4,276

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Pupici pentru Niko si pentru tineee  :heart:  ne-ai lipsiiiiiiiiiiit!!!  :pup:  :pup:

- Bianca

4,277

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Riri al meu este singura pasare pe care o am,o tin in camera cu noi si ii fac curat de 3-4 ori pe zi cand sunt acasa toata ziua iar in rest de 2 ori pe zi.Pot sa spun ca si el este fff curat,nu se plimba  decat pe betele lui,nu se duce pe baza coliviei,nu imi arunca mancare pe jos iar cand este  in afara coliviei este la fel de curat si pana acum nu mi-a stricat nimic in casa.Deparazitare i-am facut pentru ca m-am ingrijorat cand mi-a spus sotul meu ca statea acolo la dnul Balanoiu cu alte pasari si cand l-a adus am vazut ca se scarpina in cap foarte rau...si acum se mai scarpina dar nu atat de des ca atunci.

4,278

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Ce frumos e Niko  :heart:  Pupam cioculetul rosu  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

4,279

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Lumy wrote:

Am observat ca nu are curaj,daca pot spune  asa, sa imite sunete cand sunt in camera..doar cand este singur.Mai vroiam sa va intreb ceva, in legatura cu deparazitarea externa, i-am facut doua la interval de doua saptamani cu Endectocid, oare am facut bine ca i-am dat?(am citit aici pe forum ca nu este bun).Deparazitarea se face periodic? Si mai am o intrebare, ii dau vitamine omni-vit ( nu spun firma,nu vreau sa fac reclama) o data pe saptamana.Pe ce perioada trebuie sa ii dau?tot anul?in perioada de naparlire se suplimenteaza doza?Si ii mai dau de la Vitakraft niste vitamine pentru pene, numai ca sunt pentru nimfe ca nu am gasit pentru papagali mari.Este in regula daca ii dau?Astept raspunsurile voastre cu interes.Multumesc anticipat.


al meu si acum vorbeste mult mai mult cand e singur, mai rar de fata cu mine..
deparazitare nici eu nu le-am facut si nici vitamine nu le dau  , le dau in schimb multe fructe si legume si sunt sanatosi si au un panaj frumos . La inceput si eu la dadeam pt pene si am observat ca mai tare le cadeau de la ele si am renuntat.. de scarpinat se scarpina mai mult in perioada de naparlire asa ca nu trebuie sa te ingrijorezi .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,280

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Tot timpul cand ii pun ceva in apa se duce langa ea se uita si intoarce spatele ca nu ii place.
Deci nu le dau vitamine,legume si fructe toata ziua..
Nici eu nu i-am deparazitat niciodata..se mai scarpina dar nu este nici o problema.

4,281

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Astazi a vorbit cand eram si eu in camera si se tot uita la mine..era tare dragut...vorbesc cu el mereu in speranta ca intr-o zi va reproduce ceea ce ii spun.Va multumesc mult pentru raspunsuri, nu am sa ii mai fac deparazitare decat daca observ ceva probleme...fructe nu prea vrea sa manance..doar mar si portocala, de kiwi nici nu se atinge

4,282 (edited by xander 08-04-2014 21:45)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Castraveti ,morcovi,nuci taiate in jumate,banane,porumb wink
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-04-2014 21:45[/merge_posts_bbcode]

Ai mei cred ca s-au plictisit azi ca au ros jumate din batul de 1 M pe care stateau smile

4,283 (edited by Lumy 09-04-2014 17:23)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Nici banana nu ii place,mananca putin, vede ca se murdareste pe cioc, se scutura si nu mai mananca...in rest seminte si fructe uscate mananca,mai ales macese...pot spune ca sunt norocoasa ca am un papagal asa cuminte.Voi aveti flori in casa?poate sta prin apropierea lor?Daca mananca din ele are probleme?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-04-2014 17:23[/merge_posts_bbcode]

Astazi, acum pentru prima data de cand il am pe Riri mi-a mancat din mana...nu credeam ca se va intampla lucrul acesta vreodata.Sunt foarte fericita  smile

4,284

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Al meu sare direct pe mine si din mana si din gura smile)

4,285

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Lumy wrote:

Nici banana nu ii place,mananca putin, vede ca se murdareste pe cioc, se scutura si nu mai mananca...in rest seminte si fructe uscate mananca,mai ales macese...pot spune ca sunt norocoasa ca am un papagal asa cuminte.Voi aveti flori in casa?poate sta prin apropierea lor?Daca mananca din ele are probleme?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-04-2014 17:23[/merge_posts_bbcode]

Astazi, acum pentru prima data de cand il am pe Riri mi-a mancat din mana...nu credeam ca se va intampla lucrul acesta vreodata.Sunt foarte fericita  smile


si kiki e inebunit dupa macese, incarca ardei gras si galben ca le place mult si are vitamina c,.. depinde ce fel de flori, in general cele de apartament cu frunze sunt otravitoare !

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,286

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Uite ca n-am incercat cu ardei gras dar am sa incerc,poate il pacalesc...stiti cumva de unde pot lua bete abrazive pentru tocirea unghiilor?am incercat la magazin de animale dar nu aveau

4,287

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Lumy wrote:

Uite ca n-am incercat cu ardei gras dar am sa incerc,poate il pacalesc...stiti cumva de unde pot lua bete abrazive pentru tocirea unghiilor?am incercat la magazin de animale dar nu aveau

aduc si magazinele dar mai rarut, incercati o comanda pe net mai bine, desi nu cred ca va ajuta cu ceva ca betele sunt destul de subtirele iar papagalul strnge gheruta si nici macar nu atinge cu unghiile de el , au am un bloc mineral baton destul de grosut.

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,288

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Bloc mineral am si eu dar este oval...o sa caut si alta forma poate gasesc.In Bucuresti nu avem nici medici veterinari specializati pe pasari exotice,nici magazine aprovizionate corespunzator sad Am cautat suplimente pentru pene(pasari mari) si nu am gasit,mai astept poate aduc.In rest Riri este foarte atasat de mine, a prins incredere si mananca din mana mea orice ii dau smile

4,289

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

In Buc din cate stiu este cel mai bun doctor de pasari,am vazut ca toata lumea in recomada hmm

4,290

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Daca va referiti la dnul doctor Laurentiu Tudor, din ceea ce am citit si eu pe mai multe site-uri am vazut ca multi proprietari de pasari nu sunt multumiti...personal nu l-am cunoscut dar imi este teama sa imi duc papagalul asa fara sa stiu mai nimic despre medicul respectiv(am patit ceva infiorator cu motanul meu acum 3-4 ani,in loc sa il castreze ca si cum ar fi fost motan, l-a castrat ca si cum ar fi fost pisica...prefer sa nu mai am incredere in astfel de oameni, nu generalizez dar si animalele noastre sunt tot suflete si cred ca trebuie tratate ca atare). Daca imi recomandati un medic veterinar bun la care ati si fost cu papagalii vostri,  unde l-as putea duce pe Riri, in caz ca as avea o urgenta va sunt recunoscatoare.

4,291

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Salut,

Acum 2 zile am marit familia cu un nou membru( un Marele Alex femela ), pe nume Kesha, intrucat este primul meu papagal, nu am foarte multa experienta.

L-am cumparat din pet-shop, mi s-a spus ca are in jur de 1 an ( sper sa nu fie prea tarziu pentru a-l domestici, as vrea sa stea pe mana, sa cante.. etc). In astea 2 zile nu a scos niciun sunet ceea ce ma sperie putin, e normal? Nu ma astept sa vorbeasca smile evident... dar totusi as fi vrut sa se fi acomodat macar putin, mai ciuguleste seminte din mana uneori, dar inca este foarte sperios, si cu greu il scot/bag din/in colivie, cum a fost la voi? (in cazul in care ati avut si voi un puiutz mai sperios.)

Seara am observat ca tremura putin, ma gandesc ca poate ii este putin frig, in camera sunt cam 20 grade, este ok?

Merci frumos de raspunsuri.

4,292

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Salut,

Acum 2 zile am marit familia cu un nou membru( un Marele Alex femela ), pe nume Kesha, intrucat este primul meu papagal, nu am foarte multa experienta.

L-am cumparat din pet-shop(de obicei investitia e mare in situatia asta si rezultatele nu prea), mi s-a spus ca are in jur de 1 an ( sper sa nu fie prea tarziu pentru a-l domestici, as vrea sa stea pe mana, sa cante.. etc) este un pic cam mare. In astea 2 zile nu a scos niciun sunet ceea ce ma sperie putin, e normal? pana acum nu am auzit de papagali muti, doar de papagali prea galagiosi, e normal sa fie linistit pana se acomodeaza Nu ma astept sa vorbeasca smile evident... dar totusi as fi vrut sa se fi acomodat macar putin, mai ciuguleste seminte din mana uneori,foarte bine, asta inseamna ca mananca si ca are sperante bune de imblanzire dar inca este foarte sperios, si cu greu il scot/bag din/in colivie, nu se lasa pasarea libera in primele doua saptamani cum a fost la voi? (in cazul in care ati avut si voi un puiutz mai sperios.)

Seara am observat ca tremura putin, ma gandesc ca poate ii este putin frig, in camera sunt cam 20 grade, este ok? temperatura de 20 e ok, depinde cum a fost obisnuit, tremuratul poate avea totusi mai multe cauze(cel mai probabil teama)

Merci frumos de raspunsuri.




Indicat era sa te documentezi un pic inainte de achizitionare, pot sa inteleg ca a fost un impuls si l-ai cumparat(sunt foarte dragalasi cand ii vezi in vitrina).
Acum odata achizitionat trebuie sa te doumentezi.
Tutoriale despre imblanzire gasesti peste tot pe net, nu exista bun sau rau, totul trebuie adaptat in functie de comportamentul pasari si timpul disponibil, incerca sa nu citesti sectiunile cu taiatul aripilor referitoare la imblanzit.
In foarte multe articole vei gasi sfaturi despre acomodarea pasarii, in primele zile nu trebuie sa te apropii de colivie decat ca sa ii pui mancare si sa ii schimbi apa. Nu incerca sa ii dai toate alimentele despre care citesti ca sunt bune in prima zi. Pentru inceput pune-i semintele pe care le avea si in petshop(ma refer acelasi brand, ajuta la o acomodare mai usoara) si o felie de mar in cazul tau, alexandrii sunt innebuniti dupa mar.
Dupa 4-5 zile te poti apropia de colivie incercand sa ii vorbesti incet si sa aplici diverse metode de imblanzire ce nu presupun scoaterea lui din colivie.

4,293

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Salut,

Multumesc frumos pentru indicatii, deja au trecut 3 zile aproape, deci am cam gresit cu scoaterea din colivie, insa m-am gandit la confortul lui, si mi-a fost mila sa il las numai inchis, ma gandeam ca trebuie sa-si dezmorteasca aripile, citisem pe undeva ca devine depresiv daca nu e liber macar 2 ore pe zi, dar cel mai probabil nu s-ar fi intamplat asta in 2 sapt pana la acomodare. O sa tin cont de indicatii, merci inca odata! wink big_smile

4,294 (edited by Lumy 15-05-2014 13:39)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Din pacate eu il dau pe Riri, nu il mai pot tine, nu mai am timp sa ma ocup de el si a ajuns sa stea mai toata ziua singur.Tare rau imi pare dar imi doresc sa ajunga la cineva care il va iubi si va avea grija de el.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-05-2014 13:39[/merge_posts_bbcode]

Daca stiti pe cineva sa imi spuneti va rog

4,295

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

lumy sunt interesat de papagal suna ma 0769 656 889 sau lasa o adresa sau un numar de contact

4,296

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Buna...am si eu ceva frumos...are 3 luni , este crescut la mana , l-am luat de la Speedy2013..ce sa zic dragoste la prima vedere.. cred ca e baiat..deja cand e singur isi da drumu la vorba..a si strigat "mama"..este foarte alintat...il iubim mult!!

http://raramonik.sunphoto.ro/

4,297

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Paco[youtube][/youtube]

4,298

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

RaRamonik wrote:

Buna...am si eu ceva frumos...are 3 luni , este crescut la mana , l-am luat de la Speedy2013..ce sa zic dragoste la prima vedere.. cred ca e baiat..deja cand e singur isi da drumu la vorba..a si strigat "mama"..este foarte alintat...il iubim mult!!

U

Sa-ti traiasa si sa te bucuri de el, e frumos foc. Pupici

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,299

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

nebunelul meu vrea pupaceala non-stop:
[youtube]http://youtu.be/N_hV1wAIg58[/youtube]

http://raramonik.sunphoto.ro/

4,300

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Mda.... Văd că deja l-ai iniţiat şi pe laptop....interesant cum stă cu capul întors in poza de mai sus... de pupici ce să mai zic.....se ştie....e as.

http://Speedy2013.sunphoto.ro/