1

Topic: Albino mouse - Soarecele de laborator

De curand am achizitionat si eu un astefl de soricel de la un prieten.De foarte multa vreme foresc sa am asa unul.A crescut vizibil destul de repede desi inca nu cred ca este la maturitate.Foarte activ seara si ziua doarme ca un trantor.I-am facut o casutza nu de mult dintr-o nuca de cocos careia i-am facut o gaura speciala cu o freza pt rigips.Iata si cateva poze cu el.Cei care mai au astfel de animal sa posteze aici.

2

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Cateva poze cu el...

3

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

:heart: ff dragut :heart: sa-ti traiasca :pup:

dar o rotita nu ii pui si lui? niste tuburi ceva, scari are cusca destul de mare si ar merita si altceva nu doar un teren liber big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

4

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Pozele sunt din prima zi.Acuma are niste tuburi pe acolo,in schimb rotitza inca nu are.Nu pot sa ii pun chestii chiar foarte inalte ca sare afara.Acvariu are 30 cm inaltime dar daca se urca pe dozatorul de apa va sari afara.:)

5

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

si ai mei evadeaza mereu, adica evadau acum nu mai au acvariu...il poti acoperii cu ceva hmm

e cuminte? daca nu e petreceti tot timpul tau liber cu el asa veti fi cei mai buni prieteni :k: sa vezi ce dragut este cand se urca pe mana ta sa il scoti afara :angel:

eu am hamsteri nu soricei, dar sunt rozatoare nu cred ca este o mare diferenta intre ei big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

6

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

poti acoperi acvariul cu o plasa cu ochiurile maricele,de metal.e foarte frumos, sa`ti traiasca!

>>>>Alexandra<<<<

7

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Multumesc.Am sa procur ceva capac si voi mai posta ceva poze.

Adaugat: 26-05-2009 23:59

Deci nu stiu ce sa fac.Am facut o bucata de plastic din plexi si am dat gauri de 22mm si so pus in cur so facut ca si o racheta si o sarit prin ea.Clar trebuie sa procur o plasa ceva.Mie mi se pare ca e prea vioi.Sau asa trebuie sa fie ?Fuge ca un nebun dintr-o parte in alta cand vine seara.Si scormone in rumegusul ala ca si un caine .... face niste vartejuri prin acvariu de numa numa.Deci ganditi-va ca o sarit 30cm + pentru ca acvariul meu are 30cm big_smile.

8

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

e normal sa faca asa smile) daca are roata nu se da jos din ea toata noaptea, la lasarea serii fiecare soarece/hamster este activ , de exemplu ai mei acum nu stiu pe unde sunt :=) le-am dat drumul prin camera, unul e de aseara ca a iesit singur smile neutral sunt cam ingrijorata neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

9

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Eu nu cred ca as putea sa ii dau drumu pentru ca nah totusi nu e hamster e soarec big_smile .Cred ca raman fara mobila in cateva luni de zile daca il las asa

Adaugat: 27-05-2009 22:14

Cam cat as putea sa las acvariul acoperit fara sa pateasca nimik.Ca altfel iara iese la noapte.Si acuma am 2 carti mari puse peste si mi frica sa nu se asfixieze sau ceva,ca nu ii pot lasa nici crapaturi pe unde sa incapa

10 (edited by iloveanimals 27-05-2009 21:21)

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

nu mai mult de 5 minute... altfel ramane fara aer smile , pune-i un carton ceva cu gauri mici mic mic, ca sa nu poata iesi, sau o carpa...dar le roade neutral neutral

trebuie sa ii cumperi roata daca vrei sa nu mai fuga din acvariu :k:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

11

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Merg eu maine la praktiker si cumpar o plasa ceva.O bila de cauciuc ceva nu pot sa ii pun smile ? Gen cum e mingea de tenis .Oare o roade ?

12

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

sa-ti traiasca!!!! mai ai ceva animale?

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

13

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

mai bine punei betisoare din alea care se gasesc la pet :k: sunt speciale pt rozatoare :pls: cauciucul il va inghitii si nu poate sa il digere, este toxic in plus mai e si colorat neutral mai bine niste paine tare si bate de lemn tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

14

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Am mai avut niste zebre australiene.Am avut foarte foarte mare grija de ele si le dadeam numa nutretzuri si le rasfatzam in fel si chip,totul pana cand s-au inmultit.Au facut vreo 5 oua din care au iesit 2 pui.Acestia au crescut si era un haos total in cusca.La 6 dimineatza era trezirea de fiecare data indiferent ca era duminica sau alta zi big_smile.Le am cumparat niste case din nuiele.Totul a fost bine si ok pana ce au aparut cei 2 indivizi tongue .Au decopertat cele 2 case instant.Nu or mai ramas decat nuielele mari precum grinjile de sustinere la o casa.Asa am hotarat sa trec la soricel smile.Pasariile le am dat gratuit la pet-shopul de unde le am cumparat cu gandul ca va veni un client care sa aiba mare grija de ele.Cand le am dus si le am lasat acolo erau cel mai viu colorate dintre toate celelate zebre.Vitaminele pentru ampenaj au dat roade.

Adaugat: 28-05-2009 16:41

Postez cateva poze mai recente...

Adaugat: 28-05-2009 18:35

Postez cateva poze mai recente...

Adaugat: 28-05-2009 18:36

Postez cateva poze mai recente...

Adaugat: 28-05-2009 18:37

Cam asa arata acvariu acuma.Inca nu am achizitionat vreo roata din aia ca nu mai am bani smile .I-am pus o minge de golf poate se joaca cu ea.Asta clar nu are cum sa o roada.Si am facut si grilajul acela de care vorbeam.Acuma clar nu mai sare afara.Pare destul de ok din punct de vedere estetic.Voi ce parere aveti ? In schimb nu stium cum as putea sa devina mai friendly sa se urce pe mana tongue .Vorbesc destul de des cu el.Banuiesc ca dureaza oricum ceva vreme.

15 (edited by luky-muky 28-05-2009 17:43)

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

ESte foarte dragut,in general numi plac soarecii cu coada dar al tau este o dulceata :angel:

I love animals :heart:

16

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

I-ar cam trebuii un partener in cusca dar momentan nu am de unde sa fac rost de inca unul.In Timisoara lipsesc cu desavarsire.Cel putin eu nu cunosc pe nimeni care sa vanda si in Pet shop-uri nu se gasesc.Daca stie careva care e de prin Timisoara unde as putea sa mai gasesc sa imi spuna si mie.Desi as prefera sa astept mai mult si sa iau unul tot de unde l-am luat si pe acesta.Un verisor de al lui ceva ca sa se cunoasca intre ei tongue.

17

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

mai bine iei unul tot de la crescatorul pe care l-ai luat si pe asta, este bine ca ei sa se cunosca  ca altfel se bat :bang: :ill:

i-ai facut ff frumos pe acolo cred ca ii place :k: e tare scumpic :heart:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

18

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Merci.Si eu sper sa ii placa ca la nuca aia de cocos am stat mult pana sa o gauresc tongue

19

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

sigur o sa ii placa, vad ca deja sta in ea big_smile pune-i niste servetele acolo sau vata, sa nu doarma pe ceva tare tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

20

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Eee buna idee...vata...,si-o dus singur rumegus acolo.Cel mai nasol e cu curatzatul.Am noroc ca am talas cu miros de mere.Eu nu stiu cum e la hamsteri dar la soareci miroase urina lor destul de urat si se simte.Dah...stiti si voi foarte bine cum miros adidasii dupa o zi incarcata de umblat prin oras smile) .

21

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

smile smile smile si hamsteri pitici baieti miros , la cei sirieni este invers miros doar fetele tongue

mai pune prin lataj bucati de servetele, sa absoarba mai bine urina wink , eu la baietii mei le fac curat o data la doua zile smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

22

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Ia spune-mi si mie am voie sa pun un neon colorat deasupra acvariului ?

23

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

face prea multa caldura.Oricum soarecii au vederea slaba, mai bine il pui departe de cusca pt a nu se incalzii geamul prea rau, ei rezista si la temepraturi scazute...eu zic de hamsteri dar cred ca asa este si in cazul soarecilor.Dar nu-i o idee buna sa il pui deasupra acvariului, va face prea mult caldura si nu va permite aerului rece sa patrunda, nu va avea suficienta ventilatie smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

24

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

Poze

Adaugat: 02-06-2009 10:08

I-am facut cunostiinta cu o femela wink),acuma o sa faca draga - draga cu ea big_smile.Am scos paravanul dintre ei pentru ca ma enerva noaptea cum rodeau si nu puteam sa dorm.

Adaugat: 02-06-2009 10:09

Daca mai este careva de pe aici care are astfel de soricei sa scrie.As fi interesat de un soricel de culoare neagra,femala pentru monta daca te aflii in Timisoara si sa il cumpar daca te aflii in alt oras.O sa iasa asa numit soarece olandez din combinatie.Un fel de dalmatian.

25

Re: Albino mouse - Soarecele de laborator

ce draguti sunt.felicitari pt femela.imi plac la nebunie cobaii albi cu ochisori rosi.