazi pe la ora 4  wink ,i-am facut biscuiteii magici lui Paco  smile .Dar nu stiu daca ii plac,nu l-am vazut ca rontaie din ei  sad
.
.
.
Dar a mai mancat bun astazi  :hihi: ,ou cu morcov ras  tongue ,cred ca i-a placut,i-am pus si a mancat  :hihi:  :merci:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,193

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Puteti sa ma ajutati? Nimfy a facut diaree azi de mai multe ori... ce trebuie sa fac?

My pets : :grey: : Nimfy & Lola big_smile , dog: Rex & Tasha big_smile , cats: no names , over 10 cats big_smile
I love my cockatiels __/
Oh , si mai am o cinteza Cinty tongue

10,194

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

ceai de menta,zeama de la orez fiert , :nimfa:   pana mai vin alte idei..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,195

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

@nimfy: pana sa intri in panica, incearca sa-i faci un ceiut de menta si sa-i pui sa bea din el. E posibil sa aiba problema asta din cauza semintelor de floarea-soarelui. Daca persista, poti sa ceri sfatul unui veterinar sau sa iei medicamente speciale de la o farmacie veterinara. Succes.

- - - -
Pasarile canta dupa fiecare furtuna; de ce nu ar avea si oamenii puterea eliberatoare sa se bucure de putinul soare care le ramane?
Poze aici: http://andrita.sunphoto.ro

10,196

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mai au diaree cand sunt in calduri sau cand naparlesc.

10,197

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

I-a trecut , oricum smile Multumosc oricine m-a ajutat big_smile

:iubareti: Duminica ii iau pereche , si pun poze! big_smile  :iubareti:

My pets : :grey: : Nimfy & Lola big_smile , dog: Rex & Tasha big_smile , cats: no names , over 10 cats big_smile
I love my cockatiels __/
Oh , si mai am o cinteza Cinty tongue

10,198

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

:-? am observat la Zuzu ca uneori cand se gainateaza... nu cade gainatul ... adiq nu stiu cum sa explic ... parca ramane asa atarnat de cloaca. nu tot timpul .. uneori ... Zuzu nu da simptome ca ar avea ceva :-? oare sa imi fac griji ?

10,199

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

din cate stiu eu.. ei trebuie sa fie curati ..poate are un pic de diaree???

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,200

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu e diaree ca daca era diaree era moale si cadea .. asa ramane acolo asa putin .. atarna ... nu sth cum sa explic smile))