26

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

stiu emisiunea, e destul de reusita, o sa aplic ce mi-ai spus si o sa iti dau un raspuns. mersi mult pentru sfaturi :hug:

Adaugat: 10-10-2010 20:35

scuzati pentru dublu post, dar nu e edit la mesaj, acuma am vazut accidental o poza cu un pit tigrat, este exact ca hera si nu stiu ce sa mai cred, hera e amstaff sau e pit, hera e aproape identica cu dante doar ca dante are mai mult alb pe burtica, iar hera doar o dunga ca la pit
uitati si o imagine cu pit-ul vazut pe net: http://images01.olx.ro/ui/8/79/97/1281632037_113627297_1-vand-mascul-pitbull-tigrat-1-an-si-2-luni-1000-ron-rahova-1281632037.jpg , iar pe hera o gasiti in posturile anterioare, inca odata scuze pentru dublu post

27

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Culoarea nu e relevanta . Chiar daca in standard scrie ca tre sa aiba o anumita culoare ( sa nu aiba mai mult de 80% alb sau sa fie tricolor etc ) , cainii se nasc si in culorile nedorite de standard.

Daca nu ai pedigree la ea , nu vei sti exact ce e. Multa lume trece ca amstaff in carnetul de sanatate pentru ca in lege la pit sunt mai multe restrictii .

Deci parintii ei erau amstaff cu pedigree amandoi , atunci ea este amstaff , daca nu aveau pedigree , este metis.

Chiar si asa , e o catelusa tare frumoasa si chiar nu conteaza ce rasa e atata timp cat o iubesti si te iubeste.

Amstaff :

http://www.shutterstock.com/pic-22542298/stock-photo-american-staffordshire-terrier-in-front-of-a-white-background.html



Daca vrei , eu imi pot da cu parerea despre Hera din poze , dar cainele poate arata intr-un fel in poze si in realitate e altfel.

Ea are boticul un pic cam lung , stopul nu foarte pronuntat ( adica acolo intre ochi unde coboara fruntea spre bot ) , urechile  pleositite  si prinse mai in spate decat ar trebui, iar codita nu este compacta ( adica in forma conica de la baza fundului pana la varf , cu parul scurt pe ea ).
Daca ar fi sa aleg posibile combinatii , ar amstaff +brac sau amstaff+labrador  sau pit cu brac sau labrador .

NU e neaparat sa fie parintii astia , dar undeva in spate poate are ceva din rasele astea , brac , labrador , pe acolo.

Dupa cum spuneam , nici cainii care se nasc din parinti cu pedigree nu reprezinta toti rasa , asa ca nu e cazul sa fii suparat ... sunt foarte multi catei care au  mostenenit gene de aspect diferite de la parinti , iar combinatiile nu sunt 100% sigure .

Cunosc personal un amstaff cu pedigree care a fost dus in expozitie si a fost refuzat la arbitrare pe baza aspectului , pentru ca are o culoare mai deosebita si codita mai blanoasa un pic . Dar cainele este superb , isi iubeste stapanii foarte tare iar ei il iubesc pe el .

28

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

boticul e scurt, ce e drept din poza chiar pare lung ca la brac, urechile in poza si le tinea ca labradorul, iar normal si le tine pe spate putin ciulite. Azi au venit viitorii ei dresori si i-au facut tot felul de teste. Rezultatul: e foarte foarte desteapta (eu vorbesc cu ea ca cu omul si imi raspunde), nu e foarte agresiva, o sa se mai faca putin mai rea dupa dresaj, are dintii buni si e amstaff pur ( la fel au zis si alti 3 veterinari). Si tot azi am fost pana in animax si i-am luat botnita ca a lui Dante si o mingiuta cu clopotel si gaura in ea pentru mancare, e innebunita dupa ea nu o lasa din gura prin curte.

29

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Ti-am zis ca pozele nu sunt relevante  smile

Ai grija cu dresajul de atac . Important e sa te asculte pe tine cum trebuie si sa nu sara de capul ei la cine apuca.

Multa bafta cu dresajul !

30

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

mersi mult. Spune- mi si mie cum fac ca sa numai aiba frica de scari. Nu intra in tranvai, autobuz, pivnita. Si nu stiu ce are ca nici cand am intrat in animax nu a vrut sa intre si a trebuit sa o cam traso. Si inca ceva, a venit un caine la ea sa o miroasa nu a vrut si a latrat la el bineinteles. A scos un latrat de am facut pe mine de ras. Si un caniche  latra mai gros decat ea.

31

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Pai poti sa o ademenesti cu ceva bun , o tragi un pic , pana face un pas , cand face pasul lasi lesa moale si ii spui bravo ... dupa cateva repetitii ar trebui sa se prinda ca scarile nu-i vor raul, iar tu nu trrebuie sa tii lesa in tensiune cand face un pas inainte , pentru ca se tensioneaza si ea si mai rau se trage inapoi .

Cat despre pivnita , nu stiu ce sa zic , Dante impietreste daca-l pun sa coboare in vreo gaura sau in beciul bunicilor ... pur si simplu sta intins maxim aproape pe burta , se incordeaza si nu se misca ... pot eu sa-i tin si halca de porc in fata ! Daca sunt scari insa si e spatiul ca pe scara blocului de ex, nu are treaba

32

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

ce frumos este ! IMI PLACE RASA Amstaff. AS MAI vrea si eu un catel ,dar mai am unu si nu mai pot sa mai iau unu  deoarece elliot este mic si cam negun numai prosti face. (am pus si o poza cu el ) :heart:   :heart:   :heart:

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

33

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

exact asa face si hera la pivnita, cobor, ea se pune intr-un fel de pozitie de atac ca si cum m-ar pazi si "vorbeste" cu mine. I-am dat mancare la distanta de o scara de ea nici nu se uita la ea. maria97 primul meu caine a fost un pui de beagle. Uitati si alte poze cu ea:

34

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Astea da poze , acuma se vede rasa  :muscle:
Cat despre scari , ai mare rabdare cu ea si fa exercitii cu scarile cand nu te grabesti nicaieri , ca sa o poti lua incet.
In ultima poza sta cu labuta pe piciorul tau ... nu o mai lasa , e semn de dominare si nu e bine. Nu-ti trage piciorul , da-o pe ea la o parte. Asa va intelege ca locul ala e al tau , nu te dai tu pentru ea.
Faza asta cu pusul labutei pe tine asa , inseamna ca vrea sa fie deasupra ta , sa fie ea sefa si daca o lasi , nu o sa te asculte niciodata.

Maria , ai un beagle tare frumos , are moaca de strengar si in poze  :caine:

35

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Dresorii mi-au zis cand sare pe mine sa ii bag genunchiul in piept. Cand o sa fie adult, o sa fie rea? Cand i-au facut testul de rautate au intrat dresorii in curte ca niste hoti, ea a alergat din spatele curtii a sarit pe ei si i-a lins. neutral . Ei au zis ca e cat de cat normal fiindca e pui.

36

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

daca ti-au si aratat cum sa faci fara sa lovesti cateaua si fara sa faci tu greseli in miscari e bine . In primul rand , cand sare pe tine ridici genunchiul si te duci spre ea cu partea de sus a corpului tau , nu o lovesti cu genunchiul in piept si nu te dai pe spate ( cu capul , cum am vazut ca fac unii cand ridica genunchiul la un caine ) .

In al doilea rand , cateaua este pui si e normal sa fie pupacioasa , mai ales ca traieste in casa de oameni , nu in beci si dupa cum ti-am mai spus , rasele astea ( amstaff/ pitt ) sunt extra iubitoare cu oamenii si o sa-ti fie greu sa o faci rea sa nu-ti mai intre nimeni in curte , dar se poate , numai ca trebuie sa detii control total asupra ei pentru ca nu-ti poti permite sa o plimbi pe strada si sa sara la oameni ca i s-a parut ei ca aia vin mai hotarat spre voi sau sa-ti muste prietenii cand intind mana sa dea noroc.

Cainele trebuie sa asculte de tine la perfectie daca vrei sa faci paza si aparare cu ea. Foarte important e sa stie comenzile , sezi , asteapta , stai , lasa , nu , vino aici , inainte sa faci dresajul de paza si aparare cu ea.
Pana nu te asculta Dumnezeieste la aceste comenzi , nu te astepta sa detii control asupra ei dupa dresajul de paza si aparare.
Cel mai important este sa faci dresajul tu cu ea. Dresorii sa-ti arate , dar tu sa tii lesa, pentru ca tonul vocii si prezenta ta sunt vitale , cu tine ramane dupa aia , nu cu dresorii .

Ai mare grija cu ceilalti oameni cu care locuiesti ... odata ce invata cateaua ca poate si are voie sa muste din om , o va face daca nu i se impun reguli in casa . Sa nu te trezesti ca ajung parintii tai sa le fie frica de ea sau sa nu o mai poata controla si sa sara la ei.
Am intalnit cazuri in care catelul a avut parte de un dresaj necorespunzator si a muscat mai multe persoane ... stapanii l-au dat pentru ca ajunsesera sa le fie frica de el.

Dante nu e dresat de paza si aparare dar simte cand e pericol si face exact ce trebuie ... Sta tapan si infipt , mandru si alert si priveste persoana dubioasa fix in ochi . Cand aude ceva la usa latra gros si se duce maraind spre usa , iar daca intra cineva in casa neinvitat , este numai un latrat si un marait pana miroase si vede cine e.

NU l-am testat cu dresor sa vad cum reactioneaza la hot , dar pr socra-miu era sa-l ia de pantaloni , noroc ca a vorbit cu el si si-a dat seama cine e.

NU am facut niciodata dresaj din asta cu el , dar de fiecare data cand a reactionat cum mi-a placut mie , l-am laudat si i-am dat cea aveam mai bun la indemana.

Multa bafta cu ea !

37

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

nimeni numai are amstaff?

38

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Buna seara, am si eu un puiutz de amstaff ( 2luni si 2 saptamani) , l am luat acasa pe 5.11.2010, este cuminte , vioi, mananca, asculta dar fiind micutz mai uita din cand in cand si uita ce trebuie sa faca cand ii se da comanda.... NU FACE IN CASA !!! ... sa l si laud big_smile:D:D:D, cand are nevoie latra pentru a fi scos afara big_smile... dar cu toae ca ar trebuii sa fiu maxim de multumita pe aceasta tema .. nu sunt... Domnul de la care l am cumparat m a mintit.. mi a spus ca are vacc facute, si cand m am intalnit cu el sa l iau am intrebat de vacc ( pt ca automat trebuia sa aiba carnetel) m am trezit cu.. NU I AM FACUT...Tin sa mentionez faptul ca in ziua aia l am dus la medic i a facut deparazitare si duminica am facut si primul vacc... ( a fost impecabil de cuminte.. nici n a simtit..) smile)
  Problema mea consta in faptul ca a racit la un ochisor , eu l am tamponat cu musetel si oarecum era ok .. duminica la vacc i am spus doctorului ... moment in care el i a dat cu kanamicina.. si .. dupa 1h max am observat ca ii s a inrosit corneea in parte dinspre nasuc .. SUNT FOARTE SPERIATA !!! Mi am dorit enorm un catelus de mica .. am si avut insa fiind mica nu stiam de resposabilitate si pana la urma ai mei l au dat .. Acum, dupa ce ca am dat o groza de bani ( de care sincera sa fiu nu mi pasa .. pt ca oricum se fac..) sunt ingrijorata de ochisor rau de tot.. pot sa zic tot salariul meu s a dus pe jucarioare, patut , zgarduta, si alte lucruri de care el are nevoie, am ajuns sa spal si sa dau cu aspiratorul de 20x pe zi ca asa aibe igiena necesara sa nu pateasca ceva.. si in final sa ma trezesc care nu stiu ce la ochisor, imi vine sa mooooor sad((

O sa va postez cateva poze in curand big_smile

App, am crezut ca numele ales este unic dar se pare ca nu este asa.. tot Dante ne numim big_smile:D si suntem ff mandrii de nume big_smile

:sanatate: tuturor si astept un help legat de ochisor

39

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

sa-ti traiasca, imi rau pentru el saracutul... Mai dul odata la veterinar (in caz ca nu l-ai dus), in rest nu prea am ce sa zic:(

40

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Buna,

L am dus iar la un alt veterinar si vad ca si a mai revenit ! D
Multumesc

41

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

ma bucur ca si-a revenit,are nevoie de niste picaturi?presupun ca asta ti-a dat,nu de alta dar sunt curioasa ca vreau sa ma fac experta in animale :bravo:

3 caini,2papagali,1 cal,1gaina de casa,5pisici,1porc!!!

42

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

big_smile:D:D
Da, mi a dat sa ui pun ser fiz. in ochisor ..la ambii ca sa nu se intinda si la cel drept si ea(veterinarul) i a mai facut o injectie in ochisor, dar am uitat cum se numeste, o sa revin si cu aceasta informatie cand ajung acasa si ma uit pe carnetel.

In ceea ce priveste expertul big_smile ..si eu mai am o nimfa nazbatioasa care mi l trage pe Dante de urechi in timp ce doarme smile))

In seara asta revin si pentru a pune poze cu el big_smile

Salutare  :grey:  :caine:

Adaugat: 15-11-2010 16:23

Obraznicatura de Dante big_smile

43

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

ma bucur, si a mea a avut probleme, vineri un dilimandriu cu un bmw vechi a trecut pe bulevard cu o viteza de am ramas cu gura cascata si mi-a frecat-o pe saracuta hera.  Si sa se confirme ca amstaff-ul e cel mai rezistent caine la durere, are doar urechea julita putin de la zgarda (e cu tepi) nu are absolut nimic vad ca nici cu urechea, doar si-o tine pleostita si e putin speriata de masini in rest zici ca e pe alkaline.  Si poze, facute acum, ultima e vineri dupa accident

44

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Dante la...acum la 3 luni, o sapt si o zi ... avem 11kg big_smile si suntem mai cuminte..
Ps: am facut si faringita ca ne a pupat stapana n  botic si am luat raceala smile))
:nimfa:  :caine:

45

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Buna tuturor :hug:
Sunt nou venita si asa vrea sa va impartasesc nebuniile catelusei mele Natasha...e o neastamparata are 9 luni si tot nu s-a cuminitit...cand o las singura imi distruge pur si simplu casa...incepand de la mobila,pereti,componenete a le PC-ului(mouse,tastatura 2 la nr si camera web)  big_smile ...am inlemnit cand am intrat in casa...si pe langa toate astea nu s-a invatat sa faca afara si dupa ce face isi mai si mananaca excrementele...nu stiu ce sa ma mai fac cu ea.... sad ....crede-i ca ma puteti ajuta?:(





Uita-ti niste poze cu ea:D

46

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

lory92 wrote:

Buna tuturor :hug:
Sunt nou venita si asa vrea sa va impartasesc nebuniile catelusei mele Natasha...e o neastamparata are 9 luni si tot nu s-a cuminitit...cand o las singura imi distruge pur si simplu casa...incepand de la mobila,pereti,componenete a le PC-ului(mouse,tastatura 2 la nr si camera web)  big_smile ...am inlemnit cand am intrat in casa...si pe langa toate astea nu s-a invatat sa faca afara si dupa ce face isi mai si mananaca excrementele...nu stiu ce sa ma mai fac cu ea.... sad ....crede-i ca ma puteti ajuta?:(





Uita-ti niste poze cu ea:D




Mergi cu ea la veterinare, exista un tratament pentru asta. Lipsa de vitamine !
Tare scumpica este... sa ti traiasca.


Insa, si eu am o mare problema... lui Dante i au iesit niste bubute "cosuri" pe labutele din fata sus... sie cineva de la ce ar putea fi?
Oricum voi merge cu el maine dim la doctor.. si am sa revin cu un raspuns si eu.

Multumesc,

47

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

buna as dori si eoo o femela pui/adult rasa amstaff in special alb cu galben sau orice culoare kre o dati spre adoptie sau contra cost sad sunt din Giurgiu si platesc transportul dak e vreo problema ma gasiti la nr de tel 0732911344 sau la id: dianaa_98@yahoo.com si sa stiti k nu am 13 ani tongue id este al altei persoane :d  plz o sa am ft mare grija de ea si sunt constient de responsabilitate unui caine mare si ft periculos pt k am avut si eoo dar mia murit pt k era ft invarsta exemplu in img sad v am pwpat:*

48

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

sa-ti traiasca ... un caine foarte frumos dar daca nu te super am sa iti spun ceva un caine ca si amstafful trebuie cupat adica sa ii fie taiate urechile si daca nu sti ai facut declaratie la politie ca  detii un caine de raza considerat un caine de bataie  pentru ca daca o sa muste pe cineva sau va omora un caine {pentru ca poate } vei avea probleme mari ...... inca odata sa iti traiasca si sa ai grija de el

   iti multumesc

49

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

ceva ce miei mi palce mult  big_smile  ma bucur sa gasesc si rasa aceasta pe forum....frumosi cateii vostrii sa va bucurati de ei mult timp de acum in colo  :heart:  :heart:  :pup:

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

50

Re: American Staffordshire Terrier (Amstaff)

Buna, ma numesc Ana-Maria si am si eu o catelusa amstaff de 7 luni.Ea este MAYA!
am vazut numai frumuseti pe aici si tot ce va pot spune e sa va traiasca!