26 (edited by dana1 24-02-2012 09:25)

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

eu ti-am raspuns ceva la postul de la guppy.  si ca sa evitam raspunsurile intercalate..ar fi bine sa postezi aici [caci despre reproducerea acestor frumusei este vorba ] .NOEMI   femela depune si  singura fara sa fie imbratisata de mascul ???

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

27

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

Teoretic doar daca masculul imbratiseaza femela... cine stie, masculul asta o avea alte planuri smile

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

28 (edited by dana1 24-02-2012 11:03)

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

practic sunt cupluri care nu se plac indiferent cat ai incerca sa-i apropii..sper sa nu fie cazul si aici..nu intotdeauna se cupleaza din prima incercare.. :wis:ma bucur sa vad pinguinul cel dragut de la avatarul tau pe aici.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

29

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

smile Si eu, care ma gandeam sa il schimb.... m-am razgandit smile
Poti incerca sa pui perechea intr-un acvariu cat mai mic, de preferat sa fie doar ei. Daca spatiul e mai mic, trebuie sa se vada smile

Ai grija, daca se intampla sa depuna femela icrele, scoate-o imediat din acvariu!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

30

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

NOEMI..mie imi place chiar daca nu am cum sa-l vad marit...ROKARUL2006..daca ii pui impreuna..sa fii atent caci el o poate bate pana o lasa fara suflare..daca ai specificat ca acvariul este amenajat corespunzator..cred ca are o ascunzatoare[plante,, decor] unde sa se refugieze femela de furia baiatului..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

31

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

da are unde sa se ascunda femela, dar am observat ca nici nu il intereseaza femela sta intr-un colt al acvariuluiiar el la fel

32

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

in general femela face dungi trasversale cand da ochii cu masculul si e pregatita pentru depunere..in caz contrar face dungi orizontale[de la cap la coada]..poate sunt stresati amandoi..sunt inca in perioada acomodarii cu noul mediu[ai spus ca i-ai cumparat recent]..apa are peste 24 grade??mananca ce le dai??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

33

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

da mananca le dau hrana vie, si apa are intre 28-30 de grade apa in acvariu este de 13 cm. mai astept sa vad ce se intampla. ma gandeam sa scot femela afara din acvariu,dar masculul nu e agresiv cu ea. mai joaca in jurul ei dar rar.

34

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

mai asteapta..poate se gandeste cavalerul tau sa treaca la construit cuibul..ea are vreun fel de dungi in prezenta lui??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

35

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

da are si inoata cu capul in jos semn ca e pregatita sa depuna si se observa si tubul acela alb.

36

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

daca el nu e agresiv  ai putea sa-i mai lasi ..uneori masculul meu facea cuibul peste noapte..daca nu..cred ca ai putea scoate masculul punandu-l intr-o apa putin mai rece[decat cea de acum 25-26] iar apoi readucerea lui inapoi peste cateva zile  la temperatura mai mare l-ar putea stimula sa faca acel cuib.[parca asa am citit pe undeva ].desi ei pot face cuibul si fara prezenta femelei..ce pesti mai detii??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

37

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

molinezi voalatisu furculita, guramialbastru,colisa,ancistus scalari,xipho guppi,melanoteea,sanitarisi,somotei,tetrazone si bineinteles frumosii betta. am un acvariu de 100l 30l un acvariu maternitate cu separeuri,20lsi urmeaza sa imi fac unul de 485l. smile  smile

38 (edited by dana1 24-02-2012 16:00)

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

nu stiu ceilalti..dar si gurami masculul  face cuib de spuma ..ai o familie numeroasa[daca pun numai populatia adulta fara sa includ si mititeii din maternitate..] smile      sa-ti traiasca..poate ni-i prezinti si noua pe la topicurile aferente   :k:   sper sa ai noroc si cu inmultirea de la betta desi mie mi s-a parut mai dificila cresterea puisorilor..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

39

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

multumesc. o sa vii prezint am uitat sa spun si de zebrute big_smile  big_smile am crescut pui de zebre si de gurami nu cred ca o sa intampin probleme sper. o sa te tin la curent cu ce se mai intampla cu ei wink

40

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

:k:   nu-mi strica sa mai invat lucruri noi  ..desi te intreb..toti sunt in acvariul cel de 100 l.asteptand casa cea mare ???[caci teoretic unui scalar ii trebuie 50 l iar gurami cresc destul de mari ]..si uite cine vorbeste..eu am tinut 2 scalari in 50 l cu o femela gurami si restul coditelor  despre care am vorbit pe forum.. :bang:   [dar nu stiam atunci cu ce se mananca acvaristica   :cry: ]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

41

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

da dar e suficient loc pentru toti deocamdata caci scalari sunt micuti acum smile si acvariul e bine plantat e destul de lung si latcoloana e mai mica putin dar e ok abia stept sa il fac pe cel mare

Adaugat: 24-02-2012 17:43

situatia nu s-a schimbat cu frumosi mei betta. inca nu au depus. sad

42 (edited by dana1 27-02-2012 11:16)

Re: Cum reproducem Betta Splendens !!!

muta masculul  intr-o apa cu 1-2 grade mai rece [nu prea mult sa nu faca soc termic eventual il poti pune in acvariul comunitar daca nu-l ciupeste nimeni ]..daca ai cum pune-o pe ea aproape sa o poata vedea..mai incerci apoi dupa cateva zile...sau lasa-l singur cateva zile...sa nu te descurajezi..uneori nu e chiar asa simplu cum pare..dar sigur cand va fi pregatit va face cuib de spuma [uneori cand te astepti cel mai putin]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: