376 (edited by elfie 22-11-2009 23:13)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

O intrebare stupida: fetitzele chiar nu canta deloc, sau scot un "tic-tic" din cand in cand? :bang:
Ceea ce pe mine ma scoate din pepeni e faptul ca nenea de la care i-am luat a zis ca Zizi (acum Zozo) e fetitza!!! Frate, chiar le e teama ca or sa-mi faca milioane de pui si o sa-i ruinez afacerea? I-am vrut pereche ca e normal, cu totii vrem pereche. Si nu cred ca era vorba de vanzare aici. Pusesem ochii pe Zizi din prima, deci oricum o luam si oricum luam doi. Chiar imi vine sa ma duc sa-i zic vreo doua! :furios:
Si eu care credeam ca nu am noroc de pui. :bang: Logic, saracii, nici daca ar vrea nu ar putea sa faca pui in formula asta. smile
Da, diferenta e mai mult decat evidenta...

Adriana

377

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

aaa eu maine sau poimane ma duc sa schimb masculu asta polar smile

378

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Iar eu ma duc sa-mi iau doua fetitze. Si cand te gandesti ca vroiam sa-mi iau pescarusi japonezi. Mi-am pus pofta in cui pana nu cumpar voliera. :cry: Dar o sa am 4 zebrutze. big_smile Daca as gasi si eu o eschimoasa pentru Zozo, ce bine ar fi ! :angel:

Adriana

379

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

niste poze facut de fostul stapan al baietelului meu bland

Adaugat: 23-11-2009 00:17

alte...

380

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Cat de fruosi sunt! :heart:

Adriana

381

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Sunt superbi... sa va traiasca ... :pup:

Lasa Elfie asta e , curant iti vei lua voliera si vei putea avea si perusi japonezi...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

382 (edited by deyseby 23-11-2009 10:16)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie wrote:

smile
Multumesc pentru aprecieri! Deyseby, si nimfele tale sunt superbe si mi-as dori si eu una, doar ca trebuie sa-mi reconfigurez si sa-mi reamenajez camera. O sa fiu campioana pe acest site la numarul de copii.

o sa-ti dau  cu cea mai mare placere o pereche in primavara daca vrei. o sa am 3 perechi la inmultit si o sa fie de unde.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

383

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Gaby sunt minunate zebrutzele sa-ti traiasca :bravo: :k:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

384

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie wrote:

smile Foarte tare! Asa ma gandeam si eu, ca familia nu e destul de numeroasa smile. Ok, acum, ca sa nu-mi iau tzeapa again, cum deosebesc fetitzele de baietzei cand ma duc sa le cumpar. Nu de alta, dar chiar ar fi o tragedie sa am 4 baietzi. :bang:

Multumesc pentru aprecieri! Deyseby, si nimfele tale sunt superbe si mi-as dori si eu una, doar ca trebuie sa-mi reconfigurez si sa-mi reamenajez camera. O sa fiu campioana pe acest site la numarul de copii. smile

Mony, nu am lesinat, dar nici mult nu mai am. big_smile

Rares, merci si pentru sugestia legata de nume.

Cu mare placere am sa te ajut defiecare data smile
Eu am sa am 3 perechi de zebre in primavara tongue hihi mai multe ca tine smile Puii ii voi schimba pe o pereche un pui il pastrez daca am noroc sa fie maro si mascul voi fi cel mai fericit, si o zebra voi vinde sau voi dona cui este nevoie tongue precizez ca sunt din Aiud/Alba. Deci 4 pui unu ramane 2 sunt schimbati pe o pereche, si 1 vedem smile

:hamster: My name is COdY tongue

385

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

deyseby wrote:

o sa-ti dau  cu cea mai mare placere o pereche in primavara daca vrei. o sa am 3 perechi la inmultit si o sa fie de unde.

Vai cat mi-as dori! :bravo: :heart: :bravo: Merci, meri, merci! :pup: :pup: :pup:

Adaugat: 23-11-2009 19:34

Eh, Raresh, iti dai seama ca mi-as dori puiutzul, dar sa vedem ce e: baietzel sau fetitza. :bravo: Eu sunt din Bucuresti.

Adriana

386

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

De abea astept sa-mi iau niste claxonei big_smile :heart: ...o sa-i numesc Claxonel si Claxonica :bang:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

387

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Super Iusty :k:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

388

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Foarte bine Usty, sa-ti alegi cele mai frumoase zebruiltice din magazin sau piata!! :sanatate:

Adaugat: 23-11-2009 20:21

elfie wrote:

Eh, Raresh, iti dai seama ca mi-as dori puiutzul, dar sa vedem ce e: baietzel sau fetitza. :bravo: Eu sunt din Bucuresti.


Distanta este o problema neutral deoarece Aiudul este in Jud Alba, respectiv Transilvania.. deci la 400-500 Km distanta sad

:hamster: My name is COdY tongue

389

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Iar a inceput masculul sa-i smulga pemele femelei sad Ce sa le fac?
Uite ce i-a facut...

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

390

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Da-o pe femela cu vitamina A pe spate, si dale nist suplimente de vitamine vitaminol cauta la farmacie si le zidolvi in apa. Atentie 3 zile se foloseste tratamentul , apoi pauza de o luna. Inca ceva, cat ti tratamentul apa trebe schimbata 2 ori pe zi.
Vitaminolul este praf si le pui un varf de cutit in apa indiferent de cantitatea de apa! este f. puternic. succes ! :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

391

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Da de ce o bate? si o chinuie asa rau? Si ai mei se mai ciondanesc dar nu a facut asa niciodata e un rau ... imi e mila de saraca pasarica :cry:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

392

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Salut la toata lumea.Am vazut problema cu smulsul penelor.Treaba este urmatoarea masculu ii smulge penele femelei pentru ca el nu are la indemana materiale pentru a pune in cuib,asa ca cumparati un cuib ajutator care are materiale pentru aranjarea cuibului iar masculu nu o sai mai "fure"penele femelei.Am mai vazut treaba cu aruncatu oului din cuib,masculu sau femela le arunca pentru ca nu sunt fecundate,adica este ca o gaina care nu este calcata de cocos si ou iese limpede.Nu va mai speriati cand arunca ou din cuib pentru ca este normal iei stiu foarte bine daca este bun sau nu.Si eu am avut 2 perechi de zebre una dintre ele mia facut 4 oua,din 4 oua 3 pui miau iesit al 4 ou lam gasit imediat ce lau facut jos,lam luat si lam aruncat.Bafta in continuare la scoaterea puilor!!!:heart:

canari sunt pasiunea mea!!!

393

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Bogdan are dreptate! smile

:hamster: My name is COdY tongue

394

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

OK multumesc!

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

395

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

nai pentru ce...daca mai apar probleme anuntane si noi iti vom da sfaturi ce te vor ajuta..Numai Bine!!!

canari sunt pasiunea mea!!!

396

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Iusty wrote:

De abea astept sa-mi iau niste claxonei big_smile :heart: ...o sa-i numesc Claxonel si Claxonica :bang:

tare faza cu numele smile

397 (edited by bogdan.g 25-11-2009 16:57)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ia uitati de unde bea saracutele zebre australiene apa o sa vedeti si un perus acolo [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Q9fMzgRrUzc&feature=related[/youtube]

canari sunt pasiunea mea!!!

398

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

waw..dar sunt multe.............  smile

:heart: -SABINA- :heart:

399

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

La un moment dat vine si un perus verde pe acolo tongue

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

400

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

poly wrote:

waw..dar sunt multe.............  smile

pai ele sunt pasari de stol

Adaugat: 26-11-2009 01:19

aaa azi i-am luat mascului polar  pereche big_smile este o femela gri