26

Re: Ajutor!!!

incercatis a puneti daca puteti o poza(sau mai multe)...dara va spun din experienta..e cam greu.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

27

Re: Ajutor!!!

http://www.4animale.ro/ghid-rapid-de-in … e-a31.html asta-i tot c am gasit p-aici...poate t ajuta cu cv...cu toate ca-i greu sa-ti dai seama...:|

eu sunt coky :rusine: baiatu` lu` mamica...si sunt cel mai fericit tatic :X:X:heart:

28

Re: Ajutor!!!

am si eu o problema neutral ...am doi hamsteri(baiat si fata) si baiatul tot incearca sa faca ceva cu fata dar ea nu vrea neutral ma poate ajuta cineva?? fata are 3 luni si baiatul 2 luni neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

29

Re: Ajutor!!!

daca nu se lasa cu violeta nu ai ce face,asta e cursul naturii,
masculii sunt capabili de imperecechere mai repede decit femelele.cinv va fii fertila femele va accepta avansurile masculului

aici moartea e in scopul vietii

30

Re: Ajutor!!!

i-am separat inre-o seara...am pus o plasa intre ei...si dimineata baiatul era in casa la fata tongue ...acum fata nu mai fuge asa rau de el cred ca s-au mai acomodat un pic :ironic:

Adaugat: 29-03-2009 20:12

o pozica cu cei doi big_smile acum mananca impreuna, se joaca impreuna, dorm impreuna :k:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

31

Re: Ajutor!!!

deci era o cearta conjugala:D
asa apteam si eu cu hamsterii cind nu mai avea toane femela,masculul era repede la ea in cusca

aici moartea e in scopul vietii

32

Re: Ajutor!!!

Mi-a fatat hamsterita din greseala mare pe care am facut ca nu iam despartit......puii sunt sanatosi au 1 ora dar am o problema mama nu ii hraneste fiindca nu are lapte............au fost 4 dar unul a mancat....acum ii hranesc cu picaturi de lapte si vad ca sunt sanatosi...........nu se zbat intre viata si moarte chiar sunt foarte vioi....dar as vreasa intreb dacaare ceva daca le dau lapte de vaca..........astia mici nu au nimic chiar daca au 1 ora.......va rog ajutati-ma............e bine ce fac.......sunt la caldura despartiti de mama....si se simt bine...le dau din ora in ora mancare....E BINE CE FAC? :cry:

Adaugat: 18-04-2009 17:46

Fotografii.......Sunt trei masculi...foarte mancaciosi vad ca le place laptele de vaca.......dar totusi este bine ce fac....?

I love animals :heart:

33

Re: Ajutor!!!

de unde stii ca nu are lapte? laptele ei e mult mai bun, contine anticorpi ce`i ajuta cu sistemul imunitar.Cu lapte de vaca, o sa traiasca poate, dar nu mult sau or sa fie foarte bolnaviciosi...

>>>>Alexandra<<<<

34

Re: Ajutor!!!

Mama ii manaca am spus si mai sus a mancat deja unul pentru ca erau 4........si ce lapte sa le dau....?

I love animals :heart:

35

Re: Ajutor!!!

Pai asa se intampla la hamsteri, mama mai mananca din pui. poate simte care e bolnav , adica care are sanse de supravietuire si care nu.se cheama selectie naturala.Cel mai bine era sa`i fi lasat cu mama, iar parintii sa stea separat.

>>>>Alexandra<<<<

36

Re: Ajutor!!!

Parintii sunt separati de 4 zile sau 3 nu maitin minte..................iar femela ia luat pe toti in gura inseamna ca toti trebuia sa moara intr-o ora jumate adik pana acum..........................la unu era sai rupa un picior mama e mica inca nu are 3 luni nu poate sa aiba grija de pui................nici nu stia cei cu ea..........ii calca.........daca nu era mama ii manca pe toti........eu eram afara cand ma suna mama sa vin repede acasa ca vamserita mea a fatat si ca a mancat unul.........si ca a mai luat in gura dar mama nu a lasat-o sai manance...............deci asta e motivul pentru care i-am luat...........Piky a mea e mica........nici nu are unde sa tina lapte daca ma intelegi adica nu are mamele.........

Adaugat: 18-04-2009 18:05

Cand la fatat pe ultimul il plimba cu ea.....fatand si cand la fatat hat nici nu a apuicat mama bine sai numere si la si mancat

I love animals :heart:

37

Re: Ajutor!!!

de ce ai pus mana pe ei? yikes acum ii v-a manca yikes

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

38

Re: Ajutor!!!

I-am luat de la ea.........ca ii manca oricum :cry: avea unul in gusa dupacare la scos si la papat............. ii calca si ii chinuia dupa placul ei...........mama mi-a spus sai scot sa nui manance ca era destul unul mancat

Adaugat: 18-04-2009 18:20

Prima data nu am pus mana pe ei sa vad ce face...........dar ii lua in gura pe unul la prins de picior si a inceput ala sa urle

I love animals :heart:

39

Re: Ajutor!!!

nu e bine ce ai facut...nu ai avut grija si acum s-au imperecheat neutral oricum ea v-a fi sanatoasa si puii nu v-a traii...o data ce ai pus mana pe ei ii v-a manca yikes ....ii mananca pt ca e prea tanara sa aibe grija de ei si tocmai...din cauza ca e tanara nu are nici lapte neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

40

Re: Ajutor!!!

Pai si ce vroiai sa ii las sa ii pape pe toti poate mai facera si indigestie........

I love animals :heart:

41

Re: Ajutor!!!

e un comportament normal neutral nu trebuie sa te sperii... tongue

Adaugat: 18-04-2009 18:25

daca puiuti mananca lapte de vaca e bine totusi...dar cu anticorpii cum ramane? neutral nu vor fi sanatosi :wow:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

42

Re: Ajutor!!!

:cry: ......................................eu mai ca plangeam si tu imi spui aici ca mai b9ine ii lasam eu nu pentru pui ci pentru Piky a mea :cry: ......................si pentru pui ca otusi sunt micuti si nevionavti................dar eu jur ca nu am mai avut hamsteri

I love animals :heart:

43

Re: Ajutor!!!

da dar totusi...e un comportament normal nu trebuie sa fii asa ingrijorata...te inteleg, si mie trebuie sa imi fete si nu stiu sigur daca ii v-a accepta sa ii v-a manca, imi este ff teama, stiu cum te simti dar asta e legea hamsterilor, mamica a intelse ca nu are lapte si puii nu vor avea cum sa supravietuiasca, asa ca cel mai bine pt ei este sa-i manance...este canibalism la hamsteri asa se intampla de multe ori, nu-ti fa griji Puky v-a fi bine fie ca ii mananca fie ca ii cresti tu, ea isi v-a revenii...

Adaugat: 18-04-2009 18:30

dar puky nu avea burtica mare? nu ai observat nimic schimbat la ea? hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

44

Re: Ajutor!!!

Da dar mi sa parut singura solutie sai iau de acolo.............................m-am speriat.............nu am avut rozatoare.....si nu stiu cum e......dar daca tot ii manca mai bine sa moara natural daca o sa moara..............mie mia spus o femeie ca au sansa la supravietuire si daca nu 100% dar au

Adaugat: 18-04-2009 18:34

puky e masculul piuky e femela  si da mi sa parut putin cam unflata in ultima saptamana dar nu am bagat de seama chiar nu ma asteptam la asa ceva mai ales daca il batea pe puky in halu ala dar acum inteleg de ce il batea pe micutul de el

I love animals :heart:

45

Re: Ajutor!!!

asa este si eu m-as fi speriat...dar ai citit ceva aic pe Latifa de hamsterii sirieni? macar asa ca idee...daca ii hranesti tu au sanse sa supravietuiasca dar nu vor fi complet sanatosi, daca nu au antcorpii mamei microbii vor ajunge ff repede in corpul lor si vor murii... sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

46

Re: Ajutor!!!

piky* si eri noi vorbeam ca ea intelege cai mica si nu se imperecheaza si azi am gasit trei puiuti care nici macar nu stiu cum arata mama lor :cry:

Adaugat: 18-04-2009 18:37

Dar ceva lapte praf ca si la catei nu este.....? Ca din cate stiu eu aia are vitamine multe

I love animals :heart:

47

Re: Ajutor!!!

nu stiu cum e la sirieni cu masculul dar cred ca trebuie separat dupa imperechere hmm ca daca zici ca il batea...poate il batea ca a violato neutral neutral

Adaugat: 18-04-2009 18:38

lapte care sa contina aticorpi...nu stiu daca e o idee buna dar cauta un animal(rozatoare mai bine...un iepure) care sa aiba mamica lapte si paote te lasa sa o mulgi...nu stiu daca e o idee buna dar incearca(poti folosi si un lapte de catea dar cu pui nou nascuti)

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

48

Re: Ajutor!!!

si poate deaia nici nu a acceptat puii........dar lapte tot nu avea

I love animals :heart:

49

Re: Ajutor!!!

nu i-a acceptat ca nu avea lapte, si cred ca sunt pui nedoriti daca i-a mancat asa repede hmm ....cuib pe acolo isi facuse? :wow:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

50

Re: Ajutor!!!

Fiecare animal are anticorpii lui.Si laptele de vaca are anticorpi, dar pentru vitel.Pentru noi sau alte animale e doar hrana.
Si un bebel hranit numai cu lapte de vaca nu creste asa sanatos cum ar creste hranit cu lapte de mama, cu anticorpi,rezistent la boli si microbi.La puii de catei, pisica si copii sugari se da lapte de vaca deoarece altceva nu poate digera,laptele e gras si hranitor, dar nu are anticorpii necesari penru a creste sanatosi.

>>>>Alexandra<<<<