1

Topic: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Betta Splendens (pestele luptator)
Este bine sa avem un acvariu bine amenajat cu plante in colturii pentru femela(sa se ascunda de mascul cand devine agresiv),si plante pentru mascul ca sa isi faca cuibul din spuma.
Inaltimea apei sa nu depaseasca mai mult de 10 cm.(masculul isi pierde interesul de a mai aduna icrele cazute din cuib pentru a le pune la loc).
Trebuie sa punem o lingura de sare la 4 litri de apa.
O temperatura de 26-29 grade.
Femela se introduce in acvariu cu 12-24 de ore inaintea masculului.
Daca masculul nu incepe construirea cuibului din spuma.Se desparte perechea cu un geam,cand vedeti ca a inceput sa construiasca cuibul scoateti geamu usor si lasati femela sa se duca spre el,masculul stie ca este momentul pentru construirea cuibului si pentru depunere.
Dupa ce s-a terminat procesul de depunere,se scoate femela si se lasa masculul (FOARTE IMPORTAT),Masculul de acum in colo are grija de icrele lui,ele sunt mai grele ca apa si cad pe fundul acvariului,masculul le ia in gura si le baga in spuma facuta de el.
Cand puii incep sa inoate orizontal scoatem si masculul.




Cam asa se reproduce un betta.
Cu multa stima :k:

2

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Culori betta splendens..!!!

Adaugat: 29-01-2009 19:59

Alte culori !!

Adaugat: 29-01-2009 20:05

Femele betta splendens :heart:

Adaugat: 29-01-2009 20:06

Mascul + Femela = Depunere :pup:

3

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Acesti pesti sunt superbi! big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

4

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Masculul meu double tail

5

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

ce frumos e betta-ul tau in jocul fish tycoon poti juca pe net am facut cativa betta ca al tau

6

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

18-02-2009 11:11

    * Tornado
    * Amic
    * Offline
    * Inregistrat: 27-01-2009
    * Mesaje: 36

In sfarsit mi a venit perechea de betta pe care am comandat..  frumosi pacat, ca are masculul aripioarele ciuruite.. :X
   
femela+mascuL


Acest mesaj a fost mutat de la un alt topic. Latifa

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

7

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

salve ,

sunt nou pe forum si incepator cu acvariile si pestii. ma uit la acesti beta si ma minunez cata splendoare poate fi in acesti pesti. vroiam sa va rog cu niste sfaturi in ceea ce priveste aceasta specie, si anume: am un acvariu de 5ol complet de la EHEIM, cu filtru, si incalzitor cu capac si neon, am inceput instalarea lui far pesti cu 3 zile in urma , sau mai bine zis mi s-a spus sa ai fac ciclarea , am pus substratul, pietris pe acre l-am spalat de 2-3 ori inainte sa il pun acvariu, o piatra mai mare necalcaroasa si altele 2 mai mici si o buturuga pe care am fierto si aml asat-o 2 zile in cada sa iasa culoarea din ea , apoi am bagat-o in acvariu, apoi am pus apa de la robinet , plantele si am adaugat in apa aqua safe, easy balance si cristal water ptr claritatea apei. am asteptat 48 de ore fara a pune nici un peste si apa tot tulbure era , apoi am adaugat acel cristal water si un efect s-a produs dar tot nu este cristalina apa cum ma asteptam? ce pot face ptr claritatea apei in acest caz??  apoi am cumparat un beta albastru, 2 neoni rosii, un sanitar, 2 platy  si un melcusor. ce nu inteleg este comportamentul lui betta, sta doar intr-un colt al acvariului sau eventual sub filtru,nu il vad sa manance sa inoate prin acvariu..foarte putin l-am vazut miscanduse, oare e bolnav? sta mai mult ascuns .. o fi din cauza apei ca inca nu este foarte clara, nu s-a ciclat acavriul inca bine..? am gresit eu cu ceva? imi place foarte mult pestele si nua s vrea sa fac o greseala si cu apa sincer sa fiu nu imi place cum arata ca nu este asa cristalian ? ma poate ajuta cineva cu un sfat??
va multumesc

8

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

apa este neclara din cauza buturugi,pietrelor si a substratului din acvariu...

9

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

foarte frumosi acesti pesti......si eu  vreau sa imi iau o pereche.....aqm ca am aflat qm se reproduc;).....

:heart: -SABINA- :heart:

10

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Buna! am o intrebare,mi`am luat de vreo 2 saptamani un Beta (mascul)  si tot isi face cuib de spuma..asta presupune k ar trebui sa introdu femela la el? sau e normal k si`l tot face ? multumesc

11

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

dee wrote:

Buna! am o intrebare,mi`am luat de vreo 2 saptamani un Beta (mascul)  si tot isi face cuib de spuma..asta presupune k ar trebui sa introdu femela la el? sau e normal k si`l tot face ? multumesc

daca nu vrei pui de betta nu are rost sa iei o femela....nu se intampla nimic daca face cuibul degeaba  wink

:heart: -SABINA- :heart:

12

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

betanul meu un crown-tail

Adaugat: 01-09-2010 18:11

booghibooghi wrote:

betanul meu un crown-tail

http://img444.imageshack.us/img444/673/01092010572.jpg

http://img801.imageshack.us/img801/6746/01092010571.jpg

13

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

masculul meu face cuibul  l-am pus separat cu femela dar el ii ;ciuguleste; coada si atat.-AM PUS IAR IN ACVARIU SI EL FACE CUIB[ASA CRED EU]DAR TOTUL SE OPRESTE AICI.Cam la cat timp ajung la maturitate?Eu ii am de 5 luni.   :idee:

Adaugat: 13-02-2011 12:04

Masculul a murit..facea mereu cuib ..sa-l fi extenuat aceasta activitate??? :angel:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

14

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Bettani mei

15 (edited by dana1 29-08-2011 08:45)

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

bine ai revenit!la 2 si 5 ai femele?la 1 si 9 e acelasi?cati albi ai?1 sau 2 ?cam multe intrebari inainte de a-ti spune ca sunt frumosi.. :heart:

Adaugat: 02-06-2011 15:56

domnul meu nu a facut cuibul dar imbratisa femela..in schimb ea nu a dat drumul la icre..desi avea dungile formate si nu o deranja imbratisarile lui... nu am vrut sa-i stresez si nu i-am mai lasat sa continue..au timp si mai tarziu.. :hihi:

Adaugat: 18-07-2011 10:10

mititeii mei inca inoata pe verticala la o temperatura de 26 grade[daca nu ma inseala termometrul ] si outul fiert ii asteapta sa se miste si orizontal..   :ok:  sa vad de aici cum ma descurc.. :wis:  [pompa de aer am de la corydoras].. tongue        nu stiu cati sunt oricum peste 30..ca nu le vad decat coditele atarnand din cuib  :ok: verau macar un cavaler albastru sa am..asa ca la DEE   :ok:

Adaugat: 28-08-2011 09:28

puriceii mei [ puii betta].se odihnesc pe o planta.. :ok:  si-au papat deja rezerva din sacul vitelin   tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

16

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Dana, ar trebui sa iti faci crescatorie de pesti, pe bune! Sa nu crezi ca glumesc dar ai reusit sa reproduci corridoras si betta, care nu e floare la ureche! Felicitari!  :bravo:  Asteptam si alti "copii" !!!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

17 (edited by dana1 29-08-2011 18:15)

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

multumesc..ce sa fac cu atatia mostenitori???am crezut ca sunt cam 30 dar cred ca trec de 100..nu dau sansa la toti dar daca am 10 masculi mi-e suficient..ma voi ruga sa-i ia cineva..vreau sa dau puii de  guppy si molly si sa iau creveti.. :ok:  ce credeti???

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

18

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

salutare!! big_smile vreau si eu sa imi cumpar un Bettan...si nu vreau sa imi cumpar acvariu.vreau sa il tin in bol.......ce sa fac ca sa se simta cat de cat bine??cam ce sa pun in bol?sa pun o piatra mare?cam cate plante sa pun?nu vreau sa fac inperechere!!vreau dor un mascul...ce safac sa se simta bine?MULTUMESC!:*

19

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

buna.nu e recomandat sa fie tinut .in bol..deoarece forma sa rotunda nu-i confere siguranta..nu cred ca te-ar ajunge mult un acvariu de vreo 15-20 l ..bine ar fi sa ti-l poata confectiona cineva...pietrele trebuie verificate [sa nu fie calcaroase]..plantele care se ingrijesc mai usor sunt cele easy [nepretentioase]..cat de mare e bolul la care te referi??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

20

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Bine ai venit!
Din ce oras esti? La noi la magazin sunt acvarii micute, chiar si de la 5 litri, si arata mai frumos ca si un bol. Ori poti sa vorbesti cu cineva sa iti faca un acvariu micut. In petshopuri gasesti pietre si nisip special pt acvarii si si plante. Ai mai avut pesti?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

21

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

salutare sunt nou pe aici am mai postat dar se pare ca nu unde trebuie. am cumparat si eu ieri 0 pereche de betta femela e plina de icre ,dar masculul nu isi face cuibul din spuma acvariul e amenajat corespunzator. ma ocup de acvaristica de cativa ani si am mai inmultit pestii dar e prima data cand am betta . puteti sa ma ajutati cu ceva pareri sau cu un sfat? va multumesc

22

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Poate nu e adult masculul?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

23

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

e adult ale aripioarele dezvoltate complectsi are lungimea cc.5-7 cm masculul

24

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Lasa femela sa depuna icrele si vezi ce se intampla pe urma...

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

25

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

o sa incerc asta multumesc