5,676

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pacat de ei ca au ajuns in halul asta ..mi sa facut mila si pretul a fost 200 ron ceea ce mi sa parut foarte putin ,chiar daca nu aveam bani..
Da ea urca doar pe scarita pe bat nu poate inca zbura..

5,677

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pune mai multe scarite sau leaga betele intre ele cu alte bete sa o ajuti.
Poti sa pui mancarea si apa mai aproape sa nu se mai chinuie cu rcatul si coboratul.

http://ricas.sunphoto.ro/

5,678

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

la baitza  !!!

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,679

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Sunt foarte bucuros ca i-am luat sunt dementiali ,el o ia cateodata pe aratura si tipa ca un disperat daca ma uit la ea nu mai zic sa o tin in mana big_smile
El este super daca ma vede repede se duce la ea ,se umfla in pene si o impinge usor cu capu,se pupa sunt mult mai fericiti..
Mananca de toate mar,castraveti,morcov..dar de os de sepie si bloc mineral nu se ating..
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/541/l59k.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/36/uvzw.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/560/81aw.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/545/ozti.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/844/it8l.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/197/1yje.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/854/cplx.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/4/64g4.jpg

5,680

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Xander sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,681

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Salutare tuturor, avem si noi mai multe probleme, cei care au trecut prin situatii asemanatoare sunt rugati sa ne dea o parere de ajutor.
Am o pereche de micull alexander, sunt de 1 an impereuna.
1. Acum o saptamana fetita a regurcitat semntele impreuna cu un lichid putin spre galben si gainatul era mai apos si diferit de cum era in mod normal. A avut o perioada de cam 1 zi in care nu a mancat.
Am fost la doctor, ne.a dat vitamine si antibiotic.
Nici nu prea putea sa zboare, apoi a inceput sa zboare dupa a 2 zi de tratament. Mananca  dar inca nu poate sa zboare foarte mult, ii este foarte greu sa se ridice de la sol.
2. Problema nr.2 este ca a inceput  de 2 zile  isi petrece foarte mult timp in cuib, se imperecheaza de cateva luni, insa niciodata ea nu a stat in cuib atat de mult.
Manaca si se duce in cuib, sta aproximativ  o ora , vine mananca, mai sta cateva minute afara apoi iar se duce in cuib,si noaptea face la fel.
Nu are ou, zboara la fel de putin, parca nu are putere in aripi sa se ridice.
Are momente in care atunci cand sta pe bat, sta cu pieptul  mai jos decat statea de obicei, arata ca o biluta, o sa pun  cateva poze cu ea.
Ei stau liberi in camera, intra in colivie doar pentru a manca.
Poate acesta este comportamentul papagalilor  in perioada in care ar trebui sa oua sau sa cloceasca.
Pentru mine este o noutate acest comportament, de aceea va cer parerea daca ati mai trecut prin situatii asemanatoare.
Mai are cateva zile de antibiotic, gainatul a inceput sa arate mai bine.
3. Problema nr 3, este ca astazi  am desfacut o punga de seminte de la podavan de foarea sorelui, preferata lor, insa  continutul pungii avea un miros parfumat,punga a fost sigilata si nu a stat pe langa substante de la care putea sa imprumute mirosul.
Eu le dau aceasta marca de seminte de 4 ani, si nu am avut probleme.
Ati avut probleme asemanatoare, ce alta marca de seminte imi puteti recomanda.
Multumesc, si astept cu interes si nerabdare parerile voastre.

5,682

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

E posibil sa se pregateasca de ouat,( mai ales daca zici ca se calca de ceva timp) inainte de depunere ele pertec mult timp in cuib.Pare a fi comportamentul lor inainte de a depune oua .Daca mananca si nu sta galesa, eu zic ca asta este. In legatura cu pieptul, sta ea mai aplecata sau are cloaca mai lasata? In momentul in care i se formeaza outele, ei i se lasa cloaca, pare mult mai grasa, dar de fapt are outele in cloaca .In legatura cu zborul, nu stiu ce sa zic, dar cand au oute stiu ca ele zboara mai putin si mai greut un pic. Eu una am o perusica care a facut puiuti si asta e comportamentul lor din cate am opservat.Oricum, fii atenta la comportamentul lor si vezi daca mananca bine si nu sta galesa.Outele dureaza cam 2 saptamani de cand icep sa se formeze si pana le depune. Sanatate , si sa ne tii la curent cu ce se mai intampla, si sper sa fii bunica cat de curand!

5,683

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

mirela72 wrote:

E posibil sa se pregateasca de ouat,( mai ales daca zici ca se calca de ceva timp) inainte de depunere ele pertec mult timp in cuib.Pare a fi comportamentul lor inainte de a depune oua .Daca mananca si nu sta galesa, eu zic ca asta este. In legatura cu pieptul, sta ea mai aplecata sau are cloaca mai lasata? In momentul in care i se formeaza outele, ei i se lasa cloaca, pare mult mai grasa, dar de fapt are outele in cloaca .In legatura cu zborul, nu stiu ce sa zic, dar cand au oute stiu ca ele zboara mai putin si mai greut un pic. Eu una am o perusica care a facut puiuti si asta e comportamentul lor din cate am opservat.Oricum, fii atenta la comportamentul lor si vezi daca mananca bine si nu sta galesa.Outele dureaza cam 2 saptamani de cand icep sa se formeze si pana le depune. Sanatate , si sa ne tii la curent cu ce se mai intampla, si sper sa fii bunica cat de curand!

Multumesc pentru raspuns, sper sa fiu bunica, o sa va tin la curent!

5,684

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Salutaree...eu sunt Paco, un Micul Alexander :malex:  verde de aproximativ 9 luni. Sunt foarte jucaus,fac multa galagie :k:  si imi place sa rod tot ce gasesc interesant :angel: . Sunt foarte curios si imi place sa stau cat mai mult in libertate. Am inceput sa imit cateva sunete, stiu sa fluier si incerc sa invat sa si vb dar nu prea iese nimik, asa ca ma antrenez  :muscle: . Cam atat despre mine deocamdata  :bravo:

5,685

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Salutaree...eu sunt Paco, un Micul Alexander m-alexandru  verde de aproximativ 9 luni. Sunt foarte jucaus,fac multa galagie tummenupp  si imi place sa rod tot ce gasesc interesant angel . Sunt foarte curios si imi place sa stau cat mai mult in libertate. Am inceput sa imit cateva sunete, stiu sa fluier si incerc sa invat sa si vb dar nu prea iese nimik, asa ca ma antrenez  styrka . Cam atat despre mine deocamdata

este o frumuste.. sa-ti traiasca, sa te bucuri de el si bun venit in familia nostra ! La multi ani !

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,686

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumesc asemenea . La Multi Ani!

5,687

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Foarte frumos Paco sa iti traiasca si bine ai venit ! :hug:  Nu prea am mai postat din cauza timpului dar am urmarit tot big_smile si sper ca acum o sa am timp mai mult.
Va saluta si Roco  :malex:

5,688

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

yo_dan wrote:

Foarte frumos Paco sa iti traiasca si bine ai venit ! :hug:  Nu prea am mai postat din cauza timpului dar am urmarit tot big_smile si sper ca acum o sa am timp mai mult.
Va saluta si Roco  :malex:


ce scump este si ce de jucarii are !! sa-ti traiasca !

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,689

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

yo_dan wrote:

Foarte frumos Paco sa iti traiasca si bine ai venit ! :hug:  Nu prea am mai postat din cauza timpului dar am urmarit tot big_smile si sper ca acum o sa am timp mai mult.
Va saluta si Roco  :malex:

Multumesc asemenea, ce scump este si al tau  big_smile
Eu tot sunt in dilema daca al meu o fi baiat sau fata, totusi dupa calculele mele ar cam avea vreo 9 luni si in jurul gatului nu prea se vede nimik  smile

5,690

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

multumesc, inelul in jurul gatului le apare in jurul varstei de 2 ani,

5,691

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

de pe la 1 an si 8 luni asa ai avea sansa sa observi ceva .. eu as zice ce e fetita , acum  sper sa nu te superi si sa-l iubesti la fel..  (am inceput sa fac un pic diferente intre ei, fetitele sunt un verde mai pal in schimb baietei sunt un verde mai accentuat, iar cioculetul la baieti este mai rosu si mai inconvoiat un pic fatza de fete) si mie mi s-a spus ca e baiat dar s-a dovedit a fi fata dar asta nu a schimbat nimic.. tot un sufletel scump este

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,692

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna seara,
Puteti sa imi recomandati un crescator care creste micul alexander de mana.
Astept mai multe pareri.
Multumesc anticipat si un an nou fericit si plin de realizari !  :sanatate:

28 Perusi :perusi: , o pereche de Nimfe :nimfa: :grey: , 5 Agapici

http://toculetabel.sunphoto.ro/

5,693

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

rashana wrote:

Salutare tuturor, avem si noi mai multe probleme, cei care au trecut prin situatii asemanatoare sunt rugati sa ne dea o parere de ajutor.
Am o pereche de micull alexander, sunt de 1 an impereuna.
1. Acum o saptamana fetita a regurcitat semntele impreuna cu un lichid putin spre galben si gainatul era mai apos si diferit de cum era in mod normal. A avut o perioada de cam 1 zi in care nu a mancat.
Am fost la doctor, ne.a dat vitamine si antibiotic.
Nici nu prea putea sa zboare, apoi a inceput sa zboare dupa a 2 zi de tratament. Mananca  dar inca nu poate sa zboare foarte mult, ii este foarte greu sa se ridice de la sol.
2. Problema nr.2 este ca a inceput  de 2 zile  isi petrece foarte mult timp in cuib, se imperecheaza de cateva luni, insa niciodata ea nu a stat in cuib atat de mult.
Manaca si se duce in cuib, sta aproximativ  o ora , vine mananca, mai sta cateva minute afara apoi iar se duce in cuib,si noaptea face la fel.
Nu are ou, zboara la fel de putin, parca nu are putere in aripi sa se ridice.
Are momente in care atunci cand sta pe bat, sta cu pieptul  mai jos decat statea de obicei, arata ca o biluta, o sa pun  cateva poze cu ea.
Ei stau liberi in camera, intra in colivie doar pentru a manca.
Poate acesta este comportamentul papagalilor  in perioada in care ar trebui sa oua sau sa cloceasca.
Pentru mine este o noutate acest comportament, de aceea va cer parerea daca ati mai trecut prin situatii asemanatoare.
Mai are cateva zile de antibiotic, gainatul a inceput sa arate mai bine.
3. Problema nr 3, este ca astazi  am desfacut o punga de seminte de la podavan de foarea sorelui, preferata lor, insa  continutul pungii avea un miros parfumat,punga a fost sigilata si nu a stat pe langa substante de la care putea sa imprumute mirosul.
Eu le dau aceasta marca de seminte de 4 ani, si nu am avut probleme.
Ati avut probleme asemanatoare, ce alta marca de seminte imi puteti recomanda.
Multumesc, si astept cu interes si nerabdare parerile voastre.

Salutare,
Din pacate cookie (albastra) nu a supravietuit. Ieri a murit,  suntem foarte tristi...
Acum asteptam rezultatele autopsiei, sa aflam cauza  decesului.
Nici un tratament nu si-a facut efectul.
Roko (verde), baietelul, este foarte trist o striga intruna.
Dupa acest eveniment, as vrea sa il dau pe Roko, cuiva care are fetita matura, in anumite conditii. Daca sunteti interesati sa primiti in casa voastra inca un suflet, va rog sa verificati subiectul '' vanzari, donatii etc.
Sanatate multa micutilor vostri.

5,694

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

imi pare rau sa aud cele intamplate, sper sa ii gasesti caminul potrivit lui roko, sa ne  anunti si pe noi rezultatul autopsiei

5,695

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Imi pare rau sa aud vestile proaste despre fetita ta, sincer duminica ma gandeam la ea, eu speram sa faca oute, nu sa moara, dupa cele spuse anterior. Sa ne spui si noua ce i-au gasit la autopsie. In privinta baiatului, incearca sa-i cumperi  tu alta fata , caci despartirea de tine ar fi alt soc pentru el, si nicaieri nu iar fi mai bine decat unde a crescut si unde e invatat el, cu persoanele dragi lui. Sanatate si incearca sa treci peste moartea fetitei si sai iei alta partenera.

5,696

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna,
Am primit rezultatul autopsiei. Cauza a fost un fel de cancer, ficatul era terminat, o mare parte din intestine si stomacul.  Vinovata de toate astea a fost o bacterie care a fost rezistenta la deparazitari interne.
Le-am facut anual deparazitare, am avut grija sa fie mereu curat, dezinfectat, ca fructele sa fie proaspete, insa se pare ca nu a fost de ajuns. Vitamine le-am dat periodic, pentru intarirea sistemului imunitar.
Boala s-a manifestat abia la inceputul lunii decembrie, cand deja se pare ca dupa tot tratamentul facut nu a ajutat-o cu nimic.
M-a uimit cat de putenica a fost, ca a fost foarte fericita, canta, se juca, manca pana la inceputul lui decembrie cand primul semn a fost ca  a vomitat.
Apoi au urmat celelalte semne de boala.
Imi pare rau ca s-a intamplat asa, nu doresc nimanui sa treaca printr-o astfel de tragedie.
As fi facut orice sa se faca bine....
Nu credeam niciodata ca o bacterie poate sa produca atat rau.
Va doresc sa aveti pasari sanatoase si sa va bucurati de ele.

5,697

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

rashana wrote:

Buna,
Am primit rezultatul autopsiei. Cauza a fost un fel de cancer, ficatul era terminat, o mare parte din intestine si stomacul.  Vinovata de toate astea a fost o bacterie care a fost rezistenta la deparazitari interne.
Le-am facut anual deparazitare, am avut grija sa fie mereu curat, dezinfectat, ca fructele sa fie proaspete, insa se pare ca nu a fost de ajuns. Vitamine le-am dat periodic, pentru intarirea sistemului imunitar.
Boala s-a manifestat abia la inceputul lunii decembrie, cand deja se pare ca dupa tot tratamentul facut nu a ajutat-o cu nimic.
M-a uimit cat de putenica a fost, ca a fost foarte fericita, canta, se juca, manca pana la inceputul lui decembrie cand primul semn a fost ca  a vomitat.
Apoi au urmat celelalte semne de boala.
Imi pare rau ca s-a intamplat asa, nu doresc nimanui sa treaca printr-o astfel de tragedie.
As fi facut orice sa se faca bine....
Nu credeam niciodata ca o bacterie poate sa produca atat rau.
Va doresc sa aveti pasari sanatoase si sa va bucurati de ele.


imi pare tare rau ! sunt alaturi de tine.. ai grija ca nu cumva si baietelul sa fi luat  acea bacterie.. cel mai indicat pt el acum ar fi sa nu-i schimbi caminul, familia, pentru ca nu ar putea rezista inca unui soc si mai ales asa.. incearca sa fi cat mai apropiata de el..
si acum te rog daca poti si daca vrei sa ne spui si noua unde ai reusit sa faci astfel de analize?? la noi nu prea sunt medici specializati pe pasari exotice , cel putin eu nu am gasit ..

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,698

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Am revenit si noi smile  Crestem si vorbim prea mult :heart: .Si furam tot ce gasim...
Pe 23 martie facem 2 ani si nu stim daca suntem baietel sau fetita,am azut ca Nimfele,Caprele si in general pasarile de talia aceasta trebue sa faca primul ou pentru ca mor daca nu il fac si nu stiu daca asta se intampla si la Micul Alexander.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

5,699

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

patriciuca wrote:

Am revenit si noi smile  Crestem si vorbim prea mult :heart: .Si furam tot ce gasim...
Pe 23 martie facem 2 ani si nu stim daca suntem baietel sau fetita,am azut ca Nimfele,Caprele si in general pasarile de talia aceasta trebue sa faca primul ou pentru ca mor daca nu il fac si nu stiu daca asta se intampla si la Micul Alexander.


e fetita  si e o frumustete si o dulceata.. aceasta rasa nu face out asa ca nimfele scumpo. cel putin a mea nu a facut si nici nu am auzit pe nimeni. sa-ti traiasca si sa o iubesti mult !!

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,700

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Da, este fetita si este tare frumoasa smile Sa-ti traiasca! Al meu face 2 ani in vara si deja a inceput sa ii apara cate putin din guleras big_smile Aceste poze sunt putin mai vechi.

:malex:  Rio