51

Re: Ajutor!!!

imi pare atat de rau... sad luky-muky nu o lua ca cu rautate ...dar trebuia sa mai citesti putin despre sirieni...cred ac ti-am mai zis o data ca ei cand vor creste se vor bate neutral ...imi pare atat de rau pt puiuti :cry:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

52

Re: Ajutor!!!

Mie mia spus cineva ca sunt hamsteri romanesti.....nu sirieni................mie imi spusese prietena mea despre hamsteri romanesti eu nu ma pricep dar acesti cred ca sunt metisi ca mama era altfel si tata altfel mama era mai mica si tatal mare si blanos ca si Puky...................Puii traiesc de aproape 2 ore si sunt inca foarte vioi nu stiu de ce se misc atat si se taraie de colo in colo dar eu simt ca e un semn dat de Dumnezeu ca vor traii

Adaugat: 18-04-2009 18:56

Stiu ca asta e sansa lor.....e singura lor sansa pentru a trai..........mai ales daca patea ceva Piky :cry: eu nu stiu ce ganduri aveti voi dar eu o iubesc pe Piky o am de 1 luna si ceva si nu ma pot despartii de ea........acesti pui sunt nedoriti pentru ea...........dar cineva ii iubeste si pe ei aceea sunt eu si vreau sa traisca si simt ca vor traii

I love animals :heart:

53

Re: Ajutor!!!

Nu am mai auzit de rasa "hamsteri romanesti" :wow: e rasa inventata hmm.Ce conteaza daca sunt incrucisati?La toti hamsterii sunt sanse sa`si manance puii daca simt ca nu vor supravietui, sau daca habar n`au ce sa faca.Si la caini e tot asa.Nu conteaza ca e boxer, amstaff, ciobanesc german sau dog german.Si ei fac asa...

>>>>Alexandra<<<<

54

Re: Ajutor!!!

nu exista hamsteri romanesti tongue daca erau hibrizi(metisi) erau mancati de mama ...si exista multe tipuri de hamsteri sirieni(ursuleti-sunt cei blanosi-, aurii, negri etc.)

Adaugat: 18-04-2009 19:01

luky-muky intelege noi iti spunem un adevar si nu vrem sa te suparam sau sa te descurajam...daca puii erau doriti de mama ea nu-i mai manca, toti hamsterii fac asta nu este piky singura este un comportament normal...citeste te rog la hamsterii sirieni dupa site monta,nasterea si devoltarea puilor, e ceva normal, si puii daca ii pastrezi tu sa nu ii dai mamicii le faci mai mult rau, daca nu au anticorpi nu au cum sa supravietuiasca si vor suferii...

Adaugat: 18-04-2009 19:07

http://www.4animale.ro/animale-mici/ham … rea-puilor uite aici...poate te mai linistesti ...aa si inca ceva e posibil ca mamica sa isi manance puii daca nu are suficienta apa smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

55

Re: Ajutor!!!

Eu am inteles.......este greseala mea ca nu am citit recunosc..............dar eu nu despre asta vorbesc stiu ca e posibil ca mama sa manance puiisorii ei la nastere daca nu ii doreste langa ea...........Dar daca un hamster sirien auriu se imperecheaza cu unu ursulet atunci nu sunt tot hibrizi..................ca tata era auriu dar tot blanos iar mama era gri si fara blana mare ca si Piky a mea.......nu stiu...........dar promit sa citesc sa ma informez despre hamsteri sirieni.........acum puii sunt la caldurica......sunt asa de mititei pur si simplu niste ingerasi :angel: nu plang doar putin cand le este foame..... :angel: sper si eu si mama sa traiasca cat sa poata sa manance singuri ca atunci nu cred ca o sa am probleme. Multumesc pentru sfaturi........ :merci:

I love animals :heart:

56

Re: Ajutor!!!

mult succes :merci:

am si eu puiutzi :bravo: :bravo: astazi a fatat i-a fatat in casuta nu i-am vazut si am miram eu de ce sta ea mereu in casuta si nu mai iese deloc de acolo...unul am vazut ca este mort sad dar macar ceilalti sa fie sanatosi :merci: :merci:

Adaugat: 18-04-2009 20:08

am 6 puiuti :bravo: unul cred ca este mort neutral in poza se vad doar 4 :bravo: :bravo:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

57

Re: Ajutor!!!

Ce draguti! Felicitari luky-muky si iloveamals pt. puisori! Luky-muky, nu-ti fa griji, conteaza ca puisorii si mama traiesc! Sa nu te simti vinovata, sunt primele rozatoare pe care le-ai avut pana acum si nu esti experimentata.Asa castigi experienta si asa inveti, din greseli. Si eu, nu am procedat asa cum trebuia cand era nevoie, am gresit si eu in ingrijirea perusilor mei, pt. ca sunt primii pe care i-am avut vreodata, asa si in cazul tau. Si din greseli am invatat cum sa am grija de ei si mi-am propus ca data viitoare sa fiu mai atenta si sa procedez corect. Data viitoare n-o sa mai gresesti, o sa vezi. smile smile
Mult noroc cu puiutii si sa aveti mare grija de ei! :heart: tongue

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

58

Re: Ajutor!!!

Ia ghiciti ce veste am..........mare de tot..........

Adaugat: 19-04-2009 19:50

A da si felicitari pentru pui iloveamals sati traisca si sa creasca frumosi si sanatosi..............

I love animals :heart:

59

Re: Ajutor!!!

multumesc :pup:

ia sa ghicesc...

s-au facut mai mari puii?
piky a acceptat puii?
ai gasit o hamsterita care a primit puii tai?

:bravo: :bravo:

daca nu e nimic din astea spune-ne :bravo:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

60

Re: Ajutor!!!

Una ai ghicit Piky a acceptat puii,dar unul era bolnav si la papat si pe alA adica au ramas 2 piticoti mumosi

I love animals :heart:

61

Re: Ajutor!!!

:bravo: :bravo: ai pus mana pe ei si nu i-a mancat? :wow: :wow:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

62

Re: Ajutor!!!

Da,tata a spus ca nu iepure si sai pun inapoi,m-am speriat ca oricine cred eu ca s-ar speria dar acum e bine si are doi puiuti minunati,are laptic cat sai creasca pe amandoi,tata a spus caia mancat pentru ca nu se simte in stare sa creasca atatia,sau simte ca nu are destul lapte pentru toti 4

I love animals :heart:

63

Re: Ajutor!!!

exact ce ti-am spus si eu tongue eu mai am 5 puiuti...unul era mor si cred k l-a mancat ca nu am mai vazut decat 5 in cuib sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

64

Re: Ajutor!!!

Cezici o sa traisca................?

Adaugat: 19-04-2009 20:16

Asta e acum nu te speria ca si mine...ca era ceva de asteptat de la mine ca mie imi era mila de ei dar bine ca nea sunat tata si ne-a spus sa-i punem inapoi ca asta e normal pentru ca e inca mica pentru atatia pui

I love animals :heart:

65

Re: Ajutor!!!

daca mamica i-a acceptat vor traii wink nu mai fi speriata :bravo:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

66

Re: Ajutor!!!

Ia ccespatat si acum sta acoperita sa le fie lor cald.....si ii mai linge........cand ies din cuib ii cara inapoi..............este foarte destepta pitica mea :angel:

I love animals :heart:

67

Re: Ajutor!!!

nu m-am speriat tongue stiu ca este un comportament normal big_smile asa se intampla la orice hamster, daca sunt prea multi si mamica nu afce fata sa ii creasca mai mananca din ei :ironic:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

68

Re: Ajutor!!!

Eu m-am speriat degeaba...........dar bine ca i-am putut salva la timp

I love animals :heart:

69

Re: Ajutor!!!

sa nu mai umbli la ei sa nu pateasca ceva smile sa nu fie prea stresata ca te uiti mereu acolo si sa isi verse nervi pe ei mancandu-i tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

70

Re: Ajutor!!!

Acum vad ca se plimba prin cusca........un pui de-al ei se plimba dar ea il cara inapoi.. smile si tot asa......acel pui este foarte energic are o energie cand o sa creasca mare o sa fie baiatul energic iar celalalt care doarme aproape incontinu o sa fie baiatul puturos smile

I love animals :heart:

71

Re: Ajutor!!!

ce misto :bravo: ai mei nu ies din casuta sad stau numai acolo...dar ei sunt mult mai mici decat ai tai tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

72

Re: Ajutor!!!

ma bucur ca ai facut pasul asta ! Cel mai bine le e langa mamica,daca nu stie ce sa faca, invata.E foarte bine ca i`a acceptat,eram sigura ca are laptic big_smile

>>>>Alexandra<<<<

73 (edited by danyto 19-04-2009 22:44)

Re: Ajutor!!!

si eu am facut odata "prostia" asta...am rezolvat-o luand niste talas din cusca hamsterilor(de unde au "urinat" hamsterii) si i-am "frecat" pe pui cu el apoi i-am pus la femela si i-a acceptat.buna partea cu hamsterii romanesti.....ca acuma la fotabl este si spitzu romanesc smile)

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

74

Re: Ajutor!!!

ce hamsteri?pitici? smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

75 (edited by NokiGP 20-04-2009 10:45)

Re: Ajutor!!!

Iaca am ajuns si eu pe aici...apropo cand poti sa mai pui poze tongue

Love animals!!!