5,701 (edited by rashana 13-01-2014 11:06)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

patriciuca wrote:

Am revenit si noi smile  Crestem si vorbim prea mult :heart: .Si furam tot ce gasim...
Pe 23 martie facem 2 ani si nu stim daca suntem baietel sau fetita,am azut ca Nimfele,Caprele si in general pasarile de talia aceasta trebue sa faca primul ou pentru ca mor daca nu il fac si nu stiu daca asta se intampla si la Micul Alexander.

Buna, sa iti traiasca, este tare dulce.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-01-2014 11:00[/merge_posts_bbcode]

luminitza wrote:

Da, este fetita si este tare frumoasa smile Sa-ti traiasca! Al meu face 2 ani in vara si deja a inceput sa ii apara cate putin din guleras big_smile Aceste poze sunt putin mai vechi.

Buna, tare dulce este.
sa iti traiasca!

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-01-2014 11:06[/merge_posts_bbcode]

tomanicoleta wrote:
rashana wrote:

Buna,
Am primit rezultatul autopsiei. Cauza a fost un fel de cancer, ficatul era terminat, o mare parte din intestine si stomacul.  Vinovata de toate astea a fost o bacterie care a fost rezistenta la deparazitari interne.
Le-am facut anual deparazitare, am avut grija sa fie mereu curat, dezinfectat, ca fructele sa fie proaspete, insa se pare ca nu a fost de ajuns. Vitamine le-am dat periodic, pentru intarirea sistemului imunitar.
Boala s-a manifestat abia la inceputul lunii decembrie, cand deja se pare ca dupa tot tratamentul facut nu a ajutat-o cu nimic.
M-a uimit cat de putenica a fost, ca a fost foarte fericita, canta, se juca, manca pana la inceputul lui decembrie cand primul semn a fost ca  a vomitat.
Apoi au urmat celelalte semne de boala.
Imi pare rau ca s-a intamplat asa, nu doresc nimanui sa treaca printr-o astfel de tragedie.
As fi facut orice sa se faca bine....
Nu credeam niciodata ca o bacterie poate sa produca atat rau.
Va doresc sa aveti pasari sanatoase si sa va bucurati de ele.


imi pare tare rau ! sunt alaturi de tine.. ai grija ca nu cumva si baietelul sa fi luat  acea bacterie.. cel mai indicat pt el acum ar fi sa nu-i schimbi caminul, familia, pentru ca nu ar putea rezista inca unui soc si mai ales asa.. incearca sa fi cat mai apropiata de el..
si acum te rog daca poti si daca vrei sa ne spui si noua unde ai reusit sa faci astfel de analize?? la noi nu prea sunt medici specializati pe pasari exotice , cel putin eu nu am gasit ..

Buna,
multumesc, pentru solidaritate.
Baietelul este bine.
Un doctor care face foarte des analize este dl.Tudor Laurentiu, are cabinetul undeva prin militari.
Eu i-am facut analize la el, cand am luat-o.
Apoi, am apelat la serviciile celor de la Ronavet, care sunt foarte ok.

5,702

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

luminita foarte frumos baietelul tau !! sa-ti traiasca..  :heart:

rashana multumesc mult de raspuns!!!!

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,703

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumesc la fel! Sa va traiasca si voua inaripatii  smile

:malex:  Rio

5,704

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumim mult!Tipa foarte mult si cand vorbesc cu ea e ciudat ca vorbesc la feminin sta cu capul sus si arata exact ca si cum ar coace,nu conteaza ca e fetita,tot o iubesc,ma bucur ca nu e nevoie sa ii gasesc un partener,e destul de greu si nu vreau sa pateasca ceva :pup: .

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

5,705

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Uitaţi cum îmi dă şi mie guleraşul  :heart:

:malex:  Rio

5,706

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

luminitza wrote:

Uitaţi cum îmi dă şi mie guleraşul  :heart:


hii ce frumustete.. sa-i pup cioculetul !!

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,707

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

La 9 luni deja a invatat sa spuna " Ce faci acolo"...mai greu dar se intelege  :bravo:
si roade tot ce prinde  :hihi:

5,708

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

ClaudyuNSL wrote:

La 9 luni deja a invatat sa spuna " Ce faci acolo"...mai greu dar se intelege  :bravo:
si roade tot ce prinde  :hihi:


felicitari .. e o scumpte.. e varsta la care roade tot.. a mea dupa 1 an nu a mai ros nimic, in schimb marele alex are 4 ani si roade si acum absolut tot ce prinde.

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,709

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna!
Stie cineva un crescator de Micul Alexander prin Brasov sau prin apropriere? :sol:

5,710

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

e ceva de cand nu am mai postat cu printesa mea

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,711

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

tomanicoleta wrote:

e ceva de cand nu am mai postat cu printesa mea

smile ce incruntata sta

5,712

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

ClaudyuNSL wrote:
tomanicoleta wrote:

e ceva de cand nu am mai postat cu printesa mea

smile ce incruntata sta


nu le place deloc sa le fac poze, cum ma vad cu camera sau tel se enerveaza si da cu ciocul .. eu le-as face pozee intruna intruna

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,713

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Au si ai mei 3 oua,dar nu stiu daca o sa am parte de vreun pumn,vad ca sa pus pe clocit dar nu stiu ce sa zic..

5,714

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ai vostri tot asa nazdravani sunt?
Papagal mai curios ca el nu am vazut pana acum, nu poti sa faci ceva ca hop si el sa vada .
Ai vostri vorbesc, ca al meu s-a pus cu burta pe carte si repeta tot ce aude la noi  :k:  .
De cateva zile a inceput sa ii tot cada pene mari din aripi si puf, oare isi schimba penajul, are doar 10luni, coada a schimbat-o acum vreo 3luni.
Am observat ca ciocul a inceput sa se faca negru spre varf si partea de sub el si are un contur mai inchis in jurul gatului, o fi baiat?? :wow:

5,715

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

ClaudyuNSL wrote:

Ai vostri tot asa nazdravani sunt?
Papagal mai curios ca el nu am vazut pana acum, nu poti sa faci ceva ca hop si el sa vada .
Ai vostri vorbesc, ca al meu s-a pus cu burta pe carte si repeta tot ce aude la noi  :k:  .
De cateva zile a inceput sa ii tot cada pene mari din aripi si puf, oare isi schimba penajul, are doar 10luni, coada a schimbat-o acum vreo 3luni.
Am observat ca ciocul a inceput sa se faca negru spre varf si partea de sub el si are un contur mai inchis in jurul gatului, o fi baiat?? :wow:


Amea repeta sunete dupa kiki dar nu vb ..
Deobicei penele din coada se schimba ultimele, insa cam acum ar incepe perioada de naparlire.. imi pare a fetita , chiar daca are o urma gri , asa a avut si paki si eram ferm convinsa ca e baietel dar s-a dovedit a fi fetita..
nu cred ca, conteaza ca este important sa fie sanatosi si sa ne bucure zilele .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,716

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

tomanicoleta wrote:

e ceva de cand nu am mai postat cu printesa mea

Frumusete :heart: !Ne-am facut mare si frumoasa :pup:

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

5,717

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

buna seara,sunt noua pe aici.insa as avea o intrebare:poate sa-mi doneze cineva un pui de papagal micul alexander?am un baietel de 3 ani si jumatate si isi doreste foarte mult.nu am posibilitatea sa-i cumpar unul.as avea foarte mare grija de el.cine doreste sa ma ajute ma poate contacta prin mail:    ana.david90@yahoo.com.   va multumesc

5,718

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

anamarya90 wrote:

buna seara,sunt noua pe aici.insa as avea o intrebare:poate sa-mi doneze cineva un pui de papagal micul alexander?am un baietel de 3 ani si jumatate si isi doreste foarte mult.nu am posibilitatea sa-i cumpar unul.as avea foarte mare grija de el.cine doreste sa ma ajute ma poate contacta prin mail:    ana.david90@yahoo.com.   va multumesc


nu iti recomand pt un copil asa de mic un micul alexander + ca nu e chiar asa de usor cu un papagal cum probabil crezi.

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,719

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

am optat pentru papagal pentru ca ei sunt curati fata de un caine.cainele isi face nevoile prin casa si nu vreau sa se imbolnaveasca.iar acum i s-a pus pata pe papagali pt ca a vazut filmul cu poly.si as avea timp pt papagal pt ca eu stau acasa

5,720

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

anamarya90 wrote:

am optat pentru papagal pentru ca ei sunt curati fata de un caine.cainele isi face nevoile prin casa si nu vreau sa se imbolnaveasca.iar acum i s-a pus pata pe papagali pt ca a vazut filmul cu poly.si as avea timp pt papagal pt ca eu stau acasa


un copil de 3 ani jumate nu ar sti sa se poarte cu papagalul, copilul are nevoie de liniste ceea ce micul alexander nu prea ofera, poate fi agresiv cand este prea stresat..Ai putea incerca in cel mai fericit caz sa incerci cu un perus.. dar bebelul tau este prea mic ca sa inteleaga cum este cu pasarile.. Mai bine un catel, stai acasa, il poti scoate afara incat sa nu fie nevoit sa-si faca nevoile prin casa..
nu mi-o lua in nume de rau cu papagali.. eu am si stiu ce inseamna, pt mine de foarte multe ori sunt obositori peste limita, au nevoi mai ceva ca un copil, sunt gelosi . eu zic sa te mai gandesti

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,721

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Am si eu un  :malex: rau si salbatic. Nu stiu cat timp are, si de la cine l-am luat, m-am bazat ca imi aduce tanar. Mi-a fost jena sa il dau inapoi, si acum incerc sa il cumintesc. Stiu ca a fost crescut in crescatorie, nu la mana, e salbatic, se teme de maini ca de dracu'. Il am de 2 luni, i-am dat liber prin casa aproape zi de zi, stie sa mearga inapoi pe voliera, stie sa intre in voliera pe batul unde doarme, mananca amestecul ala luat din petshop, mere, portocale, pomelo. Morcov nu vrea deloc, deloc.
Lucrez in petshop si teoretic stiu multe despre el, despre pasari in general, dar parca acasa, e alta treaba.  sad  neutral

5,722

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ai incercat sa vorbesti cu el?Si cred ca e o ea,e destul de mare si nu vad sa ii apara cerculetul.Vorbeste-i si incearca sa ii fi prietena,nu stapana,daca te musca sa nu-l certi,doar se apara,nu te duci cu mana la el si il obligi sa vina pe mana.Trebuie sa vorbesti incet si sa nu tipi cand e el si la inceput e bine sa folosesti o manusa.

P.S. Suntem pe un forum si nu e ok sa vorbesti asa neutral .

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

5,723

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Si al meu la inceput era salbatic, si cand ii puneam mancare fugea prin colivie si era speriat. I-am dat drumul prin camera cateva ore pe zi. Am inceput sa ii dau fructe diversificate, sa ii bag printre gratii si incet incet a prins incredere. Cand era liber prin camera il ademeneam cu un fruct sau ceva de mancare mai viu colorat si in felul asta s-a asezat prima data pe umar. Toata treaba e sa ai ff multa rabdare si sa nu il sperii niciodata,daca intinzi mana spre el si vezi ca se retrage nu mai insista....lasa-l pe el sa vina la tine, de obicei sunt foarte curiosi....cand este liber in camera ia si manance ceva fara sa il bagi in seama, ai sa vezi ca din curiozitate o sa iti dea tarcoale si pana la urma o sa va imprieteniti...Mult noroc si sa ne mai tii la curent

5,724

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

OZapacita wrote:

Am si eu un  :malex: rau si salbatic. Nu stiu cat timp are, si de la cine l-am luat, m-am bazat ca imi aduce tanar. Mi-a fost jena sa il dau inapoi, si acum incerc sa il cumintesc. Stiu ca a fost crescut in crescatorie, nu la mana, e salbatic, se teme de maini ca de dracu'. Il am de 2 luni, i-am dat liber prin casa aproape zi de zi, stie sa mearga inapoi pe voliera, stie sa intre in voliera pe batul unde doarme, mananca amestecul ala luat din petshop, mere, portocale, pomelo. Morcov nu vrea deloc, deloc.
Lucrez in petshop si teoretic stiu multe despre el, despre pasari in general, dar parca acasa, e alta treaba.  sad  neutral


sunt si pasari salbatice,,a mea dupa 3 ani inca este salbatica.. am incercat sa ma imprietenesc cu ea in fel si chip dar  nu vrea, e agresiva rau dar asta e ea, n-am ce sa-i fac o iubesc asa cum e ..

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,725

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

sad si eu il iubesc pe al meu, e sufletelul meu, dar as vrea sa ma iubeasca si el  sad