51

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Elena... sa stii ca ai dreptate,chiar mi se parea si mie maricel,m-am uitat acuma pe inel si scrie MCS H 13 02 02.Al meu e fix ca al tau la comportament,dar ce am noroc e ca e pofticios si vine daca am ceva in mana.Ma bucur ca si fratiorul lui a ajuns bine smile

- Bianca

52

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

smile  Si al meu are pe inel MCS H 13 051, se pare ca este de la acelasi crescator din Ungaria iar ultimele cifre au legatura mai degraba cu un nr. de ordine  decat cu data efectiva a eclozarii pasarii.  Cine sta sa bata inele in fiecare zi in functie de cati pui s-au nascut? :ironic:

53

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Vali,codul ala e ceva legat de numarul puiului la tine. la noi arata ca o data dar vb ta... atatea inele... cine-o stie ce varsta ar avea ei de fapt.Bianca, cauta pe google ca eu am vazut acolo poza cu un pui de 3 luni sa vezi cum arata smile))) da pe aici pe la noi asa se obisnuieste. se aduc animale din ungaria si vai ce crescatori experimentati suntem noi. Eu i-am taiat azi 5 pene cele mai lungi din fiecare aripa ca sa stea mai mult la nivelul nostru si sa se obisnuiasca. o sa-i creasca la loc... acum e mult mai cumintel, merge pe jos si si se urca pe canapele.

54

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Da,va rog sa ma scuzati,m-am uitat ft bn (nu statea) am gresit,ultimele 2 cifre sunt 01 nu 02 big_smile deci al meu e primul? ciudat  smile

Desi sunt TOTAL impotriva,asa am facut si eu azi,altfel nu mai avem nici o sansa cu el,zbura cat mai sus posibil si chiar ar fi ramas un salbatic,acum e perfect,desi sincer i-am taiat fff putin,doar cat sa nu zboare sus pe dulap/lustra smile si deja ne intelegem mult mai bine,curand venim cu poze  :heart:

- Bianca

55

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Bianca, trebuie sa ii tai cinci din fiecare cat mai aproape de baza. Al meu sta pe umar si se zgribuleste vorbeste cu mine maraie smile dar e terorizat de mana.... nu suporta sa pui mana pe el. dormea dupa tv si am vrut sa il scot si m-a capsat bine de tot. mi-a dat sangele. el nu musca tare, doar asa usor si ii place sa ma linga pe degete si sa ma muste. Cu codul e porcarie. nu stiu daca aia e data nasterii. pune poze cu el.

56

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

El este strengarul mozolit  :hihi:  :heart:

- Bianca

57

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Ce frumos e, sa-ti traiasca si sa te bucuri de el! Ce mamici fericite sunteti ca ai vostri mananca fructe si legume! Eu am 3 perusi si asa ma chinui cu ei sa manance fructe si legume, dar cum le pun in cusca asa le si iau cand le fac curat , foarte rar ciupesc din cate ceva, doar la morcov il rupe cu ciocul si-l arunca jos, dar ma bucur ca face si asa , poate mai inghite zeama macar! smile

58

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Seamana perfect smile al meu tipa de ma inebuneste!!!!!!

59

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Nu e ca cel care a jucat in paulie?
Frumosi foc sunt.

http://ricas.sunphoto.ro/

60 (edited by biancadumi 15-09-2013 12:38)

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Da,pe al meu chiar asa il cheama big_smile

2 filmulete noi smile ne intelegem super bine deja  :ok: sta numai pe umarul meu si adooooora sa fie scarpinat,e o dulceata  :heart:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nM1BY2pBzVA[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Bqgd7B0a1EU[/youtube]
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-09-2013 12:38[/merge_posts_bbcode]

Ne place mult sa ne jucam cu mingiuta smile si in filmulet de poate observa,daca o scapa de duce repede dupa ea  :heart:

E foarte bland,incredibil cat de mult s-a schimbat dupa ce i-am scurtat din aripi,nu incurajez asta,dar el fiindca avea deja 7 luni si zbura perfect,se urca mereu pe dulap/lustra si nici o sansa sa il dau jos.Acum e foarte bland,doarme in pat,se mai suie intr-o incapere din dulap unde i-am pus acolo mancarica,apa si un prosop,si toate jucariile si le duce acolo,cand are chef de joaca si le ia si vine in pat cu ele sa ne jucam smile ii plac mult mingiutele,are vreo 5-6,dar cel mai mult se joaca cu asta alba smile e tare caraghios  :heart:

- Bianca

61

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Au!Ce scump e!Sa iti traiasca si sa se faca mare!Un nou si dragalas Paulie :heart: .

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

62

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Noi ne intelegem foarte bine smile E foarte jucaus si "vorbaret" nu ii tace gura deloc smile) incearca sa imite,e un caracghios   :heart:  momentan chiar nu am timp deloc de poze,dar incerc cat de curand sa revin cu poze mult mai bune cu el (aparatul cel bun fusese la reparat,de aceea pozele puse cu el sunt de calitate cam slaba big_smile ) Elena,fratiorul ce mai face? Paulie e innebunit dupa mingiute si dupa scarpinat,asa mult ii place ca daca ma opresc ma ciupeste un pic,ceva gen "Ce faci!?? Nu te opri!!! Mai vreau!! "  smile

- Bianca

63 (edited by elenad 15-10-2013 22:43)

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Idemmm si la noi!!distruge tot ce prinde si se tine dupa sotul meu ca un copil. se zgribuleste tot la mangaiat si maraie smile) latra, si imita sunetul de pupic. cam ciupeste in joaca dar doare. totusi, observ ca inca ii e frica de mana, cu toate ca ne iubim de numa'
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-10-2013 22:43[/merge_posts_bbcode]

si noi tot paulie ne numim smile))))))) cred ca-i schimb in kiwi