1

Topic: Beagle - un sfat va rog

Buna!Sunt noua pe forum....As dori sa cumpar un puisor de beagle....Am citit cate ceva despre acesta rasa si desi stau la apartament (singura) cred ca i-as putea asigura necesarul de exercitii zilnice...Estte vreo probleme daca sunt plecata cam jumatate de zi (sunt inca la facultate)? In ceea ce priveste banii nu cred ca vor fi probleme pt ca ma va ajuta si mama.As dori un mascul....Pentru ca zic eu sunt mai putine probleme...Credeti ca ar fi bine sa-l castrez?Daca o voi face tot va simti nevoia sa plece in cautare de prietene? As dori niste sfaturi de la cei care au sau de la cei care se pricep...Multumesc anticipat!

2

Re: Beagle - un sfat va rog

La inceput pana il obisnuiesti cu iesitu afara o sa fie putin mai dificil...ca ei trebuie scosi de mai multe ori cat sunt mici ca nu se pot tine si "fac pe ei",precum bebelusii smile...o sa stergi dupa el la inceput nu o sa ai ce face...iar cu statul acasa e bine sa il obisnuiesti singur,nu e nimic rau in asta...si nu are nimic daca sta singur o juma de zi wink...asta cu castratu nu stiu ce sa zic,tre sa citesti despre...din cate stiu dupa castrare au tendinta de ingrasare...nu cred ca isi mai cauta asa disperati prietene si sunt mult mai linistiti...despre  asta trebuie sa vb cu medicul veterinar wink ...crede-ma ca merita sa ai un catel!iti schimba viata si te iubeste neconditionat!Eu chiar maine trebuie sa renunt la al meu :cry: :cry: :cry:,pentru ca stau cu parintii si nu vor sa il accepte!dar cu prima ocazie,de indata ce voi sta singura cu siguranta ca voi avea altul,de la piticul meu cand va fi tatic wink!Intr-adevar e o foarte mare responsabilitate,dar ei meriita orice efort,te rasplatesc cu o mare si unica afectiune!

Adaugat: 02-09-2008 21:56

Gasesti pe net toate informatiile de care ai nevoie,eu am inceput sa ma documentez de cativa ani   tongue...Dar in primul rand trebuie sa ii oferi iubire...si totul va veni de la sine!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

3

Re: Beagle - un sfat va rog

multumesc pentru sfaturi as vrea sa va mai intreb ceva...ce nume i sar potrivi?sugestii......o sa-l iau peste vreo 3-4 sapt ...pana atunci ma mai documentez....astept raspuns:k:

4

Re: Beagle - un sfat va rog

E foarte greu cu numele sincer!vezi ca sunt pe site ceva sugestii!Pe al meu saracutul il chema cica bula smile...asa ii ziceau cei de la canisa...dar avea o fata atata de simpatica ca mie mi-a parut din desene animate si i-am zis pluto! big_smile Citeste acolo pe site..sunt nume propuse de noi....o sa vezi ca o sa gasesti multe care s aiti placa..eu  una mi-am facut o lista din mai m ulte parti cu potentiale nume...cel mai exact iti vei da seama atunci cand il vei lua,el te va inspira,iti vei da singura seama care i se potriveste!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

5

Re: Beagle - un sfat va rog

mersi pt raspuns....ce ar trebui sa-i dau sa manance? pedigree junior e bine?

6

Re: Beagle - un sfat va rog

la capitolul acesta vb cu vetul...fiecare specie e diferita....dar pedigree-ul nu e indicat de obicei...sunt alte mancaruri premium sau super premium,de calitate superioara care intr-adevar sunt putin mai scumpe dar sunt mult mai bune...asa ca daca nu vrei sa ai probleme de sanatate cu piticul e mai indicat...oricum ei nu mananca foarte foarte mult,merita wink!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

7

Re: Beagle - un sfat va rog

ce mai face catelusul tau?:)

8

Re: Beagle - un sfat va rog

:cry: catelusul meu chiar ieri a plecat la bucuresti!am fost tare suparata  sad!nu doresc nimanui sa trebuiasca sa se desparta de un prichindel asa minunat!Sper din suflet sa ii fie bine,sa fie fericit si iubit asa cum merita!Nu o sa inteleg niciodata de ce nu a fost acceptat aici...si pentru totdeauna va ramane in sufletelul meu si m avoi interesa daca e bine,ramane in continuare copilasul meu sad

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

9

Re: Beagle - un sfat va rog

:/imi pare rau ca a plecat....nu-ti poti lua altul?

10

Re: Beagle - un sfat va rog

o sa am altul de indata ce voi locui singura...un pui de la pluto al meu wink...pana atunci nu am cum neutral

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

11

Re: Beagle - un sfat va rog

cati ani ai?

12

Re: Beagle - un sfat va rog

21...o sa ne ia de ciuf smile...suntem off topic  tongue...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

13

Re: Beagle - un sfat va rog

:blb:posibil si nu stai singura?eu am 20 si stau singura

14

Re: Beagle - un sfat va rog

fain de tine...eu nu...mi-ar place...anul acesta termin facultatea si apoi probabil ca o sa lucrez si poate poate...:P

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

15

Re: Beagle - un sfat va rog

sper sa reusesti...la ce facultate esti?

16

Re: Beagle - un sfat va rog

sunt la pictura in baia mare ...dar mai vb despre asta la topicul "sa ne cunoastem mai bine",dar peste vreo 2 sapt,ca azi plec in vacanta big_smile...iti doresc succes cu catelu!o sa fie bucuria ta din fiecare zi!mai ales acum cand va fi micut,va face atatea nazdravanii...iar cand va creste iti va fi asa dor de nazdravaniile lui wink.Ma bucur mult pt tine ca o sa iti iei catel,dupa cum am mai zis sunt asa de speciali!Iti schimba modul de viata si tot!oki...vb la intoarcere...poate pana atunci il iei si si pui poze cu el smile smile smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

17

Re: Beagle - un sfat va rog

ma mai poate ajuta cineva in leg cu beagalul.....adica are cineva un beagle sa-mi zica cum s comporta si alte informatii.....

18

Re: Beagle - un sfat va rog

nu cred ca are nimeni dar am nijte informatii:
Talie:    mica   
Tara de origine:     Isi are originea in cainii de vanatoare din Anglia
Culori:     tricolor, negru-roscat, rosu cu alb, portocaliu si alb sau galben deschis cu alb
Inaltime:     36-41 cm
Greutate:     9-11 kg
Durata vietii:    12–15 ani
Boli frecvente:     boli de inima, epilepsie, probleme oculare sau ale spatelui, precum si chondroplasia (probleme de crestere)
Temperament:    linistit, placut, plin de viata si curios


Descriere – un caine de vanatoare, de mici dimensiuni, viguros si robust.

Beagle-ul are blana scurta si lucioasa, care poate avea toate culorile comune cainilor de vanatoare, de exemplu tricolor, negru-roscat, rosu cu alb, portocaliu si alb sau galben deschis cu alb. Blana este cu par moale si de lungime medie.

Cainii din aceasta rasa arata ca niste foxhound englezesti de mici dimensiuni. Craniul lor este mare si usor rotunjit, si botul este drept si de diametru aproape constant. Laba piciorului este rotunjita si puternica, iar nasul este nari largi pentru detectarea mirosului. Are urechile lungi si largi care atarna. Ochii negri sau caprui au de regula o expresie caracteristica. Coada este miscata cu veselie, dar niciodata curbata catre spate.

Cainii Beagle au un latrat caracteristic atunci cand se afla la vanatoare.

Temperament – Beagle-ul este un caine linistit, placut, plin de viata si curios, care pare sa iubeasca pe toata lumea si care nu oboseste niciodata sa dea din coada.

Sociabil, curajos si inteligent, calm si iubitor, excelent cu copiii si in general bun cu alti caini, dar nu raspunde la fel in cazul altor animale de companie decat cainii, decat daca au fost obisnuiti cu acestia de mici.

Sunt caini cu personalitate, hotarati si atenti, care reclama un dresaj ferm si rabdator.

Aceasta rasa suporta greu singuratatea, si de aceea e de recomandat sa se cumpere doi caini, daca stapanii nu vor fi mereu alaturi de ei.

Acesti caini au tendinta de a urmari mirosurile detectate, plecand de unii singuri in explorare daca sunt lasati liberi intr-un spatiu deschis.

Dimensiuni si greutate – inaltime: masculi 36 – 41 cm, catele 33 – 38 cm. Exista doua clase de inaltime: sub 33 cm si peste 33 de cm. Greutate : masculi 10 – 11 kg, femele 9 – 10 kg.

Probleme de sanatate: pot fi predispusi la boli de inima, epilepsie, probleme oculare sau ale spatelui, precum si chondroplasia (probleme de crestere).

Conditii de viata: pot fi crescuti fara probleme intr-un apartament, daca li se ofera suficient timp pentru plimbare. Sunt caini foarte activi si de aceea o curte, chiar de mici dimensiuni, este foarte potrivita pentru ei.

Exercitii: energici si cu mare rezistenta, acesti caini reclama multa miscare, care de regula este oferita de la sine daca au la dispozitie o curte. In aceste conditii, o plimbare zilnica este suficienta, cu recomandarea de a ii tine plimba intotdeauna in lesa, altfel existand riscul de a-i cauta, deoarece sunt predispusi sa plece de langa stapan.

Speranta de viata: 12 – 15 ani.

Numar de pui: intre 2 si 14, in medie 7.

Intretinere: blana este moale si cu par scurt, fiind usor de intretinut. Trebuie pieptanati energic cu peria, si spalati cu sapun numai cand este necesar. Trebuie verificate frecvent urechile pentru infectii, si unghiile trebuie taiate. Sunt caini care nu lasa mult par.

Origine: Beagle-ul este unul din cei mai populari caini de vanatoare, datorita energiei, devotamentului si bunei lor dispozitii. Rasa probabil isi are originea in cainii de vanatoare din Anglia, cum ar fi Harrier-ul. Este folosit in haita, de unul singur sau perechi, pentru vanarea iepurilor si fazanilor. Este un excelent caine pentru detectarea drogurilor, si un minunat caine de familie.

iubesc animalele!!!

19

Re: Beagle - un sfat va rog

multumesc pt informatii....crezi ca ar fi mai bine sa sun la un numar din dogmagazin (pt oferta)...sau sa il iau de la un petshop?

20

Re: Beagle - un sfat va rog

pai nuj cauta si u pe net....pe googl.e si scri caii de vanzare si vezi preturile

Adaugat: 07-09-2008 13:51

am gasit cu 200 euro u cu cat vrei ca iti caut!!!
Rasa:    Beagle
Sex:    femela
Varsta:    0 ani si 2 luni
             Greutate:    1 KG
Talie:    medie
Ultimul vaccin:    martie 2008

PRET: 200 €



Canisa vinde catei deosebiti,nascuti la noi acasa din parinti excelenti,deparazitati,vacccinati,microccip si pasaport la cerere.Posibilitati de transport in tara. Garantie de sanatate si tipicitate,consultanta in alimentatie,crestere si educatie.Merita vazuti!Cateii din imaginile de pe site sunt disponibili acum!Detalii pe:www.caini-fantasy.ro

iubesc animalele!!!

21

Re: Beagle - un sfat va rog

mama ce draguti sunt puii...multumesc pt ajutor...o sa caut singura pe net...nu vreau sa te deranjez...:;)

22

Re: Beagle - un sfat va rog

ok!!! :k::k::k::k: npc

iubesc animalele!!!

23

Re: Beagle - un sfat va rog

Buna cosmina!Ai gasit pana la urma piticul pe care il doreai? big_smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

24

Re: Beagle - un sfat va rog

Buna! Imi doresc si eu de mult timp un pui de beagle. La inceput, am cautat pe net anunturi si am considerat ca e destul de simplu sa reusesc sa cumpar un exemplar. Norocul meu a fost ca am dat peste mai multe lume care a trecut prin experiente groaznice cu catelusi cumparati de la asa zise "canise" si asta m-a facut sa caut foarte atent de unde iau catelul . Imaginati-va ca hotarati sa aduceti un nou membru in familie, sunteti entuziasmati, alegeti nume, gasiti o canisa care vinde "exemplare supebe, parinti deosebiti etc.". Ajungeti cu cainele acasa si constatati ca este bolnav si are probleme grave sad, cu vaccine incorect facute sau de proasta calitate, cu boli contactate de la mama etc. Uitati aici o poveste incredibil de trista, in care nu numai stapanul s-a chinuit sa repuna bietul catel pe picioare, dar in primul si in primul rand trebuie sa ne gandim  suferinta animalului care ar trebui sa ne faca pe toti sa deschidem ochii si sa protestam impotriva acestor escroci fara inima.

http://ama2675.blogspot.com/2008/06/vand-beagle.html

De mentionat este ca mai multi oameni care au avut aceeasi problema au reusit sa scrie si ei. Citi comentariile si o sa vedeti ca s-a intamplat la fel si cu alte rase. Suntem aici cu totii fiindca iubim animalele. Din pacate, in Romania nu exista o organizatie oficiala care sa controleze acest fenomen f grav, care sa controleze aceste "canise" si sa impuna niste reguli stricte. Nu este nici mai mult nici mai putin decat CRUZIME si ABUZ, si ar trebui luata o atitudine ferma. Deschideti bine de tot ochii inainte sa cumparati un animal. Un crescator serios nu vinde 20 de rase de caini!!!!!.

In speranta ca poate mai multe voci ar putea sa schimbe ceva, va rog nu ramaneti indiferenti. Daca nu luptam noi pentru ei, atunci cine?

25

Re: Beagle - un sfat va rog

Salutare tuturor!
Ma mir ca inca nu a aparut un subiect pe forum dedicat cateilor Beagle!ma mir pentru ca sunt niste catei minunati pe care din cate am observat,multa lume ii idrageste.
Voi posta cateva informatii despre aceasta rasa,si astept comentarii,impresii,poze...despre aceast tip de catel wink .

Beagle


GENERALITATI

Origine: Anglia
Rasa Beagle face parte din rasele de caini de vanatoare. Practic, ogarii din acesta rasa sunt cei mai mici ogari intalniti pana in momentul de fata. Normal, o data cu trecerea timpului, au devenit si ei caini de casa, spre deliciul familiilor, care se bucura extraordinar de afectiunea lor.

HRANA

Beagle-ul nu este un caine cu foarte mari pretentii, dar asta nu inseamna ca poate fi multumit cu mancare de proasta calitate. Poate fi hranit atat cu mancare uscata, cat si cu conserve sau preparate mai speciale. Beagle-ul trebuie, in general, sa manance o data, maximum doua ori pe zi, asta mai ales datorita faptului ca are o clara tendinta catre ingrasare. Tocmai de aceea, cantitatea de mancare, ca si continutul nutritiv al acesteia, trebuie atent supravegheate.

COSTURI SI DURATA DE VIATA

Un Beagle nu este un caine foarte scump, comparativ cu altii. In ceea ce priveste intretinerea, se poate spune ca sunt ieftini, pastrarea si ingrijirea lor neimplicand aproape nici un fel de fonduri. Tendinta de viata a unui Beagle se intinde intre 12-15 ani, iar la nastere, o femela de Beagle poate aduce pe lume intre doi si 14 catei, dar media este de sapte.

DESCRIERE

Beagle-ii sunt extrem de jucausi si foarte inteligenti, putand fi considerati niste caini extrem de calitativi din aceste puncte de vedere. Sunt caini compacti si atletici, se misca foarte bine si au un echilibru perfect pe picioare. Blana lor este scurta, dar foarte deasa, ceea ce ii ajuta sa treaca fara probleme de lunile geroase ale iernii. Beagle-ii masoara intre 33-40 cm inaltime, si cantaresc, de regula, intre 8 si 14 cm, desi, amintindu-ne ca au tendinta de a se ingrasa, pot depasi usor greutatea descrisa, daca mancarea nu le este atent controlata si dozata.

BOLI

Fiind un caine extrem de robust, un Beagle nu are tendinte mari de imbolnavire. Cu toate acestea, exista momente in care el poate avea unele probleme cu ochii, mai ales in ceea ce priveste cataracta, boala ce devina ereditara. In unele cazuri, dar extrem de rare, un Beagle poate dezvolta unele mici probleme la coloana vertebrala, dar departe de a reprezenta o problema. Dispozitia lor catre boala este redusa, dar asta nu trebuie sa va faca decat sa fiti atenti pentru ca eventualele posibilitati de imbolnavire sa fie reduse.

ISTORIE

Se spune ca vechii greci erau insotiti la vanatoare de o multime de ogari de vanatoare, undeva in jurul anului 400 i.e.n. Prin 1550, ogarii au inceput sa fie clasificati, conform scopului pe care il servea fiecare, si cam la acest an se vorbeste despre un ogar mai mic, folosit mai ales in vanatoarea de iepuri, denumit Begles. Versiunea Beagle a venit dupa ce ogarul a ajuns in Anglia, tara care l-a adoptat cu bratele deschise si de unde a venit si oficializarea acestui nume. Beagle-ul se trage, ancestral, din Foxhound si din Bloodhound, acesta din urma cunoscut ca "Kerry Beagle". La inceput, clasificarea a fost mai grea, datorita faptului ca Beagle-ul dispunea de mai multe tipuri de blana, in mai multe culori, inclusiv cea pe care o poarta acum. La acea vreme, exista chiar si un Beagle de buzunar, care masura 25 cm, si care purta denumirea de "Pocket Beagle".

DRESAJUL

Dresarea unui Beagletrebuie sa inceapa foarte devreme si sa fie ferma. Altfel, catelusul va scapa din mana, terorizand stapanii cu poznele sale si facand tot deranjul posibil prin casa. Un Beagle este foarte fericit sa isi multumeasca stapanul, dar trebuie sa ii aratati cu exactitate ce trebuie sa faca si sa fiti foarte ferm in ceea ce faceti. In plus, lipsa de antrenament il va transforma intr-o sirena indisciplinata, care va latra enervant ori de cate ori nu va veti dori acest lucru.

EXERCITII

Beagle-ul este unul dintre cainii care are nevoie de multa miscare. Din cauza puternicului lor instinct de vanatoare, ei nu trebuie lasati din mana pana ce nu invata foarte bine sa se intoarca la comanda. Nu va dura putin sa ii invatati acest lucru, dar efortul merita, pentru ca altfel va puteti trezi alergand dupa el. De asemenea, in cazul in care stati la curte, gardurile trebuie sa fie suficient de inalte pentru a nu le sari, tinand cont de faptul ca este un caine extrem de atletic, care isi va cauta caile necesare pentru a iesi din curtea in care este inchis.

CARACTER SI TEMPERAMENT

Beagle-ii sunt caini buni, foarte afectuosi si care isi vor crea locul lor special in familie, loc si rol pe care le vor lua in serios. Sunt mari iubitori ai copiilor, dar trebuie sa fie obisnuiti cu pisicile de timpuriu, daca aveti si asa ceva, pentru ca altfel nu vor face altceva decat sa le vaneze. Cainele va merge mai tot timpul cu capul in jos, adulmecand totul, ca un adevarat caine de vanatoare. Asa isi va determina si teritoriul, pe care il va verifica din cand in cand pentru a vedea care sunt schimbarile survenite in interiorul lui. In acest sens, un Beagle este un caine de paza perfect, desi, o data ce infractorul a patruns in casa, el prefera sa se joace cu el!


Sursa:www.zooland.ro

Adaugat: 10-10-2009 19:13

Iata cateva imagini cu acesti micuti :heart: :heart: :heart: wink :sanatate:

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!