1

Topic: Sfaturi pentru incepatori !!!

Pentru inceput este cel mai indicat sa-ti cumperi un acvariu,dar trebuie sa ti cont si de specia pe care o vrei in acel acvariu,pentru-ca uni pesti au nevoie de un spatiu mai mare pentru crestere si reproducere.
Eu va recomand speciile de vivipari:xipho,guppy,platy,...etc.
Daca luati pesti,cumparati UN SINGUR MASCUL si 3-5 femele.(Daca luati masculi multi se bat intre ei pentru femele si teritoriu,daca avem o femele sau 2 nici atunci nu este bine pentru-ca masculu le alearga si o sa stea ascunse de el,este valabil aproape la orice specie)
Pesti cand ii cumparati va uitati atenti in acvariu sa nu fie vre-un peste mort sau sa dea semne de imbolnavire,ca atunci nu este bine sa v-a luati pesti de acolo.(Se pot imbolnavi si pesti cumparati de dumneavoastra).
Cel mai bine este sa luati de la un prieten,o cunostiinta..etc.
Vivipari nasc pui vii si sunt mai usor de reprodus si de intretinut.
Nu este bine sa luam cate 2 exemplare din fiecare specie pe care o vedem in magazin,pentru-ca fiecare specie,are nevoie de un mediu diferit.
Cel mai bine luam 2-3 specii de vivipari...de exemplu:xipho,velifera si platy.
Deoarece aceste speci au nevoie de o temperatura optima de 20-25 grade celsius.
Sunt aproape de aceeasi dimensiune si au nevoie de niste acvari mari,bine filtrate si oxigenate,cu plante multe.
Este indicat sa avem si un incalzitor cu termostat pentru a mentine temperatura apei constanta.
Acvariul pentru pesti alesi de mine trebuie sa aiba un volum de circa 60-70 de litri.
Apa trebuie sa stea 48 de ore la decantat pentru eliminare clorului din apa.
Plantele din acvariu trebuie sa fie naturale pentru oxigenare apei si pentru aspectul acvariul.
NU bagati obiecte de prin casa care v-a par tentante (plasticuri,pietre dupa afara..pentru-ca poate imblonavi pesti).
De asemenea nu bagati scoici in apa,contin calcar ceea ce nu este bine pentru pesti.
E bine sa avem un substrat de pietris cu granulatie de minim 3 mm.(nisipul nu este bun ..sufoca radacina unor plante).
Bafta
sa avetii pesti cat mai frumosi wink:heart:

2

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

salut! de ceva timp ma tot gandesc sa imi iau un acvariu cu pesti si sunt curioasa pestele molly cu ce alti pesti e compatibil ?? big_smile

3

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Molly este vivipar..si este bine sa fie tinuti cu alti vivipari ..ex: xipho,guppy,platy,velifera.
Acum depinde si de gusurile tale..
De exemplu eu am intr-un acvariu xipho rosi cu ochi rosi velifera ..galben-portocaliu-negru-baltat
Si se vede frumos,combinatile astea de culori...:X saL

4

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

big_smile hello! sunt la inceput de drum, pana acum n-am mai avut pesti niciodata. maine ma duc in piatza sa-mi iau acvariu,in primul rand...as vrea ceva mic, in jur de 30 l... ce-mi mai trebuie? am vazut fel de fel de lampe, filtre etc...de care imi recomandati??? cu ce pesti sa incep???

yoyo

5

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

este bine sa icepi cu pesti care nu sunt foarte pretenziosi eu iti recond guppy,neoni,carasi dar daca iti iei carasi ai grija sa nu tii alti pestii mai mici decat ei eu in acvariu am:guppy,xipho,pleco,neoni,si rasbora plante:anubias nana pitic:blb:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

6

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

ms

yoyo

7

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Salut toti membrii acestui grup.Tocmai m-am inscris pentru ca nu stiu mare lucru despre pesti si am primit un xifo de care m-am indragostit la prima vedere,iar acum vreau sa-i acord ingrijirile necesare.Cine ma poate ajuta cu sfaturi ma va face foarte fericita atat pe mine cat si pe pestisorul meu.Deocamdata il tin intr-un bol destul de mare si are doua plante.....cum credeti ca ar trebui sa-t tin?

8

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Eu nu recoman bolurile de oare ce pestii sunt foarte ametiti in ele. Mai bine iti ei un acvariu dreptunghiular.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

9

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

mersi,chiar daca bolul este destul de mare si are mult loc....?

10

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

da pt ca bolurile sunt rotunde si ei tot cauta un colt si fac asa pana ametesc

Adaugat: 21-10-2009 17:51

cati litri are bolul?

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

11

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

cred ca vreo 20 si are plante,nisip scoici.....si atat

12

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

scoate scoicile imediat!!!!!!!!!!!!
ca nu sunt bune deloc

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

13

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Am luat un acvariu de 102 litri, nisip si ce mai trebuie pe acolo, plus instalatii felurite - de aseara le-am pus in functiune Am sa vad de care pesti voi pune, ca deocamdata am inteles ca trebuie apa pregatita
Am si 3 plantute In dotare, la vanzare, erau ca accesorii si un soi de epava si nu mai stiu ce sunt ca niste bucati din lemn negricioase Ca sa fie mai frumos, am luat din casa cativa melci de aia mari, de la mare, sparti pe o parte - ca portite de trecere, si am pus pe nisip (ii am de ceva ani ca ornamente - amintiri, prin casa) Am inteles ca dupa circa o saptamana pot popula acvariul
Tot citesc si vreau sa fiu sigura......scoicile alea mari, ca melcii de mare nu sunt bune ? Le-am pus cu otet - asa spus sotul, sa vedem daca nu face bule, ceva care sa arate ca are calciu si pareau ok

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

14

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

buna..despre scoici am citit si eu ca nu-s bune..eu am lasat vreo 3 ratacite prin acvariu si vad ca nu s-a intamplat nimic..iti urez bafta in alegerea pestilor si sa ne spui si noua ce-ai ales!   :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

15

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Mercic Am sa mai vad ca am timp o saptamana sa mai iau pulsul in aceasta privinta

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

16

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Tot ce provine de la mare (scoici, melci, etc) sunt materiale calcaroase, care in apa dulce se descompun. Nu brusc si dintr-o data, ci treptat si chiar nu e ok, fac apa dura, iar pestii nu vor agrea acest lucru.
Este un produs de la Sera, Aquatan se numeste sau de la Jbl Biotopol, sau de la Tetra, Aquasafe. Poti sa iei unul din acestea (e aceeasi branza de la alte firme) si sa pui pentru cantitatea de apa pe care o ai in acvariu. De ex. din Sera se pun 5 ml la 20 L apa. Aceste solutii transforma apa de robinet in apa ok pentru pesti, elimina clorul si protejeaza branhiile pestilor.
De la Sera mai este un produs, Filter Biostart se cheama, dozajul e acelasi. Pui direct in filtru si creeaza bacterii care sunt de nelipsit intr-un acvariu cu pesti exotici.
Cu cele doua produse poti sa pui chiar azi sau maine pestii in acvariu.
Si pregateste-te! In majoritatea cazurilor, nu toti pestii supravietuiesc din prima, e mai greu cu acomodarea.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

17

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

pentru limpezirea apei ce idee mi=ai da??eu punCLEAROL de la JBL..e OK??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

18

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

E foarte ok, sau de la Sera Aquaria Clear

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

19

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Vai Shadowdinasty....nu cred ca m-as simti ok sa moara din prima ceva din prima colectie de pesti
Sotul meu a mai avut cand era tanar  :blb:  si a spus ca stie sa creasca, ca era o pasiune de tinerete de-a lui
In privinta melcilor....arata bine, dar mai bine cred ca i-as scoate daca nu sunt ok Dar as dori ca acvariul meu sa arate ca o bucatica de natura marina adusa in casa Si nu stiu de unde sa iau tot felul de accesorii Si iar ma intreb....am o gramada de pietre colectionate din diverse colturi ale lumii....oare nici astea nu sunt bune pentru design-ul acvariului meu ? :angel:

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

20

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

poate ai mai mult noroc  decat mine. :k:   .n-am stiut de ciclare si am pierdut din pesti[acum 6 luni] tu ai avantajul ca stie sotul tau ..eu am luat-o de la 0 .nu aveam nici net-ul. :wis:   ..vrei o bucatica de natura marina...sa inteleg ca nu vei pune pesti de apa dulce??  :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

21

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Sunt decoruri in forma de melci si alte "specialitati" marine, facute din ceramica, gasesti in pet-shopuri. Asa poti sa dai o tenta marina acvariului smile
Poti pune pietre, daca sunt foarte bine spalate si nu sunt calcaroase (adica nu se descompun)

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

22

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Inca nu stiu ce fel de pesti vor popula "fereastra" noastra Fiica mea vrea Betta sau Regali....ca nu stiu sigur Eu am citit de pesti care curata acvariul ...otto parca Am spus sotului ca vreau din cei care fac curat la locul lor de vietuire.....Adevarul e ca nu am facut sedinta mare - tot familionul, ca suntem 4, sa vedem ce punem inauntru :wis: ca asteptam sa se faca apa ok Si in privinta acelor Sera Aquaria si altele.....am sa spun sotului si el va hotari
In privinta ornamentelor....piesele din ceramica din petshop-uri ....e ceramica obisnuita sau tratata, ceva ? Ca am si niste chestii dragutele din ceramica...colectionate  :rusine:
Oare pietre de pe la ocean si alte locuri or fi bune - Am sa fac inventarierea / verificarea lor Am vazut pe net niste aranjamente tare dragute Si mai trebuie sa iau si muuuulte plantute....pentru un aer mai salbatic, mai virgin  tongue

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

23

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

se vede ca ai planuri mari si vrei sa faci totul ca la carte :k:   bafta :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

24

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Eh, Dana1, mai este mult pana sa fac totul ca la carte.. :ironic:
Am spalat si am pus pietrele de la ocean, sub forma unui soi de pod ....in caz de fugareala sa fie scapare pe sub pod  :bravo: Am mai scos din scoici ca mi se parea cam aglomerat Adica acum a ramas podul construit de mine  cool , o epava si 2 bucati de lemn, de nu stiu ce dar era in dotarea acvariului la achizitionare De asemenea, au mai ramas cam 3 melci incompleti, tot pentru fugareala Am si 3 plante....spunea sotul ca sunt un soi de orhidee, ca dat 10 lei bucata - una rosie si 2 verzi
Bun, acum ramane sa mai cumpar ceva verdeata, sa fac salbaticia acvariului si apoi....momentul X - cumpararea locatarilor
Eu vreau pesti care curata singuri (ca mai am in custodie si 2 papagali), fata vrea betta / regali / imperiali, baiatul il vrea pe Nemo....sotul spune ca vrem ce el nu a avut  smile
Cam care este sugestia voastra la combinatiile de pesti avand in vedere si ca acvariul este de 102 litri ?
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

25

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

fur si eu idei de la tine :k:    2 papagali am si eu ..primii locatari ai acvariului.degetele fetitei mele smile     [nu intelegea ea de ce nu-i poate tine in mana ca pe perusi]  smile   dupa ce s-a mai obisnuit si ea si eu..am luat un acvariu de 40-45L.si acum am 2 scalari ,o pereche betta si un mascul pus in acvariul cel mic[se bat masculii] 6 sanitari[2 coridoras,4 ancistrus].3 guppy.2 molly si o femela gurami[favorita fiului meu]  e cam aglomerat la mine  :wis:   am o planta[nu stiu cum se cheama]si in plan sa mai iau o planta  nu stiu cat de compatibili sunt ai mei[despre scalari se spune ca sunt mai agresivi..ai mei sunt pui] tu ai acvariu mult mai mare si obtiuni mai variate ..o idee mai buna ti-ar putea sugera SHADOWDINASTY :floare:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: