51

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

NOEMI ..daca tot esti draguta.. :pup:   imi spui si mie ce-s [xipho cumva  :wis:   ]..sa stii ca pozele nu-s prea reusite

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

52

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Shadowdinasty....draguta ca de obicei  :floare:
Am notat informatiile
In acvariu cam 26 grade sunt, dar cateodata mai coboara la 25 sau urca la 27 Mai multe grade nu am avut, deci se pare ca ma incadrez.
Unul din sanitari il mai vad, dar celalalt este tare pretios la infatisare Adevarul e ca de cand i-am pus in acvariu si a dat de epava, nu a mai iesit de acolo.....sau poate nu l-am vazut eu  :wis:
Acvariul este pozitionat intr-un colt al casei, deci lumina naturala este foarte putina Noaptea de pe la 9 sigur este stinsa lumina, dar peste zi....am sa urmaresc daca sta 8 ore aprinsa
Daca dai cu google pe imagini si scrii .... scalar koi...ai sa vezi acolo cam ce am Dar am tras cu ochiul prin forum si am vazut ca si Dana1 are unul negru ca al meu ....numai ca in total eu am 4 din care doar unul seamana cu al Danei1.
Mancarea....am niste fulgi si ceva granule, iar de unde am luat pestii, tipul a spus ca o data dau fulgi, o data granule Dar am sa caut si acea mancare pentru scalari....ca poate asa ii vad pe amandoi  smile

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

53

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

dana1 wrote:

NOEMI ..daca tot esti draguta.. :pup:   imi spui si mie ce-s [xipho cumva  :wis:   ]..sa stii ca pozele nu-s prea reusite

da sunt hipho img 1 : cred ca este femela si celalalt mascul

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

54

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

eu am 2 dar difera putin intre ie daca stai si te uiti atent[poate e o femela si un mascul.oricum nu stiu]..multumesc POSEIDON..si cu ocazia asta ..cum pot face pozele mai clare??fara blit..noaptea?? :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

55

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Dana, xipho din a doua poza are coada lirata. Iar 90% din ei nu pot avea puiuti, indiferent ce sex ar fi. Oricum, e splendid!!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

56

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

d-na Noemi de ce nu pot avea xipho pui :ironic:  hmm  neutral

57

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

multumesc.. :floare:   nici nu stiu ce am prin acvariu tongue    probabil te refereai ca cei cu coada lirata nu pot face pui..?? :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

58

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Pai si eu am un pestisor cu coada lirata ca in a doua poza a Danei1, si cum a scris Shadowdinasty....de ce nu pot avea puisori ? Si nu fac parte din xipho ?

Adaugat: 11-05-2011 14:05

Cum am mai "plans" in mesaje anterioare....nu ii vad pe cei doi sanitari....de fapt pe unul nu-l vad  :wis:
Am vazut pe unul, dar al doilea nu l-am zarit de cand l-am pus in acvariu  mad
La sugestia Danei1, aseara am clatinat usor epava, unde banuiam ca este, si nu a iesit Pe celalalt il zarisem dar s-a ascuns si el La mine de ce nu stau sa spele geamurile de la acvariu  :pls: asa cum facea la piata cand l-am luat ? Sa elimin oare din decor epava ?
Am urmarit si am facut orar de functionare a luminii....de fapt am cumparat 2 neoane cu lumina calda, si parca este mai bine asa Si locatarii cred ca s-au obisnuit cu noua locuinta ca misuna de zor peste tot...in afara de "rasistii" de sanitari  :furios:
Ce sugestie aveti pentru sanitarii mei ?

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

59

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

daca dai la DESPRE PESTI chiar prima pagina jos vezi 2 din ventuzele mele cum stau pe geam ..asa sunt si ai tai sau difera??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

60

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Da, Dana1, asa ceva am cumparat eu dar sunt tare scumpi la vedere

Imi poti spune de ce stau camuflati si nu ii vad?

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

61

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

stiu doar ca-s nocturni..se ascund de lumina poate..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

62

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Dar i-am urmarit si dupa ce le-am stins lumina, si dimineata, dupa o noapte fara nicio lumina si nu am vazut nic !!!!!!    :pls:

Aseara astia din familie faceau haz de mine ca poate unul l-a mancat pe celalalt  :einstein:  E posibil asa ceva ?
Iar puiul meu mic spunea acum 2 zile, ca un peste are gatul putin rupt  smile ....are doar 4 ani pustiul si abia acum invata si el despre pesti  :wow:  Dar aseara a dat raspunsul corect, ca pe acolo respira  :blb:

Revenind:
Oare sa scot epava de tot ca poate asa nu au unde se ascunde sanitarii mei ? Macar sa ii vad, sa stiu pe ce am dat banii  :bleah:

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

63 (edited by dana1 11-05-2011 14:47)

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

in general de sanitari nu se leaga nimeni. tongue   poate e mort pe undeva..sau e un maestru al camuflarii..  mult noroc fiului la invatat despre pesti..va face intrecere cu fiica-mea.. :k:   despre epava ..asteapt-o pe NOEMI.. :floare:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

64

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Merci Dana1  :pup:

Astept pe Noemi sau Shadowdinasty......sau altcineva care ma poate ajuta cu ceva idei pentru sanitarii mei disparuti prin acvariu... cool

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

65 (edited by dana1 11-05-2011 18:41)

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

imi place NEMO  ..pe SHADOWDINASTY o cheama NOEMI.[sper sa nu se amuze prea mult de stangaciile mele]..am crezut initial ca ai pos poza cu pestii tai..poti pune sa-i vedem si noi??[poate ale tale ies mai clare  decat ale mele] :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

66

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

big_smile Fetelor, tare m-am amuzat de ce ati scris, sper ca nu v-ati suparat. Shadowdinasty = Noemi, Noemi fiind numele mey adevarat.
Tare as vrea sa stiu ce fel de sanitar ai luat: care mananca resturi sau care se lipsete de geam? Daca e gunoier, nu e problema ca nu iese. Daca e geamgiu, atunci ceva nu e bine.
Nu ti-as recomanda sa scoti decorul, este un refugiu pentru pesti, un loc unde se pot simti in siguranta, atunci cand e cazul.
Xipho lira e o specie creata in laborator, creata pentru frumusete si foarte multe exemplare nu pot avea puiuti din cauza unor malformatii pe care noi nu le vedem, dar ele exista.
P.S. Nu sunt doamna (mesaj pentru Alex) smile
Astept sa ne "vedem" si maine.
Rolord, sanitarii se tin pentru eficienta. Sunt ca si vantul. Nu ii vezi, dar vezi curatenia lasata de ei smile

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

67 (edited by dana1 12-05-2011 06:18)

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

lasa NOEMI.. ca vedam noi cum avansam dupa ceva timp.. :k:    ..sa nu creada nimeni ca cei mai maturi nu pot lua lectii de la cei mai tineri.. tongue   SA INVETE ALTII DIN GRESALELE NOASTRE SI SFATURILE TALE   :k:     pana una alta..BAFTA LA FACULTATE.. :k:   si..ca sa nu devin of-topic..cu ce erau hraniti aluvionii pe timpuri[cand nu erau atatea tipuri de hrana prin magazine]??  si pestii[in general]??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

68

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

am de vreo un an un an jumate 3 hiphori dintre care 2 femele si un mascul lira acum stiu de ce nu au aparut puisori
si la moly este tot aceiasi poveste ca si acolo am o pereche si masculul e tot lir a
deci trebuie sa le iau alti masculi
uitati pozele cu ei

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

69

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Of Shadowdinasty.....cand i-am luat erau lipiti de geamuri  :wow: Deci sunt geamgii
Si aseara m-am uitat si nu i-am vazut  :furios: ma streseaza la culme ! Cum sa fac ?

Poseidon, ce seamana pestii mei cu ai tai......deci am doar decor, nici pomeneala de pui de xipho  :wis:
Am sa incerc sa pun poze, dar nu promit o zi anume  :rusine:

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

70

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

mie-mi place acela galben de la ALEX.. :hihi:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

71

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Daca e sa continui seria de gafe, cred ca Poseidon este Alex...
Si atunci pot spune ca o zebruta de-a mea este galbena....

Pestii pot scoate plantutele de unde le pusesem ? Ca vad ca este una deasupra "baltii" si parca la una a ros de jos

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

72

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

unele persoane isi scriu numele adevarat la semnatura.. :k:   uneori plantele ies la suprafata daca nu sunt infipte bine..din gafele astea devenim noi profesionisti   :k:       nimeni nu se naste invatat.. tongue     .

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

73

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Ah ! Semnatura....Roxa

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

74

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

da asa ma numesc Alex
multumesc Dana dar care acela galben tot iti place sau celalalt cu coada galbena si puncte negre?
trebuie sa cumpar baterii si am sa fac si poze la betta sa vi le arat

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

75

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

cred ca amandoi..cunm faci tu de-ti ies pozele clar??ca mie-mi iese urate de tot.. tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: