101

Re: Broscute testoase

eu una stiu ca le place salata.nu aduna din gradina,poate sunt bolnave vietatil alea,poate au microbi...nu te vad spaland greierasul pe antenute cu sapunel smile .La petshop se gasesc tot felul de minunatii dintr-astea,iar daca nu le gasesti,mai bine renunta.
eu ti-as recomanda sa nu-i mai dai atata carne.eventual carnita din piept de pui foarte bine fiarta,fara condimente ,si asta 1-2 ori pe luna.Daca ii dai multa carne o sa devina agresiva si o sa ramai fara degete,si pe langa asta am auzit ca excesul de carne nu le face bine.poate o sa se ingrase peste masura cu asa o alimentatie bogata,si nu vrem asta.Incearca sa-i oferi o alimentatie echilibrata.

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

102

Re: Broscute testoase

aha..deci sa ii dau doar mancare din pet si ceva legume....am inteles....carne ii dau cam rar, pana acuma i-am dat de 3 ori (o am de 2 luni).o sa incerc si cu salata sa vad dak ii place.cu ,,degetele am patit-o deja m-a muscat de 2 ori in primele 3 zile dar de atunci nu mai m-a muscat, pot sa o mangai linistit pe la guritza.......multumesc pt sfat bi3....

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

103

Re: Broscute testoase

sper sa-i placa salatica :hihi: cu placere :pup:

Adaugat: 02-02-2010 16:28

am cautat eu prin calculator si am gasit ceva interesant:
Hranirea testoaselor acvatice

Alimentatia broscutelor testoase cu tample rosii trebuie sa fie cat mai variata si bogata in proteine, calciu, vitamina A, D si minerale. Broastele testoase cu tample rosii sunt omnivore, ceea ce inseamna ca mananca atat hrana animala cat si vegetala. Puii mananca cu predilectie hrana de origine animala si vor accepta vegetale doar dupa ce cresc putin. Totusi, este bine sa le oferiti de la inceput si hrana vegetala, pentru a-i obisnui si cu acest tip de alimentatie. Pe masura ce inainteaza in varsta broscutele se vor interesa din ce in ce mai mult de hrana vegetala, astfel incat testoasele mature vor consuma mult mai multe vegetale decat puii.
In comert exista mancare deja preparata pentru broastele testoase, insa ea nu trebuie sa constituie mai mult de 25% din dieta unei broscute cu tample rosii. Pentru restul de 75% le puteti oferi:
- hrana vie: pestisori (guppy, carasi aurii), rame, mormoloci, melci acvatici, greieri. Va recomandam atentie sporita in ceea ce priveste locul de unde procurati astfel de hrana intrucat ea poate purta bacterii si/sau pesticide periculoase pentru broscuta dumneavoastra!
- plante acvatice: Elodea canadensis, Elodea densa, Eichhornia crassipes, Azolla caroliniana. Atentie! Unele plante acvatice sunt otravitoare pentru broscute!
- diferite vegetale: morcov, frunze de mustar, frunze de papadie, nap, dovlecel, fasole verde. Evitati vegetalele care au fost inghetate si dezghetate intrucat pot crea probleme de sanatate broscutelor. Evitati si legumele care au fost tratate cu chimicale. Nu le oferiti spanac intrucat ar putea cauza deranjamente stomacale.
- gammarus, inima de vita liofilizata, pestisori liofilizati
- din cand in cand (rar) le puteti oferi mici bucatele de carne de pui bine fiarta (fara sare si condimente)
NU hraniti broscutele cu carne cruda intrucat aceasta creste riscul contaminarii bacteriene a apei din acvariu (Salmonella, E. Coli) si nici cu hrana pentru caini sau pisici. Nu le oferiti pestisori care au fost inghetati si dezghetati!
Este foarte bine sa li se ofere si suplimente de vitamine, precum si sa se doteze acvariul cu o bucata de calciu sau un os de sepia care se gasesc la magazinele de profil.
Broastele testoase mananca numai in apa. Avand in vedere ca hranitul lor este o operatiune care produce mizerie, pentru a evita murdarirea apei din acvariu, va sugeram sa le hraniti intr-un container cu apa separat de acvariu. Ele vor fi introduse acolo si mentinute doar atata timp cat mananca. In acest fel se poate si monitoriza exact cantitatea de mancare pe care o ingurgiteaza broscuta dumneavoastra la o masa.
Broscutele sunt cunoscute pentru apetitul lor vorace si vor cere mereu mancare insa, in general, cantitatea de mancare oferita nu trebuie sa depaseasca ceea ce poate manca broscuta in 15 minute. In cazul in care constatati ca se formeaza pliuri de piele pe labutele broscutei, in special cand aceasta si le retrage in carapace, inseamna ca este prea grasa si ar trebui sa o hraniti mai putin sau cu mancare mai putin proteica.
De asemenea, este important sa indepartati din acvariu cantitatile de mancare ramase neconsumate, pentru a evita descompunerea acestora si contaminarea apei din acvariu.
Mancarea puilor trebuie taiata in bucatele mici pentru a putea fi ingerata. Puii trebuie hraniti in fiecare zi, in timp ce adultii pot fi hraniti la fiecare 2-3 zile (sau o masa pe zi, dar mai putin consistenta).

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

104

Re: Broscute testoase

broscuta mea Carla e bolnavioara sad . azi dimineata avea ochii foarte umflati ... i-am pus vitamina A si pe ochisori si pe carapace...   i s-au mai desumflat , dar     am observat ca "respira greu" cand scoate capul afara din apa parca se aude un suierat . si am observat ca isi misca incontinuu gura ca si cum ar manca     .... saracutza parca ofteaza , in rest e destul de activa , azi a mancat piept de curcan si s-a plimbat putin prin casa          sad   oare ce are??? e la mine de multi ani (aprox 8)  si nu a fost niciodata bolnava sad    :cry:

105

Re: Broscute testoase

ele isi misca gura in apa....si a mea isi mai misca gura....poate este putin racita...la ce temperatura o tii..?

:heart: -SABINA- :heart:

106

Re: Broscute testoase

apa din acvariu e la 26-28 de grade ,    ziua o las sa umble mult prin casa , poate azi dimineata a fost un pic mai rece , dar de obicei aerul din casa e la 23 de grade.

107

Re: Broscute testoase

a e bn....nu stiu ce sa spun,,,,,poate a fost mai rece si era invatzata la o temperatura ridicata......ai acvariu pt ea...?

:heart: -SABINA- :heart:

108

Re: Broscute testoase

da am un acvariu de 80 de litri , dar mai mult e pe afara decat in acvariu .

109

Re: Broscute testoase

Buna tuturor! Sunt noua pe aici! Am citit subiectele voastre si sunt foarte interesante, am aflat multe lucruri despre broscute testoase! Am si eu o broscuta cumparata de 1 luna si cred ca are in jur de 4-5 luni. In 3 zile ne-am imprietenit si am reusit sa o scot din carapace, sa se obisnuiasca cu mine si sa manance! De atunci totul a fost perfect pana acum 2 zile, cand am venit de la scoala si nu a vrut sa manance! Este foarte speriata, cand vede ca ma apropii de acvariu, incepe sa se agite si sa innoate repede repede, apoi se ascunde sub incalzitor. :(De 2 zile nu vrea sa manance nimic, iar cand o iau in mana nu se ascunde in carapace, ci merge pe mana foarte vioaie, dar pare putin speriata mad! Nu stiu ce are, din ce cauza nu mananca! Ma puteti ajuta? Ati patit si voi asa?

110

Re: Broscute testoase

iarna broscutele testoase nu mananca prea mult...pt ca si eu ma chinui cu a mea sa manance....niciodata o broasca testoasa nu va sta in palma foarte calma..si sa te mai roage si sa o mangai.....este normal sa se agite cand vrei sa pui mana pe ea...sau cand te apropii de acvariu....dupa mai mult timp nu o  sa se mai agite cand te vede aproape de acvariu..dar nici linistita nu va sta............ :rusine: (propria experientza.. :wis:).

:heart: -SABINA- :heart:

111

Re: Broscute testoase

ok m-am mai linistit putin, desi totusi simt ca nu mai e la fel ca inainte. adica inainte nu se speria de mine cand ma apropiam de acvariu, dar o sa mai astept, sa vad cum evolueaza. ma gandeam ca poate fratele meu mai mic a speriat-o, dar nu sunt sigura. multumesc pentru raspuns.

112

Re: Broscute testoase

iti urez succes.......eu o am de 3 ani.....si am ajuns sa o mangai asa putin la barbie...dar asta foarte rar...depinde de cum se simte....... :fluture:

:heart: -SABINA- :heart:

113

Re: Broscute testoase

trebuie sa avem multa rabdare cu broscutele.  si eu pe a mea o mangai asa cateodata , cand ma lasa ... nu are chef tot timpul .

114

Re: Broscute testoase

da intradevar s-a atasat de mine, cadno puneam la mine in pat sa se plimba se baga in maneca de la bluza si adormea acolo, ii placea :heart: si mai scarpinam si eu pe barbie, dar acum chiar ca nu ii mai place si o las in pace sa vedem... :pls:

115

Re: Broscute testoase

iubesc broscutele testoase iar acum am primit una as vrea sami spuneti ce sa fac

Daca ai o nimfa poti sa sti ca esti cel/cea mai norocos/norocoasa baiat/fata din lume!!!!!!!

116

Re: Broscute testoase

pai in primul rand sa iti traiasca :k: si sa te bucuri de el/ea pai iai un acvariu mare pentru ca ea va creste iai un in calzitor o pompa de aer si in acvariu sa ii pui o peatra pe care sa se puna cand vrea sa se odihneaca piatra sa fie pana deasupra apei ca sa aibe si uscat sper ca tiam fost de folos :sanatate:

117

Re: Broscute testoase

vorbeste-i, tine-o in palma pana se obisnuieste cu tine, poate va dura pana se acomodeaza, insa stai linistita ca isi revine si o sa vezi ce vioaie este si draguta. trebuie sa o iubesti in primul rand, pentru ca ea sa simta lucrul acesta si sa se ataseze de tine. dupa ce ii cumperi incalzitor, acvaviu, pompa si mancare desigur, altceva nu iti mai trebuie. daca vrei poti sa cumperi si o lampa cu UVA sau UVB, dar in nici un caz cu UVC (dauneaza, provoaca arsuri) pentru a incalzi pietricica pe care se urca, ca sa stea pe uscat. ii place la caldurica :elefant: cum o cheama?

Adaugat: 15-02-2010 17:37

apropo am uitat sa zic ca broscuta mea si-a revenit :blb: si mananca, doar ca e smechera, acum nu mai vrea sa manance singura de pe suprafata apei, ci trebuie sa ii dau in gura :hihi: :merci:

118

Re: Broscute testoase

bv..da..pei stiu cum e... smile))

:heart: -SABINA- :heart:

119

Re: Broscute testoase

de unde stiu daca este baiat sau fetita

Adaugat: 19-02-2010 19:13

nu nimfa ci broasca

Daca ai o nimfa poti sa sti ca esti cel/cea mai norocos/norocoasa baiat/fata din lume!!!!!!!

120

Re: Broscute testoase

masculii prezinta o adincitura pe burtica mai aproape de coada..nu foarte adinca..si au o umflatura mai mare la baza coditzei...iar femelele sunt plate pe burta.....si nu au imflatura la coditza.. wink

:heart: -SABINA- :heart:

121

Re: Broscute testoase

i-as putea da testoasei de florida mar???i-am dat de cateva zile da pe site nu scrie nimik de mar dar am vazut k ii place.....i-as putea da in continuare??inafara de mancarea din pet pana acuma doar carne si mar ii place ...... (nu-i place salata, morcovul, rosia)....cu portocala as putea incerca..??
multumesc

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

122

Re: Broscute testoase

nu cred ca e indicat sa-i dai mar..portocala nici atat...  sad

:heart: -SABINA- :heart:

123

Re: Broscute testoase

ok poly ms mult....pt sfat..

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

124

Re: Broscute testoase

dieta unei broscutze este alcatuita din carne si legume...in general....si nu orice fel de legume.....trebuie sa fii atent pt ca se pot imbolnavii de la unele alimente. neutral scrie pe latifa despre dieta lor. te ajuta si poti sa te uiti

:heart: -SABINA- :heart:

125

Re: Broscute testoase

broscutzei mele i sau umflat ochii si nu mai mananca a scris bi3 cu cateva pagini in urma de prietena ei iam luat si eu vitamina a si inca ceva de la petshop dezinfectant de acvari trebuie pus in ochi si in acvariu si vad ca a inceput sa isi deschida ochisori credeti ca e bine sa ii dau din ambele
ps:mai scoate niste sunete e vreo problema sau asa fac ele

Adaugat: 11-03-2010 17:33

vitamina A sa ii pun in apa sau sai ii dau in gura hmm