326

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Carne de pui fiarta se da ff rar si nu se abuzeaza de acest lucru. Carnea de pui contine proteine, glucide, vitamina B3, B6, putine grasimi etc.... Nu chiar atat de recomandat sa le dam pasarilor noastre carne. Daca vreti sa faceti lucrul asta mai bine le dati insecte, ei asta mananca in mediul lor natural, carne nu au de unde sa isi procure...

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

327 (edited by rares93 18-11-2009 19:37)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Este singura carne permisa pentru pasari cea din piept de pui, si asa ar trebui si la om in fine.
Eu le dau alor mele odata la 2 saptamani si sunt fericite bine mersi.De unde insecte iarna? sau si daca ar fi vara nu cred ca ai pandi dupa colt cu plasa de fluturi..
Si dece sa omori bietele insecte pentru a le da pasarilor, ei bine este acelas lucru cu datul pasarilor vi la serpi reptile si mai stiu eu ce , trebuie sa ne folosim de ceea ce avem si nu sa distrugem habitate.
Daca iubesti animalele , nu iubesti doar pasarile catelu si pisica iubesti toate animalele inclusiv larvele! toate au un rol in natura! cand sunt vanate de animale e altceva

:hamster: My name is COdY tongue

328

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ia gandeste-te putin. wink Insectele se inmultesc foarte repede si rozatoarele la fel. Dc crezi ca se  vad roazatoarele congelate pt serpi? Se inmultesc ff repede, daca nu ar fi serpi si alte pasari rapitaore pana acum am fi invadati de sobolani si alte cele. Iar cu insectele este acelasi lucru. Lant trofic, nu poti sta in calea naturii....
Insecte se pot gasii la pet shop, se vinde ca hrana pt pesti. wink

opss....acum mi-am dat seama ca sunt off topic. Scuzati-ma. :rusine:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

329

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Nu mai zice nimeni nimik ???

Adaugat: 19-11-2009 19:33

rares93 ce iti mai fac puisorii?
Mai pune te rog daca vrei poze cu ei sa ii vedem si noi big_smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

330

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Am sa mai pun poze cand au ochisorii deschisi smile
Fac o galagie puisorii.. waaai cand intra una din zebre in cuib incep sa fasaie de foame, intra parintii si ii  hranesc. :pup:

:hamster: My name is COdY tongue

331

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

big_smile ce dragutzi atunci astept pana mai cresc big_smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

332

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

:pls:

:hamster: My name is COdY tongue

333

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Sa-ti traiasca puishorii, Rares!
Claxoneii mei, cum le zice Iusty smile, sunt inca la faza de construire a cuibului. Fuge Zuzu al meu toata ziua si trage de orice ata, pai sau orice pana gaseste. Vad ca s-au mai implinit putin. Arata ca doua gogoshele mici. S-or pregati, oare, de pui? Isi fac provizii? :wow:

Adriana

334

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elifie@
zebrele tale isi construiesc cuibul. ar trebuie sa se imperecheze din clipa in clipa daca nu au facut-o deja

335

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Au facut-o ca le-am vazut eu! :bravo: Problema e ca nu stiu cat timp trebuie sa treaca de la imperechere pana la depunerea oualelor? :bang:

Adriana

336

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie wrote:

Au facut-o ca le-am vazut eu! :bravo: Problema e ca nu stiu cat timp trebuie sa treaca de la imperechere pana la depunerea oualelor? :bang:

asta nu stiu sigur ,dar oricum in jur de 1sap.

337

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ups! Pai a cam trecut ceva vreme de cand le-am vazut eu... :bang: Eh, treaba lor! Daca vor sa ma faca bunica, abia astept! Daca nu, o sa le iubesc la fel de mult, dar le avertizez ca le iau o colivie mare mare si mai cumpar 2 pescarushi japonezi. Asa ca, sa se gandeasca bine! smile

Adriana

338 (edited by gabyosm14 20-11-2009 00:09)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

nu mai stiu sigur ori 1 sap. ori 2 smile)... lasa-le si u timp sa se gandeasca la propunerea ta

339

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Si zebrutele mele muncesc de zor la cuib, daca au de gand sa ma faca bunica ma bucur, toata vara au avut cuibul scos.
Ma bucur ca se impaca atat de bine cu pescarusii incat se ciugulesc intre ei :heart:.
Rares, sa-ti traiasca puisorii si sa creasca mari.

Vicky - Mamica fericita

340

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc Elifie, Misha :pup:

Adaugat: 20-11-2009 14:59

Am reusit sa surprind toata familia, doar ca in fata culmea ca e puiul cel mai mic, si eu vroiam sa surpirnd puisorii cu ochii deschisi (primii 2 ) dar e bine si asa. :bang:

:hamster: My name is COdY tongue

341

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Niste draguti :heart: Sa-ti traiasca! :pup:
Multivitaminico este bun si pt. claxonei :rusine: ? Ma gandeam ca s-ar putea sa-mi iau si eu o pereche de zebrute si nu stiu ce vitamine sa le dau..daca le trebuie.. big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

342

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Iusty wrote:

Niste draguti :heart: Sa-ti traiasca! :pup:
Multivitaminico este bun si pt. claxonei :rusine: ? Ma gandeam ca s-ar putea sa-mi iau si eu o pereche de zebrute si nu stiu ce vitamine sa le dau..daca le trebuie.. big_smile


Multumesc Iusty, vitaminele eu te sfatuiesc sa li le oferi din morcovi, mere, spanac, patrunjel(putin),proteinele din ou fiert si carne din pieptul de pui sau insecte de pesti, sale pui polen in seminte o lingurita , si semintele pentru ele. Sunt suficiente pentru a le asigura o viata frumoasa si sanatoasa , a da apa proaspata si os de sepie fara arome si coloranti, sa fie alb fara gust si fara culoare! :blb:

:hamster: My name is COdY tongue

343

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Zebrutele trebuie sa aiba tot timpul cuib in colivie? hmm

Adaugat: 20-11-2009 23:13

Am inteles :k: ...acuma am inceput sa ma documentez si caut o colivie cat mai spatioasa..colivia lui Angel e buna :rusine: ?

Adaugat: 20-11-2009 23:15

Am uitat poza big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

344

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

E f. buna

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

345

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

@ iusty
E prea buna colivia aceea, iar cuibul nu trebuie tinut in permanenta... numai atunci cand vrei sa-i imperechezi :k:

346

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Este buna colivia lui Angel, iar cuibul il pui doar cand le imperechezi cum a zis Gabi. smile
Poze noi cu puii (neclare) dar merg big_smile

Adaugat: 21-11-2009 09:06

Si inca una big_smile

:hamster: My name is COdY tongue

347

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Eu aseara am ramas cu gura cascata. Stiti ca zebrutzelor le-am luat cuib si un fanar plin cu tot felul de materiale pentru cuib. Cum claxoneii mei nu intrau in cuib, am decis sa trag putin capacul sa intre putina lumina ca sa vada despre ce e vorba. Ei bine aseara, am observat ca fanarul este gol si, mai mult, unde lasasem intredeschis capacul de la cuib acum e captusit cu atzele din fanar! Si-au captusit la interior tot cuibul! Cand or fi facut asta, nu stiu, ca ieri parca era fanarul plin. :wow: Oricum, am fost atat de impresionata de instinctul lor si chiar pot sa spun ca-s foarte inteligente! :heart:

Adriana

348 (edited by ella_costan 21-11-2009 10:03)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Sunt foarte frumosi Rares sa-ti traiasca  incep sa isi construiasca cuib pentru puiuti cel mai sigur.... speram sa ne spui ca au depus primul ou...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

349 (edited by deyseby 21-11-2009 11:38)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

fiecare lucru facut de animalutele noastre ne pare super interesant. si da sunt foarte inteligente. daca ar fi si oamenii ca ele.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

350

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie wrote:

Eu aseara am ramas cu gura cascata. Stiti ca zebrutzelor le-am luat cuib si un fanar plin cu tot felul de materiale pentru cuib. Cum claxoneii mei nu intrau in cuib, am decis sa trag putin capacul sa intre putina lumina ca sa vada despre ce e vorba. Ei bine aseara, am observat ca fanarul este gol si, mai mult, unde lasasem intredeschis capacul de la cuib acum e captusit cu atzele din fanar! Si-au captusit la interior tot cuibul! Cand or fi facut asta, nu stiu, ca ieri parca era fanarul plin. :wow: Oricum, am fost atat de impresionata de instinctul lor si chiar pot sa spun ca-s foarte inteligente! :heart:

Sa te vedem cu puii big_smile:sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue