5,726

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna ziua, sunt nou pe acest forum si doresc sa cumpar un micul alexandru, cine e dispus sa-mi vanda un pui sau adult sunt dispus sa discutam. Astept un mail. Multumesc.

5,727

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

OZapacita wrote:

sad si eu il iubesc pe al meu, e sufletelul meu, dar as vrea sa ma iubeasca si el  sad

te iubeste in felul lui doar ca nu stie sa arate..

ps . perioada asta sunt si mai agitati ca sunt in perioada de reproducere

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,728 (edited by Pacolino 18-02-2014 00:37)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Noi membri ai familiei (stolului smile )

Roko
http://i1291.photobucket.com/albums/b555/ayuryta/Micul%20Alexander/20140217_183307_zps79de6338.jpg

Blue
http://i1291.photobucket.com/albums/b555/ayuryta/Micul%20Alexander/20140217_191514_zps58307293.jpg

http://i1291.photobucket.com/albums/b555/ayuryta/Micul%20Alexander/20140217_191447_zpsc032ef2b.jpg

Blue si Roko Impreuna desi se cunosc de cateva ore chiar o zi

http://i1291.photobucket.com/albums/b555/ayuryta/Micul%20Alexander/20140216_194759_zpsd4ba33bb.jpg

http://i1291.photobucket.com/albums/b555/ayuryta/Micul%20Alexander/20140217_191701_zpsb5d30b15.jpg

http://i1291.photobucket.com/albums/b555/ayuryta/Micul%20Alexander/20140217_191714_zpsedf77ad6.jpg
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 18-02-2014 01:34[/merge_posts_bbcode]

Dupa cum bine stiti Roko este baiatul de la rashana, iar Blue este o fetita cameleon de un blue, turquoise spre gri in functie de cum cade lumina sau razele soarelui pe ea.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 18-02-2014 01:37[/merge_posts_bbcode]

P.S. rashana asa ne arata codita dupa ce Roko a avut "treaba cu ea". Stii tu la ce ma refere tongue

5,729

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pacolino wrote:

Noi membri ai familiei (stolului smile )

P.S. rashana asa ne arata codita dupa ce Roko a avut "treaba cu ea". Stii tu la ce ma refere tongue

Super, sunt mandra de acest cuplu smile sunt tare scumpi.

5,730

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

rashana wrote:
Pacolino wrote:

Noi membri ai familiei (stolului smile )

P.S. rashana asa ne arata codita dupa ce Roko a avut "treaba cu ea". Stii tu la ce ma refere tongue

Super, sunt mandra de acest cuplu smile sunt tare scumpi.


sunt foarte frumosi !! sa va traiaca!!

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,731

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna ziua, am si eu un Micul Alexandru, are varsta de 10 luni  si este destul de bland, sta pe mine, mananca din mana, nu ii este frica sa il ating sau sa ma joc cu el. Vreau sa stiu daca ma puteti ajuta in vreun fel cu un sfat in legatura cu invatarea vorbirii, el ciripeste dimineata cand aude alte pasari de afara dar in rest nu imita alte sunete. Cum as putea sa-l invat sa rosteasca cateva cuvinte ? Multumesc anticipat.

5,732

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pacolino wrote:

Noi membri ai familiei (stolului smile )

P.S. rashana asa ne arata codita dupa ce Roko a avut "treaba cu ea". Stii tu la ce ma refere tongue

Cat de frumosi sunt :hihi: .Sa iti traiasca!

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

5,733

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

patriciuca wrote:

Cat de frumosi sunt :hihi: .Sa iti traiasca!

multumim

5,734

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Foarte frumosi.Sa iti traiasca.Si eu ma gandesc pe viitor sa.i cumpar o fetita dar astept sa faca guleras.
Noi am invatat cuvinte noi
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fRPatUd0pnA&feature=c4-overview&list=UUsS7EKI3knZrTMDFy0g15jw[/youtube]

5,735

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Super papagalul smile  mai ales când sare pe ambele picioare e extraordinar.

Să vă traiască !

http://Speedy2013.sunphoto.ro/

5,736

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

alnimanui ai un papagal adorabil,  minunat si scump foc.. nu stiu ce sa mai zic ca-mi vine sa-l mananc ca e tare dulce. :heart:

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,737

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumim pt aprecieri  smile .Sunt o norocoasa ca am asa baiat cuminte si ascultator( cu mici exceptii, altfel nu ar mai avea farmec daca nu ar face si nebunii  big_smile ).Nu au nevoie decat de iubirea si atentia ta si astfel iti vor oferi momente placute, de care eu am parte in fiecare zi <3

5,738

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna, ieri mi-am luat un papagal micul Alexander.A mancat de ieri doar fructe si nu prea vrea sa manance seminte pentru ca ii este frica sa vina jos.Noi avem peleti pentru mizerie oare il deranjeaza pentru ca de fiecare data cand venea sa ia portocala din hranitor se tinea de grati si nu ajungea deloc jos.Sa-i lasam portita deschisa sa iasa afara?

5,739

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu ar avea de ce sa il deranjeze peletii. In petshop de ex, stau pe peleti. Daca ai colivie mare probabil ca nu va cobori jos niciodata. Al meu are voliera mare si nu a stat pe fundul coliviei decat cand bag mana in colivie si se sperie asa tare ca coboara pe jos. Gaseste un bol in care sa ii pui semintele, si agata-i-le langa locul unde pui fructe.

5,740 (edited by andrusca 19-03-2014 19:54)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna.
Am si eu o problema cu unul din micii mei. Cam de o luna are momente cand face gainatul fff mare...cam de 5-6 ori mai mare. Mananca si un pic mai mult decat inainte, dar nu se justifica. E cazul sa imi fac probleme si sa il duc la un vet? In rest este super ok si este la fel de galagios si agitat. Multumesc!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-03-2014 19:54[/merge_posts_bbcode]

Cred ca am elucidat misterul...mi-a facut 2 oua. Doar ca le-a facut de sus de pe bara si s-au spart...Oricum asa s-a confirmat sexul...daca mai aveam vreun dubiu.

5,741

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Hello!Paulie a facut pe 23 martie 2 ani.Ce repede trece timpul, a fost foarte bucuroasă sa își mănânce tortul  smile .Ce faceti?

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

5,742

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ce draguta e  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

5,743

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

La multi ani! :lma:  :pup:

5,744

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumim! :hug:

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

5,745

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna! Am si eu intrebare? De unde pot procura hrana pentru pui de papagali?

5,746

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Gasesti prin comanda on-line handmix de la Orlux ( Versele-laga ). Eu cu asta mi-am crescut puisorii...am adaugat in ea fulgi de porumb macinati, albusi de ou, seminte de mei decorticate, morcov ras ( toate astea pe masura ce au crescut puisorii ) .

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

5,747

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna seara! Am si eu nevoie de ajutorul vostru! Am doi : :malex: femela e verde , are 4 ani si unul albastru 2,6 luni, a inceput sai apara gulerul, e baietel.Dar problema e ca nu se accepta , nu pot sai tin in aceiasi colivie, se bat, de un an de zile ne chinuim si nu reusim.Ce sfat imi dati! A mai intampinat cineva aceiasi problema?

5,748

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

triboielena wrote:

Buna seara! Am si eu nevoie de ajutorul vostru! Am doi : :malex: femela e verde , are 4 ani si unul albastru 2,6 luni, a inceput sai apara gulerul, e baietel.Dar problema e ca nu se accepta , nu pot sai tin in aceiasi colivie, se bat, de un an de zile ne chinuim si nu reusim.Ce sfat imi dati! A mai intampinat cineva aceiasi problema?

Depinde ce ai incercat pana acum, la mine a functionat punand ambii papagali intr-o colivie noua pentru amandoi dupa ce au stat cateva saptamni in colivii separate, tine foarte mult de temperatmentul pasarilor. Ideea de baza e ca nici unul sa nu fie familiar cu noul teritoriu, altfel "stapanul" colivei se va simti amentintat de o prezenta noua la el in casa. Tine foarte mult si de temperamentul pasarii...
Daca nu dispui de o colivie noua suficient de mare pentru amandoi, poti redecora cea mai mare colivie pe care o ai de la zero, alte bete, hranitoare, adapatoare, jucarii... si poate functiona.

5,749

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

fox87 wrote:
triboielena wrote:

Buna seara! Am si eu nevoie de ajutorul vostru! Am doi : :malex: femela e verde , are 4 ani si unul albastru 2,6 luni, a inceput sai apara gulerul, e baietel.Dar problema e ca nu se accepta , nu pot sai tin in aceiasi colivie, se bat, de un an de zile ne chinuim si nu reusim.Ce sfat imi dati! A mai intampinat cineva aceiasi problema?

Depinde ce ai incercat pana acum, la mine a functionat punand ambii papagali intr-o colivie noua pentru amandoi dupa ce au stat cateva saptamni in colivii separate, tine foarte mult de temperatmentul pasarilor. Ideea de baza e ca nici unul sa nu fie familiar cu noul teritoriu, altfel "stapanul" colivei se va simti amentintat de o prezenta noua la el in casa. Tine foarte mult si de temperamentul pasarii...
Daca nu dispui de o colivie noua suficient de mare pentru amandoi, poti redecora cea mai mare colivie pe care o ai de la zero, alte bete, hranitoare, adapatoare, jucarii... si poate functiona.

5,750

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Hello!Am revenit cu niste poze noi.Ce faceti?

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei