1

Topic: Cum se incarca imagini in forum

Pentru a incarca imagini
1. Dati click pe "Incarcare imagini" din meniul utilizator din partea de sus
2. Selectati imaginea dorita folosind butonul "Browse"
3. Apasati butonul "Trimite"
4. Copiati codul din fereastra afisata in fereastra de mesaj de la topicul unde doriti sa postati imaginea

http://www.4animale.ro/forum/uploads/thumbs/2__latifa_125_124.jpg

[url=http://www.4animale.ro/forum/uploads/2__latifa_125_124.jpg][img]http://www.4animale.ro/forum/uploads/thumbs/2__latifa_125_124.jpg[/img][/url]

Pentru a vizualiza galeria proprie de imagini*
1. Dati click pe "Incarcare imagini" din meniul utilizator din partea de sus
2. Dati click pe butonul "Imaginile mele" situat in coltul din dreapta jos al ferestrei
3. Dati click pe butonul "Afiseaza ca lista" pentru a afisa galeria sub forma de lista
*in galeria proprie si in mesajele de pe forum imaginile sunt afisate ca thumbnail-uri, daca dati click pe ele se vor afisa intr-o fereastra noua de browser, la dimensiunea la care au fost incarcate.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

2

Re: Cum se incarca imagini in forum

eu am  pus una si a iesit aproape la fel de mica ca avatarul si as vrea sa stiu daca se poate sa fie mai mari?:rusine:

Adaugat: 10-10-2007 20:19

si inca ceva chiar nu putem pune poze de pe internet?:/

Adaugat: 10-10-2007 20:22

bianca wrote:

si inca ceva chiar nu putem pune poze de pe internet?:/

Ti-am raspuns la sectiunea Administratie: http://www.4animale.ro/forum/viewtopic.php?id=28

Adaugat: 10-10-2007 20:54

multumesc

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

3

Re: Cum se incarca imagini in forum

am o intrebare...linkurile de la pozele noastre se pot pune pe alte site`uri? asta ca sa nu mai uploadam si nu stiu ce... se poate ? (e doar o intrebare)

4

Re: Cum se incarca imagini in forum

si cand o sa puneti in  functiune posibilitatea aceea de la animlele mele pe categorii.adica albumele cu pisici intr-o parte cu caini in alta,cu papagali in alta parte si tot asa.ati zis ca o faceti de acum o luna jumatate.si eu as vrea un raspuns la intrebarea ei.

Adaugat: 07-11-2007 18:09

sasha_alexa wrote:

am o intrebare...linkurile de la pozele noastre se pot pune pe alte site`uri? asta ca sa nu mai uploadam si nu stiu ce... se poate ? (e doar o intrebare)

da, se poate. smile
insa, daca vom observa ca acest lucru va incetini functionarea site-ului in viitor va trebui sa renuntam. deocamdata puteti face linistiti acest lucru.

Adaugat: 07-11-2007 22:57

bianca wrote:

si cand o sa puneti in  functiune posibilitatea aceea de la animlele mele pe categorii.adica albumele cu pisici intr-o parte cu caini in alta,cu papagali in alta parte si tot asa.ati zis ca o faceti de acum o luna jumatate.si eu as vrea un raspuns la intrebarea ei.

speram sa putem avansa cu lucrul la site cat mai repede. ceea ce ai cerut tu se afla pe lista noastra de prioritati, printre primele lucruri. pana la sfarsitul anului promitem schimbari si imbunatatiri majore wink

Adaugat: 07-11-2007 22:59

ok smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

5

Re: Cum se incarca imagini in forum

am si eu o intrebare.bianca spune ca la mine la avatar apareo fata (pe care eu am pus-o)dar mie imi apare tot aceasi imagine pe care o aveam si inainte.ma puteti ajuta?????????????

6

Re: Cum se incarca imagini in forum

eu asa spun pt asa vad eu

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

7 (edited by yoyo_suricata 06-02-2008 22:38)

Re: Cum se incarca imagini in forum

si eu vad tot fata aia la fel ca bianca.
ia incearca sa dai un refresh din browser. poate atunci o sa itzi apara imaginea cu fata.

8

Re: Cum se incarca imagini in forum

eu il vad tot pe tweety:cry:

9 (edited by yoyo_suricata 06-02-2008 22:46)

Re: Cum se incarca imagini in forum

shi eu mi-am schimbat avataru shi mi-a facut la fel. deci: intra in fereastra aia shi schimba avataru, dupaia din pagina aia de profil dai un refresh si ar trebui sa iti apara. apoi dai "trimite".

10

Re: Cum se incarca imagini in forum

bibipaco wrote:

am si eu o intrebare.bianca spune ca la mine la avatar apareo fata (pe care eu am pus-o)dar mie imi apare tot aceasi imagine pe care o aveam si inainte.ma puteti ajuta?????????????

Bibipaco, noi am verificat in scripturile site-ului si forumului (de-aia a si durat atat de mult raspunsul) si nu este nici o problema. Ceea ce inseamna ca tu nu vezi avatarul cel nou din cauza cache-ului din browserul tau. Ce poti sa faci este ca atunci cand te loghezi pe forum, sa apezi tastele ctrl + F5 de cateva ori la rand si sa urmaresti daca se schimba imaginea.
Daca nici asa nu functioneaza va trebui sa iti golesti cache-ul din browser.
Spune-ne daca ai reusit. Succes!

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

11

Re: Cum se incarca imagini in forum

bibipaco cum mai e?il vezi acum?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

12

Re: Cum se incarca imagini in forum

am reusit vad avatarul cu acea fata. va multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:pup:

13

Re: Cum se incarca imagini in forum

bravo :bravo: ! wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

14

Re: Cum se incarca imagini in forum

am o mica intrebare...se poate schimba numele de utilizator?sau singura solutie e sa faci o inregistrare noua?

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

15

Re: Cum se incarca imagini in forum

se poate schimba, da numai administratoru (latifa) poate. shi nu ai voie sa itzi faci alt cont pentru ca inseamna ca itzi faci "clone". ca sa itzi schimbi nicku trebuie sa ii ceri lui latifa sa tzi-l schimbe.

16

Re: Cum se incarca imagini in forum

am rezolvat ...mersi mult :pup:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

17

Re: Cum se incarca imagini in forum

cum ai reusit?
as vrea si eu sa stiu (ca sa-mi scriu numele cu litera mare smile )

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

18

Re: Cum se incarca imagini in forum

dupa cum zicea si yoyo_suricata mai sus trebuie sa ceri administratorului...eu am vrut sa pun numele meu ca nu imi prea placea sa ma identific cu numele papagalului meu tongue, ca nu i-am cerut voie smile smile smile (am glumit)

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

19

Re: Cum se incarca imagini in forum

Dragii nostri,

Intr-adevar, singura posibilitate de schimbare a nick-ului este o cerere facuta catre administrator. Totusi, nu incurajam aceasta practica intrucat schimbarea username-ului poate crea confuzie in randul celorlalti utilizatori. Datorita faptului ca forumul este la inceput si nu sunt foarte multe mesaje, am dat curs cererii facute de Yoana (ex Liza). In viitor, nu vom mai accepta astfel de cereri decat daca vor fi bazate pe motive bine intemeiate.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

20

Re: Cum se incarca imagini in forum

adica daca va intreb acum daca imi puteti scrie username-ul cu litera mare la inceput nu o sa acceptati?

Adaugat: 14-03-2008 10:36

se poate????????

Adaugat: 18-03-2008 12:27

bianca wrote:

se poate????????

Da Bianca, maine ai sa-ti vezi numele scris cu litera mare...

Adaugat: 18-03-2008 19:42

multumesc!!! :pls:

Adaugat: 18-03-2008 19:55

e cu litera mare!!!!multumesc mult :pls:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

21

Re: Cum se incarca imagini in forum

As vrea sa incarc un filmulet cu papagalii mei: Bebe si Lala si nu stiu cum se procedeaza. Am incercat, dar imi cere nu stiu ce cod. Ma poate ajuta cineva?

22

Re: Cum se incarca imagini in forum

iti cere codul embed pentru ca probabil a fost facut pt videoclipurile de pe net.aici numai atministratorul te poate ajuta.scuze smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

23

Re: Cum se incarca imagini in forum

simona wrote:

As vrea sa incarc un filmulet cu papagalii mei: Bebe si Lala si nu stiu cum se procedeaza. Am incercat, dar imi cere nu stiu ce cod. Ma poate ajuta cineva?

Simona,

Deocamdata singura modalitate sa postezi pe forum filmuletul tau este sa-l postezi intai pe youtube.com sau pe alt site de acest gen. Dupa aceea, il poti posta pe forum (inserand linkul) sau pe site (copiind codul EMBED).
In curand, o sa existe si posibilitatea sa postati pe site, in cadrul Animalbumelor, si filmulete cu animalele voastre.
Daca mai ai nelamuriri, te rog sa ne intrebi. smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

24 (edited by ariadna 25-03-2008 17:21)

Re: Cum se incarca imagini in forum

Am postat niste poze care erau animate, si la una merge animatia, la una nu.De ce?Sa incerc sa o mai incarc inca o data?

Adaugat: 25-03-2008 08:16

Si la aia la care animatia merge merge mai repede decat normal.:(

Adaugat: 25-03-2008 08:17

ariadna wrote:

Am postat niste poze care erau animate, si la una merge animatia, la una nu.De ce?Sa incerc sa o mai incarc inca o data?

Ariadna,

Atunci cand se posteaza poze pe forum, scriptul site-ului le redimensioneaza automat, pentru ca sa putem pastra astfel aspectul ingrijit si frumos al forumului (ai vazut poate pe alte forumuri ce urat este cand pe o pagina se incarca mai multe poze de dimensiuni diferite). Latimea maxima a unei poze care poate fi postata fara a fi redimensionata este de: 150px.
In momentul in care postezi poze animate (gif-uri), scriptul le redimensioneaza si pastreaza doar primul cadru, in care nu mai ramane animatia. DAR, daca vei da click pe poza respectiva din mesaj, ea se va deschide intr-o pagina noua de browser, unde va putea fi vazuta animata si la dimensiunea ei originala. Deci, in concluzie, tu le-ai postat foate bine, ele nu si-au pierdut niciuna din calitati (pacat ca ai sters-o pe cea cu pisicuta fumatoare, era foarte draguta smile ). Cine va da click pe ele le va vedea exact asa cum sunt postate de tine.
La cea cu hamsterul se vede animatia pentru ca ea a fost original suficient de mica astfel incat sa nu mai trebuiasca redimensionata.
In ceea ce priveste faptul ca animatia se misca mai repede decat la tine pe calculator, aceasta se datoreaza browser-ului. Programul tau de pe calculator cu care deschizi imaginea o proceseaza altfel decat o proceseaza browser-ul de internet. De aici vine diferenta de viteza.
Daca mai ai intrebari, te rog nu ezita sa ni le adresezi.

P.S. Vom modifica latimea maxima a imaginilor postate de la 150px la 250px.

Adaugat: 25-03-2008 14:06

Multumesc pentru raspuns.Si am sa pun din nou poza cu pisicuta fumatoare.:)

Don't worry, be happy!:)

25

Re: Cum se incarca imagini in forum

e miÅŸto poza aia aia ariadna!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you