301

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ella_costan wrote:

Elfie sunt superbi .... nu se cearta daca la dai drumul la toate speciile?

Absolut deloc! Manaca chiar din acelasi castron cand le dau ou si din acelasi ciorchine de mei. Si nu numai zebrele cu perushii, chiar si Paulie care-i un micul alexandru. Ai mei se inteleg foarte bine, multumesc lui Dumenzeu!

Adriana

302

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Da, foarte frumos mie mi-ar fi frica sa ii las cu un Micul Alexandru pe firavele zebrute.....oricum sunt superbi

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

303

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ella_costan wrote:

Da, foarte frumos mie mi-ar fi frica sa ii las cu un Micul Alexandru pe firavele zebrute.....oricum sunt superbi

Dar sunt liberi. Sper ca nu ai inteles ca-i tin in aceeasi colivie, doamne fereste! Cand le dau drumu, le dau la toti, iar Paulie e foarte pasnic. Spre exemplu, Ina (unul dintre perushi) doarme cioc in cioc cu el si nu-i face nimic.

Adriana

304

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie....zizi si zuzu sunt asa scumpi.Bijuteriile alea mici sunt pusi pe vizite,nu?Dar ce batos sta acolo Paulie.....cei mici ,amandoi fac cat ciocul lui. :pup:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

305

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Am inteles ca doar le dai drumul impreuna mie mi-ar fi frica sunt mult prea micute ca sa stea pe langa un micul Alexandru cum e Paulie

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

306

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihay28 wrote:

posibil ca puiul a murit din cauza ca nu a putut sa sparga coaja...dar asta e, lasa sa iti cresca sanatosi ceilalti si totulva fi bine.

Eu cred ca a murit puiul in ou deoarece nu a mai fost clocit de parintii dupa ce a iesit ultimul pui, puiul din ou fiind nedezvoltat nu a reusit sa sparga oul si.. mna.. se mai intampla.
Oare cum e la tine acasa cu toate zburatoarele prin camera? big_smile
Cred ca este superb, Perusi, zebre australiene Micul alex. .. :heart: (Elfie)

:hamster: My name is COdY tongue

307

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Suana, intr-adevar, zebrutzele sunt puse pe vizite. Am mai scris eu pe aici. Ele se ghideaza pe principiile: in colivia altora e mai bine si mancarea de la altii e mai buna. smile Si nu sunt sperioase, ceea ce ma bucura.

Ella, cum iti spuneam, Paulie e bland iar ele sunt libere.

Rares, imi pare inca o data rau pentru puiutzul pierdut. sad
La mine acasa e o nebunie de culori si o nebunie de ciripituri si e asa de frumos! :heart: Nici nu stii la care sa te uiti mai intai, fiecare face cate o faza de mori de ras. Ii iubesc tare mult! :heart:

Adriana

308

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Rares i-mi pare rau pt ultimul pui dar ii ai pe ceilanti.
elfie , este adorabila poza cu zebrutele in vizita la "urias" . si cum se uita amandoua la el de speriate." vai oare ne prinde". :pup:  :pup:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

309

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Am intelel Elfie oricum e o splendoare sa ai atatea specii..... pupici pt toti ... :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

310

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Buna sunt noua pe aici si am citit ce ati tot scris voi si mam hatarat sa imi cumpar si eu o pereche de zebrutze cat de curand:D . Abia astept si astept sfaturi de la voi.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

311

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

si eu Estera de cand urmaresc momentul sa mi iau o pereche de zebrute...dar ceva ma impiedica...sa mai astept putin big_smile..pana la primavara mi se pare cam mult...faza este ca eu mi as lua o pereche, dar in timpul saptamanii sunt la liceu si stau intr'o garsoniera, iar in weekend vin acasa...acasa nu pot sa le aduc ca nu mai am unde sa le tin pe perioada iernii k mai am inca o pereke de perusi si o pereche de nimfe :blb: ....si dak le as lasa pe prikindele singure de vineri dupaamiaza pana duminica dupaamiaza oare are ceva ? le p[un apa proaspata si mancare mai multa...ajutati-ma cu un sfat...va multumesc !!!

312

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Eu vreau sa mi le iau de craciun big_smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

313

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Mihay, este o problema daca micutelor nu le schimbi apa cel putin zilnic! se dezvolta bacterii de pe ciocul lor in ea si pot muri dupaia.. deci ar cam fi o problema.
Puisorii mei cresc pe zi ce trece si-au dublat/triplat greutatea initiala :rusine:

:hamster: My name is COdY tongue

314 (edited by deyseby 17-11-2009 20:48)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

rares93 wrote:

Mihay, este o problema daca micutelor nu le schimbi apa cel putin zilnic! se dezvolta bacterii de pe ciocul lor in ea si pot muri dupaia.. deci ar cam fi o problema.
Puisorii mei cresc pe zi ce trece si-au dublat/triplat greutatea initiala :rusine:

bravo Rares pt reusita.
Mihay daca nu poti sa te ocupi de lele mai bine nu lua. e cel mai bine.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

315

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ella_costan wrote:

Am intelel Elfie oricum e o splendoare sa ai atatea specii..... pupici pt toti ... :pup:

Multumesc, Ella. Si tu ai doua inaripate absolut superbe! Sincer iti spun ca m-am indrafostit de ele de cum le-am vazut! :heart: Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase!

Adaugat: 17-11-2009 21:19

Deyseby, multumesc frumos pentru aprecieri! Doua cioculetze portocalii iti transmit pupici. :pup:
Rares, felicitari pentru evolutia puiutzilor. :sanatate:
Mihai, ei bine, aici e o problema. Nu numai ca dezvolta bacteii apa, asa cum bine a spus Rares, dar mai au obiceiul sa se si sclade in ea. Cel putin ale mele asa fac. Daca ai avea macar pe cineva care sa se ocupe de ele in week-end, ar fi ceva. Poate totusi gasesti o solutie. Daca nu, atunci ar trebui sa amani achizitionarea lor. sad

Adriana

316

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

am inteles...acum singura solutie este sa mai negociez cu mama sa le pot aduce acasa..si ei ii plac, numai ca pe perioada ata mai friguroasa trebuie sa le tina in camera la ea, si mai am si 1 pereche de perusi si una de nimfe si cam fac galagie wink) ..dar oricum ,vad cum fac pana la urma, daca nu merge nicio solutie o sa'i zic ca mi le'a adus mos nicolae big_smile

317

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

smile Foarte tare! Buna idea cu Mos Nicolae! Vad ca esti hotarat sa-ti iei zebrutze, atunci gandeste-te ca nu o sa le poti transporta ca sa le ai cu tine si in timpul saptamanii. Asa ca vo ramane in grija mamei pana se incalzeste si gasesti tu o solutie sa le tii aproape. Apoi, in ceea ce priveste galagia, daca mama ta e obisnuita cu nimfele si cu perushii, crede-ma ca zebrutzele vor fi repetente la capitolul galagie. Si acum, ca tot vorbesti de santaj sentimental cu mama ta, sunt convinsa ca o sa se indragosteasca pe loc de ele. Sunt extrem de simpatice! Spre exemplu, tatal meu nu le-a avut cu animalele toata viata lui. Mereu comenta: ratza macane, pisica miauna, cainele latra etc. Ei bine, vara asta am dus pasaretul la ai mei cand am plecat in concediu. La intoarcere, tata mai avea putin si ne zicea sa le mai lasam. E topit dupa ele. De fiecare data cand vorbim, numai de ele ma intreaba: ce fac aia micii? Am zis, daca ne ajuta Dumnezeu, si avem puiutzi, ii dau tatalui unul, ca mi s-a rupt inima cand l-am vazut cum se uita lung dupa ele la plecare.

Adriana

318

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Deci aduci noi mentori in ale zebrutzelor ! Foarte bine! Briliant deadreptul :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

319

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Rares, imi pare rau pt. al 5-lea puiut sad sa ai mare grija de restul..sa-ti traiasca si sa creasca mari :heart: :pup: Succes!
Si mie mi-ar placea sa am o pereche de claxonei :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

320

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Foarte buna ideea cu Mos Nicolae ..... asteptam vesti ca ai pus-o in aplicare

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

321

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihay28 wrote:

am inteles...acum singura solutie este sa mai negociez cu mama sa le pot aduce acasa..si ei ii plac, numai ca pe perioada ata mai friguroasa trebuie sa le tina in camera la ea, si mai am si 1 pereche de perusi si una de nimfe si cam fac galagie wink) ..dar oricum ,vad cum fac pana la urma, daca nu merge nicio solutie o sa'i zic ca mi le'a adus mos nicolae big_smile

super tare. o aduci in fata faptului implinit. smile

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

322 (edited by rares93 18-11-2009 14:24)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Iusty wrote:

Rares, imi pare rau pt. al 5-lea puiut sad sa ai mare grija de restul..sa-ti traiasca si sa creasca mari :heart: :pup: Succes!
Si mie mi-ar placea sa am o pereche de claxonei :heart:

Asta e.. cei 4 cresc pe zi ce trece, deja le-au dat cotoarele la penutele de la aripi maine poimaine cel mare face ochi big_smile :pup: :pup: :pup:
In vederea achizitoinarii unei perechi de ,,claxonei" : Pretul-30 lei bucata deci accesibile ca pret
                                                                                   Colivie media sau mare
                                                                                   Multe bete pe care sa se zbenguie
                                                                                   Hrana speciala pentru zebre de la Padova(asta folosesc eu ) si mai poti sa le dai ou fiert, mere, morocvi, salata,spanac, carne din piept de pui fiert big_smile
                                                                                   Apa proaspata si multa multa multa iubire din partea ta pentru ele :heart:

:hamster: My name is COdY tongue

323

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Din cate stiu eu carnea nu le face bine....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

324

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Carnea din piept de pui fiarta eu stiu ca este buna dar nu altfel de carne big_smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

325

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Nu am stiut ca cea din piept de pui e buna.... o sa incerc si eu sa vad daca se ating de ea ...:P

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture: