26

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

daaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Adaugat: 23-10-2009 20:20

smile  smile   smile     smile         smile        smile  super

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

27 (edited by luky-muky 27-10-2009 15:14)

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

sunt niste pasari frumoase...ce n-as da sa am mai multe specii de pasari :heart:

I love animals :heart:

28

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

stie careva vreun crescator la noi in tara?


vreau sa ma interesez pentru ca la casa as vrea sa imi iau unul,sunt foarte inteligenti si frumosi  :heart:

- Bianca

29

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Uuuu,ce draguti sunt,dar,din pacate nu stiu pe nimeni care ii creste... neutral

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

30

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Da,sunt extrem de frumosi si inteligenti  :heart: 

Cine nu stie despre ce vorbesc,e acel papagal din filmul "Paulie"  smile

- Bianca

31 (edited by Latifa 17-04-2012 15:26)

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

iloveanimals wrote:
Sandryta wrote:

ati vazut filmul "paulie" is identici cand l-am vazut imi venea sa plang.... :cry:

eu am plans la sfarsit cand Paulie a inalnit-o din nou pe Mary...Am vazut filmul de 3 ori big_smile e super :pup:

Si eu e superb si mi-a parut rau de batranica aceea care locuia in rulota si dupa ce am vazut cat tine paulie la marie nu-mi venea sa cred :heart:  :heart:  :heart:.Imi voi lua si eu un aratingadar nu stiu daca se a intelege cu coco (nimfa) :nimfa:

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

32 (edited by biancadumi 25-07-2013 14:40)

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Peste aproximativ 1 luna voi avea un aratinga cu coroana albastra smile voiam sa stiu daca mai sunt proprietari pe aici de asa ceva smile multumesc  smile

- Bianca

33

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

biancadumi wrote:

Peste aproximativ 1 luna voi avea un aratinga cu coroana albastra smile voiam sa stiu daca mai sunt proprietari pe aici de asa ceva smile multumesc http://forums.avianavenue.com/signaturepics/sigpic4060_1.gif

ce tare:)))) de abia astept sa vad poze:)))

Max-aratinga nanday

34 (edited by biancadumi 26-07-2013 22:46)

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Am sa ii fac multe poze smile Sper sa ne imprietenim foarte repede mai ales ca e pui crescut la mana  :heart:

- Bianca

35

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

biancadumi wrote:

Am sa ii fac multe poze smile Sper sa ne imprietenim foarte repede mai ales ca e pui crescu la mana  :heart:

Ma bucur pentru tine!  big_smile Abia asteptam si noi sa vedem pozele. wink

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

36

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Foarte curand vine acasa big_smile am vorbit cu crescatorul,a zis ca e superb si este extrem de bland smile abia astept  :heart:

- Bianca

37

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

biancadumi wrote:

Foarte curand vine acasa big_smile am vorbit cu crescatorul,a zis ca e superb si este extrem de bland smile abia astept  :heart:

De unde e crescatorul? Si care e pretul?
De abia astept poze cu piticul.

Max-aratinga nanday

38

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Crescatorul este din Bucuresti (daca vrea cineva un nr de contact il pot da pe privat) puiul este 600 ron,dar din cate stiu eu nu mai are cu coroana albastru,doar alte subspecii de aratinga (sper ca am zis corect) . smile

- Bianca

39

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Asa de ieftin?Eu stiam ca sunt cam 1000 de lei  hmm

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

40

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Si eu m-am mirat,initial nu stiam pretul,si cand ne-a zis am ramas placut surprinsi smile

Are crescatorie de pasari,va dau pagina lui de sunphoto unde gasiti si nr. lui de telefon smile

http://danielo.sunphoto.ro/

- Bianca

41

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

biancadumi wrote:

Si eu m-am mirat,initial nu stiam pretul,si cand ne-a zis am ramas placut surprinsi smile

Are crescatorie de pasari,va dau pagina lui de sunphoto unde gasiti si nr. lui de telefon smile

http://danielo.sunphoto.ro/

este acelasi de la care l-am luat si eu pe max:))))))chiar sunt blanzi..super astept poze:)))

Max-aratinga nanday

42 (edited by biancadumi 07-09-2013 15:02)

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Mititelul e tare speriat,il las sa se acomodeze putin si pe urma revin cu poze smile Am noroc ca e foarte pofticios si asa reusesc sa ma apropii mai mult de el  :heart:

- Bianca

43

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Felicitari Bianca.sa fie sanatos pufosul !

>>>>Alexandra<<<<

44

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

biancadumi wrote:

Mititelul e tare speriat,il las sa se acomodeze putin si pe urma revin cu poze smile Am noroc ca e foarte pofticios si asa reusesc sa ma apropii mai mult de el  :heart:

De abia astept poze:)))) sa-ti traiasca

Max-aratinga nanday

45

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Inca o persoana care imi fura visul.  smile Felicitari Bianca! Ma bucur mult ca micutul a ajuns la tine! :heart: Sa fie sanatos si sa te bucuri de el. :hug:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

46

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Multumesc! e foarte vorbaret (bineinteles,momentan pe limba lui fiind inca prea mic ) dar asta imi da sperante ca va invata repede sa vorbeasca smile Jur ca nu am vazut un papagal mai pofticios ca asta,daca mananci ceva langa colivia lui e foarte curios,dar momentan e inca speriat si nu vine la mine,usor usor ne apropiem unul de celalalt.Am sa ii fac pozici dupa ce se mai relaxeaza smile deocamdata cand ii dau drumul se duce sus pe dulap si vine doar daca mananci ceva (v-am zis,e extrem de pofticios),am facut ieri un prim pas,i-am dat banana din mana,nu a venit din prima,dar de pofta nu a mai rezistat si a venit si mi-a luato  smile

- Bianca

47

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Buna,mie mi-a murit weddelli.dormea in pat si s-a pus cainele labrador pe el.... Asa ca m-am dus tot la acelasi domn care am vazut ca avea blue conure, ceea ce imi doream eu cand mi-a zis de weddelli ca e blue conure. Mi-a zis ca are 3 luni  smile  si asta al meu are cel putin 7!!! e scris pe inel 2.02.2013 si H care vine de la Ungaria smile deci domnul respectiv nu ii creste ci ii aduce din ungaria un fel de samsar. el creste perusi nimfe etc. Sunt f suparata ca m-a mintit iarasi. Papagalul se pare ca nu e crescut cu mana pentru ca e speriat de mana. Am reusit sa ii dau sa manance din mana, a venit pe cap sa ne ciuguleasca de urechi dar in rest nu vine. o singura data a venit pe cap. e cam salbaticut cu toate ca l-am prins cu prosopul si in ce hal sta la mangaiat, se zgribuleste si isi ridica aripile sa il scarpin dar nu inteleg de ce nu vine singur la mangaiat. am zis ca daca il tin mai mult la scarpinat o sa vina dar nu... in rest e frumusel, tipa ocazional la diverse sunete. sta mai mult liber decat in cusca. Bianca ce scrie pe inelul papagalului tau? poate sunt frati smile)) cand l-am luat eu erau 2. si a ramas unul.

48

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

Pffffffffffff ce dezamagire  sad  Si eu am vorbit cu sotia acestui domn acum 2 sapt., am vrut sa-l iau pe ''Paulie'' dupa ce am  pierdut 2 agapici blanzi si ce credeti ca imi spune dna? Are 2 de 4 luni dar nu sunt asa blanzi ca de 3 sapt. nu a mai interactionat nimeni cu ei dupa ce au fost intarcati. Am mers in alta parte si am luat un aratinga (conure) jandaya si nu imi pare rau de loc. Este pasare, catel si pisica 3 in 1 , un scump, il ador, voi scrie la topicul respectiv despre el.
@elenad si @ biancadumi banuiesc ca voi sunteti noii stapani ai lui "Paulie", aveti multa rabdare cu ei si in timp veti stabili relatia pe care v-o doriti.
Numai bine si nu mi-o luati in nume de rau ca am scris asta.

49 (edited by elenad 10-09-2013 22:01)

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

da stai linistita ca asta e adevarul smile oricum habar nu are cum se numesc papagalii pe care ii aduce deci asta spune totul. Si mie mi-au zis ca nu s-a mai jucat nimeni cu ei. Oricum o sa-l sun sa ii spun ca neserios. Bate la ochi 600 de lei... totusi!oricum eu spun ca avem sanse cu ei sa-i aducem pe "drumul" cel bun.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-09-2013 22:01[/merge_posts_bbcode]

weddelli era super! i-am dat cu seringa si de aia. deci clar se vede diferenta.

50

Re: Blue-crowned Conure - Aratinga acuticaudata

elenad wrote:

oricum eu spun ca avem sanse cu ei sa-i aducem pe "drumul" cel bun.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-09-2013 22:01[/merge_posts_bbcode]

weddelli era super! i-am dat cu seringa si de aia. deci clar se vede diferenta.

SIGUR aveti sanse mari de domesticire, eu am avut un micul alex care, desi hranit cu seringa, nu-i placea sa fie atins asa ca am profitat de faptul ca era foarte pofticios la fructe, legume  si asa , in timp , am stabilit o relatie frumoasa. Conteaza si felul in care pasarea a fost manuita, ca daca a fost tinuta cu forta si i s-a bagat seringa pe gat pasarea nu va avea incredere in mana si nu te va lasa sa o atingi. Pentru aratinga al meu, KIKI, am primit hrana sa-l mai hranesc cu seringa dar nu suporta mirosul de la mancare, era Exact de la Kaytee. Am incercat cu seringa, lingurita si betisorul de bambus pe care il rodea, dar devenea agresiv si fugea cum simtea mirosul mancarii, nici vorba sa o atinga. Asa ca i-am luat niste cereale pt. bebelusi de la Hero (8 cereale cu lapte), le-am pregatit si s-a bagat in bol sa manance din lingurita ca de seringa tot fugea. Intre timp s-a intarcat, mananca mix de seminte si fructe (Versele Laga), legume si fructe proaspete si ma lasa sa-l mangai pe unde vrea el pt. ca nu am insistat cu seringa, am cautat alta varianta si el de felul lui este foarte afectuos.
Pupam cioculetele  :heart:  sa va bucurati de ei!