76

Re: Broscute testoase

multumesc pentru sustinere :k:

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

77

Re: Broscute testoase

bi3 wrote:

multumesc pentru sustinere :k:

Cu placere! :pup: :heart: Asteptam vesti bune de la tine big_smile

Animalutzele mele:o broscutza testoasa,2 catelusi,2 perusi big_smile

78

Re: Broscute testoase

Si eu vreau sa-mi iau 2 broscute de apa dulce :bravo: sunt asa de mici si de dragute si sunt usor de ingrijit :k: ...de abea astept wink

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

79

Re: Broscute testoase

ooo,apropo,v-am povestit ca am mai avut mai demult 2 testoase?...da,primul meu animalut a fost o testoasa de florida  ,dar din pacate a murit din cauza unei presupuse prietene    ,ca plecasem la tara si am lasat-o la respectiva,si cand am venit ,nerabdatoare sa imi vad puisorul,murise  ,nu ii schimba apa regulat,nu verifica temperatura sau mancarea..asta i-a fost fatal  .
A doua testoasa a avut o poveste frumoasa:a fost adusa de cineva din Delta,si mama a adus-o acasa...pana intr-o zi cand niste prieteni de ai ei au plecat la pescuit in Delta,asa ca le-am dat-o sa o duca inapoi in habitatul ei.Am considerat ca asa era mai bine pentru ea,pentru ca era destul de mare si probabil i-ar fi fost greu sa se acomodeze la un habitat artificial  ...oricum sper ca e fericita

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

80 (edited by Iusty 15-12-2009 13:42)

Re: Broscute testoase

In legatura cu broscutele...as vrea sa-mi iau 2 din Hornbach...sunt f. dragute...numai ca nu stiu ce specie sunt :wow: cand mai merg pe acolo am sa le fac o poza..poate imi puteti zice :rusine: !

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

81 (edited by bi3 15-12-2009 13:58)

Re: Broscute testoase

poly wrote:

buna.ma numesc sabina si am o broscuta de florida cam de 2 ani....dar ea are in total km 4...cred.....as vrea si eu un sfat pt ea.....as vrea sa o pon la hibernat si nu stiu qm si in ce conditii...credeti ca ati putea sa ma ajutati..?

Ei bine broasca cea mai mare a prietenei mele a hibernat aproape in fiecare an.Se baga sub covor la calorifer si statea acolo toata iarna,din cate imi amintesc hmm .Daca simte ea nevoia de hibernare isi va gasi un loc si se va pune la culcare,daca nu nu.
Eu cred ca e mai bine sa nu ii pregatesti conditii de hibernare,pentru ca scoaterea din starea de hibernare se face in mod treptat...si sunt multe lucruri care daca nu sunt facute ca lumea,broscuta se poate imbolnavi.
:sanatate:

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

82 (edited by LovePets 15-12-2009 14:17)

Re: Broscute testoase

Alea sunt trachemys scripta elegans(cele de Florida,unele inca nu au tamplele rosii pentru ca sunt pui).Oricum in Hornbach sunt la pret dublu fata de crescator.Si in orice caz broscutele de apa nu sunt deloc usor de ingrijit,nu poti sa le tii intr-un bol cu apa cum vedeti de obicei ca sunt tinute.Le trebuie un acvaterariu care costa destul de mult,UV,incalzitor pentru terariu,filtru pentru partea acvatica,vitamine,mancare speciala care si ea este cam scumpa,si uneori chiar si hrana vie(unele broscute nu accepta peletele).
Or fi ele dragute insa 95% din cei care le detin nu au girja cum trebuie de ele,iar cand se fac mari(20-25 de cm),multi le dau drumul in lacuri/rauri,ele se adapteaza insa devin daunatoare.Majoritatea cumpara testoasele crezand ca vor ramane asa mici si dragute,insa ele se fac mari,traiesc mult,au nevoie de conditii mai speciale de trai(ca majoritatea reptilelor) si lumea se "satura" de ele sau nu mai poate avea grijasi scapa de ele prin modurile mentionate de mine mai sus sau in cel mai bun caz le doneaza.
Spun asta pentru ca lumea sa nu creada ca o testoasa e la fel de usor de ingrijit precum un hamster si nici la fel de ieftina,dar nu vreau sa descurajez pe nimeni sa isi achizitioneze una(sau mai multe),insa sa ii ofere conditiile necesare. wink

83

Re: Broscute testoase

Nu-i problema...deci alea de la Hornbach sunt testoase de Florida hmm ...atunci imi iau una singura smile ...acvaterariul as cumpara unul ca ala de la Hornbach..unde sunt tinuti puii smile ...vad eu! Deci daca sunt testoase de Florida...atunci e mai simplu smile ...gasesti destule articole despre ele :k: !

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

84

Re: Broscute testoase

smile

Adaugat: 16-12-2009 09:12

ieri ,cautam pe net imagini cu testosele de florida,si ia uitati ce poza frumoasa am gasit-cad te uiti la ea te indragostesti pe loc :heart: Voi ce parere aveti?
:sanatate:

Adaugat: 16-12-2009 09:13

Uitati ce material interesant am gasit,ca tot adusese Lovepets vorba:

Exista aproximativ 240 de specii de broaste testoase, in viata cunoscute azi. Dintre acestea 41 de uscat, 7 de apa sarata si 192 de apa dulce.
Lumea broastelor testoase este plina de surprize si bogata in cele mai reusite adaptari, create de-a lungul mileniilor de fortele active ale evolutiei. Aceasta minunata lume nu poate fi nici pe departe banuita, de cel care nu intelege, din ignoranta sau necunoastere, complexitatea fascinanta a testoaselor.

Broasca testoasa este un animal potrivit pentru voi ?

Cu ajutorul unor intrebari relative simple vom putea afla singuri, daca suntem pregatiti pentru custodia unei testoase.

-Testoasele traiesc 20 - 40 de ani sau chiar mai mult (depinde de specie). Sunteti dispusi sa va asumati o raspundere pe termen atat de lung? Sau daca va ganditit sa o tineti doar pentru un timp, sunteti dispusi sa-i cautati un camin la fel de bun atunci cand nu o mai puteti tine?

-Unele testoase cresc pe tot parcursul vietii lor. Aveti destul spatiu liber?
O testoasa de talie mica are nevoie de un acvariu de cel putin 80 litrii pentru a fi fericita, cu cat mai mare e cu atat mai bine. Aveti o camera unde sa tineti un astfel de acvariu? Pentru amenajarile exterioare se pune problema amenajarii unui acvariu de marimea unei piscine pentru copii.

-Aveti timp pentru a va ocupa cum se cuvine de ingrijirea testoasei? Va ia cam o ora pe saptamana sa-i curatati amanuntit locul in care sta si 10 minute pe zi pentru a-i da de mancare si a-i observa comportamentul. Se mai adauga apoi vizitele ocazionale care trebuie sa le faceti veterinarului.

-Va puteti permite o testoasa? Mancarea va costa cam 20-30 de lei pe luna, asta depinzand de felul de mancare pe care i-l dati. Un acvariu initial va costa cam un 100 de lei sau poate chiar mai mult. Pentru un acvariu interior majoritatea banilor vor fi cheltuiti pe lampa fluorescenta pentru reptile, filtre de apa, incalzitor.
Bugetul ar fi cam de 1-2,5 lei pe zi pentru un exemplar. Acesta include mancare, curatenie, taxele platite veterinarului, si alte cheltuieli. Veti vedea ca va trebui sa faceti chiar cheltuieli suplimentare daca veti vrea sa imbunatatiti viata animalului vostru.

-Va veti putea permite sa-i platiti tratamentul cand va fi bolnava? Desi testoasele sunt destul de ieftine la cumparare, cand se imbolnavesc, tratamentul lor poate costa la fel de mult ca al unui caine sau al unei pisici. Testoasele sufera in liniste, dar ele simt durerea la fel ca oricare creatura. In momentul cand ai luat un animal si el a devenit animalul tau de companie devi in totalitate responsabil pentru el.

Cum ramane cu bolile? Testoasele capturate din salbaticie adesea au tot felul de paraziti. Dar si cele crescute in captivitate pot sa aiba. Multe dintre aceste microorganisme sunt daunatoare atat testoaselor cat si oamenilor.
Ocazional testoasele pot avea salmonela, mai ales daca au fost hranite cu carne de pui cruda.
Testoasa poate fi verificata daca are paraziti de catre un veterinar specializat in testoase.
Trebuie intodeauna sa va spalati pe maini cu un sapun antibacterial dupa ce ati pus mana pe testoasa sau in apa in care sta. Nu va puneti mainile pe fata. Daca aveti copii mai mari puneti-i sa se spele pe maini iar daca copii sunt mici nu ii lasati sa se joace cu testoasa si aveti grija sa nu o bage in gura. Nu va pupati testoasa. O igiena adecvata e suficienta pentru a reduce la minim riscurile.

Alegerea si cumpararea unei broaste testoase

Inainte de a va cumpara o testoasa cititi despre viitorul vostru animal. Spre exemplu, trebuie sa stiti ca broastele testoase pot fi purtatori ai unor germeni periculosi, Salmonella, fara a prezenta semne ale infectiei. Din acest motiv, broastele testoase nu sunt recomandate copiilor mici.
Dupa ce v-ati hotarat sa cumparati o testoasa va trebuii sa pregatiti un aranjament comfortabil, cumparati hrana si hotarati unde va fi plasata. Desi de cele mai multe ori suntem tentati sa avem intai animalul si apoi sa ne gandim la locul in care il vom tine, trebuie sa ii aranjam intai locul. Vorbind cu oamenii care detin deja testoase veti obtine multe informatii utile si veti putea folosi experienta lor. Se pune problema majora: doua testoase nu sunt identice, asa ca doar caracteristicile generale nu sunt suficiente. Luand in considerare ca testoasele salbaticie sunt pe cale de disparitie e de preferat sa cumparati una dintr-un magazin specializat dacat sa prindeti una, iar o testoasa crescuta in captivitate are mai multe sanse sa fie mult mai sanatoasa si mai fericita in captivitate decat una salbatica.
Este esential sa stim cum sa alegem o testoasa cand o cumparam si sa identificam un exemplar sanatos deoarece exista riscul sa cumparam un individ bolnav si dupa ce ne vom atasa de el sa il pierdem, sau sa ne creeze o serie de probleme greu sau chiar imposibil de rezolvat.
Iata cateva elemente care ne ajuta sa departajam un individ sanatos de unul bolnav:
- o testoasa sanatoasa este in general vioaie, usor sperioasa si neincrezatoare fata de cei din jur; luata in mana, dupa o scurta retractie in carapace ea revine si manifesta miscari de pedalare vioaie a membrelor in gol (toate aceste reactii sunt diminuate daca testoasa a fost tinuta in medii neadecvate, reci sau intunecoase)
- la exemplarele terestre plastronul nu are voie sa vina in contact cu solul, deoarece aceasta presupune o rezistenta scazuta a organismului sau e vorba despre un animal slabit, debil, batran sau bolnav
- nu vom alege broaste acvatice care plutesc in deriva la suprafata apei sau care prezinta un dezechilibru lateral, care de obicei este consecinta unor maladii pulmonare
- nu achizitionati exemplare care manifesta tendinte de obezitate; acestea se pot identitifica dupa faptul ca ele nu se pot retrage complet in carapace, lipsesc faldurile dermice de la nivelul gatului si al cozii si se misca in general cu greutate
- evitati cumpararea exemplarelor slabe care prezinta pliuri dermice evidente si depun eforturi mari pentru a se deplasa si respira, cu ochii tulburi si culoare a tegumentului fara stralucire
- pielea trebuie sa fie neteda, lucioasa, bine intinsa, fara rani sau cicatrice, cu ochii vioi, mari, expresivi, fara insa a fi extrem de evidentiati, cu cavitatile nazale bine deschise
- evitati de asemenea exemplarele care prezinta urme de diaree, cele care au gura tinute permanent deschisa si gatul intins, putin mobil, iar orificiile nazale partial infundate
- asigurati-va ca animalul nu este infestat cu paraziti, indeosebi la nivelul membrelor, in zonele de legatura dintre corp si membre si in zona inghinala.

Acest material nu este scris pentru a va descuraja, ci doar pentru a va pune in tema cu responsabilitatea pe care vi-o asumati, cand alegeti ca animal de companie o testoasa.
Mult succes !

sursa: Testoase.com wink smile :sanatate:

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

85

Re: Broscute testoase

bi3 wrote:

ieri ,cautam pe net imagini cu testosele de florida,si ia uitati ce poza frumoasa am gasit-cad te uiti la ea te indragostesti pe loc :heart: Voi ce parere aveti?
:sanatate:

Da,este foarte draguta!Cam asa era si a mea de mica atunci cand am luat-o ,dar acum a mai crescut :muscle:

Animalutzele mele:o broscutza testoasa,2 catelusi,2 perusi big_smile

86

Re: Broscute testoase

bi3 wrote:

ieri ,cautam pe net imagini cu testosele de florida,si ia uitati ce poza frumoasa am gasit-cad te uiti la ea te indragostesti pe loc :heart: Voi ce parere aveti?
:sanatate:

superba dar este broscutza harta cred....cele de florida au tamplele rosii.... big_smile

:heart: -SABINA- :heart:

87

Re: Broscute testoase

buna    . broasca mea de florida se numea carlo cand am cumparat-o acum 8 ani , pe urma a devenit carla pt ca mi-am dat seama ca era fetita. o iubeam foarte tare , ma jucam zilnic cu ea , statea sa o mangai si era o dulce. toate astea pana cand intr-o zi m-a muscat:cry:, atat de tare ca a ramas agatata de mine ca un pittbul:cry:. o iubesc si acum:heart: dar relatia noastra nu mai e la fel , pt ca din acea zi s-a schimbat mult . acum trebuie sa fiu f atenta cand o ating pt ca nu se stie niciodata ...  am citit ca mananca si legume dar nu stiu din ce cauza ea nici nu se uita la ele , e carnivora. desi mananca mult nu creste ... de cativa ani e libera prin casa o bag in apa cand mananca . as vrea din tot sufletul sa fie mai cuminte si sa pot sa o iubesc ca si cand am cumparat-o.:pup:

Adaugat: 16-12-2009 13:57

alinanemes wrote:

desi mananca mult nu creste ...

   de fapt a crescut  dar   am citit ca ajunge la 1,5 -3 kg      si carla nu cred ca are nici macar un kg.imi imaginez ca la varsta ei ar trebui sa fie mai mare.       nici cand am cumparat-o nu era mica , era aproape cat palma mea .

88

Re: Broscute testoase

broscutele testoate atunci cand cresc devin mai agresive....al meu are 5ani(asa cred)  si nu prea a crescut desi mananca mult qm ai zis si uh....nu cred ca au un ritm de crestere atat de rapid......si nici gand sa se atinga de legume.....cred ca mai trebuie sa creasca ca sa manance......... neutral dar pana aqm nu m-a muscat ...si il mai iau in brate ...si ma joc q el......sa stii ca trebuie sa o iubesti in continuare indiferent ce ar fi.... :pls:

:heart: -SABINA- :heart:

89 (edited by bi3 16-12-2009 14:44)

Re: Broscute testoase

ai dreptate,nu e testosica de florida,dar tot draguta e-mie pe asta mica mi-a dat-o la cautare si am luat-o ca e o scumpa :heart: smile :sanatate:

Adaugat: 16-12-2009 14:37

nu lasa o simpla muscatura sa schimbe relatia de dinainte.De cate ori nu m-a compostat Cipy,ar fi trebuit  nici sa nu-l mai hranesc,dar totul e ok intre noi,si parca s-a mai calmat nebunaticul.Poate asa e si la testoase-nu stiu,zic si eu smile .Poate ai fost agitata,sau nervoasa sau nu ai tinut-o bine, cred ca pana si testoasele ne simt,si proabil asa a raspuns starii tale de stres. tongue wink :sanatate:

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

90

Re: Broscute testoase

bi3 faza e ca intre muscatura testoasei si compostarile papagalului e o foarte mare diferenta. verdi ma ciocaneste incontinuu (cred ca e din dragoste)   si nu prea doare dar broasca cand prinde rupe pielea, chiar si carnea.    in fine si asa rea   ea e tot broscuta mea draga si scumpa , si eu o iubesc si asa .

91

Re: Broscute testoase

Cipy al meu nu "ciocaneste" smile ,o data mi-a lasat un semn timp de 1 saptamana,daca nu m-as feri la timp m-ar ciurui de tot smile .Oricum,sper ca micuta sa se "indrepte putin" :sanatate:

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

92

Re: Broscute testoase

chestia e ca broscutele nu pot face diferenta intre carnea pe care i-o dai si degete...... smile ......asta este tot... :rusine: nu mai este mult pana o sa ma muste si testosul meu ..... :bang: sper ca nu in viitorul apropiat............. :wis: dar oriqm ele iti ofera o anumita relaxare cand le privesti.... :pup:

:heart: -SABINA- :heart:

93 (edited by anschi 03-01-2010 13:33)

Re: Broscute testoase

BROSCUTA NOASTRA SPEEDY ,ptr cateva zile am avut-o in grija si pe Mikey ,dar sa stiti ca sau imprietenit smile

94 (edited by jorj 16-01-2010 20:46)

Re: Broscute testoase

salutare am si eu o broasc testoasa de florida de 12 ani si musca,nu gluma,daca i-ti prinde degetul  ti-l reteaza:) dar o iubim oricum  cu toate astea nu m-am gandit nici o data de cand e mare sa o las prin casa ...credeam ca ar nevoie de apa chiar daca in acvariu are o piatra mare unde sa stee pe uscat
ps:o chiama GHERUTA

Mi-as Dori O Pereche De Ara  smile smile smile

95

Re: Broscute testoase

am si eu o intrebare care este cea mai mika broscuta pe care o poti cumpara din pet? si cam ce dimensiune ar avea??? :merci:

- Bianca

96 (edited by bi3 17-01-2010 09:48)

Re: Broscute testoase

cand spui cea mai mica,te referi la dimensiunea pe care o are in magazin sau la dimensiunea maxima pe care o poate atinge?
Daca e prima varianta,atunci sa sti ca aproape toate broscutele din petshopuri sunt mici.Cele mai mici am impresia ca sunt broscutele testoase cu tample galbene ,ating cam 3 cm in diametru.

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

97

Re: Broscute testoase

da, la dimensiunea maxima la care poate ajunge :merci:

- Bianca

98

Re: Broscute testoase

eu stiu ca testoasele cu tample galbene sunt mai mici,altele nu mai stiu hmm ,si ele poat ajunge si pana la 20 cm(sau mai mult),dar se adapteaza la dimensiunile acvariului pe care il pui la dispozitie.Daca acvariul e mai mic nici ea nu va creste exagerat,daca e mai mare,va creste putin mai mult ,oricum nu intotdeauna dimensiunile sugerate in carti sunt adevarate,cel putin nu in captivitate.In general ,in captivitate,ajung pe la 10-15 cm,cel putin toate cazurile pe care le cunosc eu asa sunt.

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

99

Re: Broscute testoase

broasca mea de aproximativ 10 ani   are 18 cm si vreo 400-500 de grame,   dar chiar alaltaieri am vazut la pet una aceeasi rasa (de florida) care cred ca avea 2 kg . era imensa pe langa a mea . mi-as dori sa creasca si carla mea asa .

100

Re: Broscute testoase

buna, am o broscuta de florida de 2 luni, cred k are in jur de 5-6 ani dupa carapace (15 cm) si mananca doar carne si la cea de pasare se uita si apoi dak o mananca, mananca doar mancare din pet (pesti albi, inima de vita, gammarus) si vroiam sa stiu cam ce legume si fructe prefera cel mai mult aceasta specie? i-am dat morcovi (cumparati) si se uita la ei ..si atat...nu mananca (poate din cauza k am luat-o de la zoo)....va rog ajutati-ma dak stiti careva din propria experienta ce prefera mai mult??......please....si am auzit k mananca rame, melci de apa si greieri.....da de aia cum fac rost....doar ma duc in in gradina si ,,culeg,, rame si greieri ??? va multumesc !!!

,,metalrock,, and animals forever........ :rock: