1

Topic: Comparatie de greutate :D

as vrea sa imi iau si eu un pitbull......
nu sa ma duc cu el la concursuri sau la il pun la lupta sa se bata ca mie nu imi plac caini loviti ..muscati ,,mi sa face mila
eu vreau sa imi iau un pitbull pt ca imi place aceasta rasa in special culorile maro deschis si cenusiu...
stiti k am caucazianul ala mik de 4 luni,,,,
acum ma intereseaza daca un pitbull mananca tot ca si un ciobanesc....
nu ca ma vait dar parca imi place atunci cand vad cat mananca:sol:
as vrea sa stiu la cate luni se incepe antrenamentele cu el adica sa agate de ceva sa alerge etc.
decat sa imi cumpar catelul si sa am dupa aceea vreo indoiala mai bine ma informez inainte
astept raspunsuri....orice raspuns e bine venit:blb:

2 (edited by OBlonda 12-06-2009 05:55)

Re: Comparatie de greutate :D

Nici nu ai cum sa te duci cu el la concursuri.Pentru expozitii, pitbull nu este o rasa pura, este o subspecie a amstafului , corcitura intre alti caini.Nici nu exista pitbulli cu Pedigree.
Un pitbull nu lupta niciodata, decat daca a fost invatat de mic sa lupte.Totul depinde de cum il dresezi, sunt caini cu un caracter puternic si foarte teritoriali, au stofa de sefi, asa ca daca nu stabilesti de la bun inceput ca tu esti seful, mai incolo va fi prea tarziu si o sa te maraie, va face numai ce vrea, si o sa ai probleme cu el.
Pitbulii sunt de rasa medie-spe mare deci va manca mai putin ca ciobanescul tau.

>>>>Alexandra<<<<

3

Re: Comparatie de greutate :D

nu stiam ca pitbull-ul este copie dupa amstaff...
pai ar trebui dupa mine sa fie un amstaff sef pe langa un pitbull...nu??
la pitbul ii cad urechile???sau trebuie sa le tai ca la caucazian...??
citisem pe net la vanzari ''vand pitbul cu pedigree''
acum nu ca contrazic ca nu stiu....
dar pitbull-ul trebuie batut de mic asa aud la uni prieteni care are pitbull ca sa nu se dea la tine cand se face mare...spun ei ca atunci cand se incaiera cu cineva nu te mai asculta si te musca si pe tine....
stiu ca trebuie mangaiati pe gat ca sa dea drumu;;;;
astept mai multe ca nu prea stiu nimic sigur...:sol:

4

Re: Comparatie de greutate :D

Angeli...am impresia ca nu prea sti multe despre rasa.
Incearca sa mai citesti, tinand cont ca nu e o rasa usor de crescut si dominat.Ii trebuie dresaj, autoritate...si asta nu se rezolva  in nici un caz cu bataia.
In plus, mai ai un caucazian, rasa dominata si cu comportament agresiv, pittbul la fel...te las pe tine sa intelegi ce se va intampla cand acesti doi caini se intalnesc.
Sfatul meu..studiaza rasele, invata ce e aia un caucazian  in primul rand, pentru ca vad ca nici ata nu sti din moment ce te gandesti la un pittbul pe langa un caucazian.
Incearca sa vorbesti cu crescatorii de caucazieni si pittbuli, se vezi ei ce sfaturi iti dau.
Invata, invata si iar invata....unui caine nu ii ajunge bolul de mancare si apa...ii trebiuie cu mult mai multe

5

Re: Comparatie de greutate :D

lasa ma ca stiu si eu ce ii mai trebuie la un caine mai ales caucazian ca am invatat multe,,,,,despre el .....ca nu il duc eu la concurs si alte alea....eu vreau sa am caine frumos ........vaccinuri si alte alea sunt la zi q ele nu las eu cainele fara ce ii trebuie.....la un momendat avea o mica problema caucazianul meu respira cam greu si lam dus la doctor si q tratament injectii am rezolvato.....si si nu ma tem d nimiic ca am un veterinar aici cel mai bun pe 200km patrati=) smile
ca mam cam enervat eu va intreb ceva voi o dati in altele ,,,,,
cine a spus ca tine caucazianul in aceeasi cusca cu pittbull-ul???
am curtea destul de mare :k: ce vreti mai mult de atat stau la tara pot sa ii plimb si pe camp sa fac exercitii cu pitbull-ul
si partea cu pitbull-ul ca sa ii fac autorizatie daia sau ce e aia cum ii fac si cati bani costa ...
stiu k nu am voie pe drum public cu ell fara botnita si lesa...

astept ..vreau sa aflu mai multe..si stati fara grija ca nu se intalneste niciodata caucazianul  cu pitbull-ul ....am spus ca eu nu suport sa vad ca se bate 2 caini ,,,,mai vad pe strada caini cand se bat ....bine nu pitbulli alti caini ciobanesti,,,si intru intre ei si ii despart bine k pana akm nu am avut parte de o muscatura din partea lor .:(

cine imi da si mie un id la un baiat care detine un pitbull??
daca nu discutati aici mai multe sa aflu si eu,,,,

6

Re: Comparatie de greutate :D

scuze pt offtopic dar angelin tu i`ai taiat urechile caucazianului tau? :wow:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

7

Re: Comparatie de greutate :D

Pit Bullul e o rasa foarte prietenoasa,si nu nu mananca cat un caucazian femela mananca aproximativ 3-3,5 kg(mancare gatita) de mancare pe zi,dar mancare uscata poate manca si mai putin depinde de calitatea mancarii sau depinde de4 caine cum afost obisnuit.Si da inainte pit bullul nu exista era doar amstaff dar dupa aceea sau facut modificari corciri si a iesit pit bullul.In mod general este recunoscut si la politie ca o rasa agresiva care tebuie supravegheata,dar sunt niste ingerasii de catei care nu ar face rau nici unei muste...a fost si el folosit la lupte ,este un caine foarte puternic cu un corp echilibrat dar nu avea o pasiune foarte mare pentru a bate,este un caine sociabil caruiaii place sa fie mangaiat si ii bun atat pentru paza cat si pentru companie

I love animals :heart:

8

Re: Comparatie de greutate :D

nu iam taiat urechile asa lam luat ......d c ca am vazut si caini caucazieni cu urechi...

Adaugat: 12-06-2009 12:41

cand eram mai mic cand auzeam de pitbull mi-se facea pielea ca de gaina pe mine.....ma speriam rau de tot...
acum nu mai am teama aia a pierit...si doresc mult sa am unul sa il educ sa sa ma conving ca nu e ceea ce credeam eu....
am avut pana acuma peste 20 caini diferite rase( bine ca am avut si maidanezi) nu ca nu ar fi si aia niste scumpeti....mie imi plac caini ...si parerea mea ca un caine il educi dupa tine....si nu trebuie lasat sa faca ce vrea el,,, orice caine cand  ia viata este ca si orice copil daca nu ii dai educatie buna nu va fi asa cum iti place tie.......
la mine singurul caine care a cam facut ce a vrut el era un doberman .....poate ca si pe el il educam dar a fost prea tarziu k lam luat la 4-5 luni si era prea tarziu ,,,,,ma ascultat ceva timp 2-3 ani dupa care a luato razna ....treceam pe langa el maraia si facea urat .....a trait cam 8-9 ani.....

sa revenim la oile noastre:
deci la un pitbul ii cad urechile???
tin mult pana luna viitoare sa imi iau unul.....

9 (edited by iloveanimals 12-06-2009 11:56)

Re: Comparatie de greutate :D

cum sa ii cada urechile? :wow: el le are mici si ridicate in sus, deabi se vad :wow:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

10

Re: Comparatie de greutate :D

nu-i cad la pit bull urechile i le cupeaza docotii veterinari,e interzis acum dar multi nu-si dau seama

I love animals :heart:

11

Re: Comparatie de greutate :D

la cate luni li se cupeaza urechile???
sau mai bine la cate zile sau sapt ca nu stiu...

la cate luni se face antrenamente cu ei???
vaccinurile se face ca la orice caine...adica la o luna la 2 la 3 si dupa la 6,,,mai departe nu stiu...
dar ca sa faca muschi se da ceva ca sa ii faca mai repede adica daca este ceva special ca la sala cand tragi de fiare,,,,
stiu ca trebuie sa traga ceva dupa el am vazul pe you tub ..uni chiar ii punea la masini sa traga sa ii antreneze....si sa traga sania...
am un tovarasi si ii lega un cauciuc de bara de la poarta de fotbal si statea ala acolo nemiscat ...si cand ii spunea scutura facea ca toate alea....

12

Re: Comparatie de greutate :D

cuparea se face inainte implinirii varstei de 4 luni,daca o faci dupa 4 l;uni poate avea coplicatii sau chiar sa-l pierzi,cel mai indicat e sa i le cupezi la 2-2,5-3 luni ca este mult mai bine pentru el.Si se vindeca foarte repede operatia,trebe sa faca antrenamente zilnice dar nu pe plaoie ca fac aprindere la plamani,ii legi o sfoara de copac dar pentru marimea lui dar sa nu atinga pamantul si il pui sa traga(ca la sufa si il mai enervezi din cand in cand pana ce vezi ca se enerveaza ca nu va mai da drumul si poti sa-l faci asa un caien bun pentru paza),pit bullul e un caine foarte ambitios nu va da drumul la sfoara pana ce nu ii dai tu comanda,incepe prima data cu predresajul lui:sezi.culcat,aici.nu-i voie de la 4 luni,apoi treci la exercitii de tras sufe ca e mai simplu pentru el,la 8 luni incepe sa faci dresajul cu pazala curte,sa sara pe straini etc........ si dupa o varsta poti sa-l pui la tras greutati vezi sa nu fie prea mare.Pentru muschi dai suplimente si minerale,si mancare pentru catei cam atata pot sa spun.

Adaugat: 12-06-2009 13:29

sper sa-ti fie de folos

I love animals :heart:

13

Re: Comparatie de greutate :D

mersi pentru raspuns..... asta da... si imi este de folos
totusi as vrea un site unde gasesc suplimente si minerale sa vad despre ce este vorba...
sau este vorbe despre calciu si vitamine???
ca asa ii iau eu la caucazianul meu asa mi-a spus veterinarul ,,,,si ce sa ii iau..

14

Re: Comparatie de greutate :D

vai.....vai, vai, vai................... :ill: :ill: :ill: :ill: :ill:

Angelin, cumva iti iei pitbull ca sa creezi impresii printre "tovarasi"?
Luky-muky, termina cu sfaturile de genul "de la 8 luni se face dresajul de paza si atacul la straini"-ai idee despre ce vorbesti?????? Baiatul asta Angelin, se pregateste sa-si ia pit pentru ca e la moda, pentru ca are "tovarasi" cu pit bull !! La pit bull nu se face "dresaj de paza si atac la straini"!!! Cum sa-i zici sa agate o franghei de copac si sa-si intarate cainele, ca sa-l faca "bun de paza"???

Angelin, in poza pe care ai postat-o, nu este un pit, ci un ambull.
S-au cupat urechile si la varsta de 2 ani...............Daca iti iei pit, e bine sa-l iei de la varsta de 2 luni, minim. Nu e nevoie decat sa-i asiguri o hrana de calitate (premium, superpremium). O data cu inaintarea in varsta  a cainelui, o sa vezi daca are nevoie de suplimente - eventual calciu. Catelul trebuie socializat cat mai mult- atat cu oameni cat si cu alti caini!!Nu este bine sa fortezi cainele cu fel de fel de antrenamente in perioada cresterii. De pe la varsta de un an poti sa-l pui sa traga ..diverse- dar cu ham special si la inceput greutati cat mai mici. Cat timp e in crestere, e bine sa-l alergi - nu exgerat- numai daca vrea si cat poate- pe pamant, nu asfalt, apoi daca te tine, treci la bicicleta.

Pit bullii AU PEDIGREE! Recunoscut de AKC.
Si "dezbaterea" aia, ce a fost mai intai, oul sau gaina, in cazul de fata, pit bullul sau amstafful- Pit Bull'ul a existat ca rasa inainte de amstaff- din pit bull se trage amstaff-ul.

15

Re: Comparatie de greutate :D

Baiatul asta Angelin, se pregateste sa-si ia pit pentru ca e la moda,pentru ca are "tovarasi" cu pit bul
smile

stii am un tovarasi ceva mai departe si nu stat in acelasi sat q mn deci ma vad cu el poate odata pe luna poate daca am timp sa trec pe la el daca nu alta data...
in primul rand mi-am luat caucazian pt ca imi place cum arata si este marfa rau catzelul..
si akm vreau sa imi iau si pitbull care e problema???
pot sa imi iau si leu ..nu vad cu ce te-ar deranja poate imi permit sa il aduc pe obama la mine acasa ..

si pe la mine prin zona nu sunt mai multi de 3 detinatori de pitbulli dar astia sunt la zeci de km.....
si d cand mi-am luat caucazianul vroiam sa imi iau si o catelusa tot caucaziana....
dar mam gandit mai bine imi iau un mascul dar alta rasa....ma gandeam la mastiff la amstaff...dog argentinian dar cel mai bine dupa zile de gandire mai bine imi iau pitbull.....si asta fac peste o luna imi iau wink :k:

Adaugat: 12-06-2009 14:33

mersi ma ,,,irinuks89
stiam eu ca are pedigree...dar daca te vede politia cu el ce se intampla????

Adaugat: 12-06-2009 14:37

abia astept sa imi iau pitbull.....
d c la 2 ani i sau cupat urechile???:mad: nu e prea tarziu saracu nu il durea....stiu k ii face anestezie nu??
si la pitbull la cat se taie???daca spui ca luky-muky a gresit..
asta cu hrana am inteleso...
dar daca printre timp adica 2..3 luni el are chef de joaca sa goada papuci ceva si se intarata singur ..are ceva daca ma joc cu el sa il enervez adica sa trag de ce trage el....
ce sa fac sa il evit??

16

Re: Comparatie de greutate :D

angelin de ce "vorbesti" pe un ton rastit? neutral cel mai bine ar fi sa`ti dresezi si sa`ti cresti caucazianul si sa nu te grabesti sa iti iei un alt caine smile fara suparare ca vad ca te enervezi ff repede neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

17

Re: Comparatie de greutate :D

daca te vede politia cu ce?
Cu cainele sau cu pedigree-ul?

Oricum nu se intampla nimic- atata timp cat ai cainele in lesa si cand va fi mare, cu botnita, nu e nicio problema. Si apoi, politistii nu sunt niste arbitri, asa ca practic ei nu stiu ce caine ai in lesa- doar isi dau cu presupusul.

Mai zic o data, da au pedigree- pedigree recunoscut de AKC - American Kennel Club, asta inseamna ca doar pit bulli importati din SUA au pedigree. Anunturile care le gasesti pe internet cu "vand pui pit bull cu pedigree"..... sunt "ameteli". In tara, puii de pit nascuti, nu vor avea ped oficial niciodata.

18

Re: Comparatie de greutate :D

:cry: nu ma enervez dar cand am citit inceputul si am vz ce spune nu am mai citit si am trecut sa scriu si eu big_smile adica sa reprosez...
imi cer scuze..:(

19

Re: Comparatie de greutate :D

angelin wrote:

abia astept sa imi iau pitbull.....
d c la 2 ani i sau cupat urechile???:mad: nu e prea tarziu saracu nu il durea....stiu k ii face anestezie nu??
si la pitbull la cat se taie???daca spui ca luky-muky a gresit..
asta cu hrana am inteleso...
dar daca printre timp adica 2..3 luni el are chef de joaca sa goada papuci ceva si se intarata singur ..are ceva daca ma joc cu el sa il enervez adica sa trag de ce trage el....
ce sa fac sa il evit??

Dar tu crezi ca daca ii tai urechile la 2 luni nu il doare? Oare nu-i aceeasi chestie?
Nu am zis ca Luky-muky a gresit, in privinta varstei la care se cupeaza urechile, pur si simplu am dat un exemplu ca se pot taia si la 2 ani.
Tie iti convine daca iti roade cainele papucii? Daca da, gandeste-te ca de la papuci e un mic pas pana la cabluri (!!!), mobila, usi.......... Toti posesorii de catei sunt exasperati de faptul ca puii lor rod............
E bine inca de cand este mic, sa-i reprimi orice forma de agresivitate. Daca te musca, spui "nu", "nu e voie", sau mai stiu eu ce comanda, pe un ton cat mai serios, eventual  usor lovit peste bot - "usor lovit"! Nu te apuci sa bati cainele.

20

Re: Comparatie de greutate :D

Va rog sa va potoliti avanturile de cearta. Am editat eu mesajele voastre. Puteti sa discutati si pe un ton frumos, este inutil sa va certati.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

21

Re: Comparatie de greutate :D

irinuks, angelin inca invata poti sa ii zici mult mai calm si sa iti faca placere sa vorbesti cu el si sa il ajuti smile pt a stii mai mult trebuie sa intrebe si sa primeasca si raspunsuri totodata nu poti sti totul.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

22

Re: Comparatie de greutate :D

angelin wrote:

abia astept sa imi iau pitbull.....
d c la 2 ani i sau cupat urechile???:mad: nu e prea tarziu saracu nu il durea....stiu k ii face anestezie nu??
si la pitbull la cat se taie???daca spui ca luky-muky a gresit..
asta cu hrana am inteleso...
dar daca printre timp adica 2..3 luni el are chef de joaca sa goada papuci ceva si se intarata singur ..are ceva daca ma joc cu el sa il enervez adica sa trag de ce trage el....
ce sa fac sa il evit??

Caucazianul tau e mascul, il ai la tine in curte deci teritoriul e stabilit.Sa-ti iei inca un mascul e o greseala pentru ca vor ajunge la maturitate si se vor harai pentru teritoriu,etc.Cuparea urechilor nu mai e necesara nici macar la cei care merg acum in concursuri la alte rase.Daca nu vrei sa-l iei pentru concurs e inutil sa-l faci sa treaca prin chinuri degeaba.Dar daca tot mai doresti un caine,nu e mai indicat o femela de caucazian.Cainii nu se iau pentru ca sunt la moda ci pentru ca ti-i doresti cu adevara si-i iubesti ,si-i ingrijesti corespunzator.Pittbull -ul nu este o rasa pentru oricine iar impreuna cu caucaianul care va creste ,si stii ca se va face enorm,fiind si el o rasa de paza,vei avea griji mari,pe care le poti evita daca stai sa te gandesti de doua ori.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

23

Re: Comparatie de greutate :D

suana wrote:

Daca nu vrei sa-l iei pentru concurs e inutil sa-l faci sa treaca prin chinuri degeaba.

Nu are la ce concurs sa mearga cu pit bull-ul. Este o rasa interzisa. Doar la weight pulling sa mearga..dar nici concursurile astea nu se organizeaza in Romania. :ironic:

PS: A fost un simplu raspuns, fara "incitare la cearta".

24

Re: Comparatie de greutate :D

nu stiu ce sa mai zic ....dar imi iau sigur si le impart 500pm de caciula ca sa nu se intalneasca....
dar noaptea daca e sa le dai drumu la unu o seara si la altu alta seara stii sa nu se intalneasca zic care ar fi mai bun sa pazeasca???
eu cred ca ar fi mai bun caucazianul...nu???
am auzit ca daca vii noaptea d undeva cum ar fi de la discoteca si te simte sar putea sa ramai fara picioare asta ma refer la pitbull........
care este mai bun noaptea sa pazeasca??????

25

Re: Comparatie de greutate :D

Caucazianul este un caine de paza. Si nu are nevoie de dresaj pentru paza!!!
Pit bull-ul, nu este un caine de paza si nici nu trebuie sa fie dresat pentru asa ceva...